Προς το περιεχόμενο

Μοτοσυκλέτες - Κινούμενα υπερηχητικά κομπρεσέρ


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Συγγνώμη, αλλά το όλο θέμα που συζητάμε φαίνεται ανούσιο. Πρώτον, διότι απο την στιγμή που αγοράζεις μία μοτοσυκλέτα,πληρεί κάποιες προδιαγραφές που έχει επιβάλλει η Ευρωπαϊκή ένωση και η Ελλάδα. Ήμουν κάτοχος αρκετών μοτοσυκλετών , και η τελευταία ήταν ένα R1 το  οποίο, απλά με το πάτημα της μίζας έκανε πιό πολύ θόρυβο απο αυτοκίνητο στις 7.000 στροφές. Οπότε αν θέλει κάποιος να ελαττώσει την ηχορύπανση, απλά αλλάζει την νομοθεσία και ,κατά συνέπεια, τις προδιαγραφές. Δεύτερον, οι εξατμίσεις που βάζει κάποιος after market, προφανώς και αυτές έχουν περάσει απο έλεγχο και τηρούν προδιαγραφές για να εισαχθούν, οπότε και πάλι δεν ευθύνεται ο χρήστης. Τρίτον, αν κάποιος έχει τροποποιήσει την εξάτμιση με σκοπό την παραγωγή δυνατότερου ήχου, εμπίπτει στην ισχύουσα νομοθεσία για τροποποιήσεις σε οχήματα, η οποία περιλαμβάνει πολλά.

 Γενικότερα ,είναι θέμα ευσυνειδησίας και υπευθυνότητας. Και εμένα με ενοχλεί το πλυντήριο του γείτονα που το βάζει τα χαράματα, αλλά δεν μπορώ ουσιαστικά να κάνω κάτι. Όπως επίσης και τα σκυλια στην γειτονιά που τα έχουν στα μπαλκόνια όλοι και γαβγίζουν όλη μέρα κτλ

Φυσικά , με τον ίδιο τρόπο μπορεί να ενοχλώ και εγώ κάποιον , με κάτι αντίστοιχο που κάνω. Γενικότερα ,το θέμα είναι τι ενοχλεί κάποιον περισσότερο. Τα υπόλοιπα είναι θέματα συμπεριφοράς και κατανόησης.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά νομίζω ότι ειναι μεγάλος κίνδυνος η ψεύτικη αίσθηση ασφαλείας που προσφέρει το σκεπτικό «loud pipes saves lives».
 

Και για να μην παρεξηγηθώ: η βεβαιότητα πως ο άλλος σίγουρα θα σε ακούσει απο μακριά και πως: δεν θα εχει δυνατά μουσική, δεν θα ειναι κάποιος βαρήκοος, θα εχει αρκετή αντίληψη για να καταλάβει τι συμβαίνει, τι έρχεται, απο που έρχεται κλπ κλπ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα η και να αποβεί μοιραία, αν έρθει η κακιά στιγμή όπου ο οδηγός της μηχανής θα νομίζει ότι τον ακούνε, ενώ ο οδηγός του αυτοκινήτου πχ, δεν θα τον εχει παρει καν χαμπαρι...

Όσοι βασίζεστε έντονα στο σκεπτικό «ο θόρυβος σώζει ζωές», ελπίζω στην «λοταρία» που ουσιαστικά παίζετε καθε στιγμή που είστε σίγουροι ότι σας ακούνε, να είστε πάντα τυχεροί...

 

 

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Προσωπικά νομίζω ότι ειναι μεγάλος κίνδυνος η ψεύτικη αίσθηση ασφαλείας που προσφέρει το σκεπτικό «loud pipes saves lives».
Όσοι βασίζεστε έντονα στο σκεπτικό «ο θόρυβος σώζει ζωές», ελπίζω στην «λοταρία» που ουσιαστικά παίζετε καθε στιγμή που είστε σίγουροι ότι σας ακούνε, να είστε πάντα τυχεροί...

 

 

δεν ειναι λοταρία αδερφε, δεν ειπε κανεις πως αν εχεις εξατμιση δεν προσεχεις, απλα εχεις περισοτερες πιθανοτητες να γινεις ''ορατος'' απο τους αφηριμενους και πιστεψε με ,υπαρχουν παρα πολλοι εκει εξω...

εδω μου τυχαινει συχνα να σε βλεπει ο αλλος να ερχεσαι και να συνεχιζει να βγαινει σαν να μην υπαρχεις...και κανα 2 που στριμωξα στο φαναρι μου ειπαν το κορυφαιο "ε μηχανακι εχεις ,θα σταματησεις" ή ''εχω αυτοκινητο και εχω προτεραιότητα''

το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι ο θορυβος , ειναι οτι εχουμε παντελής ελειψη οδηγικης παιδειας...ο καθενας κανει οτι γουσταρει...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω και μηχανή και αυτοκίνητο....... όταν είμαι στη μηχανή πρέπει να είμαι στη τσίτα πάντα γιατί αν γίνει κάτι(οδηγώ πάνω από 40 χρόνια,ειμαι πούρο) εγώ θα ταλαιπωρηθω

ομοίως επειδή ξέρω τα προβλήματα όταν οδηγώ αυτοκίνητο είμαι στη τσίτα και κοιτάζω τους καθρέπτες μου συνεχώς για να μην γίνω αίτιος ατυχήματος.

σαν οδηγός μηχανής έχω ανιμετωπισει αρκετά κυρίως Αθήνα αλλά η δίκη μου ετοιμότητα ήταν αυτή που μετρουσε

και τέλος όσο θόρυβο και να κάνει η μηχανή αν ο άλλος κοιμάται η μιλάει με τη γυναικαατου στο κινητό δεν γινεται τίποτα

στο εξωτερικό ο θόρυβος ,η κόρνες είναι πράγματα που ξεχνάς γιατί πέφτει πέλεκυς από πρόστιμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thanos8527 said:

Δεύτερον, οι εξατμίσεις που βάζει κάποιος after market, προφανώς και αυτές έχουν περάσει απο έλεγχο και τηρούν προδιαγραφές για να εισαχθούν, οπότε και πάλι δεν ευθύνεται ο χρήστης.

Ένα μεγάλο ποσοστό από αυτές έχει έγκριση για χρήση σε πίστα μόνο. Το γράφουν και πάνω ότι δεν είναι για δημόσιο δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ένα μεγάλο ποσοστό από αυτές έχει έγκριση για χρήση σε πίστα μόνο. Το γράφουν και πάνω ότι δεν είναι για δημόσιο δρόμο. 

Το ξέρω ,αλλά αυτές εννοείται οτι πρέπει να πωλούνται σε επαγγελματίες με τιμολόγιο κτλ. Άσχετα με το τι πραγματικά γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 8 στα 10 ατυχήματα μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής φταίνε τα αυτοκίνητα, σε όλα απ' αυτά αυτός που κινδυνεύει να χτυπήσει είναι ο μοτοσικλετιστής, αλλά πέφτει τρομερά η ποιότητα ζωής σας απ' τις εξατμίσεις που πολύ κακώς προφανώς φοράνε στα παπάκια τους τα 18 χρονά παιδιά.

Ότι δεν έχετε ανέβει σε μοτοσυκλέτα ούτε σα συνεπιβάτες είναι ξεκάθαρο απ' όσα γράφετε δεν είναι ανάγκη να το αναφέρετε στην αρχή του μηνύματος.. Η άποψη ότι η μοτοσυκλέτα είναι καγκουριά ή κάτι κατώτερο σα μέσο μετακίνησης, για την πλέμπα υπάρχει μόνο στην Ελλάδα πάντως και για αυτό έχουν γραμμένοι όλοι τους μοτοσικλετιστές ενώ οδηγούνε.

Τέλος και στους μοτοσυκλετιστές πέφτει πολύ η ποιότητα ζωής όταν για να κάνεις μια απόσταση 10 λεπτών θες 30 απ' το μποτιλιάρισμα επειδή οι οδηγοί αυτοκινήτων δε μπορούν να πάρουν τ ΜΜΜ. Ή δε μπορούν να οδηγήσουν μηχανή ;)

Τέλος δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με εξατμίσεις που κάνουν ίδιο ή και περισσότερο θόρυβο. Ούτε άλλα τόσα με ηχοσυστήματα που κάνουν ακόμα περισσότερο.

Να οδηγάς αυτοκίνητο ΜΟΝΟ και να χεις και άποψη για τις μηχανές.. Και ακόμα καλύτερα να τις κράζεις ζώντας σε μια χώρα που 9 στις 10 αυτοί είναι τα θύματα.. Ωραία Φασούλα. Ωραίο τοπικ.. 

Επεξ/σία από SakafliaC
  • Like 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/12/2020 at 15:33, StamTheMan said:

Εφοσον δεν καβαλας,καλο θα ηταν να μην εχεις γνωμη,ουτε λογια.

Δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλαω.

Καλά είμαστε σοβαροί τώρα;

Νομίζω πως με αυτή την τοποθέτηση βλέπουμε την νοοτροπία που δημιουργεί το πρόβλημα.

Φυσικά και θα έχω γνώμη αφού με ενοχλείς. Λόγια δεν έχω απ' την γελοιοτητα της δικαιολογίας που χρησιμοποιείς.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εκπέμπεις τόσο θόρυβο χάριν κάποιας υποτιθέμενης ασφάλειας. Με την ίδια λογική όπως σου είπα θα έπρεπε να βάλουμε ηχεία πάνω στα κεφάλια των πεζών και στα αυτοκίνητα.

Είναι απίστευτο και σχεδόν αστείο ότι ειπώθηκε αυτή η άποψη ως δικαιολογία. Αν θες ασφάλεια να μην τρέχεις και να προσέχεις.

Κι αν θες ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια: Ξεκαβάλα, με κάθε έννοια

On 23/12/2020 at 19:02, NickTG said:

 

 

23 hours ago, thanos8527 said:

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Συγγνώμη, αλλά το όλο θέμα που συζητάμε φαίνεται ανούσιο. Πρώτον, διότι απο την στιγμή που αγοράζεις μία μοτοσυκλέτα,πληρεί κάποιες προδιαγραφές που έχει επιβάλλει η Ευρωπαϊκή ένωση και η Ελλάδα. Ήμουν κάτοχος αρκετών μοτοσυκλετών , και η τελευταία ήταν ένα R1 το  οποίο, απλά με το πάτημα της μίζας έκανε πιό πολύ θόρυβο απο αυτοκίνητο στις 7.000 στροφές. Οπότε αν θέλει κάποιος να ελαττώσει την ηχορύπανση, απλά αλλάζει την νομοθεσία και ,κατά συνέπεια, τις προδιαγραφές. Δεύτερον, οι εξατμίσεις που βάζει κάποιος after market, προφανώς και αυτές έχουν περάσει απο έλεγχο και τηρούν προδιαγραφές για να εισαχθούν, οπότε και πάλι δεν ευθύνεται ο χρήστης. Τρίτον, αν κάποιος έχει τροποποιήσει την εξάτμιση με σκοπό την παραγωγή δυνατότερου ήχου, εμπίπτει στην ισχύουσα νομοθεσία για τροποποιήσεις σε οχήματα, η οποία περιλαμβάνει πολλά.

 Γενικότερα ,είναι θέμα ευσυνειδησίας και υπευθυνότητας. Και εμένα με ενοχλεί το πλυντήριο του γείτονα που το βάζει τα χαράματα, αλλά δεν μπορώ ουσιαστικά να κάνω κάτι. Όπως επίσης και τα σκυλια στην γειτονιά που τα έχουν στα μπαλκόνια όλοι και γαβγίζουν όλη μέρα κτλ

Φυσικά , με τον ίδιο τρόπο μπορεί να ενοχλώ και εγώ κάποιον , με κάτι αντίστοιχο που κάνω. Γενικότερα ,το θέμα είναι τι ενοχλεί κάποιον περισσότερο. Τα υπόλοιπα είναι θέματα συμπεριφοράς και κατανόησης.

Αν υποθέσουμε πως η πλειοψηφία των μηχανών που κάνουν υπερβολικό θόρυβο δεν είναι παπάκια με τροποποιημένες εξατμίσεις (που θεωρώ πως είναι), τότε το ζήτημα αφορά την ευσυνειδησία που ανέφερες. Γιατί λοιπόν ακόμη και σε αυτή την θεωρητική περίπτωση να είναι άσκοπη η συζήτηση; Αν θεωρείς τα πλυντήρια των γειτόνων ένα πρόβλημα με παρόμοια ή μεγαλύτερη ένταση και έκταση, μπορείς να το εκφράσεις και κανείς δεν πρέπει να σου πει πως η συζήτηση δεν έχει αξία επειδή είναι ζήτημα ευσυνειδησία.

23 hours ago, bill_zaf said:

το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι ο θορυβος , ειναι οτι εχουμε παντελής ελειψη οδηγικης παιδειας...ο καθενας κανει οτι γουσταρει...   

Αυτή η έλλειψη οδικής παιδείας φαίνεται κι απ' το γεγονός πως βγάζεις τον θόρυβο εκτός των παραγόντων που μαρτυρούν έλλειψη οδικής παιδείας.

21 hours ago, thanos8527 said:

Το ξέρω ,αλλά αυτές εννοείται οτι πρέπει να πωλούνται σε επαγγελματίες με τιμολόγιο κτλ. Άσχετα με το τι πραγματικά γίνεται...

Αν το ξέρεις τότε γιατί μας παραπληροφόρησης; Δεν μας το είπες στο αρχικό σου μήνυμα.

20 hours ago, SakafliaC said:

Σε 8 στα 10 ατυχήματα μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής φταίνε τα αυτοκίνητα, σε όλα απ' αυτά αυτός που κινδυνεύει να χτυπήσει είναι ο μοτοσικλετιστής, αλλά πέφτει τρομερά η ποιότητα ζωής σας απ' τις εξατμίσεις που πολύ κακώς προφανώς φοράνε στα παπάκια τους τα 18 χρονά παιδιά.

Ότι δεν έχετε ανέβει σε μοτοσυκλέτα ούτε σα συνεπιβάτες είναι ξεκάθαρο απ' όσα γράφετε δεν είναι ανάγκη να το αναφέρετε στην αρχή του μηνύματος.. Η άποψη ότι η μοτοσυκλέτα είναι καγκουριά ή κάτι κατώτερο σα μέσο μετακίνησης, για την πλέμπα υπάρχει μόνο στην Ελλάδα πάντως και για αυτό έχουν γραμμένοι όλοι τους μοτοσικλετιστές ενώ οδηγούνε.

Τέλος και στους μοτοσυκλετιστές πέφτει πολύ η ποιότητα ζωής όταν για να κάνεις μια απόσταση 10 λεπτών θες 30 απ' το μποτιλιάρισμα επειδή οι οδηγοί αυτοκινήτων δε μπορούν να πάρουν τ ΜΜΜ. Ή δε μπορούν να οδηγήσουν μηχανή ;)

Τέλος δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με εξατμίσεις που κάνουν ίδιο ή και περισσότερο θόρυβο. Ούτε άλλα τόσα με ηχοσυστήματα που κάνουν ακόμα περισσότερο.

Να οδηγάς αυτοκίνητο ΜΟΝΟ και να χεις και άποψη για τις μηχανές.. Και ακόμα καλύτερα να τις κράζεις ζώντας σε μια χώρα που 9 στις 10 αυτοί είναι τα θύματα.. Ωραία Φασούλα. Ωραίο τοπικ.. 

Χμ, διακρίνω μια ακόμη συνέπεια του θορύβου στους εγκεφάλους των αναβατών.

Λοιπόν επιγραμματικά:

1. Δεν σχετίζεται η στατιστική των ατυχημάτων για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αν γενικότερα δεν συμπαθείς τους οδηγούς αυτοκινήτων είναι άλλο ζήτημα και μπορείς να το εκφράσεις σε δικό σου σχετικό τοπικ.

2. Το παράπονό σου για το γεγονός πως η μηχανή θεωρείται καγκουριά στην Ελλάδα είναι και πάλι άσχετο με το ζήτημα. Παρόλα αυτά, δεν μου φαίνεται παράλογο να έχει δημιουργηθεί μια τέτοια άποψη με τις συμπεριφορές και τις απόψεις που βλέπουμε. Για να υπάρχει αυτή η άποψη κάτι θα φταίει...

3. Αυτό με την πτώση της ποιότητας ζωής των μοτοσικλετών επειδή δεν είναι όλοι μοτοσικλετιστές και  δημιουργείται κίνηση, δεν αξίζει να το σχολιάσω, ξαναδιάβασε το και ξανασκέψου το. Αν και πάλι δεν καταλάβεις, πήγαινε στο 2.

4. Τα θορυβώδη αυτοκίνητα είναι εξίσου κατακριτέα αλλά εστιάσαμε στις μοτοσικλέτες γιατί αποτελούν την κύρια πηγή του προβλήματος. Παρόλα αυτά προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο που το αναφέρεις. Είναι μνήμες από το νηπιαγωγείο που όταν έκανες θόρυβο και σου έκανε παρατήρηση η νηπιαγωγός έλεγες ναι αλλά και ο Κωστάκης κάνει θόρυβο;

5. Οδηγώ μόνο αυτοκίνητο και δεν έχω άποψη για τις μηχανές όπως λες. Έχω άποψη για την ενόχληση που μου προκαλούν.

6. Ο Παναγιώτης Φασούλας τί σου φταίξε για το τόπικ;

20 hours ago, SakafliaC said:

pcx 125 (google it..). Άλλο?

Καρφώθηκες ότι δε μπορείς εντωμεταξύ. Ζορίστηκες..

Απορώ γιατί σας λένε καγκουρες.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Καλά είμαστε σοβαροί τώρα;

Νομίζω πως με αυτή την τοποθέτηση βλέπουμε την νοοτροπία που δημιουργεί το πρόβλημα.

Φυσικά και θα έχω γνώμη αφού με ενοχλείς. Λόγια δεν έχω απ' την γελοιοτητα της δικαιολογίας που χρησιμοποιείς.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εκπέμπεις τόσο θόρυβο χάριν κάποιας υποτιθέμενης ασφάλειας. Με την ίδια λογική όπως σου είπα θα έπρεπε να βάλουμε ηχεία πάνω στα κεφάλια των πεζών και στα αυτοκίνητα.

Είναι απίστευτο και σχεδόν αστείο ότι ειπώθηκε αυτή η άποψη ως δικαιολογία. Αν θες ασφάλεια να μην τρέχεις και να προσέχεις.

Κι αν θες ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια: Ξεκαβάλα, με κάθε έννοια

 

Αν υποθέσουμε πως η πλειοψηφία των μηχανών που κάνουν υπερβολικό θόρυβο δεν είναι παπάκια με τροποποιημένες εξατμίσεις (που θεωρώ πως είναι), τότε το ζήτημα αφορά την ευσυνειδησία που ανέφερες. Γιατί λοιπόν ακόμη και σε αυτή την θεωρητική περίπτωση να είναι άσκοπη η συζήτηση; Αν θεωρείς τα πλυντήρια των γειτόνων ένα πρόβλημα με παρόμοια ή μεγαλύτερη ένταση και έκταση, μπορείς να το εκφράσεις και κανείς δεν πρέπει να σου πει πως η συζήτηση δεν έχει αξία επειδή είναι ζήτημα ευσυνειδησία.

Αυτή η έλλειψη οδικής παιδείας φαίνεται κι απ' το γεγονός πως βγάζεις τον θόρυβο εκτός των παραγόντων που μαρτυρούν έλλειψη οδικής παιδείας.

Αν το ξέρεις τότε γιατί μας παραπληροφόρησης; Δεν μας το είπες στο αρχικό σου μήνυμα.

Χμ, διακρίνω μια ακόμη συνέπεια του θορύβου στους εγκεφάλους των αναβατών.

Λοιπόν επιγραμματικά:

1. Δεν σχετίζεται η στατιστική των ατυχημάτων για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αν γενικότερα δεν συμπαθείς τους οδηγούς αυτοκινήτων είναι άλλο ζήτημα και μπορείς να το εκφράσεις σε δικό σου σχετικό τοπικ.

2. Το παράπονό σου για το γεγονός πως η μηχανή θεωρείται καγκουριά στην Ελλάδα είναι και πάλι άσχετο με το ζήτημα. Παρόλα αυτά, δεν μου φαίνεται παράλογο να έχει δημιουργηθεί μια τέτοια άποψη με τις συμπεριφορές και τις απόψεις που βλέπουμε. Για να υπάρχει αυτή η άποψη κάτι θα φταίει...

3. Αυτό με την πτώση της ποιότητας ζωής των μοτοσικλετών επειδή δεν είναι όλοι μοτοσικλετιστές και  δημιουργείται κίνηση, δεν αξίζει να το σχολιάσω, ξαναδιάβασε το και ξανασκέψου το. Αν και πάλι δεν καταλάβεις, πήγαινε στο 2.

4. Τα θορυβώδη αυτοκίνητα είναι εξίσου κατακριτέα αλλά εστιάσαμε στις μοτοσικλέτες γιατί αποτελούν την κύρια πηγή του προβλήματος. Παρόλα αυτά προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο που το αναφέρεις. Είναι μνήμες από το νηπιαγωγείο που όταν έκανες θόρυβο και σου έκανε παρατήρηση η νηπιαγωγός έλεγες ναι αλλά και ο Κωστάκης κάνει θόρυβο;

5. Οδηγώ μόνο αυτοκίνητο και δεν έχω άποψη για τις μηχανές όπως λες. Έχω άποψη για την ενόχληση που μου προκαλούν.

6. Ο Παναγιώτης Φασούλας τί σου φταίξε για το τόπικ;

Απορώ γιατί σας λένε καγκουρες.

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά ! Την θεωρώ ανούσια διότι αυτά τα θέματα δεν λύνονται μέσω ενός forum , ούτε μέσω απόδοσης κατηγοριών και χαρακτηρισμών . Οι λύσεις είναι συγκεκριμένες και είναι στο χέρι και στην διάθεση του καθενός .

Οσο για την παραπληροφόρηση , δεν θα ήθελα να το σχολιάσω καθότι δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με οποιονδήποτε . 

Και να θυμάσαι ότι είναι άλλο πράγμα ο μοτοσυκλετιστής και άλλο ο κάγκουρας. Το ότι δεν έχεις οδηγήσει μηχανή δεν παίζει κάποιο ρόλο για τις απόψεις σου ,διότι ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζεται . Το κακό είναι ότι δεν έχεις απολαύσει το προνόμιο της οδηγικής απόλαυσης μιας μοτοσικλέτας .

Ευχομαι χρόνια πολλά σε εσένα και στους οικείους σου , με υγεία και ευτυχία , καθώς και σε όλα τα παιδιά στο forum.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Καλά είμαστε σοβαροί τώρα;

Νομίζω πως με αυτή την τοποθέτηση βλέπουμε την νοοτροπία που δημιουργεί το πρόβλημα.

Φυσικά και θα έχω γνώμη αφού με ενοχλείς. Λόγια δεν έχω απ' την γελοιοτητα της δικαιολογίας που χρησιμοποιείς.

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εκπέμπεις τόσο θόρυβο χάριν κάποιας υποτιθέμενης ασφάλειας. Με την ίδια λογική όπως σου είπα θα έπρεπε να βάλουμε ηχεία πάνω στα κεφάλια των πεζών και στα αυτοκίνητα.

Είναι απίστευτο και σχεδόν αστείο ότι ειπώθηκε αυτή η άποψη ως δικαιολογία. Αν θες ασφάλεια να μην τρέχεις και να προσέχεις.

Κι αν θες ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια: Ξεκαβάλα, με κάθε έννοια

 

Αν υποθέσουμε πως η πλειοψηφία των μηχανών που κάνουν υπερβολικό θόρυβο δεν είναι παπάκια με τροποποιημένες εξατμίσεις (που θεωρώ πως είναι), τότε το ζήτημα αφορά την ευσυνειδησία που ανέφερες. Γιατί λοιπόν ακόμη και σε αυτή την θεωρητική περίπτωση να είναι άσκοπη η συζήτηση; Αν θεωρείς τα πλυντήρια των γειτόνων ένα πρόβλημα με παρόμοια ή μεγαλύτερη ένταση και έκταση, μπορείς να το εκφράσεις και κανείς δεν πρέπει να σου πει πως η συζήτηση δεν έχει αξία επειδή είναι ζήτημα ευσυνειδησία.

Αυτή η έλλειψη οδικής παιδείας φαίνεται κι απ' το γεγονός πως βγάζεις τον θόρυβο εκτός των παραγόντων που μαρτυρούν έλλειψη οδικής παιδείας.

Αν το ξέρεις τότε γιατί μας παραπληροφόρησης; Δεν μας το είπες στο αρχικό σου μήνυμα.

Χμ, διακρίνω μια ακόμη συνέπεια του θορύβου στους εγκεφάλους των αναβατών.

Λοιπόν επιγραμματικά:

1. Δεν σχετίζεται η στατιστική των ατυχημάτων για το συγκεκριμένο ζήτημα. Αν γενικότερα δεν συμπαθείς τους οδηγούς αυτοκινήτων είναι άλλο ζήτημα και μπορείς να το εκφράσεις σε δικό σου σχετικό τοπικ.

2. Το παράπονό σου για το γεγονός πως η μηχανή θεωρείται καγκουριά στην Ελλάδα είναι και πάλι άσχετο με το ζήτημα. Παρόλα αυτά, δεν μου φαίνεται παράλογο να έχει δημιουργηθεί μια τέτοια άποψη με τις συμπεριφορές και τις απόψεις που βλέπουμε. Για να υπάρχει αυτή η άποψη κάτι θα φταίει...

3. Αυτό με την πτώση της ποιότητας ζωής των μοτοσικλετών επειδή δεν είναι όλοι μοτοσικλετιστές και  δημιουργείται κίνηση, δεν αξίζει να το σχολιάσω, ξαναδιάβασε το και ξανασκέψου το. Αν και πάλι δεν καταλάβεις, πήγαινε στο 2.

4. Τα θορυβώδη αυτοκίνητα είναι εξίσου κατακριτέα αλλά εστιάσαμε στις μοτοσικλέτες γιατί αποτελούν την κύρια πηγή του προβλήματος. Παρόλα αυτά προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο που το αναφέρεις. Είναι μνήμες από το νηπιαγωγείο που όταν έκανες θόρυβο και σου έκανε παρατήρηση η νηπιαγωγός έλεγες ναι αλλά και ο Κωστάκης κάνει θόρυβο;

5. Οδηγώ μόνο αυτοκίνητο και δεν έχω άποψη για τις μηχανές όπως λες. Έχω άποψη για την ενόχληση που μου προκαλούν.

6. Ο Παναγιώτης Φασούλας τί σου φταίξε για το τόπικ;

Απορώ γιατί σας λένε καγκουρες.

Προκατειλημένος και άσχετος. Κακός συνδυασμός..

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 24/12/2020 στις 4:12 ΠΜ, StamTheMan είπε

Μονο οι διασταυρωσεις ειναι το προβλημα;

Η νομιζεις οτι εμεις ειμαστε τιποτα ηλιθιοι και περναμε ακοποι απο παντου;

 

Δηλαδη με συγχωρεις τωρα, εχεις Sons Of Anarchy Kalamata για εικονα προφιλ και κανεις αυτη την ερωτηση; Ενταξει ειπαμε, στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σχοινι.

Στις 24/12/2020 στις 8:45 ΠΜ, thanos8527 είπε

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Συγγνώμη, αλλά το όλο θέμα που συζητάμε φαίνεται ανούσιο. Πρώτον, διότι απο την στιγμή που αγοράζεις μία μοτοσυκλέτα,πληρεί κάποιες προδιαγραφές που έχει επιβάλλει η Ευρωπαϊκή ένωση και η Ελλάδα. Ήμουν κάτοχος αρκετών μοτοσυκλετών , και η τελευταία ήταν ένα R1 το  οποίο, απλά με το πάτημα της μίζας έκανε πιό πολύ θόρυβο απο αυτοκίνητο στις 7.000 στροφές. Οπότε αν θέλει κάποιος να ελαττώσει την ηχορύπανση, απλά αλλάζει την νομοθεσία και ,κατά συνέπεια, τις προδιαγραφές. Δεύτερον, οι εξατμίσεις που βάζει κάποιος after market, προφανώς και αυτές έχουν περάσει απο έλεγχο και τηρούν προδιαγραφές για να εισαχθούν, οπότε και πάλι δεν ευθύνεται ο χρήστης. Τρίτον, αν κάποιος έχει τροποποιήσει την εξάτμιση με σκοπό την παραγωγή δυνατότερου ήχου, εμπίπτει στην ισχύουσα νομοθεσία για τροποποιήσεις σε οχήματα, η οποία περιλαμβάνει πολλά.

 Γενικότερα ,είναι θέμα ευσυνειδησίας και υπευθυνότητας. Και εμένα με ενοχλεί το πλυντήριο του γείτονα που το βάζει τα χαράματα, αλλά δεν μπορώ ουσιαστικά να κάνω κάτι. Όπως επίσης και τα σκυλια στην γειτονιά που τα έχουν στα μπαλκόνια όλοι και γαβγίζουν όλη μέρα κτλ

Φυσικά , με τον ίδιο τρόπο μπορεί να ενοχλώ και εγώ κάποιον , με κάτι αντίστοιχο που κάνω. Γενικότερα ,το θέμα είναι τι ενοχλεί κάποιον περισσότερο. Τα υπόλοιπα είναι θέματα συμπεριφοράς και κατανόησης.

ΚΑΜΙΑ προδιαγραφη δεν περνανε οι aftermarket εξατμισεις, ουτε κατα διανοια. Δεν υπαρχει ελενγκτικο σωμα για αυτα (βασιζονται απλα στα νουμερα των κατασκευαστων αλλα και παλι τα καταστηματα πουλανε οτι γουσταρουν και σε οποιον γουσταρουν), γιαυτο και υπαρχυν εξατμισεις που κανουν μηχανες να ακουγονται περισσοτερο και απο Τανκ. Το κακο ειναι πως αυτη η χωρα ειναι τοσο FUBAR που κατι τετοιο ειναι το τελευταιο που θα κανουν.

Στις 24/12/2020 στις 9:08 ΠΜ, bill_zaf είπε

δεν ειναι λοταρία αδερφε, δεν ειπε κανεις πως αν εχεις εξατμιση δεν προσεχεις, απλα εχεις περισοτερες πιθανοτητες να γινεις ''ορατος'' απο τους αφηριμενους και πιστεψε με ,υπαρχουν παρα πολλοι εκει εξω...

εδω μου τυχαινει συχνα να σε βλεπει ο αλλος να ερχεσαι και να συνεχιζει να βγαινει σαν να μην υπαρχεις...και κανα 2 που στριμωξα στο φαναρι μου ειπαν το κορυφαιο "ε μηχανακι εχεις ,θα σταματησεις" ή ''εχω αυτοκινητο και εχω προτεραιότητα''

το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι ο θορυβος , ειναι οτι εχουμε παντελής ελειψη οδηγικης παιδειας...ο καθενας κανει οτι γουσταρει...   

Το Loud Pipes Save Lives ειναι μια χαζη δικαιολογια, τιποτα περισσοτερο. Αν εγω ειμαι στο αυτοκινητο μου με κλειστα παραθυρα και λιγη μουσικη δεν παιζει να ακουσω μηχανη αν δεν ερθει διπλα στο παραθυρο μου. Το ιδιο φυσικα ισχυει με τους περισσοτερους οδηγους. Αν θελουν οι μηχανοβιοι να ειναι ασφαλεις τοτε να μην κανουν ζιγκ ζαγκ και να μην πατανε την διαχωριστικη για οσο θελουν. Η λυση ειναι ευκολη και ετσι εν θα ενοχλουν κανεναν, απλα δεν το κανουν.

Στις 24/12/2020 στις 11:54 ΠΜ, SakafliaC είπε

Σε 8 στα 10 ατυχήματα μεταξύ αυτοκινήτου και μηχανής φταίνε τα αυτοκίνητα, σε όλα απ' αυτά αυτός που κινδυνεύει να χτυπήσει είναι ο μοτοσικλετιστής, αλλά πέφτει τρομερά η ποιότητα ζωής σας απ' τις εξατμίσεις που πολύ κακώς προφανώς φοράνε στα παπάκια τους τα 18 χρονά παιδιά.

Ότι δεν έχετε ανέβει σε μοτοσυκλέτα ούτε σα συνεπιβάτες είναι ξεκάθαρο απ' όσα γράφετε δεν είναι ανάγκη να το αναφέρετε στην αρχή του μηνύματος.. Η άποψη ότι η μοτοσυκλέτα είναι καγκουριά ή κάτι κατώτερο σα μέσο μετακίνησης, για την πλέμπα υπάρχει μόνο στην Ελλάδα πάντως και για αυτό έχουν γραμμένοι όλοι τους μοτοσικλετιστές ενώ οδηγούνε.

Τέλος και στους μοτοσυκλετιστές πέφτει πολύ η ποιότητα ζωής όταν για να κάνεις μια απόσταση 10 λεπτών θες 30 απ' το μποτιλιάρισμα επειδή οι οδηγοί αυτοκινήτων δε μπορούν να πάρουν τ ΜΜΜ. Ή δε μπορούν να οδηγήσουν μηχανή ;)

Τέλος δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με εξατμίσεις που κάνουν ίδιο ή και περισσότερο θόρυβο. Ούτε άλλα τόσα με ηχοσυστήματα που κάνουν ακόμα περισσότερο.

Να οδηγάς αυτοκίνητο ΜΟΝΟ και να χεις και άποψη για τις μηχανές.. Και ακόμα καλύτερα να τις κράζεις ζώντας σε μια χώρα που 9 στις 10 αυτοί είναι τα θύματα.. Ωραία Φασούλα. Ωραίο τοπικ.. 

Εμενα στο στενο μου περνανε 100 μηχανακια την ημερα, κυριως 50αρια που κανουν περισσοτερο θορυβο απο οτι θα εκανε ενα Viper γκαζομενο που θα σπινιαρε μεχρι το τελος του στενου. Θα περασουν και 2 καγκουρες με μουσικη στην διαπασων ομως. Τι συγκρινετε μερικοι δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, funbreaker είπε

Φυσικά και θα έχω γνώμη αφού με ενοχλείς. Λόγια δεν έχω απ' την γελοιοτητα της δικαιολογίας που χρησιμοποιείς.

Αλλο λεω ρε μεγαλε.

Μιλα σαν ανθρωπος,που νομιζεις οτι μιλας, στα φιλαρακια σου;

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Δηλαδη με συγχωρεις τωρα, εχεις Sons Of Anarchy Kalamata για εικονα προφιλ και κανεις αυτη την ερωτηση; Ενταξει ειπαμε, στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σχοινι.

Αυτο τωρα τι ειναι,επιχειρημα;

Φιλε,αν πιανεσαι απο μια φωτο αβαταρ για να σχηματισεις γνωμη και να την υποστηρίξεις, εχεις αλλα θεματα να λύσεις πρωτα.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2020 at 15:33, StamTheMan said:

 

Αυτο,συν αυτα που εγραψες για αλκοτεστ και κοκκινα.

Δεν ειναι οτι δε γραφουν για εξατμιση,ειναι οτι γενικα ειμαστε μπουρδελο.

Αν θελαν,θα ειχε εξαλειφθει το φαινομενο εξατμιση.

 

απλα το ποσοστα κλησεων ειναι μικρο και δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα του προβληματος.σιγουρα αν ηθελαν θα ειχαν φτιαξει πολλα πραγματα οπως πχ γερμανια

On 23/12/2020 at 15:33, StamTheMan said:

 

Αυτο,συν αυτα που εγραψες για αλκοτεστ και κοκκινα.

Δεν ειναι οτι δε γραφουν για εξατμιση,ειναι οτι γενικα ειμαστε μπουρδελο.

Αν θελαν,θα ειχε εξαλειφθει το φαινομενο εξατμιση

ναι γενικοτερα μπαχαλο.αλλα θα πρεπε σε συγκεκριμενες παραβασεις να υπαρχει προτεραιοτητα και οχι το να κοβεις κλησεις για παρκαρισμα επειδη ειναι ευκολο.αλλα ναι που να τσακωνεσαι με τον οδηγο που κανει βλακεια και ζηταει τα ρεστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...