Προς το περιεχόμενο

Η νέα συνεργασία Google και Qualcomm μπορεί να φέρει Android αναβαθμίσεις για 4 χρόνια


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εγω θέλω να παιρνω μονο security updates και κανένα update απο την μέρα που θα βγάλω την ζελατίνα. 2 ταμπλετ και 3 τηλέφωνα μου έχουν χαλάσει. τωρα το mi a2 lite με android go (δηλαδη παιρνει απο την google και οχι απο την xiaomi τα updates) έφαγε ενα ωραιότατο update που κατέστρεψε το multitasking. αν δηλαδη βλέπεις κατι σε μια εφαρμογη και χτυπήσει τηλέφωνο τα έχασε ολα. η εφαρμογη ανοιγει απο την αρχη. δεν συμβαινει με ολες αλλα συμβαινει με αρκετές, ισως τις περισσοτερες.

Έχει λίγη μνήμη το κινητό, δεν φταίει το Android σε αυτό που γίνεται.

52 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Nα δω ποτε θα καταλαβουμε οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχεις πολυ γρηγορες ενημερωσεις, λογω της ιδιας της φιλοσοφιας του Android. Παντα θα υπαρχει εξαρτηση απο την εταιρεια του κινητου σου η οποια εχει αλλα 20 μοντελα να αναβαθμισει. Και προφανως θα δωσει προτεραιοτητα στα καινουργια και ακριβα κινητα της.

Η μονη λυση ειναι η Google -με καποιο τροπο - να υποχρεωσει τις εταιρειες να δινουν τις αναβαθμισεις σε ολα τα μοντελα τους, μεσα σε 15-20 μερες π.χ. Αυτο ομως δεν μπορει και δεν προκειται να συμβει ποτε.

Οποιος θελει αμεσα update παιρνει Pixel η iPhone. Τελος.

Αν διαβάσεις το άρθρο της Google και όχι το άρθρο του insomnia θα καταλάβεις ότι ο τρόπος που σκοπεύουν να το φτιάξουν τώρα, δεν εξαρτάται από κατασκευαστές. Η Google θα δίνει τις ενημερώσεις μέσω play store και το κινητό μπορεί να πάρει μηδέν ενημερώσεις από τον κατασκευαστή, θα είναι ενημερωμένο.

image+3.png

image+4.png

image+6.png

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Έχει λίγη μνήμη το κινητό, δεν φταίει το Android σε αυτό που γίνεται.

Αν διαβάσεις το άρθρο της Google και όχι το άρθρο του insomnia θα καταλάβεις ότι ο τρόπος που σκοπεύουν να το φτιάξουν τώρα, δεν εξαρτάται από κατασκευαστές. Η Google θα δίνει τις ενημερώσεις μέσω play store και το κινητό μπορεί να πάρει μηδέν ενημερώσεις από τον κατασκευαστή, θα είναι ενημερωμένο.

image+3.png

image+4.png

image+6.png

Δε λέει αυτό ακριβώς το άρθρο. Ως vendor, εδώ, εννοεί τον κατασκευαστή του SoC δηλαδή τη Qualcomm εν προκειμένω. Προφανώς θα πρέπει να κάνει κάποια δουλειά ο κατασκευαστής του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Δε λέει αυτό ακριβώς το άρθρο. Ως vendor, εδώ, εννοεί τον κατασκευαστή του SoC δηλαδή τη Qualcomm εν προκειμένω. Προφανώς θα πρέπει να κάνει κάποια δουλειά ο κατασκευαστής του κινητού.

Ο σκοπός του Project Treble είναι να διαχωρίσει τον κατασκευαστή από το λειτουργικό σύστημα. Η Qualcomm παρέχει κατευθείαν implementation για την νέα έκδοση του Android αλλά την προσπάθεια που χρειάζεται για να προσαρτηθεί στο Custom implementation ενός κατασκευαστή, δεν την κάνουν όλοι οι κατασκευαστές.

Μπορεί να κατάλαβα λάθος το άρθρο, θα το διαβάσω πάλι αλλά μου φαίνεται ότι η "υπόσχεση" τεσσάρων χρόνων ενημερώσεων δεν μπορεί να περιέχει μέσα κατασκευαστές, καθώς αυτοί είναι το αδύναμο σημείο του Android.

Edit: Κατάλαβα λάθος, έχεις δίκιο.

"While we allow and encourage our partners to modify the framework itself, the modifications post-Treble must be done in a way that reduces upgrade costs from one version to the next."

Ακόμα στο έλεος των κατασκευαστών δηλαδή -_-

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αποκλείεται να εξαναγκάσει τους κατασκευαστές που βγάζουν εκατοντάδες μοντέλα κάθε χρόνο να προσφέρουν αναβαθμίσεις για τόσα χρόνια, δεν ξεκινάει με τα δικά της πρώτα; Ούτε τα pixel δεν παίρνουν 4 αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα το θέμα που με έσπρωξε στο iPhone. Εάν υπήρχαν pixel στην Ελλάδα ίσως προχωρούσα εκεί.

Μου έχουν χαλάσει και εμένα 2-3 συσκευές και έμειναν στο έλεος του χρόνου άλλες τόσες λόγω αναβαθμίσεων. Τελικά το κόστος χρήσης μου βγήκε μεγαλύτερο στα android. Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

Παρόλα αυτά οφείλω να πω ότι το Samsung s9 της γυναίκας μου είναι το πρώτο android που βλέπω μετά από τόσο καιρό να παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις. Είτε έφτιαξε η κατάσταση είτε είναι τυχερή λόγω ναυαρχίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

 

Ακόμα στο έλεος των κατασκευαστών δηλαδή -_-

Και ακόμα χειρότερα σε κατασκευαστές που φτιάχνουν οι ίδιοι το τηλέφωνο και το SOC. (Samsung exynos).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Ακόμα στο έλεος των κατασκευαστών δηλαδή -_-

Always.gif


ΥΓ: Πέρα από την πλάκα, χάρη στο AndroidX (πρώην Android Support Library) δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε για τα updates, εδώ δουλεύω Android 5.0.3 σε ένα κινητό και έχω κανονικά όλες τις τελευταίες εφαρμογές, χαρείτε τις συσκευές σας.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναβαθμίσεις 3 Android versions για τα κινητά της Samsung, αφορούν απο κάποιο συγκεκριμένο socket-cpu και έπειτα;Ισχύει για την σειρά S10 και μετά;

Τα κινητά των άλλων κατασκευαστών από πότε θα αναβαθμίζονται σε τουλάχιστον 3 Android versions, θα ισχύει άραγε και για τα mid range;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Always.gif


ΥΓ: Πέρα από την πλάκα, χάρη στο AndroidX (πρώην Android Support Library) δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε για τα updates, εδώ δουλεύω Android 5.0.3 σε ένα κινητό και έχω κανονικά όλες τις τελευταίες εφαρμογές, χαρείτε τις συσκευές σας.

Android development κάνω, έχει ωριμάσει πάρα πολύ η πλατφόρμα αλλά τι να το κάνεις που ακόμα και η ίδια η Google, στα 3 updates σταματάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 12:57 ΠΜ, keysmith είπε

Εντάξει τώρα.. Και αν δεν πάρει το 11 και μείνει στο 10 κάτι έγινε. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω έχει το android 10 από το 8 ας πούμε.. Συχνά κάνεις google search για να βρεις τις διαφορές. Εχουμε από την μία τα windows 10 με το ίδιο όνομα και να αλλάζουν (λίγο) με τα versions 2004, 20H2 κτλ και το android αλλάζει major εκδώσεις κάθε εξάμηνο. Και τα δύο υπερβολή. 

Μην ξεχνάμε ότι πρόβλημα συχνά είναι οι "αναβαθμίσεις". Αναβάθμιση είναι κάτι να πάει μετά καλύτερα αλλά συχνά συμβαίνει το ανάποδο δλδ η αναβάθμιση να είναι "υποβάθμιση" με το λειτουργικό να μην αποδίδει καλά είτε γιατί είναι το ίδιο βαρύτερο είτε γιατί δεν έκατσε τελικά καλά. Με τα γνωστά περί συνομωσίας για εσκεμμένη υποβάθμιση από τις εταιρίες σε "αναβαθμίσεις" που σου πλασάρουν (συχνά υποχρεωτικές) που καταλήγεις να έχεις ένα αργό τηλέφωνο με μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. που με τις καταδίκες που υπάρχουν δεν είναι και τόσο συνομωσία, είναι δεδικασμένο.

Το πρόβλημα τελικά είναι Ενημερώσεις. Ενημερώσεις χρειάζονται περισσότερο από αναβαθμίσεις. Security pacthes και διορθώσεις από bugs χωρίς να δημιουργούν νέα. Ας δίνουν "ενημερώσεις" και για αναβαθμίσεις δεν ενδιαφερόμαστε τόσο. 

Γενικά τα λειτουργικά κάνουν ενημερώσεις. Αλλά όπως και να χει δεν σημαίνει ότι μία ενημέρωση δεν μπορεί να φέρει bugs και ασυμβατότητα με drivers . Δες και παρακάτω αν θες

Στις 19/12/2020 στις 11:43 ΜΜ, basilis_k6 είπε

εγω θέλω να παιρνω μονο security updates και κανένα update απο την μέρα που θα βγάλω την ζελατίνα. 2 ταμπλετ και 3 τηλέφωνα μου έχουν χαλάσει. τωρα το mi a2 lite με android go (δηλαδη παιρνει απο την google και οχι απο την xiaomi τα updates) έφαγε ενα ωραιότατο update που κατέστρεψε το multitasking. αν δηλαδη βλέπεις κατι σε μια εφαρμογη και χτυπήσει τηλέφωνο τα έχασε ολα. η εφαρμογη ανοιγει απο την αρχη. δεν συμβαινει με ολες αλλα συμβαινει με αρκετές, ισως τις περισσοτερες.

9 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Always.gif


ΥΓ: Πέρα από την πλάκα, χάρη στο AndroidX (πρώην Android Support Library) δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε για τα updates, εδώ δουλεύω Android 5.0.3 σε ένα κινητό και έχω κανονικά όλες τις τελευταίες εφαρμογές, χαρείτε τις συσκευές σας.

 

Το να μένεις σε παλιά version και ειδικά στην 5 σημαίνει ότι έχεις χάσει μέχρι τώρα άλλων 5 εκδόσεων securrity updates. πχ Meldown και sprectre . Όσα τηλέφωνα έκανα security update γι αυτό το σφάλμα προφανώς και έγιναν πιο αργά μιας και πλέον η cache του επεξεργαστή έπρεπε να προστατευθεί απ το λειτοργικό και να έχει μια extra ασφάλεια για να ελέγχει ότι κάποιος τρίτος δεν προσπαθεί να πάρει πρόσβαση σε αρχεία που δεν πρέπει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα επίσης στα PC είναι τα windows 7. Κάντε format σε PC με λιγότερο από 3GB ram και θα δείτε ότι πετάει. Κάντε όλα τα security updates και θα κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Γενικά τα λειτουργικά κάνουν ενημερώσεις. Αλλά όπως και να χει δεν σημαίνει ότι μία ενημέρωση δεν μπορεί να φέρει bugs και ασυμβατότητα με drivers . Δες και παρακάτω αν θες

 

Το να μένεις σε παλιά version και ειδικά στην 5 σημαίνει ότι έχεις χάσει μέχρι τώρα άλλων 5 εκδόσεων securrity updates. πχ Meldown και sprectre . Όσα τηλέφωνα έκανα security update γι αυτό το σφάλμα προφανώς και έγιναν πιο αργά μιας και πλέον η cache του επεξεργαστή έπρεπε να προστατευθεί απ το λειτοργικό και να έχει μια extra ασφάλεια για να ελέγχει ότι κάποιος τρίτος δεν προσπαθεί να πάρει πρόσβαση σε αρχεία που δεν πρέπει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα επίσης στα PC είναι τα windows 7. Κάντε format σε PC με λιγότερο από 3GB ram και θα δείτε ότι πετάει. Κάντε όλα τα security updates και θα κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου. 

Άλλο Windows (no sandboxing) και άλλο Android. Που και πάλι αν ανησυχείς μην σου κλέψουν τα δεδομένα που έχεις στον Chrome (που είναι εντός του sandbox), αν αναβαθμίζεις τον Chrome, τότε ο Chrome φροντίζει για εσένα να φιλτράρει τα javascript exploits στο Android. Αλλιώς με τόσες απατσάριστες συσκευές που κυκλοφορούν εκεί έξω θα είχαμε κολλήσει όλοι. Τώρα αν μπαίνεις με την εφαρμογή που λέγεται "Internet" (που ενημερώνεται μόνο όταν ενημερώνεται το λειτουργικό) εκεί όντως πας γυρεύοντας. Το ίδιο και αν κατεβάζεις και εγκαθιστάς άκυρα/πειρατικά apk που έχουν ανέβει από ανώνυμους χρήστες σε torrents και shareBBs δεξιά και αριστερά (οπότε απλά δεν το κάνεις).

Οπότε ναι, οι απατσάριστες συσκευές είναι πρόβλημα ασφαλείας, αλλά όχι πρόβλημα που επηρεάζει τον μέσο χρήστη.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Άλλο Windows (no sandboxing) και άλλο Android. Που και πάλι αν ανησυχείς μην σου κλέψουν τα δεδομένα που έχεις στον Chrome (που είναι εντός του sandbox), αν αναβαθμίζεις τον Chrome, τότε ο Chrome φροντίζει για εσένα να φιλτράρει τα javascript exploits στο Android. Αλλιώς με τόσες απατσάριστες συσκευές που κυκλοφορούν εκεί έξω θα είχαμε κολλήσει όλοι. Τώρα αν μπαίνεις με την εφαρμογή που λέγεται "Internet" (που ενημερώνεται μόνο όταν ενημερώνεται το λειτουργικό) εκεί όντως το ρισκάρεις. Επίσης το ρισκάρεις αν κατεβάζεις apk που έχουν ανέβει από ανώνυμους χρήστες σε torrents και forums (απλά δεν το κάνεις).

Οπότε ναι, οι απατσάριστες συσκευές είναι πρόβλημα ασφαλείας, αλλά όχι πρόβλημα που επηρεάζει τον μέσο χρήστη.

Ίσως θα έπρεπε να ρίξεις ένα βλέφαρο παραπάνω στα κενά ασφαλείας που έχουν υπάρξει την τελευταία 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ίσως θα έπρεπε να ρίξεις ένα βλέφαρο παραπάνω στα κενά ασφαλείας που έχουν υπάρξει την τελευταία 5ετία.

Δεν έχω δει κάτι που να μπορεί να επηρεάσει την πιο παλιά συσκευή μου (HTC One Max, Android 5.0.2) και που είναι exploitable μέσω του browser (τελευταία έκδοση Chrome for Android).

Προσοχή δεν μιλάω για rooting apks (που όντως ένα πειρατικό APK μπορεί να είναι τέτοιο, απλά δεν κατεβάζω τέτοια), ούτε για θεωρητικά vulnerabilities τύπου spectre, αλλά για exploit που αν μπεις στη λάθος σελίδα με το τελευταίο Chrome for Android μπορεί να σου κάνει ζημιά. Δείξε μου ένα τέτοιο και το HTC One Max πάει στο συρτάρι με τα μουσειακά.

ΥΓ: Μέχρι τότε το κινητό θα πάει σε εκείνο το συρτάρι μόνο όταν έρθει η στιγμή που δεν θα παίρνει τον καινούργιο Chrome for Android.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 10:42 ΜΜ, kurkosdr είπε

Δεν έχω δει κάτι που να μπορεί να επηρεάσει την πιο παλιά συσκευή μου (HTC One Max, Android 5.0.2) και που είναι exploitable μέσω του browser (τελευταία έκδοση Chrome for Android).

Προσοχή δεν μιλάω για rooting apks (που όντως ένα πειρατικό APK μπορεί να είναι τέτοιο, απλά δεν κατεβάζω τέτοια), ούτε για θεωρητικά vulnerabilities τύπου spectre, αλλά για exploit που αν μπεις στη λάθος σελίδα με το τελευταίο Chrome for Android μπορεί να σου κάνει ζημιά. Δείξε μου ένα τέτοιο και το HTC One Max πάει στο συρτάρι με τα μουσειακά.

ΥΓ: Μέχρι τότε το κινητό θα πάει σε εκείνο το συρτάρι μόνο όταν έρθει η στιγμή που δεν θα παίρνει τον καινούργιο Chrome for Android.

Πέραν από τα apps που και εκεί μιας και είναι πιθανών να μην έχεις την τελευταία version του Play Store και όλων των security patches του λόγο ασυμβατότητας μπορεί να έχει το bluetooth σου κάποιο κενό. Αυτό δεν χρειάζεται ούτε root ούτε apk από 3rd party stores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...