Προς το περιεχόμενο

μην μου την πέσετε


flame_out

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα 

λοιπόν θέλω την βοηθεια σας 

φοιτώ σε επαλ και ειμαι στην πληροφορική , οι καθηγητες μας προτειναν να παρακολουθησουμε ενα σεμιναριο για την python για να μας βοηθησει και το εκανα..

εχω τελειωσει ολο το υλικο με τις ασκησεις και τα τεστακια αλλα εχω κολλησει σε μια ασκησει και οτι και να κανω δεν προχωρω παρακατω .....και ας φαινετε ποιο ευκολη ...

λοιπον δεν ζητω να μου την λυσετε αν και δεν θα με χαλουσε ωστε να καταλαβω τι σκ@τ@ δεν κανω σωστα αλλα θα ηθελα να με κατατοπισετε

 

Γράψτε πρόγραμμα που να διαβάζει ένα αλφαριθμητικό που πληκτρολογεί ο χρήστης και βρίσκει αν είναι παλίνδρομο, δηλ. αν διαβάζεται το ίδιο και με την αντίστροφη φορά ανάγνωσης (πχ. τα αλφαριθμητικά ‘ANNA’, ‘SAKAS’, ‘4KEK4’ κλπ. είναι παλίνδρομα).

Οι λεπτομέρειες του κώδικα έχουν ως εξής: Το πρόγραμμα διαβάζει με input ένα αλφαριθμητικό και το συνδέει με το όνομα (δηλ. μεταβλητή) s που θα έχετε στον κώδικά σας. Στη συνέχεια ελέγχει αν το s αποτελείται από ένα μόνον χαρακτήρα. Αν ναι, τότε εμφανίζει το μήνυμα ‘Μήκος = 1’ και σταματά χωρίς να κάνει κάτι άλλο. Αν όχι (δηλ. το s έχει περισσότερους από 1 χαρακτήρες), τότε ελέγχει αν το s είναι παλίνδρομο.  

  • Αν το s είναι παλίνδρομο τότε το πρόγραμμα δημιουργεί και εμφανίζει στην οθόνη:
    • Α) ένα λεξικό με όνομα adict που περιλαμβάνει ένα μόνο ζεύγος με κλειδί το s και τιμή το μήκος του s, και
    • Β) μία λίστα alist που περιλαμβάνει ως στοιχεία της τους χαρακτήρες του s

Αν το s δεν είναι παλίνδρομο το πρόγραμμα εμφανίζει το μήνυμα ‘Δεν είναι παλίνδρομο’ και σταματά (δηλ. δεν γίνεται καμιά επανάληψη του προγράμματος).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ

Αν δοθεί στην είσοδο το αλφαριθμητικό ‘ANNA’ το πρόγραμμα στην έξοδο πρέπει να εμφανίσει:

{'ΑΝΝΑ': 4}

['Α', 'Ν', 'Ν', 'Α']

ΜΗΝ ΜΕ ΣΤΟΛΙΣΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΖΗΤΑΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ .....

Επεξ/σία από flame_out
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...