Προς το περιεχόμενο

Για το ξεκίνημα


avisinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα

Ο αγαπημένος μου ανηψιός (15 χρονων) θέλει να γίνει προγραμματιστής videogame όταν μεγαλώσει.....

Παιχνίδια λοιπόν, στην προσπάθειά μου να να τον βάλω σε ένα δρόμο, κάπου να ξεκινήσει,  σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς

πώς, με τι εργαλεία μπορεί να πιαστεί και σιγά σιγά να ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει

Έχετε να προτείνετε

κάποια βιβλία να του στείλω, κάποιο κανάλι στο youtube, κάποιο site να ενημερωθεί (ξέρει αγγλικά)

κάποιο software free, που να μπορέσει να φτιάξει κάνα απλό παιχνιδάκι σε win ή android, ότι σας κατέβει πείτε

έχει ένα windows laptop και πολύ φαντασία

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που διαθέσατε, σας εύχομαι καλές γιορτές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@avisinos
 

Μαθήματα πολλα για video games θα βρει στο Udemy. Ειναι επι πληρωμη αλλα εχει σχεδον παντα προσφορες. Κανε λογαριασμο εκει και αφου κανεις λογαριασμο τσεκαρε τιμες, αν δεν εισαι logged in καμμια φορα δειχνει τιμες στο θεο.

Εχει καποια πολυ καλα μαθηματα σε unity για 3D και 2D παιχνιδια αλλα δεν ξερω αν πρεπει να πεσει τοσο βαθια σαν πρωτη προσεγγιση, ισως τα βρει σκουρα και ξενερωσει. 
 

πχ: 

https://www.udemy.com/course/unitycourse/

 

https://www.udemy.com/course/unitycourse2/

 

υγ. Ψαξε στο google για udemy coupons, υπαρχουν πολλα αλλα καποια δεν θα δουλευουν σιγουρα, θελει λιγη υπομονη στο ψαξιμο.

 

Υγ2. το unity ειναι και free και επι πληρωμη

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει γλώσσες προγραμαμτισμού ;

Ξέρει τα βασικά του πργοραμαμτισμού ή τώρα ξεκινάει και θέλει να ασχοληθεί. Θα ήταν καλύτερο τουλάχιστον να δει τα βασικά του προγραμματισμού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να ξεκινήσει πρώτα με κάποιο έτοιμο πρόγραμμα τύπου rpg maker. Αφού καταλάβει λίγο το logic των physics, το lvl up, το Battle system κλπ κλπ, να πάει σε unity 2d και μετά σε unity 3d. Είναι πολύ overwhelmed το unity από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 10:00 ΠΜ, dhmm είπε

Ξέρει γλώσσες προγραμαμτισμού ;

Ξέρει τα βασικά του πργοραμαμτισμού ή τώρα ξεκινάει και θέλει να ασχοληθεί. Θα ήταν καλύτερο τουλάχιστον να δει τα βασικά του προγραμματισμού.

 

Τώρα ξεκινάει, τα βασικά του προγραμματισμού από που να τα μάθει? κάποιο βιβλίο ίσως....

Καλά Χριστούγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μιλώντας και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αν στα 15 του ο ανηψιός δεν ξέρει να ψάξει μόνος του δεν το βλέπω εύκολο σαν σενάριο...εκτός αν φτιάχνει μέσω ετοιμων πλατφορμών τύπου Unity....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λογική η σκέψη σου φίλε.

Το θέμα είναι οτι εγώ είμαι Γερμανία, δεν έχω προσωπική επαφή με το παιδί, και θέλω να τον βοηθήσω σε αυτό που θέλει όσο μπορώ. Γι αυτό ρώτησα αν μπορώ να του στείλω τίποτα βιβλία ή οτιδήποτε.

Πάντως μόλις μιλήσαμε, προσπάθησα να ψαρέψω πόσο ή με τι ασχολείται, και δε κατάλαβα και πολλά από αυτά που μου έλεγε, δε το περίμενα ούτε το ήξερα φυσικά. Με εξέπληξε σε σημείο να σκέφτομαι "τι ψάχνεις εσύ" νομίζεις θα του κάνεις έκπληξη......!! Τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα

Ασχολείτε με το unity, μου το ανέφερε......

Μια ακόμη ερώτηση, σε ένα απλό λαπτοπ μπορεί να κάνει δουλίτσα ή θέλει πολύ ραμ, καλή κάρτα γραφικών, δυνατή cpu και σε τι βαθμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, avisinos είπε

 Λογική η σκέψη σου φίλε.

Το θέμα είναι οτι εγώ είμαι Γερμανία, δεν έχω προσωπική επαφή με το παιδί, και θέλω να τον βοηθήσω σε αυτό που θέλει όσο μπορώ. Γι αυτό ρώτησα αν μπορώ να του στείλω τίποτα βιβλία ή οτιδήποτε.

Πάντως μόλις μιλήσαμε, προσπάθησα να ψαρέψω πόσο ή με τι ασχολείται, και δε κατάλαβα και πολλά από αυτά που μου έλεγε, δε το περίμενα ούτε το ήξερα φυσικά. Με εξέπληξε σε σημείο να σκέφτομαι "τι ψάχνεις εσύ" νομίζεις θα του κάνεις έκπληξη......!! Τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα

Ασχολείτε με το unity, μου το ανέφερε......

Μια ακόμη ερώτηση, σε ένα απλό λαπτοπ μπορεί να κάνει δουλίτσα ή θέλει πολύ ραμ, καλή κάρτα γραφικών, δυνατή cpu και σε τι βαθμό?

Ο καλός προγραμματιστής δουλεύει ακόμα και με το τίποτα αλλά οπως και να το κάνεις όσο πιο πολλά εφόδια έχεις τόσο καλύτερα...

Επειδή έχω παράδειγμα χθεσινό με την "ανάσταση" αρχαίου laptop (12 ετών) λόγω προσθήκης SSD θα πρότεινα

Laptop ή Desktop σειρά αναγκαιοτητας

1. SSD (αν είναι NVME  ακόμα καλύτερα)

2. Επεξεργαστής όσο γίνεται πιο δυνατός

3. Μνήμη κατα το ελάχιστον 8GB καλύτερα

4. όσο πιο μεγάλη οθόνη σαφώς καλύτερα και σίγουρα τουλάχιστον Full HD

5. Κάρτα γραφικών συζητιέται ...δεν ξέρω κατα πόσο το Unity επωφελείται....

Απο εκεί και πέρα όταν μιλάμε για Game Development τότε μιλάμε για το κάψιμο της αρκούδας...ένα μικρό παράδειγμα : http://index-of.co.uk/Game-Development/Programming/C++ Module II.pdf το οποίο προέρχεται απο εδώ https://courses.gameinstitute.com (εξυπακούεται ότι θα πρέπει να φτασει σε επίπεδο να τα ξέρει απέξω)

δες λίγο τα courses και θα πάρεις μια μικρή πρέφα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα λινκ masteripper

έχει δουλίτσα τώρα ο μικρός

είναι πάνω του πλέον

18 ώρες πριν, masteripper είπε

Ο καλός προγραμματιστής δουλεύει ακόμα και με το τίποτα αλλά οπως και να το κάνεις όσο πιο πολλά εφόδια έχεις τόσο καλύτερα...

Επειδή έχω παράδειγμα χθεσινό με την "ανάσταση" αρχαίου laptop (12 ετών) λόγω προσθήκης SSD θα πρότεινα

Laptop ή Desktop σειρά αναγκαιοτητας

1. SSD (αν είναι NVME  ακόμα καλύτερα)

2. Επεξεργαστής όσο γίνεται πιο δυνατός

3. Μνήμη κατα το ελάχιστον 8GB καλύτερα

4. όσο πιο μεγάλη οθόνη σαφώς καλύτερα και σίγουρα τουλάχιστον Full HD

5. Κάρτα γραφικών συζητιέται ...δεν ξέρω κατα πόσο το Unity επωφελείται....

Απο εκεί και πέρα όταν μιλάμε για Game Development τότε μιλάμε για το κάψιμο της αρκούδας...ένα μικρό παράδειγμα : http://index-of.co.uk/Game-Development/Programming/C++ Module II.pdf το οποίο προέρχεται απο εδώ https://courses.gameinstitute.com (εξυπακούεται ότι θα πρέπει να φτασει σε επίπεδο να τα ξέρει απέξω)

δες λίγο τα courses και θα πάρεις μια μικρή πρέφα ...

Ευχαριστώ για τα λινκ masteripper

έχει δουλίτσα τώρα ο μικρός

είναι πάνω του πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...