Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή του gov.gr για smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, gippas είπε

Ότι ηλεκτρονική υπηρεσία έχει ο ΕΦΚΑ υπάρχουν στο gov.gr  Ο στόχος είναι σταδιακά όλες οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Δημοσίου να είναι διαθέσιμες μέσω του gov.gr, οπότε δεν υπάρχει λόγος ο κάθε φορέας να φτιάχνει δικιά του εφαρμογή.

Ναι καταχωρείς τα στοιχεία του taxisnet και πετάει κινεζικά. Νομίζω δεν υπάρχει κάθε φορέας πλέον. Όλα είναι ενιαίος φορέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Είναι νωρίς ακόμα.

Μία εξουσιοδότηση ηλεκτρονικά πήγα να κάνω, για άτομο που ζει μακριά από τον τόπο κατοικίας μου.

Δυσάρεστη έκπληξη 1: Πρέπει να έχεις λογαριασμό internet banking ώστε να μπορέσει να γίνει ταυτοποίηση μέσω τηλεφώνου που έχει δοθεί στην τράπεζα.

Δυσάρεστη έκπληξη 2: Ενώ το μενού έχει και επιλογή για taxis net, δε γίνεται ταυτοποίηση...Γιατί σύμφωνα με αυτούς, είναι λογικό κάποιος να έχει πρόσβαση στο taxis net του καθένα...

Είναι νωρίς ακόμα, θέλει δουλειά η όλη διαδικασία.

Εγώ με τους κωδικούς taxisnet τα κανω ολα. Και υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις και οτιδήποτε χρειάστηκα. Ποτέ δεν έχω βάλει κωδικούς e-banking και λειτουργεί κανονικά. Τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς;

22 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Digitalizing Through COVID 19. The other day I received a meme among… | by  Daniel Diez | Medium

Πάντως παιδιά όλα όσα έχουν γίνει ως τώρα ήταν στις προγραμματικές δηλώσεις του συγκεκριμένου υπουργού από την στιγμή που ανέλαβε. Μιλούσε από τότε για ενιαια πλατφόρμα για όλο το δημόσιο gov.gr. Μιλουσε για αυλη συνταγογραφηση, για υπευθυνη δηλωση, εξουσιοδοτηση, για ψηφιακες υπηρεσιες μεσω ταυτοτητων, για εναν ενιαιο ψηφιακο αριθμο κ.α. Απλα λογω πανδημιας εγιναν ολα πιο γρηγορα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Choulio είπε

Πάντως παιδιά όλα όσα έχουν γίνει ως τώρα ήταν στις προγραμματικές δηλώσεις του συγκεκριμένου υπουργού από την στιγμή που ανέλαβε. Μιλούσε από τότε για ενιαια πλατφόρμα για όλο το δημόσιο gov.gr. Μιλουσε για αυλη συνταγογραφηση, για υπευθυνη δηλωση, εξουσιοδοτηση, για ψηφιακες υπηρεσιες μεσω ταυτοτητων, για εναν ενιαιο ψηφιακο αριθμο κ.α. Απλα λογω πανδημιας εγιναν ολα πιο γρηγορα. 

Ισχύει.

https://www.taxheaven.gr/news/46210/mhtrwo-politwn-eniaia-taytopoihsh-sto-dhmosio-k-pierrakakhs-perissotera-apo-50-mhtrwa-oa-milane-metaxy-toys

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Choulio είπε

Εγώ με τους κωδικούς taxisnet τα κανω ολα. Και υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις και οτιδήποτε χρειάστηκα. Ποτέ δεν έχω βάλει κωδικούς e-banking και λειτουργεί κανονικά. Τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς;

 

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/ekdose-upeuthunes-deloses

Αναφορά σε κείμενο

 

Εκδώστε την υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεστε ηλεκτρονικά.

Μπορείτε να μπείτε στην υπηρεσία με 2 τρόπους:

  • με τoυς προσωπικούς σας κωδικούς web banking σε Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, Τράπεζα Πειραιώς, Alpha Bank ή Eurobank
  • με τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet (αφού πρώτα μπείτε μία φορά με τους κωδικούς web banking, για να επιβεβαιώσετε τον αριθμό του κινητού σας τηλεφώνου)

 

Εσυ πως χρησιμοποιεις την υπηρεσια χωρις να εχεις κανει ταυτοποιηση το κινητου σου μεσω web banking τραπεζας, ουτε μια φορα?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ardi21 είπε

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/ekdose-upeuthunes-deloses

Εσυ πως χρησιμοποιεις την υπηρεσια χωρις να εχεις κανει ταυτοποιηση το κινητου σου μεσω web banking τραπεζας, ουτε μια φορα?

Έχεις δικιο αυτό λέει. Αλλά όταν το χρησιμοποίησα εγώ δεν χρειαζόταν web banking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Choulio είπε

Έχεις δικιο αυτό λέει. Αλλά όταν το χρησιμοποίησα εγώ δεν χρειαζόταν web banking

Aρα αυτο πλεον δεν ισχυει. Πρεπει οπωσδηποτε να εχεις κωδικους web banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγιναν πολλά πράγματα, αλλά πολλές από τις δυνατότητες έκδοσης πιστοποιητικών υπήρχαν εδώ και χρόνια μέσω του ermis.gov απλά δεν ήταν γνωστό στο ευρύτερο κοινό. Οπότε θεωρώ ότι  κάποια πράγματα απλά μέσω του gov.gr γίνανε γνωστα.Π.χ. πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης εγω βγαζω ηλεκτρονικα εδω και μια 4ετια τουλαχιστον, βεβαια τα κατεθετα σε δημοσια υπηρεσια και δεν τα δεχοταν γιατι λεει δεν ειχαν "σφραγιδα"(ουτε σκεψη για ηλεκτρονικο πιστοποιητικο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

Aρα αυτο πλεον δεν ισχυει. Πρεπει οπωσδηποτε να εχεις κωδικους web banking.

Ναι έτσι φαίνεται.

3 ώρες πριν, opcast είπε

Έγιναν πολλά πράγματα, αλλά πολλές από τις δυνατότητες έκδοσης πιστοποιητικών υπήρχαν εδώ και χρόνια μέσω του ermis.gov απλά δεν ήταν γνωστό στο ευρύτερο κοινό. Οπότε θεωρώ ότι  κάποια πράγματα απλά μέσω του gov.gr γίνανε γνωστα.Π.χ. πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης εγω βγαζω ηλεκτρονικα εδω και μια 4ετια τουλαχιστον, βεβαια τα κατεθετα σε δημοσια υπηρεσια και δεν τα δεχοταν γιατι λεει δεν ειχαν "σφραγιδα"(ουτε σκεψη για ηλεκτρονικο πιστοποιητικο)

Αυτό είναι το θέμα. Έγινε γνωστό στο ευρύ κοινό. Και εδώ ακριβώς είναι το σημείο όπου βοήθησε η πανδημία. Όχι στο να γίνουν αυτές οι αλλαγές οι οποίες ήταν ήδη στο πρόγραμμα. Αλλά στο να γίνουν γνωστές αρχικά και αποδέκτες στην συνέχεια από το σύνολο του κόσμου και το σύνολο των υπαλλήλων του κράτους. Παλιότερα τέτοιες αλλαγές περνούσαν απαρατήρητες ενώ τώρα κάθε νέα αλλαγή γινόταν θέμα στις ειδήσεις ακριβώς λόγω της πανδημίας. Υπό αυτήν την έννοια η υγειονομική κρίση επαιξε καταλυτικό ρόλο στην επιτυχία των αλλαγών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές.Αυτο που θέλω να προσθέσω σε συνέχεια αυτών είναι ότι τόσα χρόνια υπήρχαν αυτές οι "ηλεκτρονικές ευκολίες" αλλά ελάχιστοι έδειχναν ενδιαφέρον.Το πιο απίστευτο βέβαια είναι ότι και το ίδιο το κράτος, τα έθαβε σαν υπηρεσίες.Νομιζω αυτό δείχνει την γενικότερη νοοτροπία του ελληνικού κράτους αλλά και του μέσου Έλληνα δυστυχώς.Κανενα ενδιαφέρον για εξέλιξη και πρόοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ardi21 είπε

Aρα αυτο πλεον δεν ισχυει. Πρεπει οπωσδηποτε να εχεις κωδικους web banking.

Γιατί δεν φτιάχνεις e-banking;Βλέπεις τα έξοδά σου, το χρηματικό σου υπόλοιπο, τις καταθέσεις της μισθοδοσίας και άλλων, κάνεις πληρωμές και μεταφορά χρημάτων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Γιατί δεν φτιάχνεις e-banking;Βλέπεις τα έξοδά σου, το χρηματικό σου υπόλοιπο, τις καταθέσεις της μισθοδοσίας και άλλων, κάνεις πληρωμές και μεταφορά χρημάτων κλπ.

Eγω εχω ebanking. Απαντησα στον φιλο που ελεγε οτι τα κανει ολα χωρις ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2020 at 22:52, CheOnWeb said:

Όντως. Στο menu όμως έχει θέμα αν δεν έχεις default font size. Δεν προσαρμόζεται σωστά. 

Το έφτιαξαν στο σημερινό update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

1 χρόνο μετά, έχει ακόμα τα θεματάκια της. Νομίζω το ζήτημα με το web banking είναι κάτι που κακώς δεν έχει επιλυθεί. 

Επίσης, έχετε βγάλει βεβαίωση γνήσιου υπογραφής από το gov?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kostasspil said:

1 χρόνο μετά, έχει ακόμα τα θεματάκια της. Νομίζω το ζήτημα με το web banking είναι κάτι που κακώς δεν έχει επιλυθεί. 

Επίσης, έχετε βγάλει βεβαίωση γνήσιου υπογραφής από το gov?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει βεβαίωση γνήσιου υπογραφής ως χωριστή διαδικασία. Απλώς κάνεις την υπεύθυνη δήλωση/εξουσιοδότηση μέσω gov.gr και θεωρείται ότι το έγγραφο είναι γνήσιο και δεν απαιτείται άλλη θεώρηση.

Με το web banking τι θέμα υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, CheOnWeb said:

Με το web banking τι θέμα υπάρχει;

Εννοούσα ότι ακόμα ζητάει σύνδεση με κάποια τράπεζα, ενώ θα μπορούσαν να έχουν προσθέσει το taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...