Προς το περιεχόμενο

Υ/Π Video editing!Απορία για Μ2


MarkRenton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν εχω πολλες γνώσεις πάνω στο θέμα στησιματος!Θέλω να στήσω ενα νέο pc αποκλειστικά για video γτ ειναι η δουλειά μου...ως αναβάθμιση του παλιου μου με τα παρακάτω:

I9 9900k/kf

Gigabyte Aurous pro wifi

64 gb ram 3200 C16

GTX 1080TI (την εχω ηδη)

1Nvme 250 (windows,programs )

1Nvme 1T  (για να τρέχουν τα προτζεκτ)

Και τα υπόλοιπα ψήκτρα,psu,hdd!

Εχει μεγάλη σημασία η γρήγορη ανάγνωση των δεδομένων στο editing και βλέπω τεράστιες ταχύτητες με δίσκους Μ2Nvme σε σχέση με ssd που έχω τωρα!διαβαζοντας στο ίντερνετ,κάπου βλεπω προβλήματα με bandwidth ή και διαφορές μεγέθους στους συγκεκριμένους Μ2 και μπερδεύομαι!

Μπορείτε να μου προτείνετε ενα αλλο,καλυτερο σύστημα στους δισκους??

Η να με προσανατολυσετε στην πιο σωστή αγορά ώστε να δουλεύουν όλα ρολόι πανω στην στην συγκεκριμένη μητρική?

Ευχαριστώ 

20201220_220734.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' οσο εχω καταλαβει(και please διορθωστε αν κανω λαθος 😋), σκεψου οτι οι σημερινοι επεξεργαστες εχουν 24 pci-e lanes. 16 απο αυτα πανε στην καρτα γραφικων, 4 στο chipset και 4 μενουν με κυριο σκοπο 1 nvme ssd. Οι nvme ειναι σχεδιασμενοι να λειτουργουn με μεγιστο τα 4 lanes. Τα 4 του chipset μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αλλες συσκευες που συνδαιονται στο chipset οπως τα sata, 1 ακομα nvme, cd/dvd, usb κτλ. Για να σου δωσουν μεγαλυτερο flexibility οι εταιριες εχουν βαλει μερικους connectors στα ιδια lanes. Δηλαδη εαν συνδεσεις συσκευες σε 2 connectors που εχουν τα ιδια lanes τοτε θα δουλευει μονο το 1 απο τα 2. Συγκεκριμενα για την δικη σου μητρικη που φανταζομαι απο την εικονα ειναι z390 chipset, αν βαλεις τον "μικρο" nvme (type 2280) τοτε θα χασεις 2 απο τα sata ports. Μικρο το κακο αλλα εσυ θα το κρινεις. Μπορει να σε βολευει καλυτερα να βαλεις 1 μεγαλο nvme, μονο στο 1 socket και να μην χασεις κατι. Περα απ' αυτο δεν ειδα να λεει κατι στο manual οποτε δεν νομιζω να κοβει καποιο απο τα x4 lanes που κανονικα θα εδινε στους nvme.

Αυτο γενικα δεν θα το προτεινα σε πολυ κοσμο και μαλλον εισαι ο πρωτος που το προτεινω, αλλα μπορει να σε βολευει καλυτερα να πας σε συστημα που υποστιριζει pci-e 4.0 , και αν δεν κανω λαθος ειναι μονο σε amd συστηματα αυτην την στιγμη. Εχουν βγει μερικοι pci 4.0 nvme ssds που μπορουν να maxαρουν και ουσιαστικα τρωνε bottleneck απο το pci-e 3.0 x4 στο οποιο συνδεονται και εχει ο i9-9900k. Οποτε οντως εκει μπορει να δεις καποια διαφορα εαν σου ειναι τοσο σημαντικο η ταχυτητα. Ειναι πολυ φρεσκια τεχνολογια που εχει νοημα κυριως σε nvme-ssd και θα σου κρατησει αν την επιλεξεις και την χρειαζεσε. 

Για συνεχεια του παραπανω, θα σου προτεινα εναν απο τους καινουργιους ryzen 7 5800x που ειναι στο ιδιο core count με τον i9-9900k αλλα απο λιγα benchmark που ειδα, σε blender και adobe premiere ηταν γρηγοροτερος αισθητα που μπορει να σε ενδιαφερει, και σε cinebench r20 ειχε καλυτερα score. Σε gaming ειναι πανω κατω ιδια. Αυτην την στιγμη βεβαια ολοι οι ryzen ειναι πανακριβοι οποτε αν τελικα πας σε ryzen θα σου προτεινα να περιμενεις να πεσουν οι τιμες λιγο. Μητρικη νομιζω η Asus TUF Gaming X570-Plus (WI-FI) θα ειναι πολυ κομπλε. Eιναι αρκετα καλη καρτα και λιγο που ειδα στο manual, καθε m.2 εχει δικο του pci-e 4.0 x4 και δεν σου κοβει κατι, αλλα μπορει να θελεις να το κοιταξεις και λιγο παραπανω να εισαι σιγουρος. Υπαρχει και εκδοση χωρις wifi που ειναι φτηνοτερη. Ram μπορεις να βαλεις και 3600mhz. Γενικα μαλλον θα σου βγει πιο ακριβο αυτο το συστημα, αλλα δικαιολογημενα. Θελεις και τους pci-e 4.0 nvmes.

Φανταζομαι psu, cooler, hdds εχεις απο πριν οποτε εκει δε σου λεω κατι, μονο να τσεκαρεις οτι θα μπενει στο καινουργιο socket η ψυκτρα για οτιδηποτε αγορασεις. 

Αυτα! καλο build 😄

edit: 

Παντως και το intel θα ειναι αρκετα καλο, και σιγουρα πιο φιλικο στην τιμη. Η μητρικη μου φανηκε αρκετα solid επιλογη. Θα διαλεγα αυτους ή τους πιο premium samsung για αυτο το συστημα.

Επεξ/σία από mike.hatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike μου!1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την αναλυτική απάντηση!θα ανατρέχω να την διαβάζω ξανα καθώς τα ψάχνω γτ όπως γράφω δεν είμαι και πολύ σχετικός!θα επανέλθω αν προκύψει νέα απορία!

Καλημέρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, MarkRenton είπε

Mike μου!1000 ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την αναλυτική απάντηση!θα ανατρέχω να την διαβάζω ξανα καθώς τα ψάχνω γτ όπως γράφω δεν είμαι και πολύ σχετικός!θα επανέλθω αν προκύψει νέα απορία!

Καλημέρα!

Το πρόβλημα σου δεν είναι το x4 lanes , το πρόβλημα σου είναι ότι δεν ρωτάς το σημαντικότερο ΜΑΚΡΑΝ.

Αν το software σου αξιοποιεί CUDA , τότε θα χρειαστείς RTX gpu. Κάνε την σωστή ερώτηση ή αν δεν ξέρεις να την κάνεις ρώτα ποια υποσυστήματα παίζουν σημαντικότερο ρόλο και φίλτραρε τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν το software σου αξιοποιεί CUDA , τότε θα χρειαστείς RTX gpu. Κάνε την σωστή ερώτηση ή αν δεν ξέρεις να την κάνεις ρώτα ποια υποσυστήματα παίζουν σημαντικότερο ρόλο και φίλτραρε τις απαντήσεις.

Αν δεν κανω λαθος, η 1080ti εχει 3584 cuda cores. Απλος δεν εχει rt cores. Δεν ξερω απο προγραμματα video editing αλλα γιατι να χρειαζετε rtx καρτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mike.hatz είπε

Αν δεν κανω λαθος, η 1080ti εχει 3584 cuda cores. Απλος δεν εχει rt cores. Δεν ξερω απο προγραμματα video editing αλλα γιατι να χρειαζετε rtx καρτα?

ποιο software θα χρησιμοποιήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jgeorgiou ευχαριστω για το σχόλιο σου!Δουλεύω premiere!εχει gpu acceleration αλλα δεν τους εκμεταλευεται πλήρως τους CUDA γιατί απλα έτσι λειτουργεί!το after effects και αλλα για 3D rendering απαιτούν επιδόσεις πανω σε αυτα που γράφεις!Άρα το πρόβλημα μου τωρα είναι τα lanes όπως και η σωστή εκμετάλλευση στους δίσκους γιατί αν δεν ξέρεις από pc και ψάχνεις πέφτεις σε αδιέξοδα!ούτε μπορώ για την ώρα να αναβαθμίσω σε rtx!η 1080ti ήταν και είναι πολύ κατάλληλο εργαλείο για editing!περισσότερο με μπερδεύεις παρα με βοηθάς 😁!φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MarkRenton είπε

Jgeorgiou ευχαριστω για το σχόλιο σου!Δουλεύω premiere!εχει gpu acceleration αλλα δεν τους εκμεταλευεται πλήρως τους CUDA γιατί απλα έτσι λειτουργεί!το after effects και αλλα για 3D rendering απαιτούν επιδόσεις πανω σε αυτα που γράφεις!Άρα το πρόβλημα μου τωρα είναι τα lanes όπως και η σωστή εκμετάλλευση στους δίσκους γιατί αν δεν ξέρεις από pc και ψάχνεις πέφτεις σε αδιέξοδα!ούτε μπορώ για την ώρα να αναβαθμίσω σε rtx!η 1080ti ήταν και είναι πολύ κατάλληλο εργαλείο για editing!περισσότερο με μπερδεύεις παρα με βοηθάς 😁!φιλικά!

Το σημαντικό είναι να είσαι συνειδητοποιημένος και να γνωρίζεις τις πραγματικές ανάγκες του software που χρησιμοποιείς. Οσον αφορα το x4 του ssd σε intel platorm μην τρελαίνεσαι είναι ήδη υπεραρκετό & υπερβολικό. Και οι 2 πλατφόρμες είναι μια χαρά όποτε βάλε αυτήν που σου κάνει "κλικ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jgeorgiou καλημερα!!

Τωρα σκέψου εχω i7 3770Κ,16GB RAM 1080TI,ειναι γενιές πίσω ο CPU και το υλικό τρέχει μέσα από έναν παλιό HDD και έναν SSD!δεν είναι το προβλημα μου αν θα πάω INTEL ή AMD!12 χρονια δουλεύω PREMIERE οποτε βλεπω builds πλέον και με τι δυο πλευρές,ξερω και τι ζητάει το premiere!

το premiere θα ρολαρει άψογα το βάρος βιντεο που δουλευω με ένα στήσιμο όπως γράφω αρχικά (9900k 1080ti 64gb ram)

Η απορίες μου είναι πανω στο read/right των δίσκων γτ αν δουλεύουν και αυτα σωστά ναι θα έχει το κατι παραπάνω ειδικά σε απαιτητικά πρότζεκτ!καθώς βλεπω τους M2nvme θα με βόλευε να εχω στο κουτί 2,έναν για boot και προγράμματα και τον άλλο να τραβάει το υλικό!βλεπω όμως στις μητρικές διαφορετικές διαστάσεις και περιορισμούς στα  lanes,bandwidth κτλ πράγματα που δεν ξερω ακριβως τι είναι και πως λύνονται!υπάρχει πρακτικά συστημα να δουλεύουν σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, MarkRenton είπε

βλεπω όμως στις μητρικές διαφορετικές διαστάσεις και περιορισμούς στα  lanes,bandwidth κτλ

Καλημέρα, μπορείς να στείλεις αυτό που έχεις διαβάσει για την gigabyte μητρική? Εγώ στο manual εκτός του ότι σου κόβει 2 sata o δεύτερος nvme δε διάβασα κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MarkRenton είπε

lanes,bandwidth κτλ πράγματα που δεν ξερω ακριβως τι είναι και πως λύνονται!υπάρχει πρακτικά συστημα να δουλεύουν σωστά?

Τα lanes είναι το φάρδος της λεωφόρου που ενώνει τον SSD με την ram & cpu. 

Ομως το χ4 είναι υπερβολικά φαρδύ και αναξιοποίητο οπότε ποιο σημαντικό είναι τι βελτιστοποιήσεις έχει η CPU για την πρόσβαση σε NVME/SSD.

Ετσι βλέπεις INTEL να τρέχει λίγο ποιο γρήγορα τον ίδιο SSD (μιλάμε για οριακές διαφορές) από τον αντίστοιχο AMD που ενδεχομένως τον τρέχεις σε Χ570 chipset με περισσότερα lanes.

Σε κάθε περίπτωση και στις 2 πλατφόρμες είναι πολύ υψηλή η ταχύτητα , απλά αν πας σε AMD σιγουρέψουν ότι δουλεύει απροβλημάτιστα το NVME SSD με την συγκεκριμένη μητρική γιατί έχουν ακουστεί σποραδικές ασυμβατότητες.

Αν το software "τρέχει" από cpu και αναρωτιέσαι ποιο είναι το καλύτερο cpu στην περίπτωση σου αγόρασε αυτόν με τους περισσότερους πυρήνες αρκεί να μην είναι καμιά παλιατζούρα με χαμηλό single core

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!εχω 2 μερες που διαβάζω και τσεκάρω ολα όσα λέμε και νομίζω ότι καταλήγω σε νέα δεδομένα!ειναι οκ αυτο το συστημα?προτείνετε κάτι άλλο?

AMD Ryzen 9 5900X

Asus Prime X570-P

Corsair Vengeance Lpx 64GB DDR4-3200MHz (CMK64GX4M2E3200C16)

Samsung 980 Pro 250GB (M2 nvme)

Samsung 980 Pro 1.0TB (M2 nvme)

GIGABYTE GTX 1080TI

+2 παλιούς Hdd

Arctic Freezer 34 eSports Duο 

650W Psu

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!

Απ οτι βλεπω το υπερτουμπανιασες! Δεν ηξερα καν οτι η samsung ειχε βγαλει gen 4 nvmes! σιγουρα θα ειναι top of the line.

Εχω μερικες υποδιξεις να κανω. Αλλα ολα ωραια.

Καταρχας, εισαι σιγουρος οτι δεν θελεις να πας για την asus tuf x570 plus μητρικη? Εχει καλυτερα vrm για να δωσει power στον cpu(12+4 vs 8+4 power stages), debug leds, για μενα ειναι πιο ωραια :P και ειναι μονο 10 ευρω ακριβοτερη. Ειναι quality of life αυτο το upgrade, και θα σου λυσει τα χερια σε περιπτωση που δε bootαρει με τα debug leds.

Επισης η ψυκτρα που διαλεξες ειναι πολυ καλη, εχω την ιδια και εγω, αλλα με εναν 3600. Δεν θα την εβαζα σε 5900x. Ενημερωτικα να ξερεις οτι οι αεροψυξεις δεν διαχειριζονται καλα τα spikes. Οταν ας πουμε αλαξεις μια καρτελα και για καποιο λογο αποφασισει οτι χρειαζετε ο επεξεργαστης να κανει boost στα 4.8ghz για μισο δευτερολεπτο. Τοτε θα ανεβασει μια αποτομη θερμοκρασια την οποια θα λαβει η ψυκτρα και θα τουρμπιασει τα ανεμηστιρακια για 1-2 δευτερα, με αποτελεσμα να ακουγετε σαν να παταει γκαζι φρενο ο επεξεργαστης. Αντιθετα η υδροψυξη διαχειριζετε το παραπανω καλυτερα. Στα all core workloads βεβαια, πιστευω ειναι κομπλε και με τις δυο. Σου προτεινω αυτη εδω: Arctic Liquid Freezer II 240 που δεν ειναι και ιδιαιτερα πιο ακριβη. Μπορεις να την διαλεξεις και με μεγαλυτερο ψυγειο για ακομα καλυτερη αποδοση. Οπως και το παραπανω, ειναι λιγο quality of life αυτο το upgrade.

Τελος η μητρικη το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι ετοιμη για ryzen 5000 out of the box. Ρωτα στο καταστημα πριν παραγγειλεις αν λεει πανω στο κουτι ryzen 5000 ready. Κατι τετοιο αλλα 5000

Webp.net-resizeimage.jpg.0444eaa736c6a0d45a2234dbba022520.jpg

Θα χρειαστει bios update, το οποιο για να κανεις χρειαζεσαι καποιον επεξεργαστη παλαιοτερης γενιας.

Αν εχεις καποιον φιλο μπορει να σου δανισει εναν παλαιοτερης γενιας ή το καταστημα μπορει να το αναλαβει για πιθανον εχτρα χρεωση.

Μπορεις να διαλεξεις αλλη μητρικη η οποια να εχει ενα feature που λεγετε bios flashback και σου επιτρεπει να κανεις update το bios χωρις επεξεργαστη, μονος σου. Μια στο price range ειναι αυτη: Gigabyte Aorus X570 Elite αλλα ειναι λιγο χειροτερη της tuf νομιζω. Και η Gigabyte X570 UD εχει που ειναι φτηνοτερη αλλα εκει πεφτεις σε ποιοτητα και νομιζω παιρνει μονο 1 M.2.

Υπαρχει και αυτο: boot kit(ειναι κατω στην σελιδα). Που ουσιστικα δανιζεσαι απο την amd εναν επεξεργαστη για να βαλεις το καινουργιο bios και μετα τον στελνεις πισω.

Αυτα :) 

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MarkRenton είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!εχω 2 μερες που διαβάζω και τσεκάρω ολα όσα λέμε και νομίζω ότι καταλήγω σε νέα δεδομένα!ειναι οκ αυτο το συστημα?προτείνετε κάτι άλλο?

AMD Ryzen 9 5900X

Asus Prime X570-P

Corsair Vengeance Lpx 64GB DDR4-3200MHz (CMK64GX4M2E3200C16)

Samsung 980 Pro 250GB (M2 nvme)

Samsung 980 Pro 1.0TB (M2 nvme)

GIGABYTE GTX 1080TI

+2 παλιούς Hdd

Arctic Freezer 34 eSports Duο 

650W Psu

 

Μια χαρα ειναι το συστημα, βαλε τον 1tb στην 1η nvme θεση και κανε τον media cache/scratch disk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Narta και Mike.hatz ευχαριστώ για το απίθανο feedback!Mike ορίστε!!έμαθες κατι και από μένα για τους Samsung 🤣🤣

Σχετικά με την μητρική που ειχα διαλέξει νομιζω ειδα στο site της amd οτι ειναι για την σειρά 5000 αλλα πρέπει να έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το bios update που όπως το περιγράφεις φαίνεται μπελαλίδικο και δεν ψήνομαι να μπλέξω!

Αψογα και τα tips περί ψύξης!θα τα κοιτάξω αναλυτικά όλα!αν μου προκύψει κάτι ακόμα επανέρχομαι αμέσως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...