Προς το περιεχόμενο

Ποιον host server να επιλέξω;


giormala

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μια αθλητική ιστοσελίδα και σε κάθε αγώνα λαμβάνω πολλούς ταυτόχρονους επισκέπτες με αποτέλεσμα να πέφτει η ιστοσελίδα εμφανίζοντας :

1. Error establishing a database connection
2. Resource limit

Αυτή την στιγμή για Host έχω το unlimited shared πλάνο της POINTER.

Θα ήθελα να αναβαθμίσω τον server (ποιοτικός και φτηνός) αλλά δεν ξέρω ποιο πακέτο να επιλέξω και σε ποια εταιρεία;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 12:50 ΠΜ, giormala είπε

Θα ήθελα να αναβαθμίσω τον server (ποιοτικός και φτηνός) αλλά δεν ξέρω ποιο πακέτο να επιλέξω και σε ποια εταιρεία;

Η pointer.gr είναι από τις καλύτερες εταιρείες στην Ελλάδα. Με αυτήν όπως και αρκετές άλλες έχουμε συνεργασία πάνω από 10 χρόνια. Το πρόβλημα σου δεν είναι τόσο η pointer, όσο η ρύθμιση της ιστοσελίδας και του server σου. Το unlimited shared αφορά χωρητικότητα και όχι δυνατότητες προβολής/εγγραφής.

Π.χ. μια απλή ιστοσελίδα με το πολύ δέκα ταυτόχρονους επισκέπτες δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Αλλά μια ιστοσελίδα με εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες ταυτόχρονους επισκέπτες χρειάζεται για παράδειγμα  τον Nginx server ο οποίος αντέχει λ.χ. 1.000 προβολές ανά δευτερόλεπτο και σε VPS server.

Αν έχεις ιστοσελίδα μόνο με προβολές και όχι εγγραφές (π.χ. παραγγελίες ή μηνύματα όπως εδώ), τότε πρέπει να επιλέξεις οπωσδήποτε έναν VPS server. Αν σε ενδιαφέρει ρώτησε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πας σε hetzner ή digitalocean και διαλέγεις vps..

Διαλέγεις ένα μικρό πλάνο , κάνεις το σετάρισμα σου παίζεις!

Εάν δεν σε καλύπτει χωρίς να ξανά κάνεις ρυθμίσεις απο την αρχή  κλπ πας σε μεγαλύτερο πλάνο με καλύτερη ram και cpu και είσαι έτοιμος!!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kiriakos-GR είπε

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση αλλά η προϋπόθεση είναι να έχω  Cpanel  και PHP Version 5.3 

Θα δυσκολευτείς να βρεις webhost που να υποστηρίζει την 5.3. Δεν είναι συμβατή η εφαρμογή με 5.6;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Θα δυσκολευτείς να βρεις webhost που να υποστηρίζει την 5.3. Δεν είναι συμβατή η εφαρμογή με 5.6;

Κάπου εκεί είναι τα όρια μέχρι 5.6 ,  σήμερα οι περισσότεροι φορτώνουν 7 και σου λέει αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως μια εφαρμογή που δουλεύει σε 5.3 δουλεύει και σε 5.6. Εν το μεταξύ η υποστήριξη της 5.3 έχει λήξει περισσότερο από 6 έτη. Οπότε μιλάμε για εφαρμογή που έχει να αναβαθμιστεί πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει ποτέ unlimited πλάνο. Πάντα υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις.

Έχεις φτάσει τα όρια του πακέτου σου, όποτε είτε παραμένεις εκεί που είσαι και ζητάς από την εταιρεία να σε βάλει σε ένα πακέτο που καλύπτει τις ανάγκες σου. Είτε πας σε ένα scalable host τύπου closte όπου χρεώνει με βάση την κίνηση της σελίδας. Είτε μπορείς να δοκιμάσεις το πολύ trendy τώρα τελευταία cloudways.

Τέλος αν είσαι μερακλής,  Hetzner cloud, βάζεις ένα πάνελ τύπου cyberpanel με Litespeed και καθάρισες. Προφανώς απαιτεί γνώσεις, και εννοείται πάντα έχουμε backup σε δέκα μεριές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...