Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Καταστημα παραγγελιας - Amazon.de        standard αποστολή

2. 26/11

3. estimate date παραλαβης 11/12

4.  28/11

5. Royal Mail - No tracking 

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη- Aγνωστο

7. κατασταση -Αναμονη δεν εχω κανενα νεότερο απο πουθενα 

 

και μόλις επικοινώνησα μαζι τους , το δεμα θεωρειτε χαμενο , ζητησα να το ξαναστειλουν αλλα με tracking numper , και παμε για 18/1 

Επεξ/σία από Eliaskat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, Eliaskat είπε

1. Καταστημα παραγγελιας - Amazon.de        standard αποστολή

2. 26/11

3. estimate date παραλαβης 11/12

4.  28/11

5. Royal Mail - No tracking 

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη- Aγνωστο

7. κατασταση -Αναμονη δεν εχω κανενα νεότερο απο πουθενα 

 

και μόλις επικοινώνησα μαζι τους , το δεμα θεωρειτε χαμενο , ζητησα να το ξαναστειλουν αλλα με tracking numper , και παμε για 18/1 

Με expedited delivery σου ξαναστείλαν;

Εαν ναι, τα επιπλέον μεταφορικά στα χρέωσαν ή στα έστειλαν χωρίς επιπλέον χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

co.uk    (item bluetooth handsfree) Μέχρι να έρθει βρήκα το παλιό που είχα "χάσει"🤣🤣
2020-12-22 12:53 Delivered
2020-12-22 11:25 Out for delivery
2020-12-21 05:53 In transit
2020-12-21 05:21 In transit
2020-12-16 17:20 In transit
2020-12-11 11:00 Arrived at destination and will be entered into the delivery stream after successful clearance
2020-12-10 18:29 In transit
2020-12-10 15:41 In transit
2020-12-10 09:50 In transit
2020-12-04 10:10 Exported i-Parcel and in transit to country of destination
2020-12-03 08:08 COLNBROOK, GB, Received at i-Parcel
2020-12-01 20:52 Package details received electronically from Seller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kva21 είπε

Με expedited delivery σου ξαναστείλαν;

Εαν ναι, τα επιπλέον μεταφορικά στα χρέωσαν ή στα έστειλαν χωρίς επιπλέον χρέωση;

Τους ζήτησα να το στείλουν με την γρήγορη αποστολή και με tracking, δεν έφυγε ακόμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2020 στις 12:54 ΜΜ, lionheart75 είπε

>Δεύτερη:

1. Κατάστημα παραγγελίας  amazon.it  - standard delivery

2. ημερομηνία παραγγελίας 25/11/2020

3. estimate date παραλαβής  10/12/2020

4.  ημερομηνία και τόπος αποστολής: 26/11/2020 - Αmazon.it Warehouse deal + third party seller

5. μεταφορικά εταιρεία Delivery By Royal Mail

6. estimate date παραλαβής κατά την αποστολή 10/12/2020

7. κατάσταση  ακόμα on the way και από tracking: Unfortunately, we do not have tracking updates for this delivery. If you need information about your delivery, please contact Royal Mail.

* Tους έστειλα χτες email για την καθυστέρηση και σήμερα μου απάντησαν ότι δεν έχουν ούτε οι ίδιοι εικόνα που βρίσκεται και ήδη προέβησαν σε full refund της παραγγελίας καθώς ξεπέρασε κατά πολύ την estimated ημερομηνία παραλαβής.

 

 

 

Σήμερα έληγε η διορία για την δεύτερη χαμένη αποστολή, δεν ήρθε ούτε σήμερα. Τους έστειλα λοιπόν e-mail ζητώντας τους refund καθώς μετά από τόσες μέρες αναμονής δεν με ενδιαφέρει το προϊόν για να μου το ξαναστείλουν. Mου απάντησαν άμεσα, εντός 5 λεπτών κυριολεκτικά και ενέκριναν το refund ζητώντας μου συγνώμη για την αναστάτωση. 

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, ο χαμός με τις αποστολές γίνεται παντού όχι μόνο από το Amazon. Με το γενικό lockdown και ενόψει εορτών όλοι κάθονται σπίτι και κλικάρουν παραγγελίες αβέρτα. Όλοι μας το κάνουμε αυτό, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Όλο το σύστημα δουλεύει στο κόκκινο και φυσικά δεν είχε δοκιμαστεί για κάτι τέτοιο. Κρίμα και εκνευρισμός για την αναμονή και τις χαμένες αποστολές όμως σαν after sales support τους βγάζω το καπέλο και εγώ προσωπικά δεν χαλιέμαι από αυτό το γενικότερο μπάχαλο που επικρατεί λίγο-πολύ παντού. Με χαλάει όμως να έχω πληρώσει με κάρτα μια παραγγελία online από Ελληνική αλυσίδα, να έχει θέμα η τράπεζά τους την ώρα που κάνω την συναλλαγή, να χρεώνεται η κάρτα μου κανονικά αλλά ταυτόχρονα η παραγγελία μου να είναι ακυρωμένη και να μη προχωρά. Να παιδεύομαι 2 μέρες στα τηλέφωνα προκειμένου να βγάλω γραμμή με το λογιστήριό τους και όταν βγάζω να μου λένε ότι πρέπει να περιμένω μέχρι η τράπεζά τους να επιβεβαιώσει τη συναλλαγή για να προχωρήσει. 5 μέρες μετά να με ενημερώνουν ότι πράγματι είχε εγκριθεί η συναλλαγή εξαρχής αλλά τα προϊόντα που είχα παραγγείλει έχουν πλέον εξαντληθεί και θα πρέπει να κάνω άλλη παραγγελία ή να μου επιστραφούν τα χρήματα στην κάρτα (σε 6 μηνιαίες δόσεις). 3 μέρες μετά ακόμα δεν έχω πάρει πίσω τα χρήματα μου, 8 δηλαδή μέρες μετά από την συναλλαγή. Αυτά είναι τα δράματα κύριοι. ;) 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 9:51 ΠΜ, Metaksas είπε

 

Καταστημα παραγγελιας - UK standard αποστολη

2. ημερομηνια παραγγελιας 26-11-2020

3. estimate date παραλαβης  8-12

4. μεταφορικη εταιρια  iparcel

5. Νέα estimate date παραλαβης 26-12 αν δεν ερθει μπορώ να ζητήσω refund.

6. κατασταση  - αναμονη ακομα

αν δεν ερθει μέχρι 26 που έχουν πει θα ζητήσω refund και αν ερθει αργότερα ήρθε, γιατί να πληρώσω τόσα χρήματα μεταφορικά αν είναι να κάνει ένα μήνα και... δηλαδή όσο θα περίμενα από Κίνα!  

Εγω ευτυχώς παρέλαβα σήμερα ελπίζω κ εσείς από Δευτέρα. Καλές γιορτές παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 9:22 ΜΜ, Alphagamerz είπε

1. Καταστημα παραγγελιας - επιλογη standard ή express αποστολής: Amazon UK Standard

2. ημερομηνια παραγγελιας: 21/10/20

3. estimate date παραλαβης συμφωνα με αυτην: 03/11/20

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης: 26/10/20, Amazon FC στην Ιταλία

5. μεταφορικη εταιρια: UPS

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη: 03/11/20

7. κατασταση (παραδοθηκε και ποτε, αναμονη ακομα κλπ): Παραδοθηκε 17/11/20 επειτα απο αποστολη αντικαταστασης (το πρωτο πακετο χαθηκε)

===================================================================================================

1. Καταστημα παραγγελιας - επιλογη standard ή express αποστολής: Amazon UK Standard

2. ημερομηνια παραγγελιας: 12/11/20

3. estimate date παραλαβης συμφωνα με αυτην: 27/11/20

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης: 18/11/20, Amazon FC στην Γερμανία

5. μεταφορικη εταιρια: UPS

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη: 25/11/20

7. κατασταση (παραδοθηκε και ποτε, αναμονη ακομα κλπ): Παραδοθηκε 25/11/20 απο UPS

===================================================================================================

1. Καταστημα παραγγελιας - επιλογη standard ή express αποστολής: Amazon UK Express

2. ημερομηνια παραγγελιας: 17/12/20

3. estimate date παραλαβης συμφωνα με αυτην: 29 Dec. - 5 Jan.

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης: Δεν έχει φυγει ακόμα.

5. μεταφορικη εταιρια: --

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη: --

7. κατασταση (παραδοθηκε και ποτε, αναμονη ακομα κλπ): αναμονη

Update 3ης παραγγελιας: Ακόμα καμια ειδοποιηση για dispatch μετα απο 1 βδομαδα (in stock και sold&fulfilled by amazon προιον). Μ'αρεσει που πληρωσα και ενα 20αρικο εξτρα για Expedited, καλο 2021😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, Alphagamerz είπε

Update 3ης παραγγελιας: Ακόμα καμια ειδοποιηση για dispatch μετα απο 1 βδομαδα (in stock και sold&fulfilled by amazon προιον). Μ'αρεσει που πληρωσα και ενα 20αρικο εξτρα για Expedited, καλο 2021😂

Και μενα ακριβως μια βδομαδα περασε σημερα απο παραγγελια στο .es, in stock, amazon του ιδιου 100%, ακομα δεν εφυγε καν. Ουτε καν το τιμολογιο δεν εχει βγει, που σημαινει οτι δεν φευγει ουτε τις επομενες 24 ωρες τουλαχιστον, μετα και Σ-Κ φτασαμε τις 10 ημερες. Θα φυγει φετος, ή το 2021 και θα παραλαβουμε το 2022;  😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, matrixxx είπε

Και μενα ακριβως μια βδομαδα περασε σημερα απο παραγγελια στο .es, in stock, amazon του ιδιου 100%, ακομα δεν εφυγε καν. Ουτε καν το τιμολογιο δεν εχει βγει, που σημαινει οτι δεν φευγει ουτε τις επομενες 24 ωρες τουλαχιστον, μετα και Σ-Κ φτασαμε τις 10 ημερες. Θα φυγει φετος, ή το 2021 και θα παραλαβουμε το 2022; 😛

Κι όμως η δικιά μου έχει τιμολογηθει και έχει κολλήσει στο preparing for dispatch από Δευτέρα.. Μέσα στις επόμενες ώρες δεν το κόβω λόγω Χριστουγέννων οπότε πάει από Δευτέρα και αν.

Εν τω μεταξυ τι θα γίνει με τελωνείο; Αν το στέλνουν την επομένη εβδομάδα και φυγει απο UK θα μπει στην χωρα μετα την 1η Ιανουαρίου.

Θεωρητικά θα υπόκειται στους δασμούς του τελωνείου όμως όταν το παρήγγειλα πλήρωσα κανονικά το 24% φπα στο αμαζον.. άρα τι γινεται; τρελό μπλέξιμο όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Εν τω μεταξυ τι θα γίνει με τελωνείο; Αν το στέλνουν την επομένη εβδομάδα και φυγει απο UK θα μπει στην χωρα μετα την 1η Ιανουαρίου.

φαίνεται την γλιτώσαμε με τα τελωνεία , συμφώνησαν με ΕΕ και δεν θα έχουν δασμούς τα αγαθά απο UK (πριν απο κανα 2ωρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, killertomato είπε

φαίνεται την γλιτώσαμε με τα τελωνεία , συμφώνησαν με ΕΕ και δεν θα έχουν δασμούς τα αγαθά απο UK (πριν απο κανα 2ωρο)

Φίλε μου έφτιαξες τη χρονιά, παίξε ένα λινκ αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Φίλε μου έφτιαξες τη χρονιά, παίξε ένα λινκ αν μπορείς.

https://www.in.gr/2020/12/24/world/brexit-ti-perilamvanei-symfonia-xroniko-enos-anelpistou-deal/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά..!!

 

  1. Κατάστημα παραγγελίας - Amazon.com Expedited Shipping
  2. Ημερομηνία παραγγελίας - 15/12
  3. Estimate date παραλαβής - 5/1/2021
  4. Ημερομηνία και τόπος αποστολής -  17/12 Νέα Υόρκη 
  5. Μεταφορική εταιρεία - Aramex
  6. estimate date παραλαβής κατά την αποστολή - 5/1/2021
  7. Κατάσταση- Customs Clearance delay Limassol, CY. Your package is being processed by Customs officials. ARAMEX may require additional information from you. (Το track17.net αναφέρει επίσης: Larnaca Express Hub,Cyprus, Shipment Held for Customs Clearance - Awaiting Duty and Tax Payment from Customer)

 

Έχω πληρώσει τα τέλη εκτελωνισμού, θα μου ζητήσουν κι άλλα ή απλά σκάλωσε στον έλεγχο;

Επεξ/σία από darklordvader77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

1. Καταστημα παραγγελιας - amazon.de  standard shipping
2. ημερομηνια παραγγελιας - 14/12
3. estimate date παραλαβης συμφωνα με αυτην - 28 Dec  με 5 Jan 2021 
4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - 22/12 στάλθηκε από Ισπανία
5. μεταφορικη εταιρια - UPS
6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη  - 5 january
7. κατασταση (παραδοθηκε και ποτε, αναμονη ακομα κλπ) - δεν έχει παραδοθεί ακόμη

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που βλέπω σε πολλούς από εσάς παραγγελίες από amazon.de οι οποίες φεύγουν μέσω royal mail. Παίζει να μην μου έχουν στείλει ποτέ κάτι με royal mail.

Ότι μου στελνουν στο 80% των περιπτώσεων είναι μέσω ups.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...