Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

Για στείλε από περιέργεια το item

Σε κάτι random (λίγα) items συνήθως βλέπω κάτι του στυλ 8-15Ε (και ενώ έχει αφαιρεθεί το UK VAT)

Sorry για το off topic

Ήταν μια pallit 3070   που κόστιζε 515€ + 60 λίρες για να εκτελωνισουν.

Δεν έχω screenshot γιατί την ακυρωσα.

 

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ήταν μια pallit 3070   που κόστιζε 515€ + 60 λίρες για να εκτελωνισουν.

Δεν έχω screenshot γιατί την ακυρωσα.

 

Τσέκαρε πάντως αυτό που αφαιρεί το UK VAT, γιατί μπορεί εν τέλει το κόστος εκτελωνισμού να μην είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται (έκανα μια δοκιμή με άλλη κάρτα που κόστιζε 552 και πήγε 597, με import fees 125 λίρες)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oletiras είπε

ναι κανονικα μιλανε Αγγλικα.

 

@snakething

Και γω απο 22/12 και δεν εγινε τιποτα dispatch ακομα. Ανετα παμε Φεβρουάριο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι μόνο μίλησαν Αγγλικά αλλά μου επίλυσαν και το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akisgd είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι μόνο μίλησαν Αγγλικά αλλά μου επίλυσαν και το πρόβλημα. 

Πως σου το έλυσαν τελικά? Και εγώ παραγγελία απο 22/12 και ακόμη περιμένω, το μόνο που μου λένε στο chat είναι να περιμένω και ότι θα σταλεί από στιγμή σε στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panos7 είπε

Αντίστοιχη περίπτωση και με εμενα με amazon.de

Το είχα αναρτησει και πιο πριν.

Εκτιμώμενη 29/12

Νεα ημερομηνία στις 04/01.

Δεν μπορουσα να περιμενω άλλο και τελικά πήρα refund στις 05/01.

Στο status ακόμα δείχνει οτι από τις 10/12 "Package departed an Amazon facility - Rochester, Kent GB"

Σκέφτομαι οτι μπορεί να έφτασε Ελλάδα μετά την Πρωτοχρονιά και λόγω Brexit έχει τιποτα παραπάνω ελέγχους;

Απλή εικασία

Παραγγελια απο ισπανικο αμαζον που εφυγε απο αυτους με το "τιμημενο" i-parcel στις 9/12 μου παραδοθηκε σημερα με την ξακουστη εταιρεια κουριερ Εντίππος ταχυμεταφορες.

Θα εχουν μαλλον εναν ιππο για τις παραδοσεις και καθυστερουν τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gdimoulas7 είπε

Παραγγελια απο ισπανικο αμαζον που εφυγε απο αυτους με το "τιμημενο" i-parcel στις 9/12 μου παραδοθηκε σημερα με την ξακουστη εταιρεια κουριερ Εντίππος ταχυμεταφορες.

Θα εχουν μαλλον εναν ιππο για τις παραδοσεις και καθυστερουν τοσο...

Η τελευταία ενημέρωση στο δικό σου έλεγε ότι έφυγε από UK στις 9/12; 

Και ξαφνικά παραδόθηκε; ή είχε και ενδιάμεσες κινησεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, tyreaso είπε

Πως σου το έλυσαν τελικά? Και εγώ παραγγελία απο 22/12 και ακόμη περιμένω, το μόνο που μου λένε στο chat είναι να περιμένω και ότι θα σταλεί από στιγμή σε στιγμή!

Και σε εμενα ακριβως το ιδιο ειπανε, "μην ανησυχεις οπου ναναι θα δεις dispatched και θα ερθει στις 21 ιανουαριου που ειναι η εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης" που αυτο αποκλειεται να γινει.

Επεξ/σία από snakething
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tyreaso είπε

Πως σου το έλυσαν τελικά? Και εγώ παραγγελία απο 22/12 και ακόμη περιμένω, το μόνο που μου λένε στο chat είναι να περιμένω και ότι θα σταλεί από στιγμή σε στιγμή!

 

43 λεπτά πριν, snakething είπε

Και σε εμενα ακριβως το ιδιο ειπανε, "μην ανησυχεις οπου ναναι θα δεις dispatched και θα ερθει στις 21 ιανουαριου που ειναι η εκτιμωμενη ημερομηνια παραδοσης" που αυτο αποκλειεται να γινει.

Και δεν πρόκειται, κι εμένα ακριβώς τα ίδια μου έλεγαν βδομάδες τώρα. "Soon". Με το που πάω να την ακυρώσω έρχεται email που λέει θα φύγει "αμεσα", το status αλλαζει αναμεσα σε dispatching now και dispatching today εδω και 2-3 μερες και ακόμα να φύγει οτιδήποτε. Πρεπει να περιμενουμε ποτε θα τους κάνει κέφι να το στείλουν επιτέλους για να φάει reject και να πάρω ελπίζω τα λεφτά πίσω μέχρι τον Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Τελικα απο Αμαζον Αγγλιας, απο 1 /1/2021 θα πληρωνουμε τελωνειο....

60 Λιρες για να εκτελωνισουν μια καρτα γραφικων....

Συγνώμη ,αν παραγγείλουμε από amazon.es κι τα στείλουν από αποθήκη της Αγγλίας (όπως έγινε την προηγούμενη φορά) θα πληρώσουμε τελωνείο από 1/1/2021 ?

Τότε δεν θα αγοράζουμε τίποτα από amazon γιατί δεν ξέρουμε από ποια αποθήκη θα φεύγουν τα δέματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, power_1 είπε

Συγνώμη ,αν παραγγείλουμε από amazon.es κι τα στείλουν από αποθήκη της Αγγλίας (όπως έγινε την προηγούμενη φορά) θα πληρώσουμε τελωνείο από 1/1/2021 ?

Τότε δεν θα αγοράζουμε τίποτα από amazon γιατί δεν ξέρουμε από ποια αποθήκη θα φεύγουν τα δέματα 

Όχι, μόνο αν παραγγείλεις από Αγγλίας, πληρώνεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, panos7 είπε

Εμένα καν δεν το έλαβε η iparcel 

Δεν πρέπει να το έστειλε η amazon

Α καλα μου χει τυχει κι αυτό. Να "χαθει" στις αποθηκες πριν το παραλαβει η κουριερ κι ενω εχει βγει ετικέτα ηλεκτρονικα. Ζητα refund να ξεμπερδευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tyreaso είπε

Πως σου το έλυσαν τελικά? Και εγώ παραγγελία απο 22/12 και ακόμη περιμένω, το μόνο που μου λένε στο chat είναι να περιμένω και ότι θα σταλεί από στιγμή σε στιγμή!

Εμένα είναι πολύ μπλεγμένη ιστορία... 

Περιληπτικά... 

Order black friday

Αργεί και μου κάνουν δεύτερη παραγγελία με τιμή bf

Έρχεται η πρώτη και τους λέω ήρθε και ακυρώνουν την δεύτερη. 

Το προϊόν ελαττωματικό. 

Μέτα απο πολύ πίεση μου λένε στείλε το πίσω και αν θες κάνε δεύτερη παραγγελία και θα δώσουμε πίσω την διαφορά 

Αργεί η αποστολή της δεύτερης και ούτε μου δίνουν την διαφορά 

Σήμερα τους ξαναζηταω την διαφορά και ενώ νομίζω ότι την έδωσαν τελικά μου έκαναν refund την πρώτη που ακόμα δεν έφτασε σε αυτούς. 

Ξανά επικοινωνία και τελικά τώρα μου λένε ότι θα σου δώσουμε την διαφορά μετά όταν παραλάβω την δεύτερη ή όταν φτάσει η τελευταία μέρα που ανεμενεται να φτάσει. 

Οτι ναναι έχω μελανιασει και ακόμα δεν έληξε το θέμα... Άλλες 10 μερες αναμονή... 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...