Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gdimoulas7 είπε

Παραγγελια απο ισπανικο αμαζον που εφυγε απο αυτους με το "τιμημενο" i-parcel στις 9/12 μου παραδοθηκε σημερα με την ξακουστη εταιρεια κουριερ Εντίππος ταχυμεταφορες.

Θα εχουν μαλλον εναν ιππο για τις παραδοσεις και καθυστερουν τοσο...

 

30 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Όχι, μόνο αν παραγγείλεις από Αγγλίας, πληρώνεις τελωνείο.

Αυτό είναι σίγουρο ? Γιατί το κόστος της παραγγελίας περνά τα 100€.Μην βρεθούμε να πληρώνουμε 15€ + ΦΠΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, power_1 είπε

 

Αυτό είναι σίγουρο ? Γιατί το κόστος της παραγγελίας περνά τα 100€.Μην βρεθούμε να πληρώνουμε 15€ + ΦΠΑ

 

Εάν είναι να πληρώσεις τελωνείο, στο βγάζει στη παραγγελία πριν την πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Εάν είναι να πληρώσεις τελωνείο, στο βγάζει στη παραγγελία πριν την πληρώσεις.

Άρα μπορούμε να αγοράσουμε από όλα τα amazon της ευρωπαϊκής Ένωσης χωρίς τελωνείο και χωρίς να μας ενδιαφέρει αν τα στείλουν από την αποθήκη της Αγγλίας . Σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, power_1 είπε

Άρα μπορούμε να αγοράσουμε από όλα τα amazon της ευρωπαϊκής Ένωσης χωρίς τελωνείο και χωρίς να μας ενδιαφέρει αν τα στείλουν από την αποθήκη της Αγγλίας . Σωστά .

Σωστά, εκτός του Αμαζον Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, power_1 είπε

Συγνώμη ,αν παραγγείλουμε από amazon.es κι τα στείλουν από αποθήκη της Αγγλίας (όπως έγινε την προηγούμενη φορά) θα πληρώσουμε τελωνείο από 1/1/2021 ?

Τότε δεν θα αγοράζουμε τίποτα από amazon γιατί δεν ξέρουμε από ποια αποθήκη θα φεύγουν τα δέματα 

Φιλε μου, και για οποιον αλλο εχει απορια, το αμαζον εχει σταματησει το να κανει Fill παραγγελιες του πανευρωπαϊκου δικτυου χρησιμοποιωντας αποθηκες αγγλιας (και το αντιστροφο) απο την δευτερα 28/12 με επισημες εντολες εδω και καιρο στους sellers να μετακινησουν τα στοκ τους για να μπορουν να εξυπηρετουν και απο τις δυο πλευρες.

Με λιγα λογια, αν παραγγειλεις απο ευρωπαικο αμαζον (πχ de, it, es, κλπ) και ειναι fulfilled απο amazon, δεν πρεπει να σταλει απο αγγλια. Κατα τον ιδιο τροπο, αν κανεις παραγγελια fulfilled by amazon απο amazon uk και διευθυνση στο ΗΒ, δεν πρεπει να σταλει απο ΕΕ αλλα απο αποθηκη στο ΗΒ. Πλεον τα δυο "δικτυα" λειτουργουν ξεχωριστα. Εαν βρω το λινκ που το ειχα διαβασει ολο αυτο θα το παραθεσω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Μου έχει στείλει αντικατάσταση ένα mi 10t pro το Amazon.co.uk. Υπάρχει πρόβλημα τελωνείου? Ακόμα βέβαια δεν ξεκίνησε αλλά πρέπει να ρωτήσω...  Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με την επιστροφή του παλιού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsk είπε

Να ρωτήσω κάτι. Μου έχει στείλει αντικατάσταση ένα mi 10t pro το Amazon.co.uk. Υπάρχει πρόβλημα τελωνείου? Ακόμα βέβαια δεν ξεκίνησε αλλά πρέπει να ρωτήσω...  Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με την επιστροφή του παλιού? 

Η συμφωνια UK-EU προβλεπει μηδενικους δασμους στα διακινουμενα προϊοντα. Απλα εχει μεγαλυτερη τελωνιακη χαρτουρα (για να αποδειχθει το ειδος και η προελευση του αντικειμενου) και φυσικα καθυστερηση. Πρεπει να περνανε ως αδασμολογητα αλλα μετα ομως απο ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 26/12.. εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 11/1 έως 20/1.. Το πακέτο ακόμα δεν έχει φύγει.. Να ανησυχω; Δεν έβαλα express γιατί δε βιάζομαι.. αλλά και να βιαζόμουν και σε Express έλεγε 15/1.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καταστημα παραγγελιας - Amazon.de standard shipping

2. ημερομηνια παραγγελιας- 29/11

3. estimate date παραλαβης- 09/12 έως 14/12

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης- 01/12

5. μεταφορικη εταιρια- Royal Mail.

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη- 07 έως 12/12 και δεύτερο estimate date 19/12 έως 21/12

7. κατασταση- αναμονη

μιλησα με αμαζον θα μου προτιναν να μου κανουν επιστοφη χρηματων.
το πακετο δεν ειχε track number..

εαν μπορω να κανω κατι για να το παραλαβω καπως πριν μ κανουν επιστοφη ενημερωστε με

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2020 στις 12:40 ΜΜ, CaptainChris είπε

Εγω εχω παραγγείλει απο Αμαζον Ιταλίας κινητό στης 5/12 με ups standard παραλαβή στης 23/12, έφυγε από Ισπανία το δέμα πήγε Γαλλία, Ιταλία Μιλανο οπου ξεκινησε λεει 17/12 20:30, από τότε αγνοείται. Η Ups δεινή άφιξη 23/12 στο τέλος της ημέρας, το Αμαζον το άλλαξε σε 28/12. 

2η παραγγελία από Αγγλία την ίδια μερα 5/12, πάλι με Royal mail χωρις tracking αγνοείται προς το παρόν, εκτιμώμενη παραλαβή στης 28/12.

3η παραγγελία πάλι από Αγγλία στις 10/12 με ups Standard, έφυγε από Αγγλία, πήγε Γαλλία απο εκεί Ιταλία Μιλάνο και έφυγε μαζί με την 1η μου παραγγελία 17/12 20:30 και είναι ακόμη στο δρόμο. Η ups λέει ότι θα παραλαβω 23/12 στο τέλος της ημέρας.

Σε αυτή την παραγγελία είχα κάνει μια αλλαγή οπου ακυρωσα το προϊόν και παραγγειλα ενα παρόμοιο, η Αμαζον μου χρεωσε και το δεύτερο ενω για αυτό που ακύρωσα θα μου επιστραφούν τα χρήματα. Αλλά έχουν περάσει δυο εβδομάδες και τα χρήματα δεν βλέπω να είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό. Στην ανάλυση βλεπω ότι είναι δεσμευμένα απο 5/12 αλλά η Αμαζον δεν τα έχει πάρει μίας και η παραγγελία ακυρωθηκε/άλλαξε. Τόσες μέρες η Τράπεζα, Εθνική, δεν έπρεπε να αποδεσμεύσει το ποσό;

Η 1η και η 3η παραγγελία με ups ήρθαν μαζί 23/12 όπως έλεγε η ups και πήγα και παρέλαβα εγώ. Η 2η που έφυγε με Royal Mail ήρθε με τον Ελτα χτες 8/1 ένα μήνα μετά, μεγάλη επιτυχία. Οσο για το ποσό της επιστροφής, μου εμφανίστηκε στον λογαριασμό 30/12 δηλαδη τρεις εβδομάδες μετά.

Επεξ/σία από CaptainChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baskon είπε

Παραγγελία 26/12.. εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 11/1 έως 20/1.. Το πακέτο ακόμα δεν έχει φύγει.. Να ανησυχω; Δεν έβαλα express γιατί δε βιάζομαι.. αλλά και να βιαζόμουν και σε Express έλεγε 15/1.. 

Τα expedited αν και εχουν την ιδια ημερομηνια ερχονται πιο σιγουρα και πιο γρηγορα. Δεν στελνονται με τον ιδιο τροπο. Επισης στα απλα η Amazon πια εχει γινει χειροτερη απο τους Κινεζους. Στελνουν με οτι πιο αργο και φθηνο υπαρχει και χωρις tracking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 15/12 από Amazon Αγγλίας με εκτιμώμενη παράδοση (δεν άλλαξε ποτέ) στις 4/1. 

18/12 φεύγει με i-parcel και tracking (το tracking πρακτικά είναι άχρηστo μιας και της i-parcel ακόμα στο 18/12 έχει μείνει). 

23/12 "φτάνει" Ελλάδα, στα ΕΛΤΑ (τα οποία ουδέποτε ασχολήθηκαν να με ενημερώσουν, παραμόνο στη προσπάθεια παράδοσης, ήταν η κοπέλα μου στο σπίτι και δεν χτύπησαν ποτέ, στις 5/1).

Εν τέλει το παρέλαβα στις 8/1. Η Amazon μετά τις 4/1 και αφότου έβλεπε ότι δεν έχει παραδοθεί το δέμα, μου έδωσε μια παράταση 5/1-9/1 και μετά μπορούσα να πάρω refund. Έως και σήμερα ακόμα φαίνεται ότι δεν το έχω λάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, SeNNinhA said:

Τα expedited αν και εχουν την ιδια ημερομηνια ερχονται πιο σιγουρα και πιο γρηγορα. Δεν στελνονται με τον ιδιο τροπο. Επισης στα απλα η Amazon πια εχει γινει χειροτερη απο τους Κινεζους. Στελνουν με οτι πιο αργο και φθηνο υπαρχει και χωρις tracking.

Το να στείλουν με ότι πιο αργό και φτηνό υπάρχει το καταλαβαινω.. 15 μέρες να μη το χουν στείλει ακόμα..; Αυτό δε το καταλαβαίνω.. Θα το στείλουν αραγε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, baskon είπε

Το να στείλουν με ότι πιο αργό και φτηνό υπάρχει το καταλαβαινω.. 15 μέρες να μη το χουν στείλει ακόμα..; Αυτό δε το καταλαβαίνω.. Θα το στείλουν αραγε; 

Και αυτό είναι άξιο θαυμασμού. Τα δικά μου τα έστειλαν μετά από 10-15 ημέρες. Πιο αργή κι από το θάνατο η αποθήκη τους. Ενοοειται ότι έχουν και αυτοματοποιησει την διαδικασία. Που να μην την είχαν κι ολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...