Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, MakeGreeceSexyAgain said:

Last Update: Ζήτησα refund. Εξυπηρετικότατοι μου το προχώρησαν κατευθείαν. Το πακέτο δεν ξέρω εάν θα έρθει, οπότε τα 3 αντικείμενα που δεν έφτασαν μπήκα τα παρήγγειλα από skroutz τα 2 και aliexpress το άλλο.

Πακέτα που εστάλησαν 28 Δεκεμβρίου από Aliexpress με NL, έφτασαν σήμερα μέσω ΕΛΤΑ.

Θα ξαναπροτιμήσω στο μέλλον το Amazon μόνο στις εξής περιπτώσεις:

  • Έχει κάτι που δεν το βρίσκω πουθενά αλλού
  • Η τιμή με Expedited Shipping συμφέρει σε σχέση με το να το πάρω από αλλού
  • Το προϊόν δεν υπάρχει Ελλάδα, πρέπει να το παραγγείλω απ' έξω και χρειάζομαι καλό After Sales (ηλεκτρονικά είδη κτλ.)

Τωρα σοβαρα με την πανδημια κατηγορειται το Amazon? Εδω εστειλα πακετο Ελλαδα απο Γερμανια και μου το επεστρεψαν πισω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, cineaste είπε

Τωρα σοβαρα με την πανδημια κατηγορειται το Amazon? Εδω εστειλα πακετο Ελλαδα απο Γερμανια και μου το επεστρεψαν πισω!!!

Να βαζαν έστω ένα tracking number ή να σου δίνουν τη δυνατότητα να το χρεωθείς εάν είναι τόσο ακριβό.

Δε δέχομαι από οποιοδήποτε eshop να στέλνει untracked packages και να μην έχεις ιδέα που είναι. Πόσο μάλλον από το Αμαζον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, MakeGreeceSexyAgain said:

Να βαζαν έστω ένα tracking number ή να σου δίνουν τη δυνατότητα να το χρεωθείς εάν είναι τόσο ακριβό.

Δε δέχομαι από οποιοδήποτε eshop να στέλνει untracked packages και να μην έχεις ιδέα που είναι. Πόσο μάλλον από το Αμαζον.

Για καποιο λογο θα γινεται αυτο λογικα, εξαρταται και απο τη χωρα προορισμου. Αλλα σε καμια περιπτωση το tracking θα το εκανε πιο γρηγορο (αλλα συμφωνω οτι πρεπει να σου δινεται η δυνατοτητα αποστολης με κουριερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cineaste είπε

Για καποιο λογο θα γινεται αυτο λογικα, εξαρταται και απο τη χωρα προορισμου. Αλλα σε καμια περιπτωση το tracking θα το εκανε πιο γρηγορο (αλλα συμφωνω οτι πρεπει να σου δινεται η δυνατοτητα αποστολης με κουριερ)

Προφανώς για να το κάνουν έχουν κέρδος.

Έχουν υπολογίσει ότι ακόμη και με τα refunds τους συμφέρει να στέλνουν untracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, matrixxx είπε

Απο ποιο αμαζον ειναι αυτο;

UK Amazon αλλά αποστολή με YUN Express από Honk Kong: Dispatched 15 December

2020-12-31 delivery to local courier
2020-12-28 Departed from Facility
2020-12-23 Custom clearance completed
2020-12-20 Arrived at AIRPORT of Destination,clearance in process
2020-12-19 Departed from AIRPORT of Origin
2020-12-17 HK, Arrive at international airport to abroad
2020-12-16  Shipment data received [ATHENS 1....]
   
   
Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, aristarhos είπε

UK Amazon αλλά αποστολή με YUN Express από Honk Kong: Dispatched 15 December

2020-12-31 delivery to local courier
2020-12-28 Departed from Facility
2020-12-23 Custom clearance completed
2020-12-20 Arrived at AIRPORT of Destination,clearance in process
2020-12-19 Departed from AIRPORT of Origin
2020-12-17 HK, Arrive at international airport to abroad
2020-12-16  Shipment data received [ATHENS 1....]
   
   

3ος πωλητης φανταζομαι. Ουτε καν FBA δεν ηταν ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, matrixxx είπε

3ος πωλητης φανταζομαι. Ουτε καν FBA δεν ηταν ε;

Ναι. Dispatched from and sold by έναν που λέγεται Fenteer 

Το Amazon είναι πλέον γεμάτο Κινέζους.

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, aristarhos είπε

Ναι. Dispatched from and sold by έναν που λέγεται Fenteer 

Το Amazon είναι πλέον γεμάτο Κινέζους.

Ωραια, καλο ηταν να το αναφερεις εξαρχης αυτο ωστε να ειναι πληρης η αναφορα στην περιπτωση σου. Μου φανηκε ως αγορα εκτος αμαζον, κατι που ειναι στην ουσια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ωραια, καλο ηταν να το αναφερεις εξαρχης αυτο ωστε να ειναι πληρης η αναφορα στην περιπτωση σου. Μου φανηκε ως αγορα εκτος αμαζον, κατι που ειναι στην ουσια. ;)

Ναι. Το εχουν κανει μπαχαλο εκει μεσα.

Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις καν να ξερεις απο που στελνει ο καθενας απο αυτους. Μπορεις να δεις μονο την διευθυνση της επιχειρησης.

Τουλαχιστον στο eBay πολύ σωστά είναι υποχρεωτικό να δηλώσει ο πωλητής απο που θα αποσταλεί το καθε αντικείμενο.

Στο Amazon κανουν τον Κινεζο!!!! Αναφορα πουθενα. Πρεπει να κατσεις να το ψαξεις, να μαντεψεις ή να στειλεις ερωτημα και να περιμενεις. Ουτε τα e-shop της πλακας δεν το κανουν αυτο.

Την πατησα και εγω έτσι με Κινεζους και το ενα που ήρθε ήταν ευτυχως κατω απο το οριο δασμων. Το αλλο που θα πρεπει να πληρωθεί τελωνειο εχει καθυστερησει και μου εκαναν refund. Δεν δεχθηκα φυσικα επαναποστολη. Και φυσικα εκτος απο το τελωνειο και τα χρηματα τρως ολη την καθυστερηση του εκτελωνισμου.

Το προβλημα ειναι οτι παραγγελνεις απο Amazon με την προοπτικη να ερθει γρηγορα και χωρις τελωνειο και τελικα καταλήγεις σε ενα μπαχαλο με κινεζους που εκτος απο πιο ακριβοι στο Amazon για τα ιδια πραγματα, στελνουν μεσω Amazon πιο αργα από ότι στελνουν απο AliExpress.

13 ώρες πριν, cineaste είπε

Τωρα σοβαρα με την πανδημια κατηγορειται το Amazon? Εδω εστειλα πακετο Ελλαδα απο Γερμανια και μου το επεστρεψαν πισω!!!

Η πανδημια ειναι μια φθηνη δικαιολογια που ολοι χρησιμοποιουν σημερα για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

Στην ιδια περιοδο που το Amazon εκανε 14 ημερες να διωξει τις παραγγελιες μου απο την αποθηκη του, τις εστειλε χωρις tracking (εκτος απο αυτες που πληρωσα Extra), και εκαναν να φτασουν εως και 1,5 μηνα με πακεταρισμα απαραδεκτο σε καποιες απο αυτες (χαθηκαν και πραγματα απο μεσα λογω του πακεταρισματος), την ιδια ακριβως στιγμη παραλαμβανα πακετα απο Κινα μεσα σε 15 ημερες με πληρη tracking (ακομη και σε δωρεαν μεταφορικα) και με αποστολη μεσα σε 1 ημερα απο την παραγγελια.

Μην μου λετε οτι φταινε τα Ελληνικα ταχυδρομεια και courier. Οι ιδιοι μου παρεδωσαν και του Amazon και των Κινεζων. Η εσωτερικη καθυστερηση ηταν 7-10 ημερες εντος Ελλαδος.

---

Παρεμπιπτωντως:

Μακρια απο LightInTheBox!!!!

Ου μπλεξεις. Μεγιστοι απατεωνες. Ευτυχως ηταν κατι φθηνο αλλα πηρα χρηματα πισω μονο μεσω PayPal.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/01/2021 at 11:03, SeNNinhA said:

ηνα με πακεταρισμα απαραδεκτο σε καποιες απο αυτες (χαθηκαν και πραγματα απο μεσα λογω του πακεταρισματος), την ιδια ακριβως στιγμη παραλαμβανα πακετα απο Κινα μεσα σε 15 ημερες με πληρη tracking (ακομη και σε δωρεαν μεταφορικα) και με αποστολη μεσα σε 1 ημερα απο την παραγγελια.

Μην μου λετε οτι φταινε τα Ελληνικα ταχυδρομεια και courier. Οι ιδιοι μου παρεδωσα

 

On 13/01/2021 at 11:03, SeNNinhA said:

Ναι. Το εχουν κανει μπαχαλο εκει μεσα.

Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις καν να ξερεις απο που στελνει ο καθενας απο αυτους. Μπορεις να δεις μονο την διευθυνση της επιχειρησης.

Τουλαχιστον στο eBay πολύ σωστά είναι υποχρεωτικό να δηλώσει ο πωλητής απο που θα αποσταλεί το καθε αντικείμενο.

Στο Amazon κανουν τον Κινεζο!!!! Αναφορα πουθενα. Πρεπει να κατσεις να το ψαξεις, να μαντεψεις ή να στειλεις ερωτημα και να περιμενεις. Ουτε τα e-shop της πλακας δεν το κανουν αυτο.

Την πατησα και εγω έτσι με Κινεζους και το ενα που ήρθε ήταν ευτυχως κατω απο το οριο δασμων. Το αλλο που θα πρεπει να πληρωθεί τελωνειο εχει καθυστερησει και μου εκαναν refund. Δεν δεχθηκα φυσικα επαναποστολη. Και φυσικα εκτος απο το τελωνειο και τα χρηματα τρως ολη την καθυστερηση του εκτελωνισμου.

Το προβλημα ειναι οτι παραγγελνεις απο Amazon με την προοπτικη να ερθει γρηγορα και χωρις τελωνειο και τελικα καταλήγεις σε ενα μπαχαλο με κινεζους που εκτος απο πιο ακριβοι στο Amazon για τα ιδια πραγματα, στελνουν μεσω Amazon πιο αργα από ότι στελνουν απο AliExpress.

Η πανδημια ειναι μια φθηνη δικαιολογια που ολοι χρησιμοποιουν σημερα για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

Στην ιδια περιοδο που το Amazon εκανε 14 ημερες να διωξει τις παραγγελιες μου απο την αποθηκη του, τις εστειλε χωρις tracking (εκτος απο αυτες που πληρωσα Extra), και εκαναν να φτασουν εως και 1,5 μηνα με πακεταρισμα απαραδεκτο σε καποιες απο αυτες (χαθηκαν και πραγματα απο μεσα λογω του πακεταρισματος), την ιδια ακριβως στιγμη παραλαμβανα πακετα απο Κινα μεσα σε 15 ημερες με πληρη tracking (ακομη και σε δωρεαν μεταφορικα) και με αποστολη μεσα σε 1 ημερα απο την παραγγελια.

Μην μου λετε οτι φταινε τα Ελληνικα ταχυδρομεια και courier. Οι ιδιοι μου παρεδωσαν και του Amazon και των Κινεζων. Η εσωτερικη καθυστερηση ηταν 7-10 ημερες εντος Ελλαδος.

---

Παρεμπιπτωντως:

Μακρια απο LightInTheBox!!!!

Ου μπλεξεις. Μεγιστοι απατεωνες. Ευτυχως ηταν κατι φθηνο αλλα πηρα χρηματα πισω μονο μεσω PayPal.

Μια χαρα λειτουργει το Amazon στις χωρες που εχει φυσικη παρουσια και λογικα επικεντρωνεται εκει. Μαλλον δεν ενδιαφερεται και παρα πολυ για πελατες σε τριτες χωρες...

Επεξ/σία από cineaste
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Αναφέρω και την περίπτωσή μου με παραγγελία από amazon.co.uk

Ημ. Παραγγελίας: 18/12

Hμ. Αποστολής: 19/12 (στο track του amazon)

Εκτ. Ημ. Παράδοσης: 31/12 - 7/1

Νέα εκτιμώμενη ημερομηνία Παράδοσης: 12/1

Αποστολή μέσω: Royal Mail

Αν και στο Orders υπάρχει ένα Track ID, ουσιαστικά όταν πατάς για περισσότερες λεπτομέρειες βγάζει μόνο το 19/12 ως shipped date. Επιπλεόν όταν πας στο site της Royal Mail με το ID σαν αποτέλεσμα βγάζει "Tracking information is not available for this service"

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή μέσω amazon για refund και απάντησε να κάνω υπομονή μέχρι 18/1 όταν και λήγουν οι 4 εβδομάδες από το ship date (21/1 ισχυρίστηκε) και έαν δεν έρθει έως τότε θα προχωρήσουμε στο refund. Φυσικά και το δέχτηκα καθώς θέλω τα προϊόντα (2 κομμάτια), απλά θεωρώ το no tracking πως είναι σοβαρό issue για το επίπεδο της amazon.

Αυτά είπα τον πόνο μου :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νεότερα σχετικά με αγορά από το amazon.de και αποστολή της μέσω iParcel.

Τελευταία στάδιο με το tracking number που μου είχαν δώσει, ήταν οτι μπήκε στα ελληνικά τελωνεία. Επικοινώνησα με την UPS και μου είπαν οτι το έδωσαν στην Direct Link (Σουηδία) και μου έστειλαν το νέο tracking number (Σουηδικό, στο σύστημα των ΕΛΤΑ φαίνεται κανονικά). Φαίνεται οτι επέλεξαν την συγκεκριμένη μέθοδο για την αποφυγή τελωνείων μάλλον. Τώρα το περιμένω να έρθει κάποια από αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 8:19 ΜΜ, nikosKy είπε

Έχω νεότερα σχετικά με αγορά από το amazon.de και αποστολή της μέσω iParcel.

Τελευταία στάδιο με το tracking number που μου είχαν δώσει, ήταν οτι μπήκε στα ελληνικά τελωνεία. Επικοινώνησα με την UPS και μου είπαν οτι το έδωσαν στην Direct Link (Σουηδία) και μου έστειλαν το νέο tracking number (Σουηδικό, στο σύστημα των ΕΛΤΑ φαίνεται κανονικά). Φαίνεται οτι επέλεξαν την συγκεκριμένη μέθοδο για την αποφυγή τελωνείων μάλλον. Τώρα το περιμένω να έρθει κάποια από αυτές τις μέρες.

Δεμα απο τριτο πωλητη ειναι φιλε; Γιατι αν ειναι απο το ιδιο το amazon δεν πρεπει να περασει καν τελωνειο, εκτος αν εφυγε απο αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Δεμα απο τριτο πωλητη ειναι φιλε; Γιατι αν ειναι απο το ιδιο το amazon δεν πρεπει να περασει καν τελωνειο, εκτος αν εφυγε απο αγγλια.

Iparcel δουλευει το ιδιο το αμαζον δεν νομιζω να μιλαει για 3ο πωλητη ο φιλος.

Και εγω περιμενω ακομα (45 ημερες) απο παραγγελια 30-11 απο Γερμανικο αμαζον iparcel με εκτιμωμενη 5-1-2021... Μπορει να ερθει και μενα με αυτο, δεν ασχολουμαι καν να μπω να ρωταω ups κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Iparcel δουλευει το ιδιο το αμαζον δεν νομιζω να μιλαει για 3ο πωλητη ο φιλος.

Και εγω περιμενω ακομα (45 ημερες) απο παραγγελια 30-11 απο Γερμανικο αμαζον iparcel με εκτιμωμενη 5-1-2021... Μπορει να ερθει και μενα με αυτο, δεν ασχολουμαι καν να μπω να ρωταω ups κλπ.

Πολυ πιθανο τοτε να του το εστειλαν απο αγγλια για να εχει μπει τελωνειο. Καλη τυχη και ελπιζω να το παραλαβετε γρηγορα και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...