Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, akisgd είπε

Ναι καλά... και μένα αυτά μου γράφανε και τώρα τα γυρνάνε. Αναγκάζομαι να το επιστρέψω γιατί η διαφορά είναι μεγάλη και δεν θέλω να τους την δώσω. Έχασα χρόνο και δέσμευσα χρήμα...

Πρόσεχε, μην το έχεις σίγουρο...

Ναι, για αρχη εστειλα να ξαναρωτησω μηπως και αρχισουν να τα αλλάζουν. Θεωρώ ότι είναι το λιγότερο που μπορούν να κάνουν, τη στιγμή που επέλεξαν να στείλουν ένα ακριβό δέμα τελείως απροστάτευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω προτεινω να ασχοληθεις λιγο ακομη και να κανεις καταγγελια το Amazon στην Ε.Ε.

Θα βρεις τα σχετικα links μεσα στο site της E.U.

Αφου κανεις την καταγγελια επικοινωνεις μεσω chat με προισταμενο και τον ενημερωνεις σχετικα. Εαν δεν γινει τιποτε απλα αφηνεις την καταγγελια να παρει τον δρομο της. Μπορει να μην ωφεληθεις εσυ αλλα θα κανεις καλο σε καποιους αλλους. Εαν αφηνουμε την κοροιδια ετσι δεν θα κερδισουμε τιποτε.

Προσωπικα εκανα καταγγελια σε Κωτσοβολο και βεβαιωθηκε προστιμο μετα απο 2 χρονια. Δεν πειραζει που δεν κερδισα τιποτε.

Γνωμη μου παντα.

Δεν θα πετύχω τίποτα, απλώς θα χάσω και άλλο χρόνο....

Τώρα προσέχω στο τελευταίο email απάντηση από το support μου γράφουν αυτό....

"(Note: We do not participate in consumer arbitration proceedings, including those of the General Consumer Arbitration Office (Allgemeine Verbraucherschlichtungsstelle) of the Center for Arbitration (Zentrums für Schlichtung e.V.) (Straßburger Straße 8, 77694 Kehl am Rhein, https://www.verbraucher-schlichter.de). You are of course entitled to pursue legal remedy.)"

 

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά μου λένε... μας τα ζάλισες αν θέλεις κάνε μας μήνυση :P.

 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, akisgd said:

Δεν θα πετύχω τίποτα, απλώς θα χάσω και άλλο χρόνο....

Τώρα προσέχω στο τελευταίο email απάντηση από το support μου γράφουν αυτό....

"(Note: We do not participate in consumer arbitration proceedings, including those of the General Consumer Arbitration Office (Allgemeine Verbraucherschlichtungsstelle) of the Center for Arbitration (Zentrums für Schlichtung e.V.) (Straßburger Straße 8, 77694 Kehl am Rhein, https://www.verbraucher-schlichter.de). You are of course entitled to pursue legal remedy.)"

 

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά μου λένε... μας τα ζάλισες αν θέλεις κάνε μας μήνυση :P.

 

Στειλε email πρωτα στο [email protected], πολλες εξυπναδες πουλανε στο Amazon.de και χρειαστηκε να τους τραβηξει το αυτι το αφεντικο...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cineaste είπε

Στειλε email πρωτα στο [email protected], πολλες εξυπναδες πουλανε στο Amazon.de και χρειαστηκε να τους τραβηξει το αυτι το αφεντικο...

κλασσικοί Γερμαναράδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 4:00 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Ναι αλλά δεν ξέρει πόσο θα κάνει να φτάσει (εάν φτάσει). Ενώ με expedited κάνει τον ίδιο χρόνο να φύγει αλλά έρχεται σίγουρα και γρήγορα.

Σε εμένα έκαναν 10-15 ημέρες να φύγει η παραγγελία (άσχετα με τρόπο αποστολής) αλλά μόνο 10-15  ημέρες να φτάσει μετά ενώ με την απλή αποστολή από μήνα και πάνω και 2 παραγγελίες δεν ήρθαν ποτέ. Για τις γιορτές μιλάω. Τώρα είναι πιο χαλαρά

Δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια διαθέσιμο στο "amazon" .Δύο προϊόντα με την ένδειξη διαθέσιμο  στο "amazon" το ένα το στέλνουν την επόμενη μέρα κι το άλλο μετά από 7-15 μέρες στην ίδια παραγγελία (η το χειρότερο "θα ειδοποιήθηκε  με email πότε θα σταλεί") Τι το βάζεις διαθέσιμο τότε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, power_1 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια διαθέσιμο στο "amazon" .Δύο προϊόντα με την ένδειξη διαθέσιμο  στο "amazon" το ένα το στέλνουν την επόμενη μέρα κι το άλλο μετά από 7-15 μέρες στην ίδια παραγγελία (η το χειρότερο "θα ειδοποιήθηκε  με email πότε θα σταλεί") Τι το βάζεις διαθέσιμο τότε ?

Λογικα καποια (σχεδον ολα; ) τα fulfillment centers εχουν προβλημα απο φορτο εργασιας ή ελλειψη προσωπικου λογω covid και υπολειτουργουν στο φουλ και περιμενουμε 10-15-20 ημερες να γινει η αποστολη. Αν καποιο σπανιως δεν εχει τετοια θεματα, στελνουν σε 2-3-4 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, cineaste είπε

Στειλε email πρωτα στο [email protected], πολλες εξυπναδες πουλανε στο Amazon.de και χρειαστηκε να τους τραβηξει το αυτι το αφεντικο...

Άντε με έπεισες... Έστειλα... Αν και όποτε υπάρχει κάποια απάντηση - εξέλιξη θα ενημερώσω, απλώς για να το έχουν υπόψιν (σαν δυνατότητα) τα άλλα μέλη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι καλο που ειναι το αφεντικο και επιπλεον κοιτα να δεις που οι υπαλληλοι του κανουν ο,τι θελουν αυτοι και οχι ο,τι τους εχει πει αυτος μεσω των διοικητικων συμβουλιων και διευθυντων...

Δεν εχω δει κανενα ντοκιμαντέρ βεβαια, λες να ειναι ετσι; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 5:29 ΜΜ, stark είπε

Η δεύτερη παραγγελία, από Amazon.de, θα έφτανε 28 Δεκεμβρίου. Refunded

Αυτή, η 2η παραγγελία, έφτασε σήμερα. 20 μέρες καθυστέρηση.
Θυμίζω η πρώτη είχε σχεδόν ένα μήνα καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από amazon.de στις 15/12/20 

Έφυγε στις 16/12/20 με royal mail untracked.

Χθες ζήτησα refund.το δέμα δεν ήρθε ποτέ....

Αν έρθει κ το αφήσουν απέξω όλο κ κάποιος θα το πάρει...

Η μήπως αφήνουν χαρτάκι τα ΕΛΤΑ σε untracked.

Άλλες 8 παραγγελίες με αργά κ γρήγορα μεταφορικά όλες ήρθαν με καθυστέρηση 5-15 ημερών.σε όλες ζήτησα refund τα μεταφορικά κ μου τα έδωσαν...

Κ τέλος παραγγελία από 5/1/21 έγινε dispatched σήμερα....

Τρομερά χάλια το τελευταίο 3μηνο το amazon.

Απαράδεκτο για μια επιχείρηση τέτοιου βεληνεκούς.

Κ δεν είναι μόνο θέμα παραδόσεων...αργούν πολύ να γίνουν dispatched πλέον οι παραγγελίες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isaias1983 είπε

Παραγγελία από amazon.de στις 15/12/20 

Έφυγε στις 16/12/20 με royal mail untracked.

Χθες ζήτησα refund.το δέμα δεν ήρθε ποτέ....

Αν έρθει κ το αφήσουν απέξω όλο κ κάποιος θα το πάρει...

Η μήπως αφήνουν χαρτάκι τα ΕΛΤΑ σε untracked.

Άλλες 8 παραγγελίες με αργά κ γρήγορα μεταφορικά όλες ήρθαν με καθυστέρηση 5-15 ημερών.σε όλες ζήτησα refund τα μεταφορικά κ μου τα έδωσαν...

Κ τέλος παραγγελία από 5/1/21 έγινε dispatched σήμερα....

Τρομερά χάλια το τελευταίο 3μηνο το amazon.

Απαράδεκτο για μια επιχείρηση τέτοιου βεληνεκούς.

Κ δεν είναι μόνο θέμα παραδόσεων...αργούν πολύ να γίνουν dispatched πλέον οι παραγγελίες....

Παραγγελίες μου μέσα Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου γίνονταν dispatched μέσα σε 1-2 μέρες. Σήμερα κοιτούσα τα σχετικά emails που είχα λάβει τότε και το διαπίστωσα. Ήμασταν και "τυχεροί" τότε δηλαδή... Η κατάσταση τώρα φαίνεται να είναι χειρότερη. Εκανα νέα παραγγελία 13 Ιανουαρίου και σήμερα ακόμα δεν έχει γίνει dispatched. Τραγικό να παραγγέλνεις από Amazon και να ξέρεις ότι θα πρέπει να περιμένεις σχεδόν 1,5 μήνα για να παραλάβεις (προφανώς φταίνε και τα ΕΛΤΑ, αλλά και η καθυστέρηση του Amazon στο dispatch δεν χωνεύεται).

Παρεμπιπτόντως, σε εκείνες τις 2 παραγγελίες που είχα κάνει τότε, ήρθαν τα δέματα με ΕΛΤΑ κοντά στις 40 μέρες μετά... Οπότε λογικά θα σου έρθει το δέμα. Σε καμιά 10 - 12 μέρες από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, matrixxx είπε

Λογικα καποια (σχεδον ολα; ) τα fulfillment centers εχουν προβλημα απο φορτο εργασιας ή ελλειψη προσωπικου λογω covid και υπολειτουργουν στο φουλ και περιμενουμε 10-15-20 ημερες να γινει η αποστολη. Αν καποιο σπανιως δεν εχει τετοια θεματα, στελνουν σε 2-3-4 μερες.

Μόλις επικοινώνησα με το αμαζον κι μου είπαν ότι το ένα προϊόν θα φύγει από το Παρίσι κι το άλλο από την Πολωνία κι ότι έχουν τρομερό θέμα με την διεκπεραίωση των διεθνών παραγγελιών κι όχι το στοκ .Θα στειλόυν mail όταν τα στείλουν.Τωρα από Γαλλία κι Πολωνια με τη μεταφορική θα τα στείλουν (απλή) αν έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2021 στις 1:30 ΜΜ, giogio είπε

Εχω κανει παραγγελια απο amazon uk στις 3 Ιανουαριου 2021 ελεγε αμεσα διαθεσιμο το εχω βαλει Expedited Delivery και ειναι στη φαση Preparing for Dispatch Οποτε Αναμονη απο οτι καταλαβαινω,Ξερετε με τι συνηθως στελνουν λογω οτι εχω βαλει Expedited Delivery (προκειται για laptop) με ΕΛΤΑ η με καποια μεταφορικη ACS UPS ?

Eνημερωνω οτι μολις Σημερα εφυγε 

Ordered 3 January
 
Dispatched today
 
Out for delivery
 
Arriving 1 February
Επεξ/σία από giogio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, giogio είπε

Eνημερωνω οτι μολις Σημερα εφυγε 

Ordered 3 January
 
Dispatched today
 
Out for delivery
 
Arriving 1 February

Πιθανόν να φτάσει πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία. Συνήθως το βρετανικό όταν επιλέγεις expedited shipping αποστέλλει με UPS standard (όχι UPS saver). Αν οντως στείλαν με αυτόν τον τρόπο με παραξενεύει που δεν σου άλλαξαν την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης... δεν μου έχει πάρει παραπάνω από 3 ημέρες (από dispatched) να παραδοθεί ποτέ...🤔

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...