Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
9 λεπτά πριν, vins είπε

7. Κατασταση- εκτελωνιστηκε και ειναι σπατα, παραδοση μέχρι αύριο λεει η ups

Για τον εκτελωνισμο, εχεις δωσει εξουσιοδοτηση προς την UPS μεσω του taxis net; Αυτο ειχε χρειαστει να κανω πριν 1.5 χρονο στην παραγγελια μου απο amazon.com (us). Οχι ομως σε αυτη που εκανα φετος και ηρθε μεσω Κυπρου. Ειναι σημαντικο να ειπωθει αυτο μιας και πλεον η Αγγλια ειναι στην ιδια φαση με την Αμερικη = Τελωνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Για τον εκτελωνισμο, εχεις δωσει εξουσιοδοτηση προς την UPS μεσω του taxis net; Αυτο ειχε χρειαστει να κανω πριν 1.5 χρονο στην παραγγελια μου απο amazon.com (us). Ειναι σημαντικο να ειπωθει αυτο μιας και πλεον η Αγγλια ειναι στην ιδια φαση με την Αμερικη.

Τίποτα απολύτως μέχρι στιγμής,  αν και παίζει να γίνει κάτι τετοιο γιατι από amazon us μου είχε ζητηθεί κι εμένα αφού ειχε φτασει σπατα στο παρελθον, απλα δε μου ειχε βγαλει αν θυμαμαι καλα custom clearance πριν τα σπατα τοτε.

Θα ενημερώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, vins είπε

Τίποτα απολύτως μέχρι στιγμής,  αν και παίζει να γίνει κάτι τετοιο γιατι από amazon us μου είχε ζητηθεί κι εμένα αφού ειχε φτασει σπατα στο παρελθον, απλα δε μου ειχε βγαλει αν θυμαμαι καλα custom clearance πριν τα σπατα τοτε.

Θα ενημερώσω!

Αν ηταν θα το ηξερες ηδη, δεν θα ειχε γινει ο εκτελωνισμος αν χρειαζοταν. Μου ειχε στειλει η UPS email με το που εφτασε αεροδρομιο, εκανα τις ενεργειες μεσω του taxisnet, τους ενημερωσα και την επομενη μερα το εκτελώνισαν και προχωρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, giogio είπε

Nεα Ενημερωση Σημερα.

Screenshot (17).png

Σήμερα γράφει αυτό parcel arrived at a carrier facility koeln, DE μέχρι χθες το βράδυ έγραφε παράδοση Πέμπτη Μάλλον κάνει βόλτες το laptop

Screenshot_20210120-141315.png

Επεξ/σία από giogio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, gchris7 είπε

Παραγγελία από 25/11 Amazon FR ήρθε σήμερα με ΕΛΤΑ. 🤣

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Μηπως ηταν iparcel; Εγω παραγγελια 30-11 ακομα περιμενω να ερθει, tracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Αν ηταν θα το ηξερες ηδη, δεν θα ειχε γινει ο εκτελωνισμος αν χρειαζοταν. Μου ειχε στειλει η UPS email με το που εφτασε αεροδρομιο, εκανα τις ενεργειες μεσω του taxisnet, τους ενημερωσα και την επομενη μερα το εκτελώνισαν και προχωρησε.

Λοιπόν, αλλα αντ' άλλων!

Στο tracking της ups δε έβγαλε τπτ για custom clearance, μπαίνω στο tracking του αμαζον και βλέπω initiating custom clearance απο το πρωί. Ούτε mail πήρα ουτε τίποτα.

Καλω μόνος μου ups κεντρικά Αθήνα, της λέω το και το και μου λεει ναι γίνεται χαμός τωρα με τις αποστολές από uk, πάρτε τηλέφωνο αν θέλετε στο εκτελωνιστικο μας στο αεροδρόμιο, αλλα επειδή μάλλον δε θα μπορέσετε να βγάλετε γραμμη, παρτε το email τους, στείλτε τους email με θέμα τον αριθμό αποστολής και ρωτήστε τι πρεπει να κάνετε, γιατι μάλλον θα χρειαστει εξουσιοδοτηση, για να σας απαντήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, gchris7 είπε

Royal Mail untracked.

Ε, οκ μια χαρα εισαι τοτε. 😄

1 ώρα πριν, giogio είπε

Σήμερα γράφει αυτό parcel arrived at a carrier facility koeln, DE μέχρι χθες το βράδυ έγραφε παράδοση Πέμπτη Μάλλον κάνει βόλτες το laptop

Screenshot_20210120-141315.png

Καλα εισαι. Express ειναι αυτο, σημερα αργα το βραδυ (ξημερωματα κατα τις 4) θα φυγει απο Γερμανια  θα φτασει κατα τις 9 Σπατα και κατα τις 11 το πρωι αυριο θα φυγει προς παραδοση σε σενα. Πεμπτη ειναι αυριο, αυριο θα παραλαβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια απο το αμαζον.de (για πρωτη φορα) και βλεποω ερχεται απο κινα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Η τιμη ειναι κατω απο 22 για τελωνειο αλλα μου φανηκε περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, thyra_7 είπε

Εκανα μια παραγγελια απο το αμαζον.de (για πρωτη φορα) και βλεποω ερχεται απο κινα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Η τιμη ειναι κατω απο 22 για τελωνειο αλλα μου φανηκε περιεργο.

Προφανώς δεν αγόρασες από το ίδιο το amazon, αλλά από τρίτο πωλητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thyra_7 είπε

Εκανα μια παραγγελια απο το αμαζον.de (για πρωτη φορα) και βλεποω ερχεται απο κινα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Η τιμη ειναι κατω απο 22 για τελωνειο αλλα μου φανηκε περιεργο.

Δυστυχως έτσι είναι. Ότι ναι εκεί στο Amazon και δεν το δηλώνουν και πουθενά από που γίνεται η αποστολη. Το μαθαίνεις μετά.

Τουλάχιστον στο ebay είναι υποχρεωτικό αυτό. Αλλά το Amazon έχει γίνει πια τσίρκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, thyra_7 είπε

Εκανα μια παραγγελια απο το αμαζον.de (για πρωτη φορα) και βλεποω ερχεται απο κινα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Η τιμη ειναι κατω απο 22 για τελωνειο αλλα μου φανηκε περιεργο.

Αυτο που σου λεει και ο djuan ειναι 99.999999%. Δεν αγορασες απο αμαζον, αλλα απο 3ο πωλητη που ειναι στην Κινα. Φαινοταν και πριν το στειλει, πριν καν παραγγειλεις οτι θα φυγει απο Κινα, αν πηγαινες στα στοιχεια του πωλητη. Για κοιτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπιστία μιας εταιρείας φαίνεται στα δύσκολα.

α) δεν έχει νόημα να λες ότι ένα προϊόν είναι στοκ κι για να το στείλεις μόνο θες 10-15 μέρες.

β) δεν μπορείς να επιλέγεις μεθόδους αποστολής που είναι untrack κι να χρεώνεις 8€ + (όταν οι Κινέζοι στέλνουν προϊόντα Ευρώπη με tracking number στο σπίτι σου σε 10-15 μέρες από την παραγγελία με κόστος κάτω 3-6€ ,priority line banggood)

γ) δεν μπορείς να αλλάζεις την πιθανή ημερομηνία παράδοσης μετά την παραγγελία κατά 10-20 μερες .

δ) δεν μπορεις να μην ενημερώνεις τους αγοραστές από ποια αποθήκη θα σταλούν τα πράγματα που επέλεξαν κι με ποια μεταφορική για να αποφασίζουν πριν την αγορά αν αξίζει να τα πάρουν από εκεί κι τι ρίσκο θα έχει αν είναι untrack.

ε) δεν μπορείς να έχεις  προσωπικό στην εξυπηρέτηση πελατών που δεν   είναι ενημερωμένο κι φιλικό προς τους πελάτες  κι μάλιστα σε  ηρωνευεται γιατί ζητάς να μάθεις τι έγινε η παραγγελία σου που έχεις προπληρωμή και πλήρωσες κι μεταφορικά.

Στα δύσκολα το amazon έμεινε ...μεταξεταστεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, power_1 είπε

Η αξιοπιστία μιας εταιρείας φαίνεται στα δύσκολα.

α) δεν έχει νόημα να λες ότι ένα προϊόν είναι στοκ κι για να το στείλεις μόνο θες 10-15 μέρες.

β) δεν μπορείς να επιλέγεις μεθόδους αποστολής που είναι untrack κι να χρεώνεις 8€ + (όταν οι Κινέζοι στέλνουν προϊόντα Ευρώπη με tracking number στο σπίτι σου σε 10-15 μέρες από την παραγγελία με κόστος κάτω 3-6€ ,priority line banggood)

γ) δεν μπορείς να αλλάζεις την πιθανή ημερομηνία παράδοσης μετά την παραγγελία κατά 10-20 μερες .

δ) δεν μπορεις να μην ενημερώνεις τους αγοραστές από ποια αποθήκη θα σταλούν τα πράγματα που επέλεξαν κι με ποια μεταφορική για να αποφασίζουν πριν την αγορά αν αξίζει να τα πάρουν από εκεί κι τι ρίσκο θα έχει αν είναι untrack.

ε) δεν μπορείς να έχεις  προσωπικό στην εξυπηρέτηση πελατών που δεν   είναι ενημερωμένο κι φιλικό προς τους πελάτες  κι μάλιστα σε  ηρωνευεται γιατί ζητάς να μάθεις τι έγινε η παραγγελία σου που έχεις προπληρωμή και πλήρωσες κι μεταφορικά.

Στα δύσκολα το amazon έμεινε ...μεταξεταστεο

Πιστεύω αυτή η περίοδος είναι ενδεικτική της κατάστασης που θα έχουμε όταν επικτρατήσει ολοκληρωτικά το Amazon στην παγκόσμια αγορά και καταστρέψει οποιοδήποτε ανταγωνισμό. 

Ελπίζω οι επιτροπές ανταγωνισμού να λειτουργήσουν σωστά και κάποια στιγμή να σπάσουν την εταιρεία σε τουλάχιστον δύο κομμάτια.

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...