Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

2 μήνες μόνο έκανε να έρθει από Αγγλία. Μην μου πείτε ότι φταίνε τα ΕΛΤΑ, οι γιορτές και ο Covid.

Απλά το Amazon έγινε καφενείο πχια!!

Εντωμεταξύ οι Κινέζοι δηλώνουν για δέμα από Τσεχία 8-10 εργάσιμες (από την ημερομηνία παραγγελίας και όχι αποστολής), το στέλνουν με tracking αλλά επειδή πέρασαν +15 ημέρες από την τελική ημερομηνία με αποζημιώνουν κι ας φαίνεται ότι το δεμα είναι ήδη Ελλάδα.

Το Amazon μου άλλαξε 3 φορές ημερομηνία παράδοσης (αφού καθυστέρησε 15 ημέρες να το στείλει που δεν τις μέτρησε) και για να αποζημιωσει πέρασαν και έκει 20 ημέρες

Είπα να κάνω νέα παραγγελία, μια πολύ εξειδικευμένη κάρτα μνήμης, που στην Ελλάδα -στη χωρητικότητα που θέλω- δεν υπάρχει πουθενά και για μεγαλύτερη χωρητικότητα (που βρίσκεις αλλά δεν έχει νόημα για μένα) πρέπει να την πληρώσεις χρυσή. Φοβούμενος τις αναφορές για απομιμήσεις / fake memory cards από Banggood / Aliexpress, κλπ, αλλά και βλέποντας κι ότι εκεί τις έχουν πιο ακριβές (!) από το Amazon, είπα να παραγγείλω από Amazon.de. 

Παραγγελία 13 Ιανουαρίου. Ακόμα ούτε καν dispatch.  Αν οι προηγούμενες δύο μου παραγγελίες (μία από Amazon.de και μία από Amazon.it) είχαν dispatch σε 1-2 μέρες και έφτασαν σε μένα σχεδόν 40 μέρες μετά την παραγγελία, δε θέλω καν να φανταστώ πότε θα λάβω στα χέρια μου αυτή την κάρτα μνήμης. Μάλλον όταν θα έχω αλλάξει κινητό και δεν θα τη χρειάζομαι πλέον.

Μίλησα σήμερα στο chat και τους εξέφρασα την απογοήτευσή μου. Μου είπαν τα κλασικά έτοιμα scripts που έχουν όλοι οι agents ("σας ζητώ προσωπικά συγγνώμη", "η Amazon παίρνει πολύ σοβαρά τα παράπονά σας", "θα στείλω ειδοποίηση στο logistics dept να επισπεύσουν την αποστολή", και άλλες τέτοιες άρες, μάρες, κουκουνάρες).

p.s. με expedited ήθελε + 15 ευρώ μεταφορικά που για μια κάρτα των 20 ευρώ δεν τα λες και λίγα. Και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, και με το expedited τίποτα δεν είναι τελικά εγγυημένο σε ό,τι αφορά την ταχύτητα αποστολής.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, stark είπε



p.s. με expedited ήθελε + 15 ευρώ μεταφορικά που για μια κάρτα των 20 ευρώ δεν τα λες και λίγα. Και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, και με το expedited τίποτα δεν είναι τελικά εγγυημένο σε ό,τι αφορά την ταχύτητα αποστολής.

Είναι express από τη στιγμή που θα το στείλουν, δε σου δίνουν εγγύηση ότι θα φύγει γρηγορότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stark είπε

Είπα να κάνω νέα παραγγελία, μια πολύ εξειδικευμένη κάρτα μνήμης, που στην Ελλάδα -στη χωρητικότητα που θέλω- δεν υπάρχει πουθενά και για μεγαλύτερη χωρητικότητα (που βρίσκεις αλλά δεν έχει νόημα για μένα) πρέπει να την πληρώσεις χρυσή. Φοβούμενος τις αναφορές για απομιμήσεις / fake memory cards από Banggood / Aliexpress, κλπ, αλλά και βλέποντας κι ότι εκεί τις έχουν πιο ακριβές (!) από το Amazon, είπα να παραγγείλω από Amazon.de. 

Παραγγελία 13 Ιανουαρίου. Ακόμα ούτε καν dispatch.  Αν οι προηγούμενες δύο μου παραγγελίες (μία από Amazon.de και μία από Amazon.it) είχαν dispatch σε 1-2 μέρες και έφτασαν σε μένα σχεδόν 40 μέρες μετά την παραγγελία, δε θέλω καν να φανταστώ πότε θα λάβω στα χέρια μου αυτή την κάρτα μνήμης. Μάλλον όταν θα έχω αλλάξει κινητό και δεν θα τη χρειάζομαι πλέον.

Μίλησα σήμερα στο chat και τους εξέφρασα την απογοήτευσή μου. Μου είπαν τα κλασικά έτοιμα scripts που έχουν όλοι οι agents ("σας ζητώ προσωπικά συγγνώμη", "η Amazon παίρνει πολύ σοβαρά τα παράπονά σας", "θα στείλω ειδοποίηση στο logistics dept να επισπεύσουν την αποστολή", και άλλες τέτοιες άρες, μάρες, κουκουνάρες).

p.s. με expedited ήθελε + 15 ευρώ μεταφορικά που για μια κάρτα των 20 ευρώ δεν τα λες και λίγα. Και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, και με το expedited τίποτα δεν είναι τελικά εγγυημένο σε ό,τι αφορά την ταχύτητα αποστολής.

Εγώ παράγγειλα απο amazon.de στις 8/1 και ακόμα δεν έφυγε, άντε να δούμε πότε θα παραλάβουμε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και εγώ την περίπτωση μου. Ήμουν τυχερός και έστειλαν με ups οπότε δεν είχα προβλήματα. Το μόνο κακό ότι κάνουν 10-14 μέρες να τα διώξουν.

 

1. Amazon.de - standard

2. Ημερομηνία Παραγγελίας: 28/12 

3. estimate date: 21/1

4. Ημερομηνία αποστολής: 12/1

5. Μεταφορική: Ups standard

6. Παραδόθηκε 21/1 από τη γενική, αλλά είχε φτάσει στην Πάτρα από τις 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giogio είπε

Me το που εκανα τη εξουσιοδητηση αμεσως μετα ειδα οτι Αποδεσμευτηκε απο οτι λεει εδω λογικα

aaaaa.jpg

Μια χαρά. Με το καλό να σου έρθει το δέμα. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insidetech είπε

Μια χαρά. Με το καλό να σου έρθει το δέμα. 😉

Σε ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα.. Μονο που δεν ηρθε Σημερα οπως λεει..Απο οτι θυμαμαι μου ειπαν στο τηλεφωνο που μιλησα μαζι τους οτι μετα την  εξουσιοδότηση που θα υποβαλω θελει 2 ημερες επιπλεον για να αποδεσμευτει απο το τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tazio είπε

Εγώ παράγγειλα απο amazon.de στις 8/1 και ακόμα δεν έφυγε, άντε να δούμε πότε θα παραλάβουμε.

Καλά εμένα μου έχασαν ψυκτρα που ήταν να παραδοθεί 20 Δεκεμβρίου, τους κράζω, μου λενε διαλέξτε άλλη που ειναι σε στοκ και θα σας τη στείλουμε οσο πιο γρήγορα γίνεται, και με expedited και θα σας κάνουμε refund τα μεταφορικά. Απο 6 Γεναρη δεν έχει αποσταλεί ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexgamer είπε

Παραθέτω και εγώ την περίπτωση μου. Ήμουν τυχερός και έστειλαν με ups οπότε δεν είχα προβλήματα. Το μόνο κακό ότι κάνουν 10-14 μέρες να τα διώξουν.

 

1. Amazon.de - standard

2. Ημερομηνία Παραγγελίας: 28/12 

3. estimate date: 21/1

4. Ημερομηνία αποστολής: 12/1

5. Μεταφορική: Ups standard

6. Παραδόθηκε 21/1 από τη γενική, αλλά είχε φτάσει στην Πάτρα από τις 19.

Expedited ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexgamer είπε

Όχι, standard shipping

Αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια στέλνουν σε άλλους με UPS και tracking και σε άλλους με royal mail χωρις tracking. Ισως έχει να κάνει και με το κόστος του προϊόντος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stark είπε

Αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια στέλνουν σε άλλους με UPS και tracking και σε άλλους με royal mail χωρις tracking. Ισως έχει να κάνει και με το κόστος του προϊόντος; 

Έχει να κάνει με το που φυσάει ο ανεμιστήρας, πήρα 200 ευρώ πράγμα και το έβαλαν με royal untracked. Εστάλη 4/12. Μέχρι και σήμερα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stark είπε

Αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια στέλνουν σε άλλους με UPS και tracking και σε άλλους με royal mail χωρις tracking. Ισως έχει να κάνει και με το κόστος του προϊόντος; 

Οπως τους κατσει ειναι,και γω headphones ακριβα και τα εστειλαν με royal untracked και ακομα περιμενω μηπως και φανουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CloudTemper είπε

Έχει να κάνει με το που φυσάει ο ανεμιστήρας, πήρα 200 ευρώ πράγμα και το έβαλαν με royal untracked. Εστάλη 4/12. Μέχρι και σήμερα τίποτα.

Φαντάζομαι έχεις ζητήσει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...