Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από άχρηστοι πλέον στο Amazon έχουν γίνει κλέφτες μου τραβάνε συνέχεια λεφτά και μου λένε στο support ότι είναι  δέσμευση και όχι χρεωση,για παραγγελία 80 ευρώ μου έχουν πάρει 125 ευρώ.

Επεξ/σία από Rockavlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Amazon UK στις 11 Ιανουαρίου. Έγινε dispatched χθες 27. Μέχρι τότε έλεγε arriving 3 Φεβρουαρίου και με το που το έστειλαν το άλλαξαν για τις 12 Φεβρουαρίου.  Έστειλα στο chat έκανα παράπονο για ποιο λόγο αργούν 16 μέρες να φύγει από την αποθήκη τους, με αποτέλεσμα να έχω εκτιμώμενη παράδοση ένα μήνα μετά. Τελικά μου ειπε ότι σημείωσε το λογαριασμό μου και όταν φτάσει το δέμα να τους στείλω για να μου κάνουν refund τα μεταφορικά. Αν μου τα αλλάξουν μετά δεν ξέρω,αλλά από παλαιότερη εμπειρία είναι συνεπείς σε αυτά και πότε δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/26/2021 στις 4:38 ΜΜ, epsilon753 είπε

Από πότε δικαιούσαι να ζητήσεις refund; Είτε τα μεταφορικά είτε όλο το ποσό.

Από το amazon UK η αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής ήταν 25/1.

Τώρα γράφει 26/1 με 8/2.  Η αποστολή είναι με Royal Mail αλλά το tracking number ούτε καν εμφανίζεται στο σύστημα τους.

Από προσωπική εμπειρία, refund ζητάω και μου κάνουν όταν δεν φτάσει στην αρχική ημερομηνία που ορίζουν, ενώ refund το πλήρες πόσο αν δεν έρθει στην δεύτερη ημερομηνία. 

Δεν ξέρω γιατί αργεί τόσο πολύ το dispatch τελευταία με αυτά που διαβάζω. Περιμένω και εγώ να μου σταλθεί replacement για ένα ποντίκι που ειχα πάρει και από την Κυριακή είναι σε κατάσταση waiting for dispatch... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Περιμένω και εγώ να μου σταλθεί replacement για ένα ποντίκι που ειχα πάρει και από την Κυριακή είναι σε κατάσταση waiting for dispatch... 

Οπλίσου με υπομονή. Πλέον ο μέσος όρος για dispatch είναι κοντά στις 15 μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rockavlon είπε

τα ιδια χάλια και σε εμένα, απο amazon de παραγγελία σε στοκ 22/1 ακόμα δεν εχουν δώσει καν εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rockavlon είπε

Από άχρηστοι πλέον στο Amazon έχουν γίνει κλέφτες μου τραβάνε συνέχεια λεφτά και μου λένε στο support ότι είναι  δέσμευση και όχι χρεωση,για παραγγελία 80 ευρώ μου έχουν πάρει 125 ευρώ.

Θέλουν να δούνε ρευστότητα για να ξέρουν τι άλλο να σου προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stark είπε

Οπλίσου με υπομονή. Πλέον ο μέσος όρος για dispatch είναι κοντά στις 15 μέρες.

Και μόλις έγινε dispatch το δικό μου. 13/01 παραγγελία, σήμερα 28/01 dispatch. Από Amazon.de η παραγγελία, από Ιταλία φεύγει το δέμα (και έχει και tracking number - αυτό κι αν είναι έκπληξη).  UPS βγάζει το 17track. Αλλαγή ημερομηνίας παραλαβής από 4/2 σε 5/2. 

Package has shipped. 
Piacenza, IT

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rockavlon είπε

Από άχρηστοι πλέον στο Amazon έχουν γίνει κλέφτες μου τραβάνε συνέχεια λεφτά και μου λένε στο support ότι είναι  δέσμευση και όχι χρεωση,για παραγγελία 80 ευρώ μου έχουν πάρει 125 ευρώ.

κλεφτες δεν ειναι ,την μπαλα εχουν χασει κ δεν εχουν το προσωπικο που απαιτειται για την υπεραυξημενη ζητηση αποστολων που αντιμετωπισαν/ζουν λογω bf, γιορτων κ εκτεταμενου lockdown λογω covid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

κλεφτες δεν ειναι ,την μπαλα εχουν χασει κ δεν εχουν το προσωπικο που απαιτειται για την υπεραυξημενη ζητηση αποστολων που αντιμετωπισαν/ζουν λογω bf, γιορτων κ εκτεταμενου lockdown λογω covid

Πάντως είναι απορίας άξιο πώς "κατάφεραν" σε λιγό περισσότερο από 1μηνα (στο bf το dispach time ήταν 1-3 μέρες βαριά βαριά )να εκτοξεύσουν αυτό το χρόνο σε πάνω από 12-18 μέρες (εγώ στις 16 μέρες χωρίς ακόμη dispach  κι η μία παραγγελία λέει για παράδοση στις 8/2 κι η άλλη δεν έχει ούτε  εκτιμομενω χρόνο παράδοσης)Αν έστελνε  το μισό προσωπικό σπίτι θα έβαζε+2 μέρες dispach άντε κι να διπλασιαζε τις παραγγελίες να το πήγαινε στις 8 μέρες,αλλά 16 μέρες dispach για προϊόν στοκ με αποθήκη  αυτοματοποιημένη είναι  μι αποδεκτό όχι μόνο για την amazon αλλά κι για eshop της πλάκας .Κι το χειρότερο δεν αναφέρεται πουθενά η καθυστέρηση αποστολής παρόλο που το ξέρουν καλά ότι συμβαίνει ,άσε που  θέλουν να σε βγάλουν κι " χαζό" γιατί λένε ότι η amazon κάνει ότι είναι δυνατόν για να φτάσει το προϊόν άμεσα σε μας.(το ανέκδοτο της χρονιάς ).

Βέβαια φταίμε κι εμείς που βλέπουμε ότι η amazon μας ..γράφει κι δεν την ξεμπρωστιαζουμε δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, panos7 είπε

Εμενα από τις 14 Ιανουαρίου και ακόμα δεν έχει αποσταλεί. Εκτιμώμενη 08 Φεβρουαρίου. Δύο φορές μίλησα το chat και μου είπαν ότι θα το προωθούσαν...δεν βλέπω τίποτα προς το παρόν...και βλέπω ότι υπάρχει απόθεμα και σήμερα αλλά και κατά τη στιγμή της παραγγελίας...

Εστάλη χθες εν τέλει με ups standard. Συμβαίνουν και θαύματα. Εκτιμώμενη 8/02 από 4/02 που το είχαν αν και το τρακινγκ της ups αναφέρει προγραμματισμένη για 03/02.

Επεξ/σία από CloudTemper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rockavlon είπε

Από άχρηστοι πλέον στο Amazon έχουν γίνει κλέφτες μου τραβάνε συνέχεια λεφτά και μου λένε στο support ότι είναι  δέσμευση και όχι χρεωση,για παραγγελία 80 ευρώ μου έχουν πάρει 125 ευρώ.

Το ίδιο και εδώ Παραγγελία τέλη Νοεμβρίου 1800€ μου δεσμευσαν 2 φορές την αξία μιας a7iii (1500€) και για ένα μήνα είχα δεσμευμένα 1500€😂

Τα ίδια και πάλι από αμαζον fr .Παραγγελία 280€ και έχουν δεσμεύσει αλλά 80€😂

Χάλασε και το amazon😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CloudTemper είπε

Εστάλη χθες εν τέλει με ups standard. Συμβαίνουν και θαύματα. Εκτιμώμενη 8/02 από 4/02 που το είχαν αν και το τρακινγκ της ups αναφέρει προγραμματισμένη για 03/02.

Και σε μένα ενώ το Amazon αναφέρει εκτιμώμενη 5/2 η UPS γράφει για 2/2. Ας κρατήσουμε μικρό καλάθι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αφηστε, εχει πολλη πλακα πλεον. Πρωτοφανη πραγματα: Παραγγελια πριν καμια βδομαδα, 4 items απο τα 5 πηγαν την επομενη μερα σε φαση prepare to disp, και σημερα ξαναπηγαν not yet disp, δηλαδη σαν να μην προετοιμαζονται πλεον. Σε 2 μηνες ειναι το καρναβαλι ή ξεκινησε; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...