Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
45 λεπτά πριν, eleftherios1970 είπε

Στο αγγλικό αμαζον χτες έγινε dispatch παραγγελία μέσα σε 15 ώρες 😱.

Αυτο ειναι το περιεργο και απολυτα μη συνηθισμενο. Αν δεν ηταν θεμα τρομερης τυχης, μπορει να σημαινει οτι η εξοδος απο την ΕΕ εχει μειωσει κατα τεραστιο ποσοστο τις παραγγελιες, με αποτελεσμα να τις προλαβαινουν... 

Ας μας πει οποιος εχει παραγγελια απο uk τις τελευταιες 10-15 μερες, πότε εφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν από 17/1 δεν έχει φύγει ακόμα , δεν πρέπει να παραπονιέμαι. 
 

ερωτηση:γιατί δεν βλέπω επιλογή για chat στο γερμανικό μέσα από την εφαρμογή του Amazon για iphone ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος που είναι Γερμανία πάντως δε βλέπει μεγάλες καθυστερήσεις..Μαλλον του εξωτερικού μας έχουν γραμμένους..  Στη προηγούμενη παραγγελία μου στο .de (28/12) τους ενοχλησα μια μερα πριν το estimate delivery και το εκαναν dispatch αμεσως. Μάλλον το ίδιο θα κάνω κάνω και σε μια νεα παραγγελία που εκανα αρχες της βδομάδας και ελπίζω να κάνουμε δουλεια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karlito13 είπε

Αν από 17/1 δεν έχει φύγει ακόμα , δεν πρέπει να παραπονιέμαι. 
 

ερωτηση:γιατί δεν βλέπω επιλογή για chat στο γερμανικό μέσα από την εφαρμογή του Amazon για iphone ;

Ούτε από PC στην δίνει εκτός από ειδικές περιπτώσεις! Το ίδιο και στα υπόλοιπα εκτός UK. Περικοπές. Στο τέλος το Amazon θα καταντισει ψιλικατζίδικο της γειτονιάς έτσι που το πάνε. Οι αυτόνομοι έμποροι μέσω του Amazon ειναι τελικά πιο αξιόπιστοι και στέλνουν πραγματικά άμεσα και σωστά. Το Amazon μπάχαλο παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/02/2021 at 17:23, SeNNinhA said:

Ούτε από PC στην δίνει εκτός από ειδικές περιπτώσεις! Το ίδιο και στα υπόλοιπα εκτός UK. Περικοπές. Στο τέλος το Amazon θα καταντισει ψιλικατζίδικο της γειτονιάς έτσι που το πάνε. Οι αυτόνομοι έμποροι μέσω του Amazon ειναι τελικά πιο αξιόπιστοι και στέλνουν πραγματικά άμεσα και σωστά. Το Amazon μπάχαλο παντού.

Δεν εχετε ιδεα ποσο ανεβηκαν οι παραγγελιες και υπερφορτωθηκαν τα ταχυδρομικα συστηματα αρκετων χωρων! Εγω θελω να παραγγειλω κατι απο Αγγλια και δε στελνουν το συγκεκριμενο στο εξωτερικο, επικεντρωνονται στο να στελνουν essential items. Φυσικα μπορειτε να κραξετε για αργο dispatch κτλ και με το δικιο σας, αλλα καλο ειναι να εχουμε μια ολικη εικονα. Ειλικρινα, μερικοι νομιζετε οτι γινεται να εχετε το service που ειχαμε πριν την πανδημια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, cineaste είπε

Δεν εχετε ιδεα ποσο ανεβηκαν οι παραγγελιες και υπερφορτωθηκαν τα ταχυδρομικα συστηματα αρκετων χωρων! Εγω θελω να παραγγειλω κατι απο Αγγλια και δε στελνουν το συγκεκριμενο στο εξωτερικο, επικεντρωνονται στο να στελνουν essential items. Φυσικα μπορειτε να κραξετε για αργο dispatch κτλ και με το δικιο σας, αλλα καλο ειναι να εχουμε μια ολικη εικονα. Ειλικρινα, μερικοι νομιζετε οτι γινεται να εχετε το service που ειχαμε πριν την πανδημια?

Όποιος δεν μπορεί δεν στέλνει. Δεκτό και κανένας δεν έχει και παράπονο.

Ομως όταν συνεχίζεις να στέλνεις πόσο μάλλον όταν εσύ ο ίδιος δηλώνεις μετά από ένα χρόνο πανδημίας (με όλα τα γνωστά προβλήματα) χρονους παράδοσης που δεν είσαι διατεθημενος να τηρήσεις τότε απλά γίνεσαι εν γνωση σου απατεώνας.

Λυσεις υπάρχουν και ειναι απλές και γνωστές.

1) Προσλαμβάνεις περισσότερο προσωπικό ανάλογο με την αύξηση της πελατειας σου και με τις ανάγκες σου (ισχύει και για τις courier). Εάν πας να βγάλεις την πολλαπλάσια δουλειά με το ήδη ληψο προσωπικό σου τότε απλά είσαι άπληστος και ο μόνος που το πληρωνει είναι ο πελάτης σου

2) Αναφέρεις πριν την πώληση τους πραγματικούς αναμενόμενους χρόνους παράδοσης ανάλογα τον τρόπο αποστολής και φυσικά τους αναμενόμενους χρόνους αποστολής της αποθήκης σου (κάτι που εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα). Εάν αυτό σε κάνει να χάσεις πελατεία τότε πας στο #1 και προσλαμβάνεις προσωπικό. 

3) Δίνεις επιλογή fast delivery ακόμη και με λογικά αναμενόμενο επιπλέον κόστος. Όχι στα λόγια. Ακόμη και σε εποχές πανδημίας εξακολουθεί να υπάρχει fast delivery εάν το πληρώσεις. Επιλέγει ο πελάτης εάν θέλει να το επιβαρυνθεί. Φυσικά εννοείται ότι δεν βάζεις να πληρώσει ο πελάτης για fast delivery ενώ κάνεις 15+ ημέρες για να το βγάλεις από την αποθήκη σου.

4) Μην μπερδεύετε τις λογικές (ας το δεχτώ) καθυστερήσεις λόγω Covid με τον 1 έως και 2 μήνες για κάποιους που κάνει ένα πακετάκι να φτάσει από Αγγλία στην Ελλάδα! Ο Covid σε αυτή την περίπτωση είναι απλά η φθηνή δικαιολογία. Πακέτο εντός Ελλάδας πια φτάνει στα χέρια μου σε 3 ημέρες (4 από την ημέρα της παραγγελίας). Έχω πρόσφατο παράδειγμα (Παραγγελία στις 10/2 παραλαβή στις 13/2). Την ίδια στιγμή που ο Covid ήταν η φθηνή δικαιολογία του Amazon τα πακέτα από Κίνα εφθαναν μέσα σε 20-30 ημέρες με ελάχιστο κόστος, απλή αποστολή και συνηθως τριγωνικές μεταφορές (που προσθέτουν καθυστέρηση). Τα ίδια δίκτυα διακίνησης έχουν τουλαχιστον εντός Ελλάδας. Να μιλήσω και για αποστολές από Amazon από τρίτους συνεργαζομενους προμηθευτές? Στέλνουν τα πακέτα μέσα σε Max 5 ημέρες (κυρίως λόγω καθυστέρησης παραλαβής από courier) και φταναν με ελαχιστη καθυστέρηση 2-5 ημερών σε σχεση με την αναμενόμενη. Εντός BF και γιορτών. Αυτοί λογικά έχουν καλύτερη μεταχείριση από το Amazon στην μεταφορά????!!!!

Έλεος. Απλά το Amazon βρήκε την δικαιολογία που έψαχνε για να στέλνει με ότι πιο τσιπικο υπάρχει, να κάνει περικοπές προσωπικού αντί για επιπλέον προσλήψεις και να βγάλει πολλαπλά κέρδη επιπλέον της αυξημένης ζήτησης.

Επίσης:

Καταχραστικα αλλάζει κατά το δοκούν τις ημερομηνίες παράδοσης ΜΕΤΑ την αγορα καθώς και κατά την διάρκεια της μεταφοράς του δέματος και ζητάει και επιπλέον ημέρες (συνήθως 14) μέχρι να σου κάνει refund.

Αντιθέτως το Aliexpress μόλις περάσει η αρχική ημερομηνία παράδοσης σου κάνει Refund μετά από 2 ημέρες. Πολλές φορές και αυτόματα. Επίσης έχει στην διάθεσή σου αυτόματο printscreen όλης της παραγγελίας (με χρεώσεις ημερομηνίες παράδοσης κλπ) την στιγμή της παραγγελίας σου διαθέσιμο για κάθε dispute.

Να λέμε τα πράγματα όπως εχουν.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 10:57 ΠΜ, matrixxx είπε

Αυτο ειναι το περιεργο και απολυτα μη συνηθισμενο. Αν δεν ηταν θεμα τρομερης τυχης, μπορει να σημαινει οτι η εξοδος απο την ΕΕ εχει μειωσει κατα τεραστιο ποσοστο τις παραγγελιες, με αποτελεσμα να τις προλαβαινουν... 

Ας μας πει οποιος εχει παραγγελια απο uk τις τελευταιες 10-15 μερες, πότε εφυγε.

Γιατί να έχουν μειωθεί οι παραγγελίες;

Καλύτερες τιμές έχει τώρα. Τα import fees είναι χαμηλότερα από το ΦΠΑ.

Μόνο το θέμα εγγύησης. Αλλά αφού προσφέρουν οι ίδιοι εγγύηση δεν υπάρχει θέμα.

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η εγγυηση που δινουν αυτοι ειναι μονο 1 ετος.

Οι τιμες ειναι "οπτικα" ελαχιστα καλυτερες, αλλα αν δεις οτι εχει χαλασει η ισοτιμια, ειναι ακριβως οπως ηταν και πριν την αλλαγη του χρονου.

Και τελος, το οτι φευγουν γρηγορα (αν συμβαινει σε ολους) σε αντιθεση με ολα τα αλλα αμαζον που περιμενεις 10-15 για να ΦΥΓΕΙ η αποστολη, σημαινει προφανως οτι μαλλον δεν πεφτουν παραγγελιες, ασχετως τι μπορει να πιστευει ο καθενας, που μικρη σημασια εχει. Δεν μπορω να φανταστω αλλο λογο που υπαρχει αυτη η τρομερη διαφορα της ταξης του 1000%-1500% στους χρονους αποστολης με τα αλλα αμαζονς. 

Το ασχημο στην παραγγελια σου ομως, ειναι οτι θελει 20 μερες απο την αποστολη που εγινε γρηγορα μεχρι την παραδοση. Με Ups που βλεπω λεει κατω, λογικα θα επρεπε να σου ερθει στις 17-18 max, γιατι σου λεει 1-3; Εχεις τσεκαρει το site της ups; Στο αμαζον γραφει τις περισσοτερες φορες λαθος estimate. Ups κοιτα για σωστη εικονα. Αν εκει ειναι για μερες σε φαση οτι εχει γινει μονο η ηλεκτρονικη αποστολη και δεν εχει παραληφθει το πακετο, τοτε θα μπορουσε να εξηγηθει και ετσι: Οτι στα αλλα περιμενουν την ημερα που πραγματικα παει το πακετο στην μεταφορικη, ενω εδω σου λενε οτι εφυγε πολυ πριν το "ραντεβου" που θα φυγει το πακετο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι το αμαζον Αγγλίας δίνει ένα χρόνο εγγύηση?

Ένα χρόνο δίνει στα μεταχειρισμένα του amazon warehouse στα καινούργια δίνει κανονικά ότι εγγύηση δίνει ο κατασκευαστής.

Και η εγγύηση του αμαζον είναι καλύτερη ακόμα και από του κατασκευαστή ,μακράν το καλύτερο customer service που υπάρχει παγκοσμίως.

Στην ισότιμια πάντα κλέβει αλλά σου δίνει την δυνατότητα να πληρώσεις σε λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

:huh:

Εσενα ποιος σου τα ειπε αυτα;

Δεν μιλησα για εγγυηση κατασκευαστη, ο φιλος ειπε οτι δεν καλυπτεσαι απο εγγυηση αρα εννοει κατασκευαστη (ισως επειδη ειναι πλεον εκτος ΕΕ; Ρωτα εκεινον, δεν το ειπα εγω), αλλα μονο απο την εγγυηση του αμαζον. Ποσο ειναι αυτη;

Επισης στα warehouse η "εγγυηση" ειναι 1-3 μηνες. Αυτο λεει το ιδιο το αμαζον στις σελιδες του:

Do products sold on Amazon Warehouse come with a manufacturer’s warranty?

No. Used products generally do not come with a manufacturer's warranty but all of our items are backed by Amazon’s standard 30-day return policy, and a 90-day return policy for Renewed items.

Που διαβασες οτι ειναι για ενα χρονο; Δωσε την πληροφορια αν και δεν μας αφορα ως "προσφορες" αφου εδω εχουμε θεματα μονο για καινουργια προιοντα και οχι για warehouse και μεταχειρισμενα.

Τελος για την ισοτιμια, τι σχεση εχει αυτο που λες και πώς απαντα σε αυτο που ειπα; Μιλησα εγω για μετατροπη και κλεψια; Εχει ανεβει η λιρα. Δες το xe.com αν δεν το γνωριζεις. Και σε λιρες να πληρωσεις αυτο σε επηρεαζει, εκτος αν εσυ εχεις λιρες στην τραπεζα και δεν γινει μετατροπη, οποτε ναι, για σενα δεν αλλαζει η τιμη οταν αλλαζει η ισοτιμια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ισοτιμία το κατάλαβα λάθος ,νόμιζα ότι το αμαζον απλά χειροτέρεψε την ισοτιμία που δίνει όταν πληρώνεις σε ευρώ.

Η λίρα έχει ανέβει τελευταία αλλά αυτό το υπολογίζεις όταν κάνεις μια αγορά ,υπάρχει κανείς που αγοράζει χωρίς να τσεκαρει πόσο θα πληρώσει σε ευρώ;

Εδώ για την εγγύηση του warehouse.

https://www.amazon.co.uk/Amazon-Warehouse-Deals/b?ie=UTF8&node=3581866031

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Amazon.de. Παραγγελία την προηγούμενη Δευτερα, αποστολή σήμερα εκτιμώμενη παραδοση 18/2 (η νωρίτερη ημερομηνια που ειχαν δωσει αρχικα). Not too bad..

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2021 στις 4:19 ΠΜ, Crus είπε

Ειδα σημερα στο status της παραγγελιας το εξης μυνημα:

"The package is delayed due to a Brexit related disruption. We are adjusting delivery plans as quickly as possible."

Μιλησα σημερα με την UPS για να καταλαβω τι συμβαινει. Μου εξηγησαν οτι επειδη η μεταφορα γινεται οδικως και στα συνορα με την Γαλλια εξακολουθει να υπαρχει τεραστιο προβλημα, τα δεματα περνανε το 1/10 απο αυτα που περνουσαν πριν το Brexit. Αυτο σε συνδιασμο με τις αυξημενες παραγγελιες και την πανδημια εχει ως αποτελεσμα τις καθυστερησεις που διαβαζουμε για αποστολες απο Αγγλια.

Οι ιδιοι στην UPS λενε οτι εχουν ενημερωσει το Amazon προκειμενου να ενημερωσει αντιστοιχα και τους πελατες του οτι η διαφορα πλεον μεταξυ standard (οδικως) & expedite (αεροπορικως) shipping δεν ειναι οπως παλιοτερα.

Απο οτι αντιλαμβανομαι το Amazon εχει γραψει στα υποδηματα του την UPS και λοιπες εταιρειες και αντ' αυτου, ενω στην παραγγελια που κανουμε μας δινει περιπου το "παλιο" estimated delivery date, τελικα οδηγουμαστε σε αναβολες επι αναβολων που διαβαζουμε και απο παιδια παραπανω.

Συνεπως για παραγγελιες απο Αγγλια και αν δεν θελετε να αποφυγετε μεγαλες καθυστερησεις (+μηνας) καλυτερα μερικα παραπανω χρηματα και expedite. Φυσικα αν δεν βιαζεστε κατι..υπομονη.

Τωρα το κατα ποσον ολο το παραπανω εχει επηρρεασει και για ποιον λογο και τις αποστολες απο Amazon Γερμανιας, Ιταλιας, Γαλλιας, Ισπανιας κλπ δεν το γνωριζω, αλλα κρινοντας απο αυτα που γραφουν μερικοι χρηστες παραπανω, σιγουρα σε καποιον βαθμο.

Σε καθε περιπτωση και αφου μεταβαλουν συνεχεια το delivery date σε tracked packages, ζητατε refunds τουλαχιστον των ταχυδρομικων, μπας και κουνηθουν λιγο παραπανω και αρχισουν να φορτωνουν αεροπλανα αντι για φορτηγα...

Updates σε σχεση με τα παραπανω. Το δέμα μου ειναι απο τις 09/02 Ελλαδα, συγκεκριμενα στον εκτελωνιστικο κεντρο στα Σπατα. Το κεντρο αυτο δεν αφορα την UPS που εχει μονο το δικο μου δεμα, αλλα οτιδηποτε μπαινει Ελλαδα απο χωρες εκτος ΕΕ και αξιας μεγαλυτερης των 22 ευρω.

Μετα απο μερες που προσπαθουσα να επικοινωνησω με την UPS προκειμενου να δω τι χρειαζεται απο πλευρας μου, σημερα ενημερωθηκα οτι το δεμα μου αναμενει ελεγχο απο τελωνειο και αυτο μπορει να κανει καμια βδομαδα ακομα... Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι σημερα ελεγχουν δεματα που εφτασαν στις 04/02...

Συνεπως οσοι εχουν παραγγειλει απο Amazon UK με standard μεθοδο, πλεον υπολογιστε ΚΑΙ αυτη την εξτρα καθυστερηση, περαν δηλαδη της καθυστερησης αποστολης δεματων απο Amazon αλλα και το πιθανο κολλημα για μερικες μερες στα συνορα (Αγγλιας-Γαλλιας).

Προσωπικα ημουν σχετικα τυχερος στα 2 πρωτα μιας και η παραγγελια μου εγινε 25/01 με αποστολη απο Αγγλια 29/01 (οδικως), 03/02 περασε τα συνορα (στις 04/02 ηταν ηδη Γερμανια) και εφτασε 09/02 στο τελωνειο Ελλαδας. Ε την μεγαλυτερη καθυστερη την εχω φαει στο Ελληνικο τελωνειο. Με βαση τους προχειρους υπολογισμους της UPS, θα ειμαι τυχερος αν ο εκτελωνισμος γινει μεχρι τις 19/02 για παραλαβω πλεον απο την επομενη εβδομαδα. ΔΗΛΑΔΗ 10 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 hours ago, SeNNinhA said:

Όποιος δεν μπορεί δεν στέλνει. Δεκτό και κανένας δεν έχει και παράπονο.

Ομως όταν συνεχίζεις να στέλνεις πόσο μάλλον όταν εσύ ο ίδιος δηλώνεις μετά από ένα χρόνο πανδημίας (με όλα τα γνωστά προβλήματα) χρονους παράδοσης που δεν είσαι διατεθημενος να τηρήσεις τότε απλά γίνεσαι εν γνωση σου απατεώνας.

 

4) Μην μπερδεύετε τις λογικές (ας το δεχτώ) καθυστερήσεις λόγω Covid με τον 1 έως και 2 μήνες για κάποιους που κάνει ένα πακετάκι να φτάσει από Αγγλία στην Ελλάδα! Ο Covid σε αυτή την περίπτωση είναι απλά η φθηνή δικαιολογία. Πακέτο εντός Ελλάδας πια φτάνει στα χέρια μου σε 3 ημέρες (4 από την ημέρα της παραγγελίας). Έχω πρόσφατο παράδειγμα (Παραγγελία στις 10/2 παραλαβή στις 13/2). Την ίδια στιγμή που ο Covid ήταν η φθηνή δικαιολογία του Amazon τα πακέτα από Κίνα εφθαναν μέσα σε 20-30 ημέρες με ελάχιστο κόστος, απλή αποστολή και συνηθως τριγωνικές μεταφορές (που προσθέτουν καθυστέρηση). Τα ίδια δίκτυα διακίνησης έχουν τουλαχιστον εντός Ελλάδας. Να μιλήσω και για αποστολές από Amazon από τρίτους συνεργαζομενους προμηθευτές? Στέλνουν τα πακέτα μέσα σε Max 5 ημέρες (κυρίως λόγω καθυστέρησης παραλαβής από courier) και φταναν με ελαχιστη καθυστέρηση 2-5 ημερών σε σχεση με την αναμενόμενη. Εντός BF και γιορτών. Αυτοί λογικά έχουν καλύτερη μεταχείριση από το Amazon στην μεταφορά????!!!!

Δε τα γνωριζα ολα αυτα, βασικα κακως που σχολιαζω γιατι δεν εχω πληρη εικονα γιατι βρισκομαι στη Γερμνια (μονο οτι εστειλα εγω  η μου εστειλαν απο Ελλάδα, απο Γερμανια επιστραφηκε και απο Ελλαδα κανουν 2-3 εβδομαδες να φτασουν χαλαρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, cineaste είπε

 

Δε τα γνωριζα ολα αυτα, βασικα κακως που σχολιαζω γιατι δεν εχω πληρη εικονα γιατι βρισκομαι στη Γερμνια (μονο οτι εστειλα εγω  η μου εστειλαν απο Ελλάδα, απο Γερμανια επιστραφηκε και απο Ελλαδα κανουν 2-3 εβδομαδες να φτασουν χαλαρα...)

Το εχουμε ξαναπει οτι σχολιαζεις χωρις να εχεις εικονα και να γνωριζεις. Πριν ενα μηνα. Τωρα παλι τον Μαρτιο. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...