Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/3/2021 στις 2:50 ΜΜ, 3Kostas3K3 είπε

Εκανα παραγγελια κατι ακουστικα απο αμαζον αγγλιας στις 9/2, 18/2 φτασαν τελωνειο στα σπατα, απο τοτε περιμενω. Εχω στειλει ηδη στο αμαζον δυο φορες για καθυστερηση και την πρωτη μου επεστρεψαν τα μεταφορικα, τη δευτερη μου πιστωσαν 5 λιρες για επομενη αγορα.

Μου ειπαν οτι αν δεν εχουν ερθει μεχρι 11/3 δικαιουμαι να ζητησω replacement η refund. Αν εχει τυχει αντιστοιχη περιπτωση σε καποιον και ξερει, αν ζητησω replacement η refund και τελικα μου ερθει η πρωτη παραγγελια, πρεπει να την επιστρεψω η την κραταω; Επειδη δεν ειναι οτι θα ζητησω refund ξερω γω πριν φυγει η παραγγελια για να την ακυρωσουν, αλλα ειναι ηδη στην Ελλαδα.

ps. σορρυ απο τωρα γιατι σιγουρα θα εχει απαντηθει κατι παρομοιο αλλα δεν εψαξα ολο το thread

δεμα που εφυγε απο UK 29/1 και εφτασε Σπατα 8/2 παρελαβα 3/3

δεμα σαν το δικο σου που εφυγε απο UK 10/2 εφτασε Σπατα 18/2, σημερα 9/3 ακομα δεν εχει εκτελωνιστει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία απο το Ισπανικό Amazon 25/02, ακομα και σημερα τα προϊοντα ειναι σε φαση συλλογής. Εκτιμώμενη παράδοση 10-18/03 😄. Αρχίζω και φλερτάρω με ακύρωση. 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Amazon.it 

Μήπως ξέρει κανείς με τι έρχεται Ελλάδα??

IMG_20210309_143510.jpg

Εμενα απο Γαλλια οταν μου ηρθε με chronopost, δεν μου ηρθε με ACS που λεει ο φιλος. DHL ή UPS ηταν. Το μονο πακετο που δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ποιος το εφερε απο τους 2. 90%DHL, 10% UPS.

Το τρακιν δεν με ειχε βοηθησει να ξερω ποτε θα ερθει, πρωτα παρελαβα και μετα εδειξε οτι ειχε φτασει Ελλαδα και οτι παραδοθηκε. Αλλα εισαι τυχερος γιατι μαλλον θα σου πω εγω ποτε θα ερθει λογω της προ ενος μηνα δικης μου εμπειριας βλεποντας τωρα και το δικο μου τρακιν: ;)

 

Αυριο μεσημερι θα το εχεις στα χερια σου, εχε το νου σου γιατι θα ερθει αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amazon.co.uk
Παραγγελία 7 / 2 / 2021, και 5 / 3 / 2021 έγινε επιστροφή μεταφορικών και αποστολή ξανά. 

Δεν υπήρχε καμία ενημέρωση μέχρι που δηλώθηκε παράδοση του πακέτου στο Fife, Uk με παραλήπτη EDI FOUR. 
Το amazon υποστηρίζει πως δεν γνωρίζει τι έγινε, αλλά η ίδια η UPS από την πλευρά της στην Ελλάδα μου είπε πως φαίνεται σαν ακύρωση από τον ίδιο τον παραλήπτη και επιστροφή του πακέτου. 

Έχω στην άκρη και μία παραγγελία από .com . Σε περίπτωση που υπάρξει κάτι περίεργο θα ποστάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilismf είπε

δεμα που εφυγε απο UK 29/1 και εφτασε Σπατα 8/2 παρελαβα 3/3

δεμα σαν το δικο σου που εφυγε απο UK 10/2 εφτασε Σπατα 18/2, σημερα 9/3 ακομα δεν εχει εκτελωνιστει!

Μιλησα μαζι τους και ρωτησα τι παιζει και αν δικαιουμαι αποζημιωση και μου επεστρεψαν τα χρηματα (δε ζητησα refund επειδη ηθελα να ερθει η παραγγελια, αλλα το εκανε ο τυπας στο support) και μου ειπαν οτι αν ερθει μπορω να την κρατησω, μετα ξαναμιλησα μαζι τους γιατι κατι δεν ειχα καταλαβει σχετικα με το refund και μου ειπαν οτι αφου επιστραφηκαν τα χρηματα πρεπει να το ξαναπαραγγειλω. Οποτε τωρα δεν ξερω καν αν θα ερθει η οχι. Παντως η παραγγελια φαινεται ακομα στο site της αμαζον ενω τα χρηματα εχουν επιστρεψει στην καρτα μου, οποτε πιθανως να ερθει.

Παντως επειδη ειχα μιλησει και πριν κατι μερες μαζι τους μου ειχαν πιστωσει ως αποζημιωση 15 λιρες για επομενη αγορα, οπότε στην χειροτερη θα εχω δωρεαν 15 λιρες για επομενη αγορα, στην καλυτερη θα ερθει και η παραγγελια και θα την κρατησω δωρεαν φανταζομαι.

Αν εχει περασει η ημερομηνια παραδοσης στειλε τους στο live chat και θα σου επιστρεψουν τα μεταφορικα, πιθανως να σου πιστωσουν και χρηματα για επομενη αγορα.

Παντως και με UPS που μιλησα μου λενε η αυτη η την επομενη εβδομαδα θα εχει εκτελωνιστει και θα το εχω, αλλα τα ιδια μου ειπαν και την προηγουμενη εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία δική μου από Amazon Ισπανίας 22/2, από τρίτο πωλητή, fulfilled by amazon, αξίας 11 ευρώ με στάνταρ μεταφορικά +5 ευρώ. Ήταν σχεδόν 10 μέρες σε φάση συλλογής. Στις 3/3 έφυγε με UPS από Σεβίλλη, παρέλαβα 4/3 σε λιγότερο από 24 ώρες. Επειδή είναι προϊόν made in UK, πιθανολογώ ότι η καθυστέρηση ήταν μέχρι να πάει από Αγγλία-Ισπανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, matrixxx είπε

Εμενα απο Γαλλια οταν μου ηρθε με chronopost, δεν μου ηρθε με ACS που λεει ο φιλος. DHL ή UPS ηταν. Το μονο πακετο που δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ποιος το εφερε απο τους 2. 90%DHL, 10% UPS.

Το τρακιν δεν με ειχε βοηθησει να ξερω ποτε θα ερθει, πρωτα παρελαβα και μετα εδειξε οτι ειχε φτασει Ελλαδα και οτι παραδοθηκε. Αλλα εισαι τυχερος γιατι μαλλον θα σου πω εγω ποτε θα ερθει λογω της προ ενος μηνα δικης μου εμπειριας βλεποντας τωρα και το δικο μου τρακιν: ;)

 

Αυριο μεσημερι θα το εχεις στα χερια σου, εχε το νου σου γιατι θα ερθει αυριο.

Δυστυχώς δεν ήρθε!κ δεν έχει πάρει κ κανείς τηλέφωνο μέχρι αυτή την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Δυστυχώς δεν ήρθε!κ δεν έχει πάρει κ κανείς τηλέφωνο μέχρι αυτή την ώρα...

Ωρα 4 και , ειχαν ερθει σε μενα. Δεν ειχαν παρει κανενα τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία (50 £) από amazon.co.uk

Μου ζητάνε (από την UPS) ΑΦΜ, ΔΟΥ, πατρώνυμο για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός. 

Η παραγγελία έγινε με απόδειξη, οχι τιμολόγιο. 

Να τα δώσω; Δεν μου έχει ξαναζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο. 

----

1. Amazon.co.uk - Standard Delivery
2. Παραγγελία: 10/02/2021
3. ETA κατά την παραγγελία: 24/02 - 02/03
4. Αποστολή: 15/02, UK (Tamworth)
5. Μεταφορική: UPS
6. ETA κατά την αποστολή: 04/03
7. Κατάσταση: Τελωνείο (Σπάτα) από  23/02

Επεξ/σία από thanos_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, thanos_gr είπε

Παραγγελία (50 £) από amazon.co.uk

Μου ζητάνε (από την UPS) ΑΦΜ, ΔΟΥ, πατρώνυμο για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός. 

Η παραγγελία έγινε με απόδειξη, οχι τιμολόγιο. 

Να τα δώσω; Δεν μου έχει ξαναζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο. 

Ναι, εχει συζητηθει λιγες σελιδες πριν, αρκετα μαλιστα.

Απο UK υπαρχει πλεον εκτελωνισμος, ειναι εκτος Ευρωπης. Συμβαινει πλεον οτι συνεβαινε και απο αμερικανικο αμαζον για παραδειγμα. Θελουν την εξουσιοδοτηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ναι, εχει συζητηθει λιγες σελιδες πριν, αρκετα μαλιστα.

Ευχαριστώ. Απλώς ήμουν από κινητό και βιαζόμουν γιατί μου είπαν ότι θα με καλούσαν 5 παρά γιατί κλείνουν. 

39 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Απο UK υπαρχει πλεον εκτελωνισμος, ειναι εκτος Ευρωπης. Συμβαινει πλεον οτι συνεβαινε και απο αμερικανικο αμαζον για παραδειγμα. Θελουν την εξουσιοδοτηση σου.

Η προηγούμενη σχετική εμπειρία μου ήταν μόνο με παραγγελίες από ΚΙΝΑ και παράδοση από τα ΕΛΤΑ: μου έχει ζητηθεί 4-5 φορές να αποστειλώ δικαιολογητικά (αποδείξεις), εκ των οποίων 2 χρειάστηκε να πληρώσω τέλη. Αλλά δε μου ζητήθηκαν ποτέ ΑΦΜ, ΔΟΥ κτλ.

---

Τέλος πάντων, τα έδωσα (προφορικά) τα στοιχεία που μου ζητήθηκαν. Σε σχετική μου ερώτηση, η υπάλληλος μου είπε ότι το πιθανότερο θα χρειαστεί πάνω από εβδομάδα για να παραλάβω.

Επεξ/σία από thanos_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφεραμε και μερικες σελιδες πισω, δεματα που ερχονται -τουλαχιστον- απο UK με standard shipping και μπαινουν τελωνειο για εισαγωγη, χρειαζονται τουλαχιστον 20-25 μερες για να εκτελωνιστουν.

Για να γινει ο εκτελωνισμος πρεπει να δωσετε τα ΑΦΜ, ΔΟΥ, πατρώνυμο προφορικα ή/και (ακομα καλυτερα) γραπτως. Πιθανοτατα και παραπανω απο 1 φορα, οπως συνεβη στην δικη μοπυ περιπτωση.

Εξοπλιστειτε με αρκετη υπομονη ειδικα αν το δεμα σας ερχεται με UPS, διοτι τα τηλεφωνα στο τμημα εκτελωνισμου της, ειτε ειναι τελειως off ειτε θα περιμενετε πολυ ωρα (πανω απο 1) στην αναμονη. Στη δικη μου περιπτωση επρεπε να στειλω και 5 φορες e-mail προκειμενου να λαβω απαντηση (10 μερες μετα).

Γενικα.. υπομονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...