Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω τον πονο μου :)

Amazon Αγγλιας , παραγγελια (18/1) θηκης κινητου περιπου 12 λιρες. Τριτος πωλητης fullfilled by amazon. Tracking number απο royal mail. Το οποιο δεν εμφανιζοταν πουθενα , ουτε στην royal mail , ουτε στα ελτα , ουτε σε καποιο ελληνικο courier.
Μετα απο σχεδον ενα μηνα , που δεν ειχε ερθει , κανω chat με εκπροσωπο , δινω στοιχεια παραγγελιας και tracking number , μου λεει "στο συστημα φαινεται ως χαμενο δεμα". Παρε refund και ξαναπαραγγειλε.
Οντως εγινε το refund , ξανα παραγγειλα ακριβως το ιδιο προιον στις 26/2. Ακομα δεν εχει γινει dispatch.. τι φαση... Μιλαμε για 7 εργασιμες ηδη... την πρωτη φορα ειχε γινει dispatch αμεσα ..μεσα σε 1-2 μερες.
Η πρωτη παραγγελια ειναι ακομα σε φαση "on the way , but its running late" κατασταση..δεν ξερω με αυτη τι γινεται..δεν θεωρειται "κλειστη" δηλ.

Αμα καθομουν και εραβα μια θηκη απο καποια κουρτινα , πιο γρηγορα θα ειχα θηκη :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ωρα 4 και , ειχαν ερθει σε μενα. Δεν ειχαν παρει κανενα τηλεφωνο.

Κανείς δεν χτύπησε το κουδούνι...κανείς δεν πήρε τηλέφωνο...

Που να πάρω να ρωτήσω?

IMG_20210310_180731.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην γράφω μόνο τα στραβά (Amazon Αγγλίας + Brexit)

1. Amazon.es - Standard Αποστολή
2. Παραγγελία: 26/02/2021
3α. ETA κατά την παραγγελία: 31/03 - 27/04 (προσωρινά εκτός stock)
3β. (Νέο) ETA πριν την αποστολή: 11/03 - 16/03
4. Αποστολή: 08/03 16:00, Ισπανία (Σεβίλλη)
5. Μεταφορική: UPS
6. ETA κατά την αποστολή: 18/03
7. Κατάσταση: Παραδόθηκε 09/03 14:30

Με λίγα λόγια, από τη στιγμή που εστάλη από την Ισπανία έκανε λιγότερο από 24 ώρες να φτάσει στο σπίτι μου! Δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Συνολικά παρέλαβα σε 11 (ημερολογιακές) ημέρες από την παραγγελία. Για προϊόν (προσωρινά) εκτός stock θεωρώ πως ήμουν απίστευτα τυχερός.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2021 στις 8:10 ΜΜ, 3Kostas3K3 είπε

Μιλησα μαζι τους και ρωτησα τι παιζει και αν δικαιουμαι αποζημιωση και μου επεστρεψαν τα χρηματα (δε ζητησα refund επειδη ηθελα να ερθει η παραγγελια, αλλα το εκανε ο τυπας στο support) και μου ειπαν οτι αν ερθει μπορω να την κρατησω, μετα ξαναμιλησα μαζι τους γιατι κατι δεν ειχα καταλαβει σχετικα με το refund και μου ειπαν οτι αφου επιστραφηκαν τα χρηματα πρεπει να το ξαναπαραγγειλω. Οποτε τωρα δεν ξερω καν αν θα ερθει η οχι. Παντως η παραγγελια φαινεται ακομα στο site της αμαζον ενω τα χρηματα εχουν επιστρεψει στην καρτα μου, οποτε πιθανως να ερθει.

Παντως επειδη ειχα μιλησει και πριν κατι μερες μαζι τους μου ειχαν πιστωσει ως αποζημιωση 15 λιρες για επομενη αγορα, οπότε στην χειροτερη θα εχω δωρεαν 15 λιρες για επομενη αγορα, στην καλυτερη θα ερθει και η παραγγελια και θα την κρατησω δωρεαν φανταζομαι.

Αν εχει περασει η ημερομηνια παραδοσης στειλε τους στο live chat και θα σου επιστρεψουν τα μεταφορικα, πιθανως να σου πιστωσουν και χρηματα για επομενη αγορα.

Παντως και με UPS που μιλησα μου λενε η αυτη η την επομενη εβδομαδα θα εχει εκτελωνιστει και θα το εχω, αλλα τα ιδια μου ειπαν και την προηγουμενη εβδομαδα.

και μενα για το πρωτο στην ups μου ειπαν σε μια εβδομαδα και την επομενη το 2ο (γιατι λεει στρωνει το πραγμα) και τελικα εκαναν για το πρωτο 2 εβδομαδες και το 2ο εχουν περασει 3 και περιμενω αχαχαχαχα

8 ώρες πριν, thanos_gr είπε

Για να μην γράφω μόνο τα στραβά (Amazon Αγγλίας + Brexit)

1. Amazon.es - Standard Αποστολή
2. Παραγγελία: 26/02/2021
3α. ETA κατά την παραγγελία: 31/03 - 27/04 (προσωρινά εκτός stock)
3β. (Νέο) ETA πριν την αποστολή: 11/03 - 16/03
4. Αποστολή: 08/03 16:00, Ισπανία (Σεβίλλη)
5. Μεταφορική: UPS
6. ETA κατά την αποστολή: 18/03
7. Κατάσταση: Παραδόθηκε 09/03 14:30

Με λίγα λόγια, από τη στιγμή που εστάλη από την Ισπανία έκανε λιγότερο από 24 ώρες να φτάσει στο σπίτι μου! Δεν μου έχει ξανασυμβεί.

Συνολικά παρέλαβα σε 11 (ημερολογιακές) ημέρες από την παραγγελία. Για προϊόν (προσωρινά) εκτός stock θεωρώ πως ήμουν απίστευτα τυχερός.

απλως για καποιο λογο σου το εστειλαν με το γρηγορο γιατι σε συνέφερε, και εγω παραγγελία με αμαζον uk με standard ειχα παραγγειλει 22/12 για να το εχω 27/12 για να προλαβω τα τελωνεια, και επειδη πηγε 29 και δεν το ειχαν στειλει το εστειλαν στις 30 με γρηγορο και παρελαβα 31/12

9 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Κανείς δεν χτύπησε το κουδούνι...κανείς δεν πήρε τηλέφωνο...

Που να πάρω να ρωτήσω?

IMG_20210310_180731.jpg

το δεμα σου εφτασε σημερα 10/3 το πρωι στην dhl στο Ηρακλειο κανε τους ενα τηλεφωνο

https://mydhl.express.dhl/gr/el/tracking.html#/results?id=7243988205

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vasilismf είπε

και μενα για το πρωτο στην ups μου ειπαν σε μια εβδομαδα και την επομενη το 2ο (γιατι λεει στρωνει το πραγμα) και τελικα εκαναν για το πρωτο 2 εβδομαδες και το 2ο εχουν περασει 3 και περιμενω αχαχαχαχα

απλως για καποιο λογο σου το εστειλαν με το γρηγορο γιατι σε συνέφερε, και εγω παραγγελία με αμαζον uk με standard ειχα παραγγειλει 22/12 για να το εχω 27/12 για να προλαβω τα τελωνεια, και επειδη πηγε 29 και δεν το ειχαν στειλει το εστειλαν στις 30 με γρηγορο και παρελαβα 31/12

το δεμα σου εφτασε σημερα 10/3 το πρωι στην dhl στο Ηρακλειο κανε τους ενα τηλεφωνο

https://mydhl.express.dhl/gr/el/tracking.html#/results?id=7243988205

Μίλησα με dhl το απόγευμα κ μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με chronopost....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Μίλησα με dhl το απόγευμα κ μου είπαν ότι δεν συνεργάζονται με chronopost....

συνεργάζονται δεν συνεργάζονται το δεμα σου ειναι εκει, (αρα συνεργάζονται και ο υπαλληλος βαρκουλες αρμενίζει) πες τους τον κωδικο που σου εγραψα 7243988205 και θα το βρουν

Επεξ/σία από vasilismf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vasilismf είπε

συνεργάζονται δεν συνεργάζονται το δεμα σου ειναι εκει, (αρα συνεργάζονται και ο υπαλληλος βαρκουλες αρμενίζει) πες τους τον κωδικο που σου εγραψα 7243988205 και θα το βρουν

Έγινε! ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα και απο εμένα θα ήθελα να ρωτησω μηπως ξέρει κάποιος παρήγγειλα ένα λάπτοπ απο amazon.com το οποίο θα ήταν διαθέσιμο απο 18 μάρτη. Έδωσα εξουσιοδώτηση κανόνικά για πληρωμή φαινόταν και στο εμπανκινγκ και σήμερα για κάποιο λόγο τα λεφτα δεν είναι δεμευμένα χωρίς ν έχει ακυρωθεί η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Amazon.it - Standard Αποστολή
2. Παραγγελία: 9/03/2021
3α. ETA κατά την παραγγελία: 22/03 - 24/04
4. Αποστολή: 11/03 20:00, milan
5. Μεταφορική: UPS
6. ETA κατά την αποστολή: 19/03

(7,60kg δεμα)

Επεξ/σία από Megatontnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 12/2 που ήταν τελωνείο ένα δέμα μου 11/3 χθες το παρέλαβα

το θέμα είναι φαίνεται ότι το πακέτο το έχει πατήσει κάποιο όχημα, φαίνεται η ροδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, koystado είπε

Από 12/2 που ήταν τελωνείο ένα δέμα μου 11/3 χθες το παρέλαβα

το θέμα είναι φαίνεται ότι το πακέτο το έχει πατήσει κάποιο όχημα, φαίνεται η ροδιά 

Λετε να ερχονται τελικα τα πακετα με τα ποδια; 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/03/2021 at 18:29, g8777 said:

Παραγγελία απο το Ισπανικό Amazon 25/02, ακομα και σημερα τα προϊοντα ειναι σε φαση συλλογής. Εκτιμώμενη παράδοση 10-18/03 😄. Αρχίζω και φλερτάρω με ακύρωση. 🙄

Λες και με διαβαζαν btw, δεν ξερω τι αλγοριθμο εχει βαλει ο Τζεφ, παντως εκει που ανοιγα το chat χωρις να εξελιχθει συζητηση, μια εσκαγε mail για  εκπτωτικο κουπονι 5€, μια δεχθηκα τηλ απο το customer support (δεν το προλαβα), ε, την τριτη εστειλαν tracking number 😆

 

Παω να παρακολουθησω την εξελιξη της αποστολης μεσω 17 track, βλεπω αυτο:

 

 

Quote

Η ετικέτα δημιουργήθηκε    10.03.2021 9:53    Italy

Θυμιζω, παραγγελία από Ισπανικό Αμαζον.  Αναμενομενη παραδοση 22/03 λεει.  Καλα ειμαστε...

Επεξ/σία από g8777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εξελιξη αυτου που εγραψα εδω , το 1ο δεμα που δεν ειχε παραδοθει και μου ειχε γινει refund το ποσο , ηρθε χτες (δηλ απο 18/1 εφτασε 11/3) και η πλακα ειναι οτι δεν ειχε μεσα την θηκη του κινητου που ειχα παραγγειλει. Ειχε ψευτικα νυχια , αυτα που βαζουν οι γυναικες :)
Το 2ο πακετο/παραγγελια ( 26/2 ) , ακομα να γινει dispatch.
Τελος η πλακα με το 1ο πακετο ειναι οτι το tracking number που εχει πανω στον φακελο , που ειναι το ιδιο που ηξερα απο πριν , δεν φαινεται πουθενα στην royal mail μεχρι και αυτην την στιγμη.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, badiroula είπε

παιδια μην σταματατε να ελπίζετε ποτέ!!! Μολις ήρθε παιχνιδι απο αμαζον αμερικης που στάλθηκε 30 νοέμβρη!!! ακομα δεν το πιστεύω...

:lol:

Αφιερωμενο στον φιλο μου εδω και χρονια @giorginho

lol kik geo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...