Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, naruto14 είπε

Παραγγελία από Amazon.com στις 10/3 για προϊόν που έλεγε διαθεσιμότητα στις 20/3. Έφυγε από αυτούς 15/3 και 17/3 αναχωρησε απο Αμερική με Aramex. Εκτιμώμενη παράδοση λέει 9 Απριλίου. Να ελπίζω πως θα έρθει τότε ή λόγω των τελευταίων συνθηκών θα αργήσει σίγουρα παραπάνω; Επίσης βλέπω γραφεία υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Φαντάζομαι μετά θα το πασάρουν σε κάποια άλλη μεταφορική. Ελπίζω να είναι κουριερ και όχι ελτα. 

Πρόβλημα υπάρχει κυρίως με την DHL Express, η Aramex εκτελωνίζει πιο γρήγορα και λογικά θα παραλάβεις μέχρι την ημερομηνία που σου έδωσαν. Θα στο φέρει η Speedex.

Επεξ/σία από LaMereda
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους,

παράγγειλα από amazon de την προηγούμενη Κυριακή με υποτιθέμενη παράδοση 23/3-5/4 με standard shipping. Ακόμη δεν έχει γίνει dispatch. Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από αμαζον και δεν έχω εμπειρία. Γενικώς οι χρόνοι παράδοσης είναι έγκυροι? Αν αργήσει έχω δικαίωμα refund? Και τέλος στην Ελλάδα ποιος courier εξυπηρετεί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, johnt είπε

Καλημέρα σε όλους,

παράγγειλα από amazon de την προηγούμενη Κυριακή με υποτιθέμενη παράδοση 23/3-5/4 με standard shipping. Ακόμη δεν έχει γίνει dispatch. Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από αμαζον και δεν έχω εμπειρία. Γενικώς οι χρόνοι παράδοσης είναι έγκυροι? Αν αργήσει έχω δικαίωμα refund? Και τέλος στην Ελλάδα ποιος courier εξυπηρετεί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλημερα.

Παρακαλω διαβαστε την τελευταια σελιδα, ολα αυτα ειναι αναλυτικα γραμμενα ακομα και προσφατα, μολις πριν 2-3 ημερες. "Φυσιολογικοτατα" και 100% αναμενομενα αυτα που περιγραφετε για την εποχη για τα αμαζονς, αυτος ειναι και ο λογος που ανοιξε το τοπικ. Για να διαβαζουμε τις αναφορες των αλλων και να γνωριζουμε πριν παραγγειλουμε μαλιστα, τι θα συμβει. Χρησιμοποιειστε σωστα το τοπικ ωστε να σας βοηθησει 100%. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχεις δίκιο , γενικότερα πριν ρωτήσω διαβάζω τα thread αλλά μου ξέφυγε η προηγούμενη σελίδα.

Γενικότερα καταλαβαίνω πως υπάρχουν καθυστερήσεις και σαν καταληκτική θα πρέπει να λαμβάνουμε την "μακρινή" ημερομηνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, LaMereda είπε

Πρόβλημα υπάρχει κυρίως με την DHL Express, η Aramex εκτελωνίζει πιο γρήγορα και λογικά θα παραλάβεις μέχρι την ημερομηνία που σου έδωσαν. Θα στο φέρει η Speedex.

Σε ευχαριστώ για τη ενημέρωση! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παραθέτω την απάντηση τους (amazon de) μετά από ερώτημα μου για την καθυστέρηση αλλαγής status σε dispatched

"Your order has been assigned to you at our fulfillment centre in Fiumiccino. It is being prepared to ship to you, and you should receive it on 1 April."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καποιος ελεγε για γρηγορες αποστολες απο UK τον τελευταιο μηνα. (δεν μιλαμε για τις τεραστιες καθυστερησεις μεχρι μηνα ή και παραπανω στο τελωνειο, αλλα οτι σε 1-2 ημερες γινοταν dispatched η παραγγελια).

Ε, εκανα μια 13-3, ακομα δεν εχει φυγει. Προιον σε στοκ. Αρα μαλλον τυχαιο ηταν και εξαιρεση αν εφυγε σε καποιον σε 2 μερες. Ιδιες καθυστερησεις και απο UK φαινεται οτι υπαρχουν. Εχετε το υποψη λοιπον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίδιες καθυστερήσεις και από Amazon.de.

Κατω από 10 ημέρες δεν κάνει να σταλεί προϊόν από αποθήκες

Ή αλήθεια είναι ότι άσχετα από ποιο Amazon αγοράζουμε, δεν μπορείς να ξέρεις από ποια αποθήκη θα σου αποσταλεί άρα και τι καθυστερήσεις θα έχει.

Μπορεί να αγοράσεις ακόμη και από Amazon εντός EU  και να σου αποσταλεί από αποθήκη UK και να την πατήσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να το μάθεις πάρα αφού βάλεις και πληρώσεις την παραγγελία. Οπότε πάντοτε αφού βάλετε παραγγελια στείλτε email για να σας ενημερώσουν από ποια αποθήκη θα το στείλουν (πιο πριν δεν μπορούν ούτε αυτοί να το δουν) ώστε εάν δεν σας βολεύει να ακυρώσετε την παραγγελία πριν την αποστολή της.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2021 στις 7:06 ΜΜ, naruto14 είπε

Παραγγελία από Amazon.com στις 10/3 για προϊόν που έλεγε διαθεσιμότητα στις 20/3. Έφυγε από αυτούς 15/3 και 17/3 αναχωρησε απο Αμερική με Aramex. Εκτιμώμενη παράδοση λέει 9 Απριλίου. Να ελπίζω πως θα έρθει τότε ή λόγω των τελευταίων συνθηκών θα αργήσει σίγουρα παραπάνω; Επίσης βλέπω γραφεία υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Φαντάζομαι μετά θα το πασάρουν σε κάποια άλλη μεταφορική. Ελπίζω να είναι κουριερ και όχι ελτα. 

Επίσης από γερμανικό αμαζόν αργούν πολύ να στείλουν τη παραγγελία μου. Είχα κάνει μια στις 12/3, ακυρωσα 16/3 και ξαναπαραγγειλα στις 17 με μια μικρή αλλαγή. Γράφει παράδοση έως 6 Απριλίου αλλά αν αργήσει τόσο πολύ να φύγει όπως βλέπω από εσάς εδώ μέσα, πάμε σίγουρα για πιο μετά ημερομηνία. 

Μόλις τώρα μου ήρθε ειδοποίηση ότι το δέμα ίσως αργήσει στον εκτελωνισμό. Μπαίνω να δω που είναι βλέπω ότι βρίσκεται στη Λεμεσό της Κύπρου. Τι κάνει εκεί; από εκεί θα μου έρθει Ελλάδα; πολύ περίεργο. 

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Μόλις τώρα μου ήρθε ειδοποίηση ότι το δέμα ίσως αργήσει στον εκτελωνισμό. Μπαίνω να δω που είναι βλέπω ότι βρίσκεται στη Λεμεσό της Κύπρου. Τι κάνει εκεί; από εκεί θα μου έρθει Ελλάδα; πολύ περίεργο. 

Σε πρόσφατη παραγγελία από το .com, πήγε μέσω Κύπρου. Για μένα καλύτερα, επειδή πέρασε το τελωνείο γρηγορότερα και μόλις ήρθε Ελλάδα σε μισή μέρα είχε φύγει από το αεροδρόμιο. Αν περνούσε τελωνείο Ελλάδα σίγουρα θα έκανε περισσότερο χρόνο, σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε.

Στη περίπτωση αυτή βέβαια, δεν είχε έρθει κάποια ειδοποίηση για καθυστέρηση στον εκτελωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, volleyball είπε

Σε πρόσφατη παραγγελία από το .com, πήγε μέσω Κύπρου. Για μένα καλύτερα, επειδή πέρασε το τελωνείο γρηγορότερα και μόλις ήρθε Ελλάδα σε μισή μέρα είχε φύγει από το αεροδρόμιο. Αν περνούσε τελωνείο Ελλάδα σίγουρα θα έκανε περισσότερο χρόνο, σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε.

Στη περίπτωση αυτή βέβαια, δεν είχε έρθει κάποια ειδοποίηση για καθυστέρηση στον εκτελωνισμό.

Η ειδοποίηση που μου πέταξε με παρέπεμψε στο tracking του amazon.com και εκεί γράφει το παρακάτω. Βέβαια είναι αρκετά νωρίς ακόμα μέχρι τις 9 Απριλίου που μου δώσανε ημερομηνία οπότε βλέπουμε. Αφού είναι φυσιολογικό που πήγε πρώτα Κύπρο όλα καλά :)

"Delayed at Customs
Your package is being processed by Customs officials. ARAMEX may require additional information from you."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Naruto, εχει αναφερθει αρκετες φορες, αλλα οκ, ειναι πολλες οι σελιδες.

Aπο amazon.us:

aramex = μεσω Κυπρου, εκτελωνισμος στην Κυπρο, μεγαλυτερο ταξιδι σε ημερες καπου στις 3 βδομαδες, παραδοση με μικροτερες μεταφορικες στην χωρα μας.

UPS = εκτελωνισμος στην Ελλαδα, θα χρειαστει να δωσεις εξουσιοδοτηση, πολυ πιο συντομο ταξιδι καμια βδομαδα χοντρικα, παραδοση απο UPS τουλαχιστον στις μεγαλες πολεις. Επαρχια με μικροτερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία από το Γαλλικό Amazon Warehouse χτες το πρωί στις 9:30. Μόλις έλαβε αριθμό αποστολής και θα έρθει με UPS από την Πολωνία. Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 12 Απριλίου. Για να δούμε...

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 8:46 ΜΜ, johnt είπε

Σας παραθέτω την απάντηση τους (amazon de) μετά από ερώτημα μου για την καθυστέρηση αλλαγής status σε dispatched

"Your order has been assigned to you at our fulfillment centre in Fiumiccino. It is being prepared to ship to you, and you should receive it on 1 April."

Καλησπέρα προς ενημέρωση σας, το δέμα σήμερα απεστάλη από Ιταλία με UPS με εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 2/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα προς ενημέρωση σας, το δέμα σήμερα απεστάλη από Ιταλία με UPS με εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 2/4

To οποιο πιθανον αν το τσεκαρεις σημερα το βραδυ στο σαιτ της UPS να λεει τελικα 30-31 Μαρτη, υποθετω εμπειρικα. (αν εισαι Αθηνα τουλαχιστον) Ακομα και 29-3 αν φυγει σημερα απο Carpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...