Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, baskon είπε

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με amazon και alpha bank. Αλλά αν ψάξεις εδώ θα δεις και άλλες περιπτώσεις πχ :

Amazon πρόβλημα πληρωμής - Internet - Insomnia.gr

 

Καλά ξεμπερδέματα

Η κάρτα ήταν στο όνομα της μητέρας μου. Τώρα έβαλα την δικιά μου κάρτα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Γιατί πριν λίγο πήγα στο υποκατάστημα της Alpha Bank και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν γνωρίζει τίποτα για PSD2. Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που να έκαναν παραγγελίες άνω των 200€ το τελευταίο δεκαήμερο. Δεν γίνεται να συμβαίνει μόνο σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, intruder99 said:

Η κάρτα ήταν στο όνομα της μητέρας μου. Τώρα έβαλα την δικιά μου κάρτα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Γιατί πριν λίγο πήγα στο υποκατάστημα της Alpha Bank και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν γνωρίζει τίποτα για PSD2. Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που να έκαναν παραγγελίες άνω των 200€ το τελευταίο δεκαήμερο. Δεν γίνεται να συμβαίνει μόνο σε μένα.

Μη κολλάς στη βλακεία που σου είπε μια τυχαία υπάλληλος.. λες και τη ρώταγες για κάνα μαγαζάκι της γειτονιάς ή λες και είσαι τραπεζικός υπάλληλος και σε ενδιαφέρει το PSD2 ή λες και δε συναλλάσονται καθημερινά χιλιάδες πελάτες της τράπεζας με το amazon. 

Τόσο το amazon Ευρώπης με τζίρους πολλαπλάσιους απο την Alpha  (μπροστά του η τράπεζα είναι μπακάλικο) όσο και η ίδια η Alpha bank είναι σίγουρο ότι έχουν φροντίσει να μπορούν να εξυπηρετούν τους εκατομμύρια πελάτες τους .. δηλαδή να βγάζουν κέρδος από τις συναλλαγές.

Ίσως ήταν θέμα της στιγμής ίσως κάτι άλλο (πάντως σίγουρα οχι τα περι PSD2 ..... ή ... PS5, PS3, Xbox One κλπ που σου ειπαν :P :P  ). Λογικά από τη στιγμή που έβαλες άλλη κάρτα είσαι οκ.

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες είχα βάλει μια κάρτα της Εθνικής τράπεζας που είναι στο δικό μου όνομα η οποία και πάλι δεν δούλεψε. Πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπανε ότι επειδή το ποσό είναι πάνω από 150€ θα έπρεπε το Amazon να με ανακατευθύνει σε ασφαλές τραπεζικό περιβάλλον ώστε να ολοκληρωθεί η πληρωμή. Έπειτα μίλησα με το live chat προσπαθώντας να τους εξηγήσω στα Γαλλικά (να είναι καλά η μετάφραση Google) αυτά που είπαν από την τράπεζα και ξαφνικά η υπάλληλος ακύρωσε την παραγγελία χωρίς καν να με ρωτήσει. Και μετά μου λέει να την ξανακάνω. Ναι αλλά τότε υπήρχε η 30% έκπτωση στα προϊόντα warehouse. Τώρα να δώσω 80€ παραπάνω; Δηλαδή τραγικό. Ένα συγγνώμη μου ζήτησε η υπάλληλος κι απλά αποχώρησε από την συνομιλία. Μεγάλη απογοήτευση από το Amazon.

ΥΓ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως έφταιγε το Google Chrome. Σε εσάς πώς γίνεται η διαδικασία της παραγγελίας;

Επεξ/σία από intruder99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, intruder99 said:

Χθες είχα βάλει μια κάρτα της Εθνικής τράπεζας που είναι στο δικό μου όνομα η οποία και πάλι δεν δούλεψε. Πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μου είπανε ότι επειδή το ποσό είναι πάνω από 150€ θα έπρεπε το Amazon να με ανακατευθύνει σε ασφαλές τραπεζικό περιβάλλον ώστε να ολοκληρωθεί η πληρωμή. Έπειτα μίλησα με το live chat προσπαθώντας να τους εξηγήσω στα Γαλλικά (να είναι καλά η μετάφραση Google) αυτά που είπαν από την τράπεζα και ξαφνικά η υπάλληλος ακύρωσε την παραγγελία χωρίς καν να με ρωτήσει. Και μετά μου λέει να την ξανακάνω. Ναι αλλά τότε υπήρχε η 30% έκπτωση στα προϊόντα warehouse. Τώρα να δώσω 80€ παραπάνω; Δηλαδή τραγικό. Ένα συγγνώμη μου ζήτησε η υπάλληλος κι απλά αποχώρησε από την συνομιλία. Μεγάλη απογοήτευση από το Amazon.

ΥΓ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως έφταιγε το Google Chrome. Σε εσάς πώς γίνεται η διαδικασία της παραγγελίας;

Σε βγαζει σε ασφαλές περιβάλλον και μετά κάνεις authentication είτε με sms είτε viber είτε ότι άλλο έχει η τράπεζα.. 

Καλά δε σε έβγαλε σε ασφαλές περιβάλλον τράπεζας καμία φορά; 

Ξαναμιλα και πες τους ότι δεν είναι δικό σου πρόβλημα.. να σου δώσουν 30% έκπτωση στο ίδιο προιον το ήθελες πολύ και ήταν δώρο κλπ κλπ. Το οποίο προϊόν λογικά εμφανίστηκε στο warehouse σα διαθέσιμο. 

Και ξαναπαρηγγειλε το αν το δεχθούν. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, baskon είπε

Σε βγαζει σε ασφαλές περιβάλλον και μετά κάνεις authentication είτε με sms είτε viber είτε ότι άλλο έχει η τράπεζα.. 

Καλά δε σε έβγαλε σε ασφαλές περιβάλλον τράπεζας καμία φορά; 

Ξαναμιλα και πες τους ότι δεν είναι δικό σου πρόβλημα.. να σου δώσουν 30% έκπτωση στο ίδιο προιον το ήθελες πολύ και ήταν δώρο κλπ κλπ. Το οποίο προϊόν λογικά εμφανίστηκε στο warehouse σα διαθέσιμο. 

Και ξαναπαρηγγειλε το αν το δεχθούν. 

Όχι, δυστυχώς δεν με έβγαλε. Ούτε OTP ούτε τίποτα. Μήπως λέω είχε να κάνει με τον browser, αλλά τώρα πάει. Μίλησα ξανά πριν από λίγο μαζί τους. Προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι δεν έφταιγα εγώ, ούτε η τράπεζα. Δεν το δέχτηκαν όμως. Μου λένε "δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, πρέπει να υποβάλλετε καινούρια παραγγελία". Είναι και δύσκολο να επικοινωνήσεις χρησιμοποιώντας Google translate. Τουλάχιστον την επόμενη φορά θα ξέρω ότι με το που κάνω την παραγγελία θα πρέπει να με βγάλει σε ασφαλές περιβάλλον και δεν θα περιμένω τόσες ημέρες.

Να κάνω μια ερώτηση; Σε ασφαλές περιβάλλον τράπεζας κατευθύνεσαι μόνο σε παραγγελίες άνω των 150€; Γιατί εγώ έτσι κατάλαβα. 1 ώρα νωρίτερα είχα κάνει μια άλλη παραγγελία για αποστολή σε διαφορετική διεύθυνση η οποία προχώρησε κανονικά με τον ίδιο τρόπο, αλλά ήταν 137€.

Επεξ/σία από intruder99
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , 

παραγγελία απο amazon.co.uk ενα κινητο  τότε ηταν σε stock καθώς ηταν used-like new , με μέθοδο αποστολής Expedited Delivery στις 30/03. Οταν πάω στην αναλυση της παραγγελία μου λέει Sold by: Amazon EU S.a.r.L. . Πριν κάνω παραγγελια εγραφε 03/04- 19/04 οταν τελικά εβαλα καρτα αλλαξε σε:

 Order received
We will email you when we have an estimated delivery date.

 

-Αρχικά ξέρετε αν με αυτή την μέθοδο θα θέλει τόσο χρόνο στο τελωνείο; 

-Αν θα μου ζητήσουν στοιχεία ΑΦΜ ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 23/03 από warehouse amazon.fr, μέχρι σήμερα το πρωί καμμία εξέλιξη στην αποστολή. Μετά από email μου δώσανε κωδικό αποστολής με ups από Πολωνία. Τυχαίο, δεν νομίζω....

Πάντως σαν εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης είχαν 1η έως 19η Απριλίου.

Για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sb68s said:

Παραγγελία 23/03 από warehouse amazon.fr, μέχρι σήμερα το πρωί καμμία εξέλιξη στην αποστολή. Μετά από email μου δώσανε κωδικό αποστολής με ups από Πολωνία. Τυχαίο, δεν νομίζω....

Πάντως σαν εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης είχαν 1η έως 19η Απριλίου.

Για να δούμε

Σημερινη ημερομηνία UPS;

Χθες μίλησα μαζί τους και με έγραψαν κανονικά από το .de .. 22/3 παραγγελία, Πολωνία η αποθήκη και εκτιμώμενη ημερομηνία 31/3-20/4...

Θα δοκιμάσω και mail μου φαινεται..

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baskon είπε

Σημερινη ημερομηνία UPS;

Χθες μίλησα μαζί τους και με έγραψαν κανονικά από το .de .. 22/3 παραγγελία, Πολωνία η αποθήκη και εκτιμώμενη ημερομηνία 31/3-20/4...

Θα δοκιμάσω και mail μου φαινεται..

Ναι, σημερινή, ήδη ξεκίνησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Γερμανικο Warehouse ενα Poco x3 used-like new - παραγγελια 22 Μαρτίου 2021 , ηρθε σημερα με Γενικη Ταχυδρομικη και ειμαι και επαρχεία

103 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - κλεψια σκετη - μονο η ζελατινα ελειπε και το καλωδιο usb-c

😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα ευρωπαϊκά amazon έχουν προβλήματα καθυστερήσεων λόγω των απεργιών που γίνονται από εργαζόμενους στις αποθήκες:

https://www.dw.com/en/germany-amazon-workers-strike-in-call-for-higher-wages/a-57034795

https://www.dw.com/en/amazon-workers-in-italy-go-on-strike/a-56954492

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, AGGANIS13 said:

Απο Γερμανικο Warehouse ενα Poco x3 used-like new - παραγγελια 22 Μαρτίου 2021 , ηρθε σημερα με Γενικη Ταχυδρομικη και ειμαι και επαρχεία

103 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - κλεψια σκετη - μονο η ζελατινα ελειπε και το καλωδιο usb-c

😁😁

Μονο σε μενα δε το εχουν στειλει (το κινητό) ακομα από οσους παραγγειλαμε εκει 22 του μηνα.. οι αθλιοι.... Ειναι και Πασχα εκει..αν εχουν και απεργιες..δεσαμε! Πιστευω πρωτομαγια να ερθει.. αν εδεησουν να το στειλουν.

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AGGANIS13 είπε

Απο Γερμανικο Warehouse ενα Poco x3 used-like new - παραγγελια 22 Μαρτίου 2021 , ηρθε σημερα με Γενικη Ταχυδρομικη και ειμαι και επαρχεία

103 ευρω μαζι με τα μεταφορικα - κλεψια σκετη - μονο η ζελατινα ελειπε και το καλωδιο usb-c

😁😁

Το βρήκες σε πολύ καλή τιμή. Με γεια. Το αγόρασες με αφαίρεση ΦΠΑ; Γιατί και η κοπέλα μου παρήγγειλε το Poco X3 64GB από το .fr warehouse σε κατάσταση "used-very good" αλλά πλήρωσε 137€. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Το βρήκες σε πολύ καλή τιμή. Με γεια. Το αγόρασες με αφαίρεση ΦΠΑ; Γιατί και η κοπέλα μου παρήγγειλε το Poco X3 64GB από το .fr warehouse σε κατάσταση "used-very good" αλλά πλήρωσε 137€. 

ναι χωρις φπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...