Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, baskon είπε

Αν στη UPS εμφανίστηκε και δευτερη εγγραφή  είσαι σε καλό δρόμο. Αν έχει μόνο το 'label created' ... όχι και τόσο καλός ο δρόμος 🤣

Ευχομαι για το πρώτο στη περίπτωσή σου.

Όχι δεύτερη, εμφανίστηκε και τρίτη εγγραφή. 😁

Εύχομαι να παραλάβεις κι εσύ όσο το δυνατόν συντομότερα.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@baskon ακομα δεν εχει κανει update το νουμερακι στο τρακιν;

Το νουμερο το πηρες με email οπως στελνουν οταν γινεται η αποστολη (η παραγγελια σας απεσταλη κλπ κλπ) και το βλεπεις οταν πατας "track order" στο ιστορικο παραγγελιων  ή στο εδωσαν ως απαντηση σε ερωτημα σου στο σαπορτ; Πολυ περιεργο αν ειναι το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, matrixxx said:

@baskon ακομα δεν εχει κανει update το νουμερακι στο τρακιν;

Το νουμερο το πηρες με email οπως στελνουν οταν γινεται η αποστολη (η παραγγελια σας απεσταλη κλπ κλπ) και το βλεπεις οταν πατας "track order" στο ιστορικο παραγγελιων  ή στο εδωσαν ως απαντηση σε ερωτημα σου στο σαπορτ; Πολυ περιεργο αν ειναι το πρωτο.

Ναι για αυτό το λέω ότι είναι περίεργο και δε το είχα ξανακούσει, παρόλο που διαβάζουμε αναφορές από χιλιάδες insomniacs..

Κανονικά mail έστειλαν αυτοματοποιημένο. Και κανονικά φαίνεται στο συστημα. Απλά φαίνεται σα να μη το έδωσαν ποτέ στην UPS. 

Επισυνάπτω και 4 screenshot:

a) Mail ότι το έστειλαν

β) Εικόνα από την παραγγελία που λέει ότι θα έρθει 20 Απριλίου

γ) Εικόνα πριν μιλήσεις μαζί τους (εκεί από το contact us) που λέει ότι φτάνει σήμερα 😅

δ) Εικόνα από UPS

Δε με ενοχλεί τόσο το ότι μπορεί να αργήσει λίγο.. αλλά όταν μιλάω είναι σα να μιλάω με το χειρότερο κινεζομαγαζο. Μια λένε ότι το φέρνουν από αποθήκη εκτός Ευρώπης  (το .de warehouse item 🤔) και για αυτό δε το είχαν στειλει μέχρι τις 7/4, μια ότι το εστειλαν αλλα με ειδικό φάκελο που δεν έχει active tracking 😒.. Πραγματικά απορώ για το τι έχει γίνει. Να φανταστώ ότι κάπου έχει παραπέσει το πακέτο.. Δε βλέπω άλλη λογική εξήγηση. Για την ωρα περιμένω να πάει 20/4.. μήπως και ασχοληθούν μαζί μου. 

Spoiler

capture1.JPG

 

Spoiler

Capture2.JPG

 

Spoiler

capture3.JPG

 

Spoiler

Capture4.JPG

 

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, baskon είπε

Ναι για αυτό το λέω ότι είναι περίεργο. Κανονικά mail. Και κανονικά φαίνεται στο συστημα. Απλά φαίνεται σα να μη το έδωσαν ποτέ στην UPS. 

Επισυνάπτω και 4 screenshot:

a) Mail ότι το έστειλαν

β) Εικόνα από την παραγγελία που λέει ότι θα έρθει 20 Απριλίου

γ) Εικόνα πριν μιλήσεις μαζί τους (εκεί από το contact us) που λέει ότι φτάνει σήμερα 😅

δ) Εικόνα από UPS

Δε με ενοχλεί τόσο το ότι μπορεί να αργήσει λίγο.. αλλά όταν μιλάω είναι σα να μιλάω με το χειρότερο κινεζομαγαζο. Μια λένε ότι το φέρνουν εκτός από αποθήκη εκτός Ευρώπης  (το .de warehouse item) και για αυτό δε το είχαν στειλει μέχρι τις 7/4, μια ότι το εστειλαν αλλα με ειδικό φάκελο που δεν έχει active tracking.. Πραγματικά απορώ για το τι έχει γίνει. Να φανταστώ ότι κάπου έχει παραπέσει το πακέτο.. Δε βλέπω άλλη λογική εξήγηση. Για την ωρα περιμένω να πάει 20/4.. μήπως και ασχοληθούν μαζί μου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

capture1.JPG

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Capture2.JPG

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

capture3.JPG

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Capture4.JPG

 

Eτσι οπως τα βλεπω, ειναι λες και ενω ηταν ετοιμο το πακετο σου μαζι με ολα τα αλλα για να τα παραλαβει καποιος, ξεπεσε, χαθηκε, το πατησε καμια νταλικα; Ξεκολλησε το label και εμεινε η κουτα ανωνυμη και χαθηκε το ταμπελακι; Τι να πω, περιεργο. Δεν το εχω ξαναδει. Αντε 2 μερες (μαξ και ΑΝ, συνηθως 3-4-6-10 ωρες παντα θυμαμαι) για να αλλαξει κατασταση.

Το κακο ειναι οτι μεσα στα κουτια εχουν σταματησει εδω και κατι μηνες να βαζουν αποδειξη. Οποτε αν εγινε αυτο με την καταστροφη-αφαιρεση απο ατυχημα της ταμπελας δεν θα ηξεραν μετα το κουτι ποιου ηταν. Τα λεφτα σου δεν θα τα χασεις εννοειται, αλλα για το προιον μαλλον αν εγινε κατι τετοιο, δεν ξερω αν θα το παρεις ποτε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, matrixxx said:

Eτσι οπως τα βλεπω, ειναι λες και ενω ηταν ετοιμο το πακετο σου μαζι με ολα τα αλλα για να τα παραλαβει καποιος, ξεπεσε, χαθηκε, το πατησε καμια νταλικα; Ξεκολλησε το label και εμεινε η κουτα ανωνυμη και χαθηκε το ταμπελακι; Τι να πω, περιεργο. Δεν το εχω ξαναδει. Αντε 2 μερες (μαξ και ΑΝ, συνηθως 3-4-6 ωρες παντα θυμαμαι) για να αλλαξει κατασταση.

Το κακο ειναι οτι μεσα στα κουτια εχουν σταματησει εδω και κατι μηνες να βαζουν αποδειξη. Οποτε αν εγινε αυτο με την καταστροφη-αφαιρεση απο ατυχημα της ταμπελας δεν θα ηξεραν μετα το κουτι ποιου ηταν. Τα λεφτα σου δεν θα τα χασεις, αλλα για το προιον μαλλον αν εγινε κατι τετοιο, δεν ξερω αν θα το παρεις ποτε.

Και εγώ δε το βλέπω για παραλαβή και ήδη ψάχνω για κινητό απο αλλού. Πάντως είναι ακόμα ένας φίλος που έχει το ίδιο θέμα o @xristos_2011

Οπότε δε ξέρω τι γίνεται. Η πέσαμε σε υπάλληλο που θελει να απολυθεί και πετάει πακέτα κάτω από νταλίκες για να πατηθούν.. ή είμαστε απλά πολύ άτυχοι..

Αλλά ολόκληρο amazon.. με τόσους αυτοματισμούς.. machine learning σε 500 στάδια της παραγγελίας κλπ.. Δεν έχει προβλέψει να χτυπάει ένα καμπανάκι όταν ένα tracking number κολλαει..?

Επεξ/σία από baskon
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, baskon είπε

Και εγώ δε το βλέπω για παραλαβή και ήδη ψάχνω για κινητό απο αλλού. Πάντως είναι ακόμα ένας φίλος που έχει το ίδιο θέμα o @xristos_2011

Οπότε δε ξέρω τι γίνεται. Η πέσαμε σε υπάλληλο που θελει να απολυθεί και πετάει πακέτα κάτω από νταλίκες για να πατηθούν.. ή είμαστε απλά πολύ άτυχοι..

Αν υπαρχει και 2ος ειναι καλο. Δινει πιθανοτητες για αισιο τελος. Το να συμβει κατι τοσο ακραιο σαν και αυτα που εγραψα πριν, ειναι ελαχιστη η πιθανοτητα και αν ειναι 2+ οι περιπτωσεις νομιζω οτι πρεπει να σκεφτομαστε κατι αλλο ως σπανιες περιπτωσεις, οπως να ξεμειναν προσωρινα για καποιο λογο καποια απο την παρτιδα  ή να μην πραγματοποιηθηκε το ραντεβου παραλαβης και να εχει κλειστει αλλο πχ μια βδομαδα μετα (σημερα ε;  αντε ευχομαι το βραδυ να δεις το επομενο βημα!) κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baskon είπε

Και εγώ δε το βλέπω για παραλαβή και ήδη ψάχνω για κινητό απο αλλού. Πάντως είναι ακόμα ένας φίλος που έχει το ίδιο θέμα o @xristos_2011

Οπότε δε ξέρω τι γίνεται. Η πέσαμε σε υπάλληλο που θελει να απολυθεί και πετάει πακέτα κάτω από νταλίκες για να πατηθούν.. ή είμαστε απλά πολύ άτυχοι..

Εμένα έληξε και η β΄' ημερομηνία (13/4) που είχε δώσει για παράδοση και το δέμα δεν έχει παραληφθεί ακόμα από UPS

περιμένω να περάσει και η 15/4 που μού έδωσε σαν ημερομηνία παράδοσης το help desk τους και μετά πάω για refund . To κακό είναι ότι στην ίδια τιμή τότε υπήρχε σε προσφορά και σε άλλα site ευρώπης αλλά προτίμησα Amazon για την σιγουριά !!!! τώρα απογειώθηκε η τιμή και μου έμεινε η σιγουριά ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Telumetar είπε

Εμένα λέει ότι φτάνει αύριο από το site της UPS ενώ από το amazon.de λέει 5 Μαϊου 

Παράγγειλα 13/4/2021 απο Γερμανία. 14/4/21 Ήρθε Ηράκλειο. Σε λιγότερο απο 24 ώρες για την ακρίβεια:O 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Telumetar said:

Παράγγειλα 13/4/2021 απο Γερμανία. 14/4/21 Ήρθε Ηράκλειο. Σε λιγότερο απο 24 ώρες για την ακρίβεια:O 

Οταν θέλουν μπορούν .. Αλλά δυστυχώς από ότι φαινεται πλέον.. είσαι η μεγάλη εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, baskon είπε

Οταν θέλουν μπορούν .. Αλλά δυστυχώς από ότι φαινεται πλέον.. είσαι η μεγάλη εξαίρεση.

ακομα δεν το πιστευω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 λεπτά πριν, Telumetar είπε

ακομα δεν το πιστευω

Πωλητης το αμαζον; Απλη αποστολη ή εξπρες; Δεν δινεις καμια πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, xristos_2011 said:

Εμένα έληξε και η β΄' ημερομηνία (13/4) που είχε δώσει για παράδοση και το δέμα δεν έχει παραληφθεί ακόμα από UPS

περιμένω να περάσει και η 15/4 που μού έδωσε σαν ημερομηνία παράδοσης το help desk τους και μετά πάω για refund . To κακό είναι ότι στην ίδια τιμή τότε υπήρχε σε προσφορά και σε άλλα site ευρώπης αλλά προτίμησα Amazon για την σιγουριά !!!! τώρα απογειώθηκε η τιμή και μου έμεινε η σιγουριά ........

Αν διαβασεις την εμπειρια μου με το Ισπανικο Αμαζον οπως την εχω καταθεσει σε αυτο το τοπικο, ειχα ακριβως την ιδια εξελιξη . Ακομα και σημερα, μετα απο 10 μερες που ζητησα (και πηρα) την επιστροφη χρηματων, το site της UPS δειχνει αυτο:

 

65756878908908.JPG.4baab77b4f9bda23b9c549e0df22dd26.JPG

 

😴😴

 

H συμβουλή μου είναι να εκκινήσεις την διαδικασια επιστροφης χρηματων. 🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, g8777 said:

Αν διαβασεις την εμπειρια μου με το Ισπανικο Αμαζον οπως την εχω καταθεσει σε αυτο το τοπικο, ειχα ακριβως την ιδια εξελιξη . Ακομα και σημερα, μετα απο 10 μερες που ζητησα (και πηρα) την επιστροφη χρηματων, το site της UPS δειχνει αυτο:

 

65756878908908.JPG.4baab77b4f9bda23b9c549e0df22dd26.JPG

 

😴😴

 

H συμβουλή μου είναι να εκκινήσεις την διαδικασια επιστροφης χρηματων. 🙂

3 περιπτώσεις ίδιες (και από διαφορετικές αποθήκες).. Καλά κρασιά θα έλεγα για το amazon. Χειροτεροι από τον κινέζο πραγματικά.  Εγώ περιμένω τη Τριτη που ληγει η προθεσμία και ελπίζω να μου προχωρήσουν το refund και να μη περιμένω τη δευτερη προθεσμια..

Επεξ/σία από baskon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...