Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Όχι, απλά περίμενα περισσότερο. Με το που τους ενημέρωσα ότι δεν ήρθε το δέμα μου, μου έστειλαν ένα διαφορετικό tracking number, που έδειχνε ότι το δέμα μου είναι στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου. 

Κατάλαβα. Εγώ μίλησα με bot και μου έδινε συγκεκριμένες επιλογές ως απάντηση. Θα περιμένω αν είναι μέχρι τέλος του μήνα κι αν δεν παραλάβω θα το ψάξω αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μηνυμα που μου ηρθε πριν απο λιγη ωρα.

''Από την 1η Ιουλίου 2021, η ΕΕ θα τερματίσει το όριο απαλλαγής από τον ΦΠΑ 22 €, πράγμα που σημαίνει ότι ο ΦΠΑ θα εφαρμόζεται σε όλα τα αγαθά οποιασδήποτε αξίας που προέρχονται από χώρες εκτός της ΕΕ''

Ξεχαστε οτι αγορα κανετε απο την 1η Ιουλιου και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Μηνυμα που μου ηρθε πριν απο λιγη ωρα.

''Από την 1η Ιουλίου 2021, η ΕΕ θα τερματίσει το όριο απαλλαγής από τον ΦΠΑ 22 €, πράγμα που σημαίνει ότι ο ΦΠΑ θα εφαρμόζεται σε όλα τα αγαθά οποιασδήποτε αξίας που προέρχονται από χώρες εκτός της ΕΕ''

Ξεχαστε οτι αγορα κανετε απο την 1η Ιουλιου και μετα

Θα περνάνε και τελωνείο; Αν ναι, και άρα μιλάμε για 15€ έξτρα κόστος, δεν θα έχει νόημα πλέον η αγορά μικροπραγμάτων από την Κίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Θα περνάνε και τελωνείο; Αν ναι, και άρα μιλάμε για 15€ έξτρα κόστος, δεν θα έχει νόημα πλέον η αγορά μικροπραγμάτων από την Κίνα. 

Ετσι το καταλαβαινω και γω , μαλλον πανε να κανουν ζημια την Κινα , ηδη εχω 2-3 πραγματα στο ΚΑΤ και δεν προχωραει τιποτα τον τελευταιο 1,5 μηνα ...τουλαχιστον αν γινει κατι να κλεισουν ολα να ησυχασουμε ειδικα οι δικοι μας που κουραζονται τοσο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Θα περνάνε και τελωνείο; Αν ναι, και άρα μιλάμε για 15€ έξτρα κόστος, δεν θα έχει νόημα πλέον η αγορά μικροπραγμάτων από την Κίνα. 

Μην μπερδεύεστε.

Θα περνάνε τελωνείο μεν ως ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΑ όμως.

Αρα δεν θα υπάρχει εκτελωνισμός και αμοιβή ή άλλα έξοδα αλλά θα χρεώνεται όμως ΦΠΑ στον παραλήπτη.

Άλλο πράγμα οι δασμοι εισαγωγής και άλλο το ΦΠΑ.

Πιθανα τα ΕΛΤΑ θα ενεργοποιησουν τα 3€ όπως και για τα τελωνειακως ελεύθερα δέματα.

 

55 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ετσι το καταλαβαινω και γω , μαλλον πανε να κανουν ζημια την Κινα , ηδη εχω 2-3 πραγματα στο ΚΑΤ και δεν προχωραει τιποτα τον τελευταιο 1,5 μηνα ...τουλαχιστον αν γινει κατι να κλεισουν ολα να ησυχασουμε ειδικα οι δικοι μας που κουραζονται τοσο πολυ.

Όπως έγινε και με τα δέματα από UK, όσα δέματα έχουν σταλεί πριν την ενεργοποίηση της νέας νομοθεσίας θα εκτελωνιστουν με το παλαιό καθεστώς.

Οποτε όσοι παραγγείλετε και πάρετε σφραγίδα ταχυδρομείου ή Tracking Number μέχρι 30/06/2021 άσχετα το πότε θα παραλάβετε θα εκτελωνιστει με την παλαιά νομοθεσία. Ίσως χρειαστεί τσεκάρουν σε κάποιοι την ημερομηνία αποστολής αλλά συνήθως φαίνεται στον φακελο.

Προσοχη σε παραγγελιες των τελευταίων ημερων και σε πωλητες που στέλνουν με καθυστέρηση. Είναι πιθανό να ελέγχουν την ημερομηνία πραγματικής παράδοσης του δέματος στην μεταφορική και όχι της δημιουργίας του Tracking Number του. Εδώ προβλέπονται παρεξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μην μπερδεύεστε.

Θα περνάνε τελωνείο μεν ως ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΑ όμως.

Αρα δεν θα υπάρχει εκτελωνισμός και αμοιβή ή άλλα έξοδα αλλά θα χρεώνεται όμως ΦΠΑ στον παραλήπτη.

Άλλο πράγμα οι δασμοι εισαγωγής και άλλο το ΦΠΑ.

Πιθανα τα ΕΛΤΑ θα ενεργοποιησουν τα 3€ όπως και για τα τελωνειακως ελεύθερα δέματα.

Και τα 3 ευρω να ενεργοποιησουν , απο μενα προσωπικα δεν θα παρουν ουτε σεντς οι ραγιαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2021 στις 3:33 ΜΜ, intruder99 είπε

Τελικά πέρασαν οι μέρες και ζήτησα refund. Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να φτάσει το δέμα; Και αν ναι, το κρατάω ή το στέλνω πίσω; 

Μπορώ κατά κάποιο τρόπο να μάθω πού βρίσκεται το δέμα; Γιατί απορώ αν έχει κολλήσει στο τελωνείο. Μήπως αν πήγαινα στα ΕΛΤΑ (ή σε όποια άλλη κούριερ με την οποία συνεργάζονται) και έδινα το όνομα μου θα μπορούσαν να το βρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 11/5/2021 στις 9:26 ΠΜ, sb68s είπε

Παραγγελία από amazon.fr, ενημέρωση με email ότι στάλθηκε με HRVATSKA_POST.

Τόσα χρόνια παραγγελίες από όλα τα amazon πρώτη φορά βλέπω αυτή την εταιρεία.

Την έχει ξανασυνατήσει κάποιος; Εμπειρία για χρόνο παράδοσης;

Aπο amazon DE μου εστειλαν σημερα με την ιδια μεταφορικη :(, και λεει οτι παραλαμβανω σε 6 ημερες.

Εσυ παρελαβες; Βρηκες τροπο να παρακολουθησεις την πορεια του με το τρακιν ναμπερ; Ποιος το εφερε; Elta courier μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Aπο amazon DE μου εστειλαν σημερα με την ιδια μεταφορικη :(, και λεει οτι παραλαμβανω σε 6 ημερες.

Εσυ παρελαβες; Βρηκες τροπο να παρακολουθησεις την πορεια του με το τρακιν ναμπερ; Ποιος το εφερε; Elta courrier μηπως;

ΕΛΤΑ Courier είναι, ναι.

Μια εβδομάδα έκανε να έρθει. 18 Μαΐου το έστειλαν και ήρθε 25 Μαΐου.

Από τη στιγμή που μπήκε στην Ελλάδα ήρθε σε 1 ημέρα.   TR της μορφής PWxxxxxxxxxGR.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, καθώς ίσως έκανα βλακεία. Παρήγγειλα ένα βιβλίο από Amazon.de, τιμή 24,5 τελική, αλλά από third party seller. Δεν το είδα, ταξιδεύει από Καναδά, το κατάλαβα αφού ρώτησα για tracking και απάντησε ότι δεν υπάρχει. Την πάτησα σαν πρωτάρης, πάντα τα κοιτάζω αυτά, είχα πήξει στη δουλειά.

Το βιβλίο είναι surprise gift, εβαλα το όνομα του παραλήπτη (πού να φανταστώ...). Πληρωμή φυσικά έγινε από εμένα. Σε επικοινωνία με το βιβλιοπωλείο, η ιδιοκτήτρια ήταν καθησυχαστική ότι δεν θα υπάρχουν δασμοί. Χμ...

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία σε τέτοια αγορά;

Αν ενημερώσω τον παραλήπτη και τυχόν περάσει χωρίς δασμούς, πάει η έκπληξη. Αν του έρθει ειδοποίηση να πληρώσει (περίπου 21 ευρώ τα υπολογίζω), εγώ δεν θα το ξέρω (χωρίς tracking number). Και θα εκπλαγεί φυσικά, αφού δεν παρήγγειλε κάτι.

@matrixxx σόρι αν δεν έπρεπε να γράψω εδώ. Προφανώς θα ενημερώσω για την εμπειρία μου μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχω αναλογη περιπτωση. Λογικα φανταζομαι θα περασει τελωνειο, αν δεν "ξεφυγει". 

15€ + τον ΦΠΑ ο οποιος ομως για τα βιβιλια ειναι 6%, λες να χρεωσουν 24;

Οποτε μαλλον λογικα θα βγει στα 16.5€ το κουστουμακι αν ραφτει. Δεν γνωριζω αν καλυπτει το αμαζον τελωνειο σε 3ους πωλητες που δεν ειναι ουτε FBA, μαλλον οχι.

Τα ερωτηματα ειναι ποια μεταφορικη το ανελαβε (γιατι και απο αυτη εξαρταται ο εκτελωνισμος) και σε ποιον θα παει η ειδοποιηση sms για αποστολη δικαιολογητικων απο το τελωνειο αν ζητηθουν; Στον παραληπτη δεν θα παει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν εχω αναλογη περιπτωση. Λογικα φανταζομαι θα περασει τελωνειο, αν δεν "ξεφυγει". 

15€ + τον ΦΠΑ ο οποιος ομως για τα βιβιλια ειναι 6%, λες να χρεωσουν 24;

Οποτε μαλλον λογικα θα βγει στα 16.5€ το κουστουμακι αν ραφτει. Δεν γνωριζω αν καλυπτει το αμαζον τελωνειο σε 3ους πωλητες που δεν ειναι ουτε FBA, μαλλον οχι.

Τα ερωτηματα ειναι ποια μεταφορικη το ανελαβε (γιατι και απο αυτη εξαρταται ο εκτελωνισμος) και σε ποιον θα παει η ειδοποιηση sms για αποστολη δικαιολογητικων απο το τελωνειο αν ζητηθουν; Στον παραληπτη δεν θα παει;

Σε ευχαριστω matrixxx.

Με sms ερχεται η ειδοποιηση για τυχόν extra fees;;;;;; Αν ναι, εβαλα το δικο μου τηλ και όχι του παραληπτη. Νομιζα οτι ερχεται χαρτακι απο ΕΛΤΑ.

Μου ειχε διαφυγει το 6% των βιβλιων, αλλά και πάλι... Το +15 είναι που πονάει :) Δεν νομίζω ότι καλύπτει τελωνείο το Αμαζον, οπότε είμαι μόνος μου σε αυτό. Το καταστημα δεν μού ειπε με τι εστειλε, θα στειλω μειλ. 

Προς το παρον ελπιζω να "ξεφυγει" με καποιον τροπο. Αλλα αν δεν τα καταφερει, ελπιζω τουλαχιστον να ειδοποιηθω εγω . Ειδαλλως θα πρεπει να χαλασω την εκπληξη, χωρια το ενδεχομενο να θελήσει να πληρωσει το τελωνειο απο ευγενεια. Μυλος...

SMS ειπες ε; 🤔🤞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Σε ευχαριστω matrixxx.

Με sms ερχεται η ειδοποιηση για τυχόν extra fees;;;;;; Αν ναι, εβαλα το δικο μου τηλ και όχι του παραληπτη. Νομιζα οτι ερχεται χαρτακι απο ΕΛΤΑ.

Μου ειχε διαφυγει το 6% των βιβλιων, αλλά και πάλι... Το +15 είναι που πονάει :) Δεν νομίζω ότι καλύπτει τελωνείο το Αμαζον, οπότε είμαι μόνος μου σε αυτό. Το καταστημα δεν μού ειπε με τι εστειλε, θα στειλω μειλ. 

Προς το παρον ελπιζω να "ξεφυγει" με καποιον τροπο. Αλλα αν δεν τα καταφερει, ελπιζω τουλαχιστον να ειδοποιηθω εγω . Ειδαλλως θα πρεπει να χαλασω την εκπληξη, χωρια το ενδεχομενο να θελήσει να πληρωσει το τελωνειο απο ευγενεια. Μυλος...

SMS ειπες ε; 🤔🤞

Sms για ενημερωση ζητησης αποστολης δικαιολογητικων συνηθως (πχ οταν ζητουν αντιγραφο κινησης πληρωμης, αναλογα την μεταφορικη ομως) στον αριθμο που ειναι πανω στην αποστολη. Οποτε δεν θα εμπλακει ο φιλος σου. Μετα για την ειδοποιηση να πληρωσεις τι και ποσο, δεν γνωριζω πως την στελνουν προσωπικα μιας και δεν μου εχει τυχει ποτε αφου δεν αγοραζω περιπτωσεις που εχουν (ή μπορει να φανε) τελωνειο. Προσφατα φιλος στο διπλα θεμα των ΕΛΤΑ, εγραψε οτι την ελαβε με "μηνυμα", το οποιο δεν γνωριζω τι μηνυμα ηταν, sms ή email δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Sms για ενημερωση ζητησης αποστολης δικαιολογητικων συνηθως (πχ οταν ζητουν αντιγραφο κινησης πληρωμης, αναλογα την μεταφορικη ομως) στον αριθμο που ειναι πανω στην αποστολη. Οποτε δεν θα εμπλακει ο φιλος σου. Μετα για την ειδοποιηση να πληρωσεις τι και ποσο, δεν γνωριζω πως την στελνουν προσωπικα μιας και δεν μου εχει τυχει ποτε αφου δεν αγοραζω περιπτωσεις που εχουν (ή μπορει να φανε) τελωνειο. Προσφατα φιλος στο διπλα θεμα των ΕΛΤΑ, εγραψε οτι την ελαβε με "μηνυμα", το οποιο δεν γνωριζω τι μηνυμα ηταν, sms ή email δηλαδη.

Τέλεια, θα διαβάσω "δίπλα" για να δω τι έγινε. Επίσης, στην τελική αρνούμαι την παραλαβή, το στέλνω πίσω και ξαναπαραγγέλνω αν μετά την 1η Ιουλίου, όταν διάβασα ότι αλλάζουν λίγο τα κόζα.

Ευχαριστώ, θα ενημερώσω για την εξέλιξη της ιστορίας. Ελπίζω να έρθω και να πω "πέρασε χωρίς τελωνείο" :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά απο amazon uk , προιοντος που εχει αξία >£20 αλλά ειναι made in the uk γιατί μου βγάζει και «import fees» χρεωση; 
εφ’οσον δεν πληρωνεις τελωνειακους δασμούς για made in the uk η amazon γιατί χρεώνει; 
εχει κανείς εμπειρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...