Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vaga1um3 είπε

Για αγορά απο amazon uk , προιοντος που εχει αξία >£20 αλλά ειναι made in the uk γιατί μου βγάζει και «import fees» χρεωση; 
εφ’οσον δεν πληρωνεις τελωνειακους δασμούς για made in the uk η amazon γιατί χρεώνει; 
εχει κανείς εμπειρία; 

Υποθέτω διότι είναι αυτοματοποιημενο σύστημα στο Amazon στο οποίο δεν έχουν ασχοληθεί να βάλουν σε άλλη κατηγορία τα made in UK ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, vaga1um3 είπε

Για αγορά απο amazon uk , προιοντος που εχει αξία >£20 αλλά ειναι made in the uk γιατί μου βγάζει και «import fees» χρεωση; 
εφ’οσον δεν πληρωνεις τελωνειακους δασμούς για made in the uk η amazon γιατί χρεώνει; 
εχει κανείς εμπειρία; 

Δεν είναι δασμοί, αλλά το ΦΠΑ που πρέπει να πληρώσεις.
Δες πιο προσεκτικά τα ποσά, στην κατηγορία "Items" το ποσό είναι μικρότερο από την τιμή του προϊόντος γιατί έχει αφαιρέσει το VAT του UK. 
Μετά το ΦΠΑ που πρέπει να πληρώσεις, το βάζουν στην κατηγορία "Import Fees Deposit".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioankav είπε

Δεν είναι δασμοί, αλλά το ΦΠΑ που πρέπει να πληρώσεις.
Δες πιο προσεκτικά τα ποσά, στην κατηγορία "Items" το ποσό είναι μικρότερο από την τιμή του προϊόντος γιατί έχει αφαιρέσει το VAT του UK. 
Μετά το ΦΠΑ που πρέπει να πληρώσεις, το βάζουν στην κατηγορία "Import Fees Deposit".

Ευχαριστω παιδιά ολους που απαντήσατε! 
θα το ψαξω κι αλλο ενδελεχώς και θα σας ενημερώσω αν τυχον πραγματοποιήσω και την αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 1:35 ΜΜ, hasiotis_john είπε

Παιδιά, επειδή έχω καιρό να πάρω από Αμερική (amazon), ένα βιβλίο που κοστίζει μαζί με μεταφορικά 21,56 ευρώ (AmazonGlobal Expedited Shipping ), θα με χρεώσουν τα ΕΛΤΑ τέλη εκτελωνισμού? Θυμάμαι πως κάτω από 22 ευρώ περνάει δωρεάν, αλλά όλα είναι πιθανά με αυτούς!

Μου ήρθε με Speedex το πακετάκι στο σπίτι χωρίς έξτρα χρεώσεις, όλα κομπλέ!
Στην Ελλάδα έφτασε με την ARAMEX.
Τελικά δεν ανακατεύτηκαν τα ΕΛΤΑ, ίσως και καλύτερα... 😛
Screenshot-2021-06-02-at-21-48-49-Track-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 λεπτά πριν, hasiotis_john είπε

Μου ήρθε με Speedex το πακετάκι στο σπίτι χωρίς έξτρα χρεώσεις, όλα κομπλέ!
Στην Ελλάδα έφτασε με την ARAMEX.
Τελικά δεν ανακατεύτηκαν τα ΕΛΤΑ, ίσως και καλύτερα... 😛
Screenshot-2021-06-02-at-21-48-49-Track-

Αραμεξ = "εκτελωνισμος" στην Κυπρο. 

Αν ηταν πωλητης το ιδιο το αμαζον, ηταν προπληρωμενα τα οποια τελη, δεν πληρωνεις κατι αλλο ετσι και αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έγραψα και νωρίτερα έλαβα refund για μια παραγγελία από το amazon.co.uk με εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης 18/05. Σήμερα βρήκα στην είσοδο της πολυκατοικίας ένα ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ. Άρα μετά από σχεδόν 4 εβδομάδες το δέμα έφτασε. Αύριο θα πάω να το παραλάβω. Θα πρέπει να ενημερώσω το Amazon; Φοβάμαι ότι θα ζητήσουν επιστροφή.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τετοια εξελιξη δεν πιστευα ποτε οτι θα ειχα σε παραγγελια!!!!

Βλεπω ενα email σημερα με τιτλο "Refund on order  χχχχχχ" απο το αμερικανικο Αμαζον! Η τελευταια μου παραγγελια ηταν εντος της BF οποτε και εντος θεματος το σχολιο αυτο που διαβαζετε!  (την παρελαβα μετα απο 1-2 μηνες ισως και περισσοτερο, δεν θυμαμαι - πολυ καιρο, δεν τους ειχα ενοχλησει καθολου παρολα αυτα, ασχετο οπως και να εχει).   Λεω "δεν μπορει κατι λαθος εχουν κανει, εστειλαν email  σε λαθος ατομο;"...

Διαβαζοντας ομως το κειμενο, καταλαβα οτι δεν ηταν λαθος! Μου επιστρεφουν μετα απο 8 μηνες λεφτα, επειδη εγινε καποια μειωση (αναδρομικη;;; ) στην "προμηθεια εξαγωγης"...  

 

"Reason for refund: Export fee reduced"

Καλα νεα, φανταζομαι οτι αφορα ολους οσους ειχαν παραγγειλει. Για κοιταξτε και πειτε...

Ισως επηρεαζει προς τα κατω και τελη σε νεες παραγγελιες κατι που αλλαξαν; Οποιος δει κατι, ας το γραψει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^ Συμβαίνει ενίοτε όλα τα χρόνια που έχει εφαρμογή το import fees deposit, κάπου έχει αναφερθεί πρόσφατα και εδώ από κάποιον συμφορουμίτη, δεν συμβαίνει σε όλα προφανώς

Προφανώς το αρχικό import fee deposit ήταν estimation που μπορεί να πέσει και λίγο έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/5/2021 στις 11:07 ΜΜ, jonkyr είπε

Guys, έκανα ερώτηση στο διπλανό θέμα και ζητώ διευκρίνιση κι εδώ:

Αγόρασα βιβλίο από Καναδά ως surprise δώρο σε φίλο. Είναι παράδοση στο όνομά του, τηλ επικοινωνίας δικό μου. Δεν ξέρω (ακόμη τουλάχιστον) εταιρεία που το φέρνει, θεωρώ ότι περιμένω (περιμένει δλδ ο άλλος) μέσω ΕΛΤΑ. Αν πρέπει να πληρώσω τελωνείο (τελική τιμή 24,5 ευρώ... ας έβλεπα ότι έρχεται από εκεί γμτ), πώς ερχεται η ενημερωση;

Μέσω sms στο κινητό μου; Ή μέσω ειδοποίησης στη διεύθυνση παραλήπτη; Στην πρώτη περίπτωση θα βρω άκρη, αλλά στη δεύτερη ο παραλήπτης θα πέσει από τα σύννεφα (αφού δεν ξέρει τπτ). @stenlibi αυτό το μνμ πώς σου ήρθε;

Ευχαριστώ.

Το "διπλανό θέμα" (αποστολές από Αμαζον) είναι πια κλειδωμένο. Είχα υποσχεθεί να απαντήσω εκεί για όποια εξέλιξη, ας το βάλω εδώ διότι μπορεί κάποιος να χρειαστεί αυτή την απάντηση στο μέλλον. Τρία ποστ ήταν, το βασικό ήταν αυτό: 

 

Το πακέτο ήρθε κανονικά, χωρίς χρεώσεις. Είδα τον φάκελο, έγραφε PostNL, οπότε φαίνεται ότι είχε γίνει εκτελωνισμός σε άλλη χώρα της ΕΕ νωρίτερα. Αυτός είναι προφανώς κι ο λόγος που δεν πλήρωσα κάτι. 

Στο ενδιάμεσο είχα ενημερώσει τελικά τον παραλήπτη ότι περιμένει δώρο από εμένα και χάλασα τη μισή έκπληξη (ευτυχώς δεν πολυκατάλαβε ό,τι είπα για τελωνεία και λοιπά). Η άλλη μισή όμως ήταν συγκλονιστική όταν άνοιξε το δώρο, δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το πρόσωπο και τη χαρά :)

@matrixxx αντιλαμβάνομαι ότι το άλλο νήμα είναι κλειδωμένο και ίσως άχρηστο, αλλά αν δεν βαριέσαι μπορείς να προσθέσεις αυτό το μνμ κι εκεί. Σαν απάντηση. Αν όχι, no big deal :)

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές, είτε εδώ είτε "εκεί δίπλα". Καλό ΣΚ σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...