Προς το περιεχόμενο

Η CD Projekt RED δεσμεύεται να επιστρέψει χρήματα για το Cyberpunk 2077 «από την τσέπη της» αν χρειαστεί


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

Tι πάει να πει "παλιό PC"; Η ισχύς μετρά. Η 1080Ti είναι κάρτα υπέρτουμπανο ακόμη και σήμερα.

Θεωρείς αν είχες την 1060 θα είχες τα ίδια fps με όσα έχεις τώρα;  Τα υπόλοιπα ίδια

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, lanc3lot said:

Θεωρείς αν είχες την 1060 θα είχες τα ίδια fps με όσα έχεις τώρα; 

Δεν ξέρω αν το παιχνίδι είναι nVidia biased. Ακόμη κι αν είχα 1060 και είχα 30-34fps αντί για 25-30fps με τις ίδιες άθλιες ρυθμίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο Low, δε θα ήμουν ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει περίπτωση με διαφορά στο 10-15% μεταξύ των καρτών κατά μέσο όρο, να κατάφερνε κάτι πολύ καλύτερο. Πόσο μάλλον αν δεν το είχα στα Low και το έβαζα High όπως συνιστούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν ξέρω αν το παιχνίδι είναι nVidia biased. Ακόμη κι αν είχα 1060 και είχα 30-34fps αντί για 25-30fps με τις ίδιες άθλιες ρυθμίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο Low, δε θα ήμουν ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει περίπτωση με διαφορά στο 10-15% μεταξύ των καρτών κατά μέσο όρο, να κατάφερνε κάτι πολύ καλύτερο. Πόσο μάλλον αν δεν το είχα στα Low και το έβαζα High όπως συνιστούν...

Πάντως μαζί με 1060 στα Recommended λένε την RX590. Αν ήταν ίδιες όπως γράφεις, δεν θα έλεγαν την RX480; Λογικά δεν τις θεωρούν ίδιες, τώρα το γιατί και λοιπά, δεν το ξέρω. 

Συμφωνώ αν ήταν πάλι low θα ήταν άθλιο. Ας μας πει κάποιος αν έχει την 1060 αν μπορεί να παίξει με 40 έστω fps σε high

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, lanc3lot said:

Πάντως μαζί με 1060 στα Recommended λένε την RX590. Αν ήταν ίδιες όπως γράφεις, δεν θα έλεγαν την RX480; Λογικά δεν τις θεωρούν ίδιες, τώρα το γιατί και λοιπά, δεν το ξέρω. 

Συμφωνώ αν ήταν πάλι low θα ήταν άθλιο. Ας μας πει κάποιος αν έχει την 1060 αν μπορεί να παίξει με 40 έστω fps σε high

Kι έστω ότι δεν είναι ίδιες 100%. Οπως είδες στις συγκρίσεις δίνουν μια διαφορά max 15%. Σου φαίνεται πιθανό η RX590/1060 6GB, με διαφορά 15% από τη δική μου, να δίνουν frame rate 30-40%+ παραπάνω, ενώ παράλληλα θα είναι και σε high ρυθμίσεις αντί για Low; 

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Kι έστω ότι δεν είναι ίδιες 100%. Οπως είδες στις συγκρίσεις δίνουν μια διαφορά max 15%. Σου φαίνεται πιθανό η RX590/1060 6GB, με διαφορά 15% από τη δική μου, να δίνουν frame rate 30-40%+ παραπάνω, ενώ παράλληλα θα είναι και σε high ρυθμίσεις αντί για Low; 

Φαντάζομαι όλα παίζουν ρόλο. Λίγο fps ο επεξεργαστής, λίγο η κάρτα, λίγο σε γενικότερο playability o SSD, όλα επηρεάζουν και βγαίνει ένα σύνολο. Δεν χρειάστηκε να μάθω και δεν ξέρω τι παραπάνω έχει έναν i7 από ένα αρκετά καλό i5. Πχ στις κάρτες μιας και το συζητάμε, ξέρω πως σε DX12 η RX480 πλησιάζει μια 1060 αλλά θα πρέπει να είναι πολύ optimised το παιχνίδι σε DX12. Αν δεν είναι, έχει αρκετή απόσταση. Τώρα ίσως θα βοηθούσε κάποιος με 1060 να γράψει τι εμπειρία έχει.

Αλλά τσπα 😉 ας μην πάμε ως το βράδυ, οκ καταλαβαίνω τι λες, νομίζω πως υπεραπλουστεύεις κάποια πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, lanc3lot said:

Φαντάζομαι όλα παίζουν ρόλο. Λίγο fps ο επεξεργαστής, λίγο η κάρτα, λίγο σε γενικότερο playability o SSD, όλα επηρεάζουν και βγαίνει ένα σύνολο. Δεν χρειάστηκε να μάθω και δεν ξέρω τι παραπάνω έχει έναν i7 από ένα αρκετά καλό i5. Πχ στις κάρτες μιας και το συζητάμε, ξέρω πως σε DX12 η RX480 πλησιάζει μια 1060 αλλά θα πρέπει να είναι πολύ optimised το παιχνίδι σε DX12. Αν δεν είναι, έχει αρκετή απόσταση. Τώρα ίσως θα βοηθούσε κάποιος με 1060 να γράψει τι εμπειρία έχει.

Πάντως σε CPU/RAM δεν υστερώ καθόλου από τα τυπικά recommended τους (που είναι περίεργα, γιατί ανακατεύουν και την 1660 μέσα...). Υστερεί η GPU κατά 15%. Και λοιπόν; Δικαιολογεί αυτό ένα unplayable game σε Low ρυθμίσεις, όταν αυτοί προτείνουν High; Κανονικά, εφόσον η κάρτα μου υστερεί κατά ένα τέτοιο ποσοστό και εφόσον τα specs που δίνουν είναι σωστά (που εδώ προφανώς έχουν πρόβλημα), θα έπρεπε τα fps που έχω τώρα να τα έχω σε High. Σε Low θα έπρεπε αν μη τι άλλο να είμαι σε πιο άνετο frame rate - δε μπορεί να μην έχουν διαφορά Low --> High. Θεωρώ πως φταίει το τραγικό optimization κι όχι πως το game είναι πολύ απαιτητικό. Ετερον εκάτερον.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στο review που παρέθεσα παραπάνω, το βάζω εδώ για συντομία, λέει πως η διαφορά μεταξύ medium + low είναι 23%

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/cyberpunk-2077-pc-performance-analysis/

τα reviews πάντως δεν αναφέρουν πως είναι κακό - > δες και εδώ αν σε βοηθήσει κάπως: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-cyberpunk-2077-pc-best-settings

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, lanc3lot said:

Πάντως στο review που παρέθεσα παραπάνω, το βάζω εδώ για συντομία, λέει πως η διαφορά μεταξύ medium + low είναι 23%

https://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/cyberpunk-2077-pc-performance-analysis/

Το οποίο καθιστά ακόμη πιο περίεργο το πόσο χαμηλό frame rate έχω. Φταίει η έλλειψη optimization, φταίει σίγουρα και το inconsistency του τίτλου. Ευελπιστώ πως θα στρώσει δραματικά καθώς θα προχωρά το updating από patch σε patch. Σίγουρα δε θα πάω να δώσω 500€ να πάρω νέα GPU για το Cyberpunk...😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, lanc3lot said:

Ρε dr freeman  βαρέθηκα -> https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1060-6GB-vs-AMD-RX-480/3639vs3634 - Όπως θα δεις δεν είναι αντίστοιχη. Χάνει πολύ σε FPS.

Userbenchmark κιόλας? God damn... :(

relative-performance_1920-1080.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Το οποίο καθιστά ακόμη πιο περίεργο το πόσο χαμηλό frame rate έχω. Φταίει η έλλειψη optimization, φταίει σίγουρα και το inconsistency του τίτλου. Ευελπιστώ πως θα στρώσει δραματικά καθώς θα προχωρά το updating από patch σε patch. Σίγουρα δε θα πάω να δώσω 500€ να πάρω νέα GPU για το Cyberpunk...😁

Πάντως έκανα τις αλλαγές εδώ και προσωπικά έχω ένα fps gain περίπου 5-8! Το δίνω για όποιον θέλει (από Digital Foundry) (είδα και 60άρι πρώτη φορά - Παίζει πλέον μεταξύ 55-57)3.png.35d01e4f66fe3a1617c48834948ff84e.png

Screenshot_183.jpg.2706eb10964f4a7746d111c8721ab904.jpg

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickTG είπε

Αφού δεν μπαίνεις σε ανάλυση πως ακριβώς κρίνεις που βρίσκονται τα specs του παιδιού? 

Δίπλα από το i7 γράφει και κάτι νουμερακια ακόμα. Από αυτά τα νούμερα λοιπόν κρίνουμε τι συμβαίνει, αλλιώς φτάνουμε στο συμπέρασμα που έγραψα πριν πως ο i5-10600K είναι χειρότερος από τον i7-4790. 

Αντίστοιχα και η κάρτα του με μια αναζήτηση λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα μπορείς εύκολα να δεις που βρίσκεται σε σχέση με τη recommended 1060 για παράδειγμα. 

Τώρα το τι θεωρεί ο καθένας μας βάση διαίσθησης λίγη σημασία έχει. 

Δεν πάει έτσι. Μπορεί στο συγκεκριμένο παιχνίδι ας πούμε η 1060 απλά να αποδίδει καλύτερα της 480, οπότε το να κοιτάμε πως τα πάνε σε άλλα παιχνίδια για να δούμε πως πάει στο συγκεκριμένο δεν λέει κάτι. Η 480 είναι κόντα, πολύ κοντά, στην 470. Η 470 είναι στα minimum. Άρα η 480 είναι πολύ κοντά στα minimum. Αυτά.

4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Το μόνο που σώζει το game

Τίποτα δεν το σώζει, άπατο πήγε ρε. Μπορεί να έχει διαλύσει όλα τα record στο steam και να ξεπερνάει και τα multiplayer παιχνίδια σε online κόσμο αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. 

 

Όσο για το optimization, καλύτερο είναι απτό RDR2 ας πούμε. Βγάζω 60αρι σχεδόν κλειδωμένο σε 5120*1440 ανάλυση όλα τέρμα με RT Ultra. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Herald said:

Δεν πάει έτσι. Μπορεί στο συγκεκριμένο παιχνίδι ας πούμε η 1060 απλά να αποδίδει καλύτερα της 480, οπότε το να κοιτάμε πως τα πάνε σε άλλα παιχνίδια για να δούμε πως πάει στο συγκεκριμένο δεν λέει κάτι. Η 480 είναι κόντα, πολύ κοντά, στην 470. Η 470 είναι στα minimum. Άρα η 480 είναι πολύ κοντά στα minimum. Αυτά.

Πόθεν προκύπτει αυτό που λες; Η διαφορά μεταξύ 470 - 480 -1060 είναι ανάλογα που θα κοιτάξεις από 15% μεταξύ τους (usebenchmark) ή και 15% για τη διαφορά 470-480, ενώ γι'αυτήν 480-1060 γύρω στο 6%. Αν η 480 είναι κοντά με την 470, είναι ακόμη πιο κοντά με την 1060. Αν το game είναι nVidia biased το game θα φανεί κι από τα benches 3060Ti vs 6700, κ.α.

 

1 hour ago, Herald said:

Τίποτα δεν το σώζει, άπατο πήγε ρε. Μπορεί να έχει διαλύσει όλα τα record στο steam και να ξεπερνάει και τα multiplayer παιχνίδια σε online κόσμο αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. 

Μην εκπλαγείς αν ακούσεις δυσάρεστες εξελίξεις για τη CDPR τους προσεχείς μήνες. Θα λυπηθώ, γιατί τους σεβόμουν ως developers, όμως εν προκειμένω δεν τους φταίει κανένας.

Το θέμα πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις απ' ότι φάνηκε αρχικά - και οι αριθμός των preorders δεν είναι ενδεικτικός της κατάστασης. Το game μονοπωλεί τις αρνητικές ειδήσεις του χώρου - αυτό τα λέει όλα.

1 hour ago, Herald said:

Όσο για το optimization, καλύτερο είναι απτό RDR2 ας πούμε. Βγάζω 60αρι σχεδόν κλειδωμένο σε 5120*1440 ανάλυση όλα τέρμα με RT Ultra. 

Το RDR2 παίζει πολύ καλύτερα στο σύστημα μου και σχεδόν bug-free παραμένοντας οπτικά ανώτερο παράλληλα. Το ότι το CP δείχνει ωραιότερο με 3080-3090 πιθανότατα ισχύει, όμως δεν λέει προσωπικά σε μένα κάτι (διότι στο σύστημα μου δείχνει άθλιο και σέρνεται) - ούτε και στους περισσότερους gamers βέβαια...

Σε τι hardware παίζεις είπαμε;

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Herald said:

Δεν πάει έτσι. Μπορεί στο συγκεκριμένο παιχνίδι ας πούμε η 1060 απλά να αποδίδει καλύτερα της 480, οπότε το να κοιτάμε πως τα πάνε σε άλλα παιχνίδια για να δούμε πως πάει στο συγκεκριμένο δεν λέει κάτι. Η 480 είναι κόντα, πολύ κοντά, στην 470. Η 470 είναι στα minimum. Άρα η 480 είναι πολύ κοντά στα minimum. Αυτά.

Λογικά θα αποδίδει λίγο πιο πάνω, αλλά γενικότερα η σειρά GTX1000 δεν τα πάει και τόσο καλά...

untitled-3.png.d0742218f9fc7c3732fb068d2f67e086.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Πόθεν προκύπτει αυτό που λες; Η διαφορά μεταξύ 470 - 480 -1060 είναι ανάλογα που θα κοιτάξεις από 15% μεταξύ τους (usebenchmark) ή και 15% για τη διαφορά 470-480, ενώ γι'αυτήν 480-1060 γύρω στο 6%. 

 Nαι, στα υπόλοιπα games. Στο συγκεκριμένο game δεν ξέρουμε πως αποδίδει η nvidia σε σχέση με την AMD, άρα εφόσον η μία είναι στα rec και η άλλη στα minimum...Ουσιαστικά όπως λες και μόνος σου η κάρτα γραφικών σου απέχει 13% από τα minimum. Ε πόσο καλά θες να παίζει το game?

41 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Σε τι hardware παίζεις είπαμε;

Δεν είπαμε νομίζω. 10900k και 3090

27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λογικά θα αποδίδει λίγο πιο πάνω, αλλά γενικότερα η σειρά GTX1000 δεν τα πάει και τόσο καλά...

untitled-3.png.d0742218f9fc7c3732fb068d2f67e086.png

Με ultra quality βγάζει 24 η 470. Ο φίλος με την 480 σε low λέει βγάζει 25. Ε δεν γίνεται, κάτι άλλο δεν πάει καλά στο σύστημα του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...