Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ορθογράφο (Libreoffice, Kubuntu)


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

Τα δεδομένα:

Kubuntu 20.04, Libreoffice 6.4.6.2 με ελληνικό interface.

Το πρόβλημα:

Δε λειτουργεί ο ορθογράφος.

Ενέργειες που έγιναν:

1) Επιλογή κειμένου προς spelling > [Εργαλεία] > [Γλώσσα]

επιλέχτηκαν όλες οι δυνατές προτάσεις (επιλογή, παράγραφος, κείμενο), χωρίς αποτέλεσμα.

2) [Εργαλεία] > [Επιλογές] > [Ρυθμίσεις Γλώσσας] > [Βοηθήματα Γραφής]

Εκεί εμφανίζεται το μενού που βλέπετε στο screenshot. Φαίνεται να υπάρχει ελληνικό λεξικό. Γιατί δε λειτουργεί;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Ορθογράφος πρόβλημα.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Γειά χαρά,

Τα δεδομένα:

Kubuntu 20.04, Libreoffice 6.4.6.2 με ελληνικό interface.

Το πρόβλημα:

Δε λειτουργεί ο ορθογράφος.

Ενέργειες που έγιναν:

1) Επιλογή κειμένου προς spelling > [Εργαλεία] > [Γλώσσα]

επιλέχτηκαν όλες οι δυνατές προτάσεις (επιλογή, παράγραφος, κείμενο), χωρίς αποτέλεσμα.

2) [Εργαλεία] > [Επιλογές] > [Ρυθμίσεις Γλώσσας] > [Βοηθήματα Γραφής]

Εκεί εμφανίζεται το μενού που βλέπετε στο screenshot. Φαίνεται να υπάρχει ελληνικό λεξικό. Γιατί δε λειτουργεί;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Ορθογράφος πρόβλημα.png

έχεις εγκαταστήσει όλα τα πακέτα για την Ελληνική γλώσσα? Γιατί αν δεν κάνω λάθος έτσι ενεργοποιείτε και ο αρθογράφος. Στο libreoffice είναι αυτό εδώ το πακέτο libreoffice-l10n-el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 2:50 ΜΜ, chek2fire είπε

έχεις εγκαταστήσει όλα τα πακέτα για την Ελληνική γλώσσα? Γιατί αν δεν κάνω λάθος έτσι ενεργοποιείτε και ο αρθογράφος. Στο libreoffice είναι αυτό εδώ το πακέτο libreoffice-l10n-el

Ναι, είναι εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

- Έλεγξε αν η προεπιλεγμένη γλώσσα κειμένου είναι τα Ελληνικά (για όλα τα έγγραφα-η επιλογή "Μόνο για το τρέχον έγγραφο" (όπως στην εικόνα) απενεργοποιημένη)
- Στα [Εργαλεία] να είναι φυσικά τικαρισμένος ο "Αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος"
- Ίσως υπήρχε πρόβλημα στην έκδοση που έχεις (δεν θυμάμαι). Η εικόνα είναι από την τρέχουσα έκδοση (7.0.4.2). Μήπως να τσέκαρες για update;

 

Screenshot from 2020-12-25 16-04-47.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2020 στις 4:20 ΜΜ, Georgie2 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

- Έλεγξε αν η προεπιλεγμένη γλώσσα κειμένου είναι τα Ελληνικά (για όλα τα έγγραφα-η επιλογή "Μόνο για το τρέχον έγγραφο" (όπως στην εικόνα) απενεργοποιημένη)
- Στα [Εργαλεία] να είναι φυσικά τικαρισμένος ο "Αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος"
- Ίσως υπήρχε πρόβλημα στην έκδοση που έχεις (δεν θυμάμαι). Η εικόνα είναι από την τρέχουσα έκδοση (7.0.4.2). Μήπως να τσέκαρες για update;

 

Screenshot from 2020-12-25 16-04-47.png

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ο αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος είναι ενεργοποιημένος.

Αυτά έχουν επιλεγεί στο μενού [Εργαλεία]>[Επιλογές]>[Γλώσσες]:

 

 

Ορθογράφος πρόβλημα1.png

Επίσης, το τσεκάρισμα της επιλογής "Παράβλεψη γλώσσας εισαγωγής συστήματος" δεν έχει κανένα αποτέλεσμα.

Έχουν γίνει όλα τα updates με το Libreoffice να είναι στην έκδοση 6.4.6.2

Σημειωτέον, το σύστημα ανήκει στον πατέρα μου, που μετά από πάρα πολλά χρόνια χρήσης linux διαπίστωσε ότι ο ορθογράφος στα Windows δουλεύει κανονικά και βάζει το ερώτημα της αντικατάστασης λειτουργικού συστήματος.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Έχουν γίνει όλα τα updates με το Libreoffice να είναι στην έκδοση 6.4.6.2

Σου εχω νεα. Το libreoffice εχει φτασει στην εκδοση 7.0.4 . To kubuntu 20.4 εχει μεινει πισω. Ειτε ενημερωνεις σε kubuntu 20.10 , ειτε αλλαζεις διανομη , ειτε βαζεις το libreoffice μεσω flatpak που ειναι στην εκδοση 7.0.4.
Θα μου πεις μπορει να φταιει κατι αλλο και οχι η εκδοση. Σαφως , αλλα καλο ειναι να ειμαστε στην τελευταια εκδοση για να αποκλειουμε προβληματα που να οφειλονται σε τετοια θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προηγούμενό μου screenshot είναι από άλλη διανομή. Τυγχάνει όμως να έχω εγκατεστημένη και Ubuntu Studio (20.04.1 LTS) με LibreOffice στην 6.4.6.2. :
Δουλεύει κι εκεί, όπως βλέπεις στην πρώτη φωτό εδώ.
Αυτό που δεν βλέπω στο δικό σου τελευταίο screenshot (δεν ξέρω αν υπάρχει, εγώ δεν το βλέπω) είναι ότι στη γραμμή "Προεπιλεγμένες γλώσσες για έγγραφα-Δυτική", αριστερά από το "Προεπιλογή-Ελληνικά" θα έπρεπε να υπάρχει το checkbox (δες και στις δύο δικές μου φωτό), που, σύμφωνα με τις απαντήσεις εδώ :

https://ask.libreoffice.org/en/question/175128/spelling-checking-not-working/
είναι απαραίτητο, και σημαίνει ότι το γλωσσικό πακέτο είναι εγκατεστημένο.
Έλεγξε και αυτό το σημείο.

spellcheck.png

languagepack.jpg

Επεξ/σία από Georgie2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, coffeex είπε

Δοκίμασε αυτό

Ευχαριστώ! Δούλεψε τελικά η λύση αυτή. Κατέβασα το .oxt αρχείο σε ένα κατάλογο και το άνοιξα με το διαχειριστή επεκτάσεων από το μενού [Εργαλεία].

Πλέον στα διαθέσιμα αρθρώματα γλώσσας εμφανίζεται και το Libhyphen, όπως φαίνεται στο παρακάτω screenshot.

Ορθογράφος πρόβλημα3.png

16 ώρες πριν, Georgie2 είπε

Το προηγούμενό μου screenshot είναι από άλλη διανομή. Τυγχάνει όμως να έχω εγκατεστημένη και Ubuntu Studio (20.04.1 LTS) με LibreOffice στην 6.4.6.2. :
Δουλεύει κι εκεί, όπως βλέπεις στην πρώτη φωτό εδώ.
Αυτό που δεν βλέπω στο δικό σου τελευταίο screenshot (δεν ξέρω αν υπάρχει, εγώ δεν το βλέπω) είναι ότι στη γραμμή "Προεπιλεγμένες γλώσσες για έγγραφα-Δυτική", αριστερά από το "Προεπιλογή-Ελληνικά" θα έπρεπε να υπάρχει το checkbox (δες και στις δύο δικές μου φωτό), που, σύμφωνα με τις απαντήσεις εδώ :

https://ask.libreoffice.org/en/question/175128/spelling-checking-not-working/
είναι απαραίτητο, και σημαίνει ότι το γλωσσικό πακέτο είναι εγκατεστημένο.
Έλεγξε και αυτό το σημείο.

spellcheck.png

languagepack.jpg

Πράγματι, φαίνεται πως η μη εμφάνιση του "ν" αριστερά από την προεπιλεγμένη γλώσσα είναι ενδεικτική μη λειτουργίας της, ακόμα κι αν αυτή ονομάζεται "προεπιλεγμένη' όπως φαινόταν στο αρχικό screenshot. Τώρα, δείχνει έτσι:

 

Ορθογράφος πρόβλημα4.png

...αναρωτιέμαι πάντως αν ήταν εφικτό να τσεκαριστεί κάπως  ελληνική γλώσσα χωρίς την εγκατάσταση της επέκτασης "Orthos".

 

18 ώρες πριν, mphxths είπε

Σου εχω νεα. Το libreoffice εχει φτασει στην εκδοση 7.0.4 . To kubuntu 20.4 εχει μεινει πισω. Ειτε ενημερωνεις σε kubuntu 20.10 , ειτε αλλαζεις διανομη , ειτε βαζεις το libreoffice μεσω flatpak που ειναι στην εκδοση 7.0.4.
Θα μου πεις μπορει να φταιει κατι αλλο και οχι η εκδοση. Σαφως , αλλα καλο ειναι να ειμαστε στην τελευταια εκδοση για να αποκλειουμε προβληματα που να οφειλονται σε τετοια θεματα.

Σωστό, αλλά η αναβάθμιση έκδοσης λειτουργικού μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα σε προγράμματα που κατά τα άλλα λειτουργούν μια χαρά. Γενικά είναι καλό να επιμείνει κανείς στο πρόβλημα και για διδακτικούς λόγους και να αφήνει λύσεις όπως αναβάθμιση έκδοσης / format κλπ σαν τελευταίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Γενικά είναι καλό να επιμείνει κανείς στο πρόβλημα και για διδακτικούς λόγους και να αφήνει λύσεις όπως αναβάθμιση έκδοσης / format κλπ σαν τελευταίες.

Μεχρι να πεσει καποιος σε προβλημα που εχει λυθει απο μεταγενεστερη εκδοση και πει αλλο τραγουδι μετα. Το οτι το συγκεκριμενο προβλημα δεν ειχε να κανει με ενημερωση του εν λογω προγραμματος αυτο δεν παει να πει οτι ειναι παντα ετσι. Η λογικη λεει οτι εχουμε το προγραμμα μας πληρως ενημερωμενο για να βγαλουμε απο τους παραγοντες τους προβληματος την μη ενημερωση του προγραμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 6:26 ΜΜ, mphxths είπε

Σου εχω νεα. Το libreoffice εχει φτασει στην εκδοση 7.0.4 . To kubuntu 20.4 εχει μεινει πισω. Ειτε ενημερωνεις σε kubuntu 20.10 , ειτε αλλαζεις διανομη , ειτε βαζεις το libreoffice μεσω flatpak που ειναι στην εκδοση 7.0.4.
Θα μου πεις μπορει να φταιει κατι αλλο και οχι η εκδοση. Σαφως , αλλα καλο ειναι να ειμαστε στην τελευταια εκδοση για να αποκλειουμε προβληματα που να οφειλονται σε τετοια θεματα.

Ξέχασες το πιο εύκολο από όλα. Το επίσημο ppa.

Στις 27/12/2020 στις 3:32 ΜΜ, mphxths είπε

Μεχρι να πεσει καποιος σε προβλημα που εχει λυθει απο μεταγενεστερη εκδοση και πει αλλο τραγουδι μετα. Το οτι το συγκεκριμενο προβλημα δεν ειχε να κανει με ενημερωση του εν λογω προγραμματος αυτο δεν παει να πει οτι ειναι παντα ετσι. Η λογικη λεει οτι εχουμε το προγραμμα μας πληρως ενημερωμενο για να βγαλουμε απο τους παραγοντες τους προβληματος την μη ενημερωση του προγραμματος...

Δεν συμφωνώ με την αναβάθμιση για την αναβάθμιση. Μια χαρά είναι οι LTS εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Επειδη θελω να επεξεργαστω ενα αρχειο .docx με libreoffice οταν πάω και το αποθηκευμένο σαν .docx αρχειο και μετα το ανοιξω με libreoffice μου βγαζει αυτα που εκανα αλλόκοτα, στο κινητο με την εφαρμογή να ανοιγει αρχεια docx μου γραφει κατεστραμενο αρχειο.

Υπάρχει καποια λυση; Το αρχειο πρέπει να το στείλω αύριο με μαιλ. Σαν pdf δεν ξερω αν το δεχτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες "αλλοκοτα"? Γενικα ειναι "feature" των εφαρμογων του libreoffice (και του openoffice πριν απο αυτο) το να χαλανε το layout των "κακων" file formats του ms office. Αν απο την αλλη στα βγαζει σαν ιερογλυφικα, τοτε οντως το αρχειο σου εινια κατεστραμμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου εστειλαν ενα αρχειο word να συμπληρωσω τα στοιχεία μου και να τικαρω αν συμφωνω ή διαφωνω, το αρχειο το επεξεργαζομαι, βαζω στο κουτακι το ✓ που χρειαζεται και το αποθηκευω ως docx οταν παω να το ξανανοιξω εκει που εβαλα το ✓ εμφανιζεται κατι τετοιο [] , στο pdf ή στην μορφη που τα αποθηκευει το libreoffice τα εμφανιζει κανονικα.

Αν ειναι docx και το στειλω στο μαιλ μου, με εμφανιζει κατεστραμενο αρχειο. Το ιδιο αρχειο στο πισι ανοίγει. Με libreoffice παντα. Ενώ στο κινητο εχω την εφαρμογή των office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα μου εστειλαν ενα αρχειο word να συμπληρωσω τα στοιχεία μου και να τικαρω αν συμφωνω ή διαφωνω, το αρχειο το επεξεργαζομαι, βαζω στο κουτακι το ✓ που χρειαζεται και το αποθηκευω ως docx οταν παω να το ξανανοιξω εκει που εβαλα το ✓ εμφανιζεται κατι τετοιο [] , στο pdf ή στην μορφη που τα αποθηκευει το libreoffice τα εμφανιζει κανονικα.

Αν ειναι docx και το στειλω στο μαιλ μου, με εμφανιζει κατεστραμενο αρχειο. Το ιδιο αρχειο στο πισι ανοίγει. Με libreoffice παντα. Ενώ στο κινητο εχω την εφαρμογή των office.

Δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα μεταξύ LibreOffice και MS Office. Και εμένα στο Excel, το LibreOffice δεν εμφανίζει κανονικά τους πίνακες. Είτε ζεις με αυτό, είτε αποθηκεύεις στο εγγενές format του Libre και στέλνεις σε άλλους σε PDF. Γιατί να μην το δεχθούν, το PDF είναι παγκοσμίως η πιο διαδεδομένη και αποδεκτή μορφή αρχείου, είναι το πιο γνωστό standard.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...