Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nancy1 είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση βασικά σε αυτούς που έχουν δώσει ήδη την εξέταση..

Εμένα σήμερα το πρωί μου έστειλαν ένα digital bange ότι έχω το Β2, δεν αναφέρει όμως όνομα τίποτα πάνω.. Θα μου στείλουν ελπίζω και άλλο αποδεικτικό έτσι δεν είναι;; Πέρα από το πιστοποιητικό που θα έρθει μέσω ταχυδρομείου..

Καλησπέρα, σε ειδοποίησαν με email για αυτό η μπήκες στο σάιτ και το είδες;και μετά από πόσες μέρες αφού το έδωσες; 

Επεξ/σία από Pearl06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Pearl06 είπε

Καλησπέρα, σε ειδοποίησαν με email για αυτό η μπήκες στο σάιτ και το είδες;και μετά από πόσες μέρες αφού το έδωσες; 

Με ειδοποίησαν με mail! Έδωσα την Παρασκευή οπότε λογικά αυτές τις μέρες θα έπρεπε να το είχαν στείλει..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Nancy1 είπε

Με ειδοποίησαν με mail! Έδωσα την Παρασκευή οπότε λογικά αυτές τις μέρες θα έπρεπε να το είχαν στείλει..

@Nancy1 γεια σου και απο μενα!! μολις πριν λιγο ειδα τις απαντησεις στο βοηθητικο υλικο με τα 14 τεστ που εχουμε και η βαθμολογια ειναι διαφορετικη αναλογως ποσα σωστα εχω πιασει δηλαδη,  σε καποιες ερωτησεις εχω γυρω στα 40% και ασε αλλες  90%. να ανησυχισω? θελω και γω να πιασω β2 εστω c1... τι να κανω?? διαβαζω οτι το τεστ το τελικο δεν εχει καμια σχεση με αυτα εδω και απορρω... λογικο θα μου πεις διοτι αυτα εδω ειναι για δικια σου εξασκηση.

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε αυτο δινεις 119-175 ευρω απ'οτι ειδα, εχεις δωρεαν υλικο να διαβασεις φανταζομαι μονος σου offline και μια φορα εξετραστρα;
Αν π.χ. δωσεις και κοπεις ή παρεις το Β2 και θες C1-C2, τι πληρωνεις για να ξαναδωσεις αργοτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Παιδια σε αυτο δινεις 119-175 ευρω απ'οτι ειδα, εχεις δωρεαν υλικο να διαβασεις φανταζομαι μονος σου offline και μια φορα εξετραστρα;
Αν π.χ. δωσεις και κοπεις ή παρεις το Β2 και θες C1-C2, τι πληρωνεις για να ξαναδωσεις αργοτερα;

ναι αν θελεις να δωσεις για επανεξεταση δινεις 100ε οσες φορες θες να δωσεις για να φτασεις τον στοχο σου!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nancy1 είπε

Θα μου στείλουν ελπίζω και άλλο αποδεικτικό έτσι δεν είναι...

Υπάρχει άλλο αποδεικτικό πέρα από το ίδιο το πιστοποιητικό; Το πιστοποιητικό μπορείς πάντως να το κατεβάσεις σε pdf και να το εκτυπώσεις ελεύθερα και μέσα από το site της LTE. Θα συνδεθείς με τα στοιχεία λογαριασμού που σου έδωσαν από το φροντιστήριο. Μια τέτοια εκτύπωση πρέπει να είναι επαρκής ως δικαιολογητικό σε μεταπτυχιακό αλλά για πιο επίσημη χρήση (προκηρύξεις δημοσίου) πιθανότατα θα χρειαστεί μετάφραση και επικύρωση από δικηγόρο, υπηρεσία που παρέχει η go-learn με extra χρέωση 35€ + 7 για αποστολή με ACS = σύνολο 42€ 😠.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tedybear είπε

Υπάρχει άλλο αποδεικτικό πέρα από το ίδιο το πιστοποιητικό; Το πιστοποιητικό μπορείς πάντως να το κατεβάσεις σε pdf και να το εκτυπώσεις ελεύθερα και μέσα από το site της LTE. Θα συνδεθείς με τα στοιχεία λογαριασμού που σου έδωσαν από το φροντιστήριο. Μια τέτοια εκτύπωση πρέπει να είναι επαρκής ως δικαιολογητικό σε μεταπτυχιακό αλλά για πιο επίσημη χρήση (προκηρύξεις δημοσίου) πιθανότατα θα χρειαστεί μετάφραση και επικύρωση από δικηγόρο, υπηρεσία που παρέχει η go-learn με extra χρέωση 35€ + 7 για αποστολή με ACS = σύνολο 42€ 😠.

Ναι ναι τα ξέρω όλα αυτά.. Απλά ακόμα δε μου έχουν στείλει ούτε ηλεκτρονικά το αποδεικτικό.. Το μόνο που μου έχουν στείλει μέχρι σήμερα είναι ένα badge που λέει Β2 certified χωρίς το όνομα μου χωρίς τίποτα.. άρα να περιμένω έτσι;;

13 λεπτά πριν, Nancy1 είπε

Τελικά είχες δίκιο μπήκα στη σελίδα και το βρήκα! Ευχαριστώ πολύ! Επικύρωση κάνουμε σίγουρα.. Χρειάζεται και μετάφραση όμως ε;; Επίσης αυτά τα κάνουμε στο έγγραφο που έχουμε ηλεκτρονικά ή σε αυτό που θα μας στείλουν με ταχυδρομείο σε 4 εβδομάδες περίπου;

 

Στις 30/3/2021 στις 4:34 ΜΜ, Pearl06 είπε

Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτο που βγαινει εκείνη την ώρα που δινεις;;

π.χ. 72%= β2??

Ευχαριστώ.

 

Ναι

Στις 30/3/2021 στις 4:34 ΜΜ, Pearl06 είπε

Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτο που βγαινει εκείνη την ώρα που δινεις;;

π.χ. 72%= β2??

Ευχαριστώ.

 

Ναι

Στις 30/3/2021 στις 4:34 ΜΜ, Pearl06 είπε

Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτο που βγαινει εκείνη την ώρα που δινεις;;

π.χ. 72%= β2??

Ευχαριστώ.

 

Ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει κανεις προσπαθεια για κοινοποιηση οθονης με οποιοδηποτε προγραμμματακι π.x discord ώστε να τον βοηθαει ο καθηγητης/φιλος με τις απαντησεις ;

Εχει δουλεψει αυτος ο τροπος σε πολλα πανεπιστημια για εξεσταστικη, αλλα εδω δεν εχω κανεναν γνωστο που να το εχει κανει και συνεχεια βλεπω διαφορους που λενε οτι το προγραμμα που ανοιγεις για να συνδεθεις και να δωσεις, σου κλεινει οτιδηποτε εχεις ανοιχτο κτλ κτλ. 

Επεξ/σία από coniste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, coniste είπε

Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει κανεις προσπαθεια για κοινοποιηση οθονης με οποιοδηποτε προγραμμματακι π.x discord ώστε να τον βοηθαει ο καθηγητης/φιλος με τις απαντησεις ;

Εχει δουλεψει αυτος ο τροπος σε πολλα πανεπιστημια για εξεσταστικη, αλλα εδω δεν εχω κανεναν γνωστο που να το εχει κανει και συνεχεια βλεπω διαφορους που λενε οτι το προγραμμα που ανοιγεις για να συνδεθεις και να δωσεις, σου κλεινει οτιδηποτε εχεις ανοιχτο κτλ κτλ. 

καλύτερο θα ήταν να ψάχνατε τρόπο για το πως θα πάρετε πτυχίο ΧΩΡΙΣ βοήθεια από άλλον ΠΑΡΑ να εφευρίσκεται τρόπους για να κλέψετε στις εξετάσεις και δυστυχώς για εσάς ναι ισχύει ότι κατεβαίνει πρόγραμμα 1 ώρα πριν την εξέταση που μπλοκάρει κάθε επικοινωνία του υπολογιστή ΕΚΤΟΣ από τη λειτουργία κάμερας και μικροφώνου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα έδωσα την εξέταση. Τα αποτελέσματα μου ήταν 84/100,άρα υποθέτω ότι θα μου δώσουν το C1. Λέω "υποθέτω" γιατί έλεγε στη οθόνη : Please not that the results are provisional and subject to the final verification of PeopleCert. The candidate's overall score and CEFR level is not the average of the scores for each of the two parts of the test (Listening and Reading). The final overall result is calculated from the responses to all the items in the test, taking into account the level of difficulty of each of them. 

Αν όντως έχω πάρει το C1, είμαι ικανοποιημένη, γιατί και όσα τεστ έκανα στο ίντερνετ πριν δώσω την εξέταση, αυτό το αποτέλεσμα μου έδιναν. Εκτός από τα δύο τεστ που υπήρχαν στην σελίδα του language cert, όπου εκεί κάνοντας τα τεστ, μου έβγαζε αποτέλεσμα για C2 (110 ερωτήσεις είχαν εκεί). Αλλά είναι λογικό, διότι οι ερωτήσεις που είχαν, κάλυπταν από A1-C2, άρα οι πρώτες ερωτήσεις ήταν πανευκολες κ προφανώς χτύπαγες καλύτερη βαθμολογία. Στην εξέταση, επειδή είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας κ έχει τις μισές ερωτήσεις, να σας πω ότι αυτές οι πολύ εύκολες ερωτήσεις που είχα δει στα προπαρασκευαστικά τεστ, δεν υπήρχαν καν! Οι ερωτήσεις ήταν κατευθείαν μεσαίου επιπέδου κ πάνω. 

Ο χρόνος είναι άπλετος. Μου περίσσεψε πάνω από μισή ώρα, άρα κάντε το reading με την ησυχία σας. 

Το listening είναι νομίζω βατό κ κατανοητό, αλλά θέλει κ κριτική σκέψη. Εκεί είναι το δύσκολο. Δυστυχώς ούτε εγώ είχα πολύ χρόνο να διαβάσω τις ερωτήσεις καλά πριν ξεκινήσει η ηχογράφηση, αρα εκεί ζορίστηκα λίγο αλλά όλα τα listening όλων των φορέων πιστοποίησης έτσι είναι! Πρέπει να το χωνέψουμε κ να πάμε παρακάτω. 

 

Tips:

#Μην δώσετε βάση στην γραμματική, δεν είχα ούτε μια ερώτηση στην οποία έπρεπε να διαλέξω τον σωστό χρόνο. 

#Διαβαστε vocabulary. Ιδιαίτερα business.

#Δωστε ιδιαίτερη σημασία σε αγγλικές ιδιωματικές εκφράσεις και phrasal verbs.  Όπως πχ "I came up with an idea" , "From pillar to post" , "Barring the unexpected" , "Make common cause" κτλ. 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 12:27 ΠΜ, coniste είπε

Υπαρχει περιπτωση να εχει κανει κανεις προσπαθεια για κοινοποιηση οθονης με οποιοδηποτε προγραμμματακι π.x discord ώστε να τον βοηθαει ο καθηγητης/φιλος με τις απαντησεις ;

Εχει δουλεψει αυτος ο τροπος σε πολλα πανεπιστημια για εξεσταστικη, αλλα εδω δεν εχω κανεναν γνωστο που να το εχει κανει και συνεχεια βλεπω διαφορους που λενε οτι το προγραμμα που ανοιγεις για να συνδεθεις και να δωσεις, σου κλεινει οτιδηποτε εχεις ανοιχτο κτλ κτλ. 

Κλείνει όλες τις εφαρμογές, επίσης ελέγχει τις εξόδους του υπολογιστή οπότε βλέπει τι έχεις συνδεδεμένο πάνω στον υπολογιστή.  Αν έχεις συνδέσει μια δεύτερη οθόνη για παράδειγμα θα την εντόπισουν. 

Επεξ/σία από johnsti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 9:57 ΜΜ, Nancy1 είπε

Χρειάζεται και μετάφραση όμως ε;; Επίσης αυτά τα κάνουμε στο έγγραφο που έχουμε ηλεκτρονικά ή σε αυτό που θα μας στείλουν με ταχυδρομείο σε 4 εβδομάδες περίπου;

Στην τρέχουσα πρόσκληση για προσωπικό σε δομές υγείας (ΤΟΜΥ) στην Ενότητα Δ που αναφέρεται σε Τίτλους Γλωσσομάθειας και Τρόπους Απόδειξης, έχει (σελ. 165) σημείωση που γράφει: «Όλοι οι τίτλοι σπουδών ξένης γλώσσας πρέπει να συνοδεύονται από επίσημη μετάφρασή τους στην ελληνική γλώσσα.»
Μπορεί να θυμάσαι και 'συ δηλώσεις αρκετούς μήνες πριν ότι "εφόσον πρόκειται για τίτλους γραμμένους σε βασικές γλώσσες της EU δε θα απαιτείται μετάφραση" (για προκηρύξεις μέσω ΑΣΕΠ) αλλά μέχρι να γίνει η θεωρία πράξη απέχουμε πολύ. Άλλωστε έχουμε και τόσους δικηγόρους που πρέπει να βγάλουν το ψωμάκι τους…
Για μεταπτυχιακό δε φαντάζομαι να θέλουν και μετάφραση (ούτε και στον ιδιωτικό τομέα).

Τώρα για το τι θα επικυρώσεις, το pdf ή του ταχυδρομείου, θα έλεγα εκείνο του ταχυδρομείου που είναι το πρωτότυπο και καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tedybear είπε

Στην τρέχουσα πρόσκληση για προσωπικό σε δομές υγείας (ΤΟΜΥ) στην Ενότητα Δ που αναφέρεται σε Τίτλους Γλωσσομάθειας και Τρόπους Απόδειξης, έχει (σελ. 165) σημείωση που γράφει: «Όλοι οι τίτλοι σπουδών ξένης γλώσσας πρέπει να συνοδεύονται από επίσημη μετάφρασή τους στην ελληνική γλώσσα.»
Μπορεί να θυμάσαι και 'συ δηλώσεις αρκετούς μήνες πριν ότι "εφόσον πρόκειται για τίτλους γραμμένους σε βασικές γλώσσες της EU δε θα απαιτείται μετάφραση" (για προκηρύξεις μέσω ΑΣΕΠ) αλλά μέχρι να γίνει η θεωρία πράξη απέχουμε πολύ. Άλλωστε έχουμε και τόσους δικηγόρους που πρέπει να βγάλουν το ψωμάκι τους…
Για μεταπτυχιακό δε φαντάζομαι να θέλουν και μετάφραση (ούτε και στον ιδιωτικό τομέα).

Τώρα για το τι θα επικυρώσεις, το pdf ή του ταχυδρομείου, θα έλεγα εκείνο του ταχυδρομείου που είναι το πρωτότυπο και καλά.

Ναι ευχαριστώ! Το μετέφρασα και το επικυρωσα ήδη.. Ολως παραδόξως ήρθε μέσα σε τρεις μέρες το πιστοποιητικό! 😳😳😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MarikaPiou είπε

Μόλις τώρα έδωσα την εξέταση. Τα αποτελέσματα μου ήταν 84/100,άρα υποθέτω ότι θα μου δώσουν το C1. Λέω "υποθέτω" γιατί έλεγε στη οθόνη : Please not that the results are provisional and subject to the final verification of PeopleCert. The candidate's overall score and CEFR level is not the average of the scores for each of the two parts of the test (Listening and Reading). The final overall result is calculated from the responses to all the items in the test, taking into account the level of difficulty of each of them. 

Αν όντως έχω πάρει το C1, είμαι ικανοποιημένη, γιατί και όσα τεστ έκανα στο ίντερνετ πριν δώσω την εξέταση, αυτό το αποτέλεσμα μου έδιναν. Εκτός από τα δύο τεστ που υπήρχαν στην σελίδα του language cert, όπου εκεί κάνοντας τα τεστ, μου έβγαζε αποτέλεσμα για C2 (110 ερωτήσεις είχαν εκεί). Αλλά είναι λογικό, διότι οι ερωτήσεις που είχαν, κάλυπταν από A1-C2, άρα οι πρώτες ερωτήσεις ήταν πανευκολες κ προφανώς χτύπαγες καλύτερη βαθμολογία. Στην εξέταση, επειδή είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας κ έχει τις μισές ερωτήσεις, να σας πω ότι αυτές οι πολύ εύκολες ερωτήσεις που είχα δει στα προπαρασκευαστικά τεστ, δεν υπήρχαν καν! Οι ερωτήσεις ήταν κατευθείαν μεσαίου επιπέδου κ πάνω. 

Ο χρόνος είναι άπλετος. Μου περίσσεψε πάνω από μισή ώρα, άρα κάντε το reading με την ησυχία σας. 

Το listening είναι νομίζω βατό κ κατανοητό, αλλά θέλει κ κριτική σκέψη. Εκεί είναι το δύσκολο. Δυστυχώς ούτε εγώ είχα πολύ χρόνο να διαβάσω τις ερωτήσεις καλά πριν ξεκινήσει η ηχογράφηση, αρα εκεί ζορίστηκα λίγο αλλά όλα τα listening όλων των φορέων πιστοποίησης έτσι είναι! Πρέπει να το χωνέψουμε κ να πάμε παρακάτω. 

 

Tips:

#Μην δώσετε βάση στην γραμματική, δεν είχα ούτε μια ερώτηση στην οποία έπρεπε να διαλέξω τον σωστό χρόνο. 

#Διαβαστε vocabulary. Ιδιαίτερα business.

#Δωστε ιδιαίτερη σημασία σε αγγλικές ιδιωματικές εκφράσεις και phrasal verbs.  Όπως πχ "I came up with an idea" , "From pillar to post" , "Barring the unexpected" , "Make common cause" κτλ. 

 

 

Ναι το C1 πήρες!

Το είχα κι εγώ απορία αλλά το ποσοστο δεν αλλάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pearl06 είπε

Ναι το C1 πήρες!

Το είχα κι εγώ απορία αλλά το ποσοστο δεν αλλάζει!

Πω πω σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με καθησυχάζεις τώρα, γτ το είχα απορία και ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξη για το αποτέλεσμα που είδα στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...