Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, tedybear είπε

Όχι, δεν μου έτυχε απο σταθερό που έδωσα και τις δυο φορές, να ζητήσουν να δουν τις καλωδιώσεις ή να τραβήξω τον πύργο που βρίσκεται κάτω απ' το γραφείο, για να δουν τι συνδέεται και που καταλήγει. Πρακτικά είναι ανέφικτο με τον τρόπο αυτό να καταλάβουν αν κάτι είναι εκτός ...προδιαγραφών. Εκτός αν μιλάμε για τραβηγμένες περιπτώσεις π.χ. κανα χύμα καλώδιο πολλά μέτρα που πηγαίνει σε διπλανό δωμάτιο. Υποθέτω ότι βασίζονται περισσότερο στο πρόγραμμά του ExamShield για να δουν την επιφάνεια εργασίας στον υπολογιστή σου και να αναγνωρίσουν συνδέσεις, θύρες, προγράμματα και υπηρεσίες "ύποπτες". Δείχνεις φυσικά την επιφάνεια του γραφείου σου και το χώρο σου ολόγυρα αλλά μέχρι εκεί. Τώρα αν κάτι τους κάνει εντύπωση και ζητήσουν να δουν ή να ξαναδούν (ακόμα και κατά τη διάρκεια της εξέτασης) κάποια λεπτομέρεια, δεν το ξέρω αλλά νομίζω πως έχουν αυτό το δικαίωμα. 

 

 

Μαλιστα, ενας φιλος μου ειπε οτι του συνεβει απλα να δειξει με σελφι απο κντο το λαπτοπ μπροστα, για σταθερο υπολογιστη νμζω καπου ειχα διαβασει οτι ειχε γινει αλλα μπορει εξωτερικο να ηταν οχι Ελλαδα, παντως το προγραμμα examshied ειναι υψηλων προδιαγραφων, μονο κανας χακερ πυστευω μπορει να τ ξεγελασει και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 479
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρετε.

Καθὼς πρόσφατα ἐξετάστηκα, σκέφτηκα ὅτι ἴσως ἡ ἐμπειρία μου νὰ εἶναι χρήσιμη σὲ κάποιους, ἂν καὶ πολλὰ ἔχουν ἤδη λεχθεῖ.

Πρέπει, πρῶτα, νὰ ἀναφέρω ὅτι ἀντιμετώπισα ἕνα μικροπρόβλημα μὲ τὸ πρόγραμμά τους, τὸ ὁποῖο μοῦ ζητοῦσε νὰ πατήσω “ok” ὥστε νὰ κλείσει αὐτόματα μίαν ἀναβάθμιση τοῦ Microsoft Edge. Μόλις τὸ πατοῦσα ἐμφανιζόταν ξανὰ καὶ ξανὰ τὸ ἴδιο παράθυρο χωρὶς νὰ γίνεται τίποτε. Τελικὰ ἄνοιξα τὸν Edge (καὶ μάλιστα πρώτη φορὰ στὰ χρονικὰ) καὶ τὸν… ἔκλεισα ἰδίοις δακτύλοις καὶ ὅλα καλά. Μικρὴ καθυστέρηση ἀπὸ πλευρᾶς τοῦ ἐπιτηρητῆ καί, ἀφοῦ πάλευα νὰ δείξω τὸν χῶρο ἀπὸ laptop μὲ πολὺ κοντὸ καλῴδιο ethernet + φορτίσεως + ἀκουστικῶν + ποντικιοῦ (μὲ ὅ,τι συνεπάγεται), τοῦ ἔδειξα τὴν ταυτότητα καὶ ἄρχισε τὸ test.

Προσοχὴ ἐδῶ: Τὰ πλῆκτρα τοῦ ἤχου τῶν ἀκουστικῶν μου δὲν λειτουργοῦσαν καὶ δὲν παρετήρησα καλὰ τὸ interface, τὸ ὁποῖον εἶχε ἐπάνω δεξιὰ ἐπιλογὴ γιὰ ἔνταση τοῦ ἤχου (χρήσιμο καὶ τὸ κουμπὶ γιὰ zoom ἐπάνω ἀριστερὰ γιὰ τὸ reading, ποὺ εἶδα μετά). Ἀποτέλεσμα ἦταν νὰ κουφαθῶ στὸν 1ο διάλογο καί, ἴσως -δὲν θυμᾶμαι-, νὰ χάσω τὴν ἐρώτηση καὶ στὶς δύο της ἐπαναλήψεις. Κοιτᾶξτέ το πρὶν τὴν ἔναρξη, καθὼς θὰ ἔχετε χρόνο.

Στὰ τῆς ἐξετάσεως ἔχουν λεχθεῖ ὅλα, συνεπῶς ἐπαναλαμβάνω ὅτι δὲν χρειάζεται νὰ κάνετε ἐπανάληψη στὴν γραμματικὴ- ἴσως σὲ κάποιες λέξεις. Γενικῶς δὲν νομίζω ὅτι ἐὰν διαβάσετε πρὶν δώσετε θὰ ἀλλάξει κάτι. Ὅλοι, οἱουδήποτε ἐπιπέδου, εἴχαμε ἄγνωστες λέξεις/ἐκφράσεις (σίγουρα μερικὰ phrasal verbs), ἡ δὲ ποικιλία εἶναι τόση ποὺ καλύτερο, πιστεύω, εἶναι νὰ παίξετε καὶ κάνα τζόκερ ὅσο διαβάζετε μὲ σκοπὸ τὸ πιὸ πάνω ἐπίπεδο.

Στὰ προσομοιώσεως (ἔκανα τὰ περισσότερα) ἔπιανα συνήθως τὸ C1 καὶ σὲ λίγα τὸ C2 καὶ τὰ εὕρισκα ἁπλᾶ. Ἡ ἐξέταση ἦταν δύο ἐπίπεδα πιὸ πάνω ἀπὸ τὰ δοθέντα πρὸς ἐξάσκησιν. Στὸ Listening μοῦ φάνηκαν λίγο πιὸ δύσκολα (ἴσως κάνω λάθος λόγῳ κούρασης καὶ νέου περιβάλλοντος) ἀλλὰ τὸ reading ἀναμφίβολα καὶ δὴ τὸ «μεγάλο» κείμενο, τὸ ὁποῖο καὶ δὲν μὲ ἐνδιέφερε καθόλου θεματικῶς. Μόνον ἐκεῖ μοῦ ἔτυχαν ἀπαντήσεις ποὺ ταίριαζαν πάνω ἀπὸ μία, ἐνῷ στὰ mock τὸ συναντοῦσα συχνὰ (π.χ. «Θέλεις τὸ χ φαγητό;». «Ὄχι γιατὶ εἶναι λαδερὸ καὶ τὰ λαδερὰ μὲ πειράζουν στὸ στομάχι». Καὶ οἱ ἀπαντήσεις ἦταν τύπου «Δὲν τὸ ἔφαγε γιατὶ α) ἦταν πολὺ λαδερὸ β) τὴν πείραζε στὸ στομάχι γ) ἦταν ἀκριβό.»). Καλὰ κρασιά.

Τελικῶς πέτυχα τὸ C1 μὲ λίγο πάνω ἀπὸ 80% ἀλλὰ δὲν εἶχα σὲ πολλὲς ἐρωτήσεις τὴν σιγουριὰ ποὺ εἶχα ὅταν ἀπαντοῦσα στὰ mock. Νὰ περιμένετε χειρότερα ἀποτελέσματα ἀπὸ ἐκεῖνα τῶν mock ἀλλὰ ὄχι σὲ πολὺ μεγάλο βαθμό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!!! Έδωσα εξετάσεις εχθές το τελικό αποτέλεσμα είναι 90% στο παραπέντε C2  ✌️✌️✌️✌️

Ερώτηση: 1. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το C2; 

Ερώτηση: 2. Σε πόσες μέρες θα έχω το πτυχίο- πιστοποίηση στα χέρια μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SkMike είπε

Καλησπέρα σας !!!! Έδωσα εξετάσεις εχθές το τελικό αποτέλεσμα είναι 90% στο παραπέντε C2  ✌️✌️✌️✌️

Ερώτηση: 1. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το C2; 

Ερώτηση: 2. Σε πόσες μέρες θα έχω το πτυχίο- πιστοποίηση στα χέρια μου ;

Αν θες πες λιγο μεθοδο διαβασματος που ακολουθησες πχ στηριχτηκες μονο στα τεστ της golearn ή επεκταθηκες κτλ

Εριξες βαρος σε λεξιλογιο κ listening ή εκανες πρακτικη κ σε αλλα θεματα?

Μπραβο για το c2,δεν νομιζω να αλλαξει κατι στην πορεια μεχρι να το παραλαβεις.

αν εδωσες μεσω golearn εχουν τηλ.επικοινωνιας κ ιμειλ για να τους ρωτησεις για το χαρτι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Colocation, phrasal verbs, λογική & λίγη τύχη!  Άρχισα να κάνω διάφορα τεστακια "δωρεάν"  τόσο από την επίσημη σελίδα language cert όσο και από διάφορα φροντιστήρια. 

Τεστακια* άρχισε καλύτερα από το πιο μικρό επίπεδο μέχρι το C2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SkMike είπε

Colocation, phrasal verbs, λογική & λίγη τύχη!  Άρχισα να κάνω διάφορα τεστακια "δωρεάν"  τόσο από την επίσημη σελίδα language cert όσο και από διάφορα φροντιστήρια. 

Τεστακια* άρχισε καλύτερα από το πιο μικρό επίπεδο μέχρι το C2. 

σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα.εδωσα στης 20/9.πηρα το C1 με διαβασμα μιας εβδομαδας.εκανα τα 6 mock test τους.νομιζα οτι παλευω μονο για το B2,δεν ηξερα οτι μπορουσα να χτυπησω και επιπεδο C2.δεν πειραζει,μου εφτανε αυτο.το listening ηταν δυσκολο παιδες.παροτι τα αγγλικα μου ειναι πολυ καλα,με μπερδεψε αρκετες φορες..το πτυχιο δε χρειαζεται μεταφραση για ΑΣΕΠ απο οτι ξερω.η εμπειρια πολυ καλη,πολυ εξυπηρετικοι...

να κανετε check οτι δουλευουν ολα σωστα πριν το τεστ.εγω το εκανα δυο φορες.μια μερα πριν και τη ιδια μερα.να εχετε σκαναρισμενο αντιγραφο ταυτοτητας ή διπλωμα,για να μη ταλαιπωρηθειτε

Επεξ/σία από spyrskal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 11:42 ΠΜ, paraske είπε

ωραια!! Ποιο ποσοστο επιασες; 

Γεια σου κορίτσι συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και για όλα αυτά που γράφεις. θα μπορούσες να μου στείλεις υλικό για διάβασμα και mock tests? θέλω να πιάσω το Β2. Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δίνω την Τρίτη 28/09/21 [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MARIAREFLEX είπε

Γεια σου κορίτσι συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και για όλα αυτά που γράφεις. θα μπορούσες να μου στείλεις υλικό για διάβασμα και mock tests? θέλω να πιάσω το Β2. Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δίνω την Τρίτη 28/09/21 [email protected]

δεν γραφτηκες στο φροντιστηριο golearn? Σημερα μου εστειλαν ταχυδρομικα το πιστοποιητικο γλωσσομαθιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εύχομαι και ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σύντομα δίνω και εγώ εξετάσεις και θα ήθελα  να ρωτήσω τα εξής πόση ώρα διαρκεί ο έλεγχος πριν δώσεις και τι σου ζητάνε να δείξεις εκτός από ταυτότητα να κανεις γύρα το δωμάτιο η αρκεί να το δείξεις με την κάμερα στην γωνία ψηλά;Επίσης γίνεται να έχω ασύρματο ποντίκι συνδεδεμένο και πληκτρολόγιο η όλες τις συνδέσεις σου τις κόβουν; Ζητούν να δουν και καλώδια γενικώς; Προφανώς υποθέτω ότι  για να ζητούν να δουν την οθόνη σου με σελφι η καθρεφτάκι δεν έχουν πρόσβαση σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akaliptos_150 είπε

θα ήθελα  να ρωτήσω τα εξής...

Δεν υπάρχει πρόβλημα με ασύρματο ποντίκι/πληκτρολόγιο. Και ‘γω ασύρματο ποντίκι είχα, δε μου έβγαλε καμία ειδοποίηση το examshield ούτε παραπονέθηκε η επιτηρητής. Ούτε σου κόβουν τις συνδέσεις. Στο internet πάντως καλύτερα να είσαι ενσύρματα για λόγους σταθερότητας και ταχύτητας σύνδεσης στην πλατφόρμα.

Τώρα για το χρόνο ελέγχου δε θα περάσει συνολικά τα 5-10 λεπτά. Πόσο χρόνος χρειάζεται για να δείξεις 4 τοίχους, να δουν ότι οι κουρτίνες και οι πόρτες είναι κλειστές και ότι δεν υπάρχει τίποτα άσχετο επάνω στο γραφείο σου; Την οθόνη εμένα δε μου ζήτησαν να τη δείξω ούτε και τίποτα καλώδια. Λογικά την είδαν πάντως γιατί έδωσα από σταθερό και η κάμερα μπορούσε να μετακινηθεί (την είχα πάρει στο χέρι και έδειχνα τοίχους και επιφάνειες). Σίγουρα θα θέλουν να δουν την επιφάνεια του γραφείου για να βεβαιωθούν ότι είναι άδειο και δεν υπάρχει π.χ. κάνα λεξικό επάνω. Ούτε selfi μου ζητήθηκε, είχα έτοιμο σε jpg ένα αντίγραφο του «εγγράφου ταυτοποίησης» που το ανέβασα όταν εμφανίστηκε η σχετική επιλογή. Τα μόνα προβλήματα που είχα στα "προκαταρκτικά" ήταν στην 1η εξέταση το ανοικτό στο background skype που το είδε το examShield και ζήτησε να το κλείσω και στη 2η εξέταση ότι η επιτηρήτρια δεν έβλεπε καλά το δίπλωμα οδήγησης που είχα δηλώσει ως έγγραφο ταυτοποίησης. Ανεξάρτητα που το είχα ανεβάσει, έπρεπε να το δει και live. Εκεί μου ζήτησε να το φωτογραφίσω με το κινητό, να κάνω ζουμ στη φώτο αυτή και να της την δείξω στην κάμερα του υπολογιστή για να επιβεβαιώσει τα στοιχεία μου.

Μην αγχώνεστε με τα τυπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από εμένα! Είμαι εκπαιδευτικός. Παιδιά (όσοι έδωσαν κ πέτυχαν) είναι αξιοπιστο? Μαζι με σεμιναριο που θέλω να κάνω μου δίνει έκπτωση σε αγγλικά κ υπολογιστές. Σε πόσο διάστημα δίνεται το πιστοποιητικό? Αναγνωρίζονται όντως από ΑΣΕΠ? Ή Θα τα δωσω τζάμπα τα χρήματα μου εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, marbel είπε

Σε πόσο διάστημα δίνεται το πιστοποιητικό? Αναγνωρίζονται όντως από ΑΣΕΠ?

Απ΄ τη στιγμή που θα πετύχεις στις εξετάσεις έχεις ένα e-CERT με την πστοποίηση, που μπορείς να κατεβάσεις από την LTE μέσα σε 2 μέρες. Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις ένα 10-ήμερο να σου έρθει το πιστοποιητικό σε έντυπη μορφή οπότε επικυρώνεις το αντίγραφο του εντύπου αυτού (το ίδιο περιεχόμενο έχουν με το e-cert).

H αναγνώρηση από το ΑΣΕΠ είναι δεδομένη. Ο σχετικός τίτλος έχει προστεθεί ήδη σε κάθε πρόσφατη προκήρυξη (στο παράρτημα που αναφέρει τους αποδεκτούς τίτλους γλωσσομάθειας) και αναφέρεται και στο site του ΑΣΕΠ στα έντυπα.

Τώρα για την αξιοπιστία του, δεν ξέρω πως την εννοείς. Αξιοπιστία της εξέτασης; Πολλοί ψάχνουν τρόπους να ξεγελάσουν το σύστημα των ελέγχων. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η προσπάθεια. Θεωρώ ότι καλύτερα είναι το χρόνο και τη φαιά ουσία που ξοδεύει κανείς στην προσπάθεια αυτή είναι καλύτερα να την αφιερώσει στην προετοιμασία του. Τώρα αν μιλάς για την αξιοπιστία του τίτλου εννοώντας την αναγνωρισιμότητά του και το ...βάθος γνώσης της Αγγλικής που πιστοποιεί θα έλεγα ότι είναι ένα πιστοποιητικό για συγκεκριμένη δουλειά (εργασία σε Δημόσιο), συγκεκριμένο κοινό, που εξετάζει συγκεκριμένα πράγματα (αντίληψη/κατανόηση της γλώσσας και όχι παραγωγή λόγου ή γραμματικές γνώσεις). Στο πλαίσιο αυτό δεν έχει καμία αξία αν το θέλεις για να βγεις για σπουδές ή και εργασία στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 5:17 ΜΜ, katerina2021 είπε

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Και κάποιος άλλος λέει για τη δυσκολία των τεστ της εξέτασης.👏 👏 👏 ΆΝΤΕ!!!!!!! 😝👿 μην πιστεύετε ότι θα πάρετε το c1 ή το c2 διαβάζοντας μόνο τα τεστ που μας δίνουν. Ακόμα, κλαίω τα λεφτά που τους έδωσα......

Συμφωνώ απόλυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 12:36 ΠΜ, marbel είπε

καλησπέρα κι από εμένα! Είμαι εκπαιδευτικός. Παιδιά (όσοι έδωσαν κ πέτυχαν) είναι αξιοπιστο? Μαζι με σεμιναριο που θέλω να κάνω μου δίνει έκπτωση σε αγγλικά κ υπολογιστές. Σε πόσο διάστημα δίνεται το πιστοποιητικό? Αναγνωρίζονται όντως από ΑΣΕΠ? Ή Θα τα δωσω τζάμπα τα χρήματα μου εκει?

Καλησπέρα. Αν θέλεις μία συμβουλή, μην το κάνεις!!! Το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει σεμινάριο ειδικής αγωγής (αυτό φαντάζομαι να θέλεις να κάνεις) με 150  ευρώ. Μπες στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.  Γενικά, αν ενδιαφέρεσαι για Αγγλικά, δώσε το lrn, είναι πιο εύκολο και ενδιαφέρον, και το κυριότερο μαθαίνεις Αγγλικά... Τα κείμενα που μας δίνουν από το golearn είναι ανούσια και βαρετά, είναι πιο εύκολα από τα τεστ της εξέτασης. Εγώ το μετάνιωσα που το έδωσα. Ήδη ξεκίνησα ιδιαίτερα στα Αγγλικά και κάνω 1,5 ώρα την εβδομάδα και μέσα σε ένα μήνα έχω βγάλει το lrn b2 και ετοιμάζομαι για το c2 να δώσω τον Ιούνιο, είμαι και εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα.

1 ώρα πριν, katerinalamp είπε

Συμφωνώ απόλυτα!!

Σε ευχαριστώ που συμφωνείς, 😉 🤩 γιατί όλοι νομίζουν ότι διαβάζοντας τα τεστ προσωμοίωσης θα καταφέρουν να πάρουν το πολυπόθητο c1 ή το c2. Θα τρελαθώ!😬 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...