Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 479
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το LRN εχει κ speaking κ αν θυμαμαι καλα κ writing,συνολικα δηλ 4 ενοτητες...βεβαια αυτο απο την μια ειναι πιο καλο γτ μοιραζεται η συνολικη βαθμολογια σε 4 επιμερους ενοτητες κ οχι σε 2 οπως με το lte...πχ ενα 20% το παιρνεις σχετικα ευκολα απο το σπικινγκ εαν τα πας καλα κ δεν εχεις τρακ κτλ..επειδη ασχοληθηκα με 2 past papers κ εκανα 2 τεστ απο lrn το listening σε επιπεδο c2 ειναι πολυ πιο ευκολο απο το αντιστοιχο της languagecert esol c2 (pdf papers)  που πηγα να το κανω κ εχασα την μπαλα απο τον τροπο που τα λεγανε...καντε την δοκιμη κ δειτε.Τα languagecert esol c1 papers εχουν σχετικα βατο listening,ενω  στο επιπεδο 2 αλλαζει αρδην το σκηνικο.

Φιλος μου -που ειχε παρατησει τα Αγγλικα για 20 κ βαλε χρονια-μεσα σε 2,5 περιπου μηνες διαβασματος πηρε το c1 απο lrn.Ο ιδιος με εβαλε στο τριπακι να ασχοληθω κ γω με τα παρατημενα Αγγλικα,μονο που εγω διαλεξα το LTE ...το αν εκανα καλα θα το δειξει η νεκροψια.🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, katerina2021 είπε

Σε ευχαριστώ που συμφωνείς, 😉 🤩 γιατί όλοι νομίζουν ότι διαβάζοντας τα τεστ προσωμοίωσης θα καταφέρουν να πάρουν το πολυπόθητο c1 ή το c2. Θα τρελαθώ!😬 🥴

Αυτό που έχουν γράψει οι περισσότεροι που έχουν λάβει μέρος (για όποιον κάτσει να διαβάσει τα σχόλια), είναι ότι οι συγκεκριμένες εξετάσεις βολεύουν πολύ εάν κάποιος γνωρίζει ήδη καλά/πολύ καλά Αγγλικά και θέλει άμεσα μια πιστοποίηση (π.χ. για να προλάβει προθεσμίες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 9:26 ΜΜ, tedybear είπε

Απ΄ τη στιγμή που θα πετύχεις στις εξετάσεις έχεις ένα e-CERT με την πστοποίηση, που μπορείς να κατεβάσεις από την LTE μέσα σε 2 μέρες. Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις ένα 10-ήμερο να σου έρθει το πιστοποιητικό σε έντυπη μορφή οπότε επικυρώνεις το αντίγραφο του εντύπου αυτού (το ίδιο περιεχόμενο έχουν με το e-cert).

H αναγνώρηση από το ΑΣΕΠ είναι δεδομένη. Ο σχετικός τίτλος έχει προστεθεί ήδη σε κάθε πρόσφατη προκήρυξη (στο παράρτημα που αναφέρει τους αποδεκτούς τίτλους γλωσσομάθειας) και αναφέρεται και στο site του ΑΣΕΠ στα έντυπα.

Τώρα για την αξιοπιστία του, δεν ξέρω πως την εννοείς. Αξιοπιστία της εξέτασης; Πολλοί ψάχνουν τρόπους να ξεγελάσουν το σύστημα των ελέγχων. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η προσπάθεια. Θεωρώ ότι καλύτερα είναι το χρόνο και τη φαιά ουσία που ξοδεύει κανείς στην προσπάθεια αυτή είναι καλύτερα να την αφιερώσει στην προετοιμασία του. Τώρα αν μιλάς για την αξιοπιστία του τίτλου εννοώντας την αναγνωρισιμότητά του και το ...βάθος γνώσης της Αγγλικής που πιστοποιεί θα έλεγα ότι είναι ένα πιστοποιητικό για συγκεκριμένη δουλειά (εργασία σε Δημόσιο), συγκεκριμένο κοινό, που εξετάζει συγκεκριμένα πράγματα (αντίληψη/κατανόηση της γλώσσας και όχι παραγωγή λόγου ή γραμματικές γνώσεις). Στο πλαίσιο αυτό δεν έχει καμία αξία αν το θέλεις για να βγεις για σπουδές ή και εργασία στο εξωτερικό.

Σ ευχαριστώ καταρχάς πολύ για την απάντηση!! 

Ναι, προσωπικά με ενδιαφέρει ξεκάθαρα για τον ασεπ κ το κοιτούσα. Αξιόπιστο γενικά ως προς τις συνθήκες που το δίνεις επειδή διάβασα διάφορες κριτικές. Αλλά ακόμα κ γ τ χαρτί πιστοποίησης αν έρχεται στην ώρα του. Μου φάνηκε σαν πρόταση μαζί με σεμινάριο κλπ πλ δελεαστικό κ οικονομικά κ πονηρό συγχρόνως το όλο marketing. Τελοσπαντων ευχαριστω κ πάλι. Αποφάσισα να δώσω κάποιο άλλο για να έχω και μια γνώση αγγλικών γιατί τα έχουν κάνει όλα εμπόριο οπως βλέπω. 

Στις 3/10/2021 στις 3:55 ΜΜ, katerina2021 είπε

Καλησπέρα. Αν θέλεις μία συμβουλή, μην το κάνεις!!! Το Πανεπιστήμιο Πατρών έχει σεμινάριο ειδικής αγωγής (αυτό φαντάζομαι να θέλεις να κάνεις) με 150  ευρώ. Μπες στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.  Γενικά, αν ενδιαφέρεσαι για Αγγλικά, δώσε το lrn, είναι πιο εύκολο και ενδιαφέρον, και το κυριότερο μαθαίνεις Αγγλικά... Τα κείμενα που μας δίνουν από το golearn είναι ανούσια και βαρετά, είναι πιο εύκολα από τα τεστ της εξέτασης. Εγώ το μετάνιωσα που το έδωσα. Ήδη ξεκίνησα ιδιαίτερα στα Αγγλικά και κάνω 1,5 ώρα την εβδομάδα και μέσα σε ένα μήνα έχω βγάλει το lrn b2 και ετοιμάζομαι για το c2 να δώσω τον Ιούνιο, είμαι και εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα.

Σε ευχαριστώ που συμφωνείς, 😉 🤩 γιατί όλοι νομίζουν ότι διαβάζοντας τα τεστ προσωμοίωσης θα καταφέρουν να πάρουν το πολυπόθητο c1 ή το c2. Θα τρελαθώ!😬 🥴

Σ ευχαριστω! Αποφάσισα να δώσω nocn εγώ τελικά. Το σεμινάριο ειδικής το έχω κάνει! Συνάδελφος κ εσύ; καλη επιτυχια σου εύχομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, marbel είπε

Σ ευχαριστώ καταρχάς πολύ για την απάντηση!! 

Ναι, προσωπικά με ενδιαφέρει ξεκάθαρα για τον ασεπ κ το κοιτούσα. Αξιόπιστο γενικά ως προς τις συνθήκες που το δίνεις επειδή διάβασα διάφορες κριτικές. Αλλά ακόμα κ γ τ χαρτί πιστοποίησης αν έρχεται στην ώρα του. Μου φάνηκε σαν πρόταση μαζί με σεμινάριο κλπ πλ δελεαστικό κ οικονομικά κ πονηρό συγχρόνως το όλο marketing. Τελοσπαντων ευχαριστω κ πάλι. Αποφάσισα να δώσω κάποιο άλλο για να έχω και μια γνώση αγγλικών γιατί τα έχουν κάνει όλα εμπόριο οπως βλέπω. 

Σ ευχαριστω! Αποφάσισα να δώσω nocn εγώ τελικά. Το σεμινάριο ειδικής το έχω κάνει! Συνάδελφος κ εσύ; καλη επιτυχια σου εύχομαι! 

Καλημέρα. Πολύ καλή επιλογή. Μπράβο. Και εγώ κάνω ιδιαίτερα μαθήματα για lrn, για να δώσω τον Ιούνιο το c2. Οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν δώσει lrn ή nocn. Ναι, είμαι εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα τελειώνω το σεμινάριο ειδικής αγωγής.  Καλή επιτυχία και υπομονή!!!

23 ώρες πριν, mpas0u είπε

Αυτό που έχουν γράψει οι περισσότεροι που έχουν λάβει μέρος (για όποιον κάτσει να διαβάσει τα σχόλια), είναι ότι οι συγκεκριμένες εξετάσεις βολεύουν πολύ εάν κάποιος γνωρίζει ήδη καλά/πολύ καλά Αγγλικά και θέλει άμεσα μια πιστοποίηση (π.χ. για να προλάβει προθεσμίες).

Καλήμερα. Συμφωνώ με την άποψή σου. Σε όλες σχεδόν τις προηγούμενες αναρτήσεις μου το έχω αναφέρει ότι το συγκεκριμένο πιστοποιητικό είναι για αυτούς που γνωρίζουν πολύ καλά Αγγλικά και έχουν ευχέρεια στο ακουστικό κομμάτι. Δεν είναι τόσο εύκολο να το περάσεις  με τα τεστ που μας παρέχουν, πιστεύω ότι είναι Αγγλικά επιπέδου b2 τα περισσότερα κείμενα. Καλή επιτυχία σε αυτούς που το επέλεξαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια άλλη ερώτηση. Για παράδειγμα, το nocn αναφέρει πως παραδίδει το πιστοποιητικό 4 μήνες μετά. Σε περίπτωση που η προκήρυξη ασεπ  βγει νωρίτερα και έχω περάσει αλλά δεν έχω το πιστοποιητικό, δε θα μπορέσω με κάποιο χαρτί /βεβαίωση να το ενσωματώσω στο φάκελο μου; 

Ξέρει κάποιος;; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε όλους έδωσα χθες το συγκεκριμένο πτυχίο. Η επιτηρήτρια ήταν ευγενέστατη και μου ζήτησε να καλύψω την τηλεόραση που είχα δίπλα μου, να αποσυνδέσω έξτρα ηχεία κλπ γιατί φαινόντουσαν στο σύστημα. Την επόμενη μέρα στο ίδιο ακριβώς δωμάτιο και υπολογιστή έδωσε το αγόρι μου και του ζήτησε ακραία  πράγματα. Όπως να δείξει την πίσω μεριά του πύργου, να αποσυνδέσω όλα τα καλώδια, να βγάλει κάτι  παιδικές ζωγραφιές από τον τοίχο, να κλείσει την κουρτίνα....Γενικά του έκανε παρατηρήσεις 40 λεπτά. Θεωρώ πως είναι ένα εύκολο σχετικά πτυχίο και η επιτηρήτρια κάνει σωστά την δουλειά της εάν δεν...........

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 11:05 ΜΜ, Faihgoul είπε

Καλησπερα σε όλους έδωσα χθες το συγκεκριμένο πτυχίο. Η επιτηρήτρια ήταν ευγενέστατη και μου ζήτησε να καλύψω την τηλεόραση που είχα δίπλα μου, να αποσυνδέσω έξτρα ηχεία κλπ γιατί φαινόντουσαν στο σύστημα. Την επόμενη μέρα στο ίδιο ακριβώς δωμάτιο και υπολογιστή έδωσε το αγόρι μου και του ζήτησε ακραία  πράγματα. Όπως να δείξει την πίσω μεριά του πύργου, να αποσυνδέσω όλα τα καλώδια, να βγάλει κάτι  παιδικές ζωγραφιές από τον τοίχο, να κλείσει την κουρτίνα....Γενικά του έκανε παρατηρήσεις 40 λεπτά. Θεωρώ πως είναι ένα εύκολο σχετικά πτυχίο και η επιτηρήτρια κάνει σωστά την δουλειά της εάν δεν...........

τι επιπεδο επιασες κ γενικα πως ειδες τα θεματα listening-reading?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 9:26 ΜΜ, tedybear είπε

Απ΄ τη στιγμή που θα πετύχεις στις εξετάσεις έχεις ένα e-CERT με την πστοποίηση, που μπορείς να κατεβάσεις από την LTE μέσα σε 2 μέρες. Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις ένα 10-ήμερο να σου έρθει το πιστοποιητικό σε έντυπη μορφή οπότε επικυρώνεις το αντίγραφο του εντύπου αυτού (το ίδιο περιεχόμενο έχουν με το e-cert).

H αναγνώρηση από το ΑΣΕΠ είναι δεδομένη. Ο σχετικός τίτλος έχει προστεθεί ήδη σε κάθε πρόσφατη προκήρυξη (στο παράρτημα που αναφέρει τους αποδεκτούς τίτλους γλωσσομάθειας) και αναφέρεται και στο site του ΑΣΕΠ στα έντυπα.

Τώρα για την αξιοπιστία του, δεν ξέρω πως την εννοείς. Αξιοπιστία της εξέτασης; Πολλοί ψάχνουν τρόπους να ξεγελάσουν το σύστημα των ελέγχων. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η προσπάθεια. Θεωρώ ότι καλύτερα είναι το χρόνο και τη φαιά ουσία που ξοδεύει κανείς στην προσπάθεια αυτή είναι καλύτερα να την αφιερώσει στην προετοιμασία του. Τώρα αν μιλάς για την αξιοπιστία του τίτλου εννοώντας την αναγνωρισιμότητά του και το ...βάθος γνώσης της Αγγλικής που πιστοποιεί θα έλεγα ότι είναι ένα πιστοποιητικό για συγκεκριμένη δουλειά (εργασία σε Δημόσιο), συγκεκριμένο κοινό, που εξετάζει συγκεκριμένα πράγματα (αντίληψη/κατανόηση της γλώσσας και όχι παραγωγή λόγου ή γραμματικές γνώσεις). Στο πλαίσιο αυτό δεν έχει καμία αξία αν το θέλεις για να βγεις για σπουδές ή και εργασία στο εξωτερικό.

Καλησπερα, εσεις που δωσατε θελω να μου πειτε αν γινεται , σκεφτομαι να βαλω μια φιλη μου να δωσει αντι για εμενα επειδη εχει c2 , την στιγμη που διχνεις ταυτοτητα την κοιταζουν αρκετα;;;

Στις 28/2/2021 στις 6:45 ΜΜ, MrSotirakis είπε

Go learn έδωσα εγω χθες ρωτά με οτι θες πήρα το c1 

Καλησπερα, αν γινεται να με βοηθησεις , σκεφτομαι να βαλω μια φιλη που εχει το c2 να δωσει στη θεση μου, απλα το χαρτι θελω για τα μορια του ασεπ , την στιγμη της ταυτοτητας εστιαζουν αρκετα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 9:07 ΜΜ, Elenimelisokeri είπε

...την στιγμη που διχνεις ταυτοτητα την κοιταζουν αρκετα;

Εξαρτάται σε πόσο σχολαστικό επιτηρητή θα πέσεις. Τη 2η φορά που έδωσα δεν έβλεπε η επιτηρήτρια καλά το "έγγραφο ταυτοποίησης" (δίπλωμα οδήγησης είχα χρησιμοποιήσει) και ζήτησε να το φωτογραφίσω με το κινητό, να ζουμάρω τη φώτο και να την δείξω στην κάμερα.

Κατά τα άλλα...

με όλο το σεβασμό και όσο και αν καταλαβαίνω την ανάγκη συλλογής τυπικών προσόντων, με όποιο τρόπο μπορεί κανείς να τα μαζέψει, ειδικά αν πιέζει ο χρόνος και οι καταστάσεις (έχω υπάρξει χρόνια άνεργος), θα έλεγα άσε τη θέση για κάποιον άλλο που έχει/είχε διάθεση για διάβασμα και κόπιασε για να μαζέψει τα μόριά του μπας και δούμε να βελτιώνονται τα πράγματα στη μπανανία μας κάποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην ομάδα , εγω εκανα αγγλικά σε φροντιστηριο στο χαλάνδρι  3 μήνες και πηρα ευκολα και γρήγορα το OCN αναγνωρισμένο απο ασεπ

ειναι ευκολο γιατι σε καθοδηγεί η καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας και σου δίνει past papers

επισης ειναι οικονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/12/2020 στις 6:19 ΜΜ, blade-17 είπε

Όπως και γράφω και στον τίτλο έπεσε στο μάτι μου αυτό το παρακάτω άρθρο που λέει ότι ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει πτυχίο proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε listening & Reading χωρίς έκθεση και speaking.

https://www.google.com/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/340277_ptyhia-agglikon-me-tilexetasi-poy-dehetai-o-asep-gia-proslipseis%3famp

 

https://www.golearn.gr/pistopoiisi-agglikon-gia-asep-me-ex-apostaseos-exetasi (εδώ υπάρχει το ΦΕΚ)

 

Ένας ξάδερφος μου ψήθηκε άσχημα γιατί θέλει να προλάβει την προκήρυξη των ΕΠΟΠ ρώτησε πληροφορίες και του είπαν ότι υπάρχει καθημερινή εξέταση, σου δίνουν αυτοί το υλικό προετοιμασίας και οπότε νιώθεις έτοιμος δίνεις και ότι κοστίζει 175€ (Προσφορά Δεκεμβρίου) κανονικά είναι 250€.

Για πείτε καμιά γνώμη.

 

 

 

Να δώσει LRN που είναι 100% αξιόπιστο και θα είναι και στο μέλλον , δεν θα υπάρχει κάποια αμφιβολία στο μέλλον να μην ισχύει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...