Προς το περιεχόμενο

Proficiency με Τηλεξεταση μόνο σε Reading και Listening (Αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ)


blade-17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχω αγοράσει το βιβλίο Andrew Betsis LTE Companion for Practice Tests 1-8, όπου έχει τα τεστ 7 και 8. Επειδή δεν βρίσκω κάπου τις απαντήσεις για αυτά τα δύο τεστ, μήπως τα έχει κάποιος/κάποια από εσάς να τα στείλει;

Καλή Πρωτοχρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 479
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε εμπειρία, ποιο είναι πιο εύκολο, το lte η το lrn για c2.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από teachertza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2022 στις 11:30 ΜΜ, teachertza είπε

Καλησπέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε εμπειρία, ποιο είναι πιο εύκολο, το lte η το lrn για c2.

Ευχαριστώ 

Καλή ερώτηση, θα ήθελα κ εγώ να μάθω αν έχει δώσει κάποιος το lrn για c2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. ενδιαφερομαι και γω να δωσω για το lte καθαρα για το θεμα των προκυρηξεων. θελω να παρω β2 ή c1. ειναι πολυ δυσκολο;; εχω γνωσεις αγγλικων..γι αυτα τα δυο θελει πολυ προετοιμασια ή ειναι βατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2022 στις 9:46 ΜΜ, margarita2 είπε

καλησπερα παιδια. ενδιαφερομαι και γω να δωσω για το lte καθαρα για το θεμα των προκυρηξεων. θελω να παρω β2 ή c1. ειναι πολυ δυσκολο;; εχω γνωσεις αγγλικων..γι αυτα τα δυο θελει πολυ προετοιμασια ή ειναι βατα;

Δε ξέρω αν διάβασες όλα τα σχόλια αλλά η προετοιμασία για το lte είναι απλά προετοιμασία. Όχι μάθημα αγγλικών. Αν δε ξέρεις αγγλικά στο επίπεδο που θες απλά να σου λείπει το πιστοποιητικό, καλύτερα κάνε κανένα μάθημα. Η πιστοποίηση έρχεται μετά και ο,τι σε βολεύει. 

Το lte πάντως είναι περισσότερο κατανόησης για αυτό και έχει μόνο listening & reading. Από μόνη σου διαβάζεις βιβλία στα αγγλικά;  ακούς μόνο σειρές ταινίες κτλ χωρίς υπότιτλους και να καταλαβαίνεις; Αυτό βοηθάει πολύ!

Επεξ/σία από penny_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μιας και έψαξα πληροφορίες στο thread Πριν την online εξέταση , θα ανταποδώσω με τις δικές μου εντυπώσεις.

Η εξέταση σήμερα ήταν αρκετά δυσκολότερη από τα τεστ προετοιμασίας και αυτό οφείλεται στο ότι είναι computer based και η δυσκολία ρυθμίζεται αλγοριθμικα  και όχι λόγω απάτης

Εν κατακλείδι είναι τέλεια για κάποιον που έχει ήδη καλή γνώση, βιάζεται και δε θέλει να παιδεύεται μια μέρα ολόκληρη με τεστ , μεταφορές κτλ..

Για μαθητές πχ, ένα πιο κλασικό τεστ μπορεί να είναι καλύτερο και πιο εύκολολ

Επεξ/σία από Stathismp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, έδωσα εξετάσεις σήμερα και γώ για το LTE, έχοντας ήδη B2 Cambridge χρόνια πριν με μια καλή επανάληψη με ον-λάιν μαθήματα και αρκετά τεστ έγραψα 89/100 δλδ στο μάξιμουμ του C1 και έχασα το C2 για ένα μόριο στα 100. Λέω να ξαναδωσω γιατί ουσιαστικά για δυο λάθη έχασα το C2. 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μετά από μήνες αναβολών έκανα και εγώ την online εξέταση για το lte.

Το listening φαντάζει αρκετά δύσκολο μιας και σε έναν βαθμό προσπαθείς να καταλάβεις τις απόψεις των ομιλητών, παρά να θυμηθείς τι ακριβώς είπαν. Από αυτά που λένε πρέπει να καταλάβεις πως σκέφτονται αυτά που συζητάνε. Το reading μου φάνηκε εύκολο, αλλά εντάξει, όλη την ημέρα αγγλικά κείμενα διαβάζω, έστω και αν αυτά περιορίζονται συνήθως στο κομμάτι των νέων τεχνολογίας. Το reading μου πήρε 15-20 λεπτά μόνο.

Πάνω από 90 πάντως δεν περίμενα να πάρω και ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Θα  ήθελα να ρωτήσω αν με την αρχική εγγραφή στην golearn σου δίνουν κάποια mock Tests (δωρεάν) και αν υπάρχει ξεχωριστό πακέτο για extra tests με επιπρόσθετο κόστος ?? Γιατί κάτι τετοιο κατάλαβα απο την περιγραφή στο site. Υλικό έχω βρει και στο languagecert.org ,  όχι κάτι το ιδιαίτερο. Υπάρχει κάπου αλλού που μπορώ να βρω κάτι ??

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2022 στις 11:32 ΜΜ, john_dr είπε

Μετά από μήνες αναβολών έκανα και εγώ την online εξέταση για το lte.

Το listening φαντάζει αρκετά δύσκολο μιας και σε έναν βαθμό προσπαθείς να καταλάβεις τις απόψεις των ομιλητών, παρά να θυμηθείς τι ακριβώς είπαν. Από αυτά που λένε πρέπει να καταλάβεις πως σκέφτονται αυτά που συζητάνε. Το reading μου φάνηκε εύκολο, αλλά εντάξει, όλη την ημέρα αγγλικά κείμενα διαβάζω, έστω και αν αυτά περιορίζονται συνήθως στο κομμάτι των νέων τεχνολογίας. Το reading μου πήρε 15-20 λεπτά μόνο.

Πάνω από 90 πάντως δεν περίμενα να πάρω και ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Καλησπέρα! Δίνω το άλλο Σάββατο και θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν θυμάσαι κανένα juicy phrasal verb ή γενικά κάποιες λέξεις που σε δυσκόλεψαν... Δυστυχώς έχω παιδιά και ελάχιστο χρόνο για ποιοτικό διάβασμα:( Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mandms είπε

Καλησπέρα! Δίνω το άλλο Σάββατο και θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν θυμάσαι κανένα juicy phrasal verb ή γενικά κάποιες λέξεις που σε δυσκόλεψαν... Δυστυχώς έχω παιδιά και ελάχιστο χρόνο για ποιοτικό διάβασμα:( Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά!

Το reading ήταν εύκολο και δεν νομίζω να σε δυσκολέψει. Το listening ήταν κάπως πιο δύσκολο αλλά η ομιλία των συνομιλητών είναι καθαρή, δεν μου έτυχε κανένα σενάριο Σκωτσέζου μέσα σε χιονοθύελλα για να δώσω ένα παράδειγμα. Τώρα κάτι συγκεκριμένα δεν θυμάμαι. Δύο ερωτήματα είχαν σχέση π.χ. το ένα με δύο ποδηλάτες να μιλάνε για την μόλυνση που πρέπει να αντιμετωπίσουν στην πόλη, ενώ ένα άλλο είχε μια μίνι συνέντευξη συγγραφέα βιβλίου για αυτοματισμό και τεχνική νοημοσύνη στους χώρους εργασίας. Αυτά ήταν στα δύσκολα με πολλαπλά ερωτήματα. Αλλά τα ερωτήματα ακολουθούσαν την ροή της ομιλίας δεν ήταν ανακατεμένα. Ένα άλλο είχε δύο συναδέλφους να μιλάνε για μια εσωτερική μετακίνηση ενός ανώτερου τους και ποιον θα περίμεναν/ήθελαν να τον αντικαταστήσει.

Θεωρώ ότι όποιος βλέπει άνετα ξένες σειρές χωρίς υπότιτλους γράφει άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Το reading ήταν εύκολο και δεν νομίζω να σε δυσκολέψει. Το listening ήταν κάπως πιο δύσκολο αλλά η ομιλία των συνομιλητών είναι καθαρή, δεν μου έτυχε κανένα σενάριο Σκωτσέζου μέσα σε χιονοθύελλα για να δώσω ένα παράδειγμα. Τώρα κάτι συγκεκριμένα δεν θυμάμαι. Δύο ερωτήματα είχαν σχέση π.χ. το ένα με δύο ποδηλάτες να μιλάνε για την μόλυνση που πρέπει να αντιμετωπίσουν στην πόλη, ενώ ένα άλλο είχε μια μίνι συνέντευξη συγγραφέα βιβλίου για αυτοματισμό και τεχνική νοημοσύνη στους χώρους εργασίας. Αυτά ήταν στα δύσκολα με πολλαπλά ερωτήματα. Αλλά τα ερωτήματα ακολουθούσαν την ροή της ομιλίας δεν ήταν ανακατεμένα. Ένα άλλο είχε δύο συναδέλφους να μιλάνε για μια εσωτερική μετακίνηση ενός ανώτερου τους και ποιον θα περίμεναν/ήθελαν να τον αντικαταστήσει.

Θεωρώ ότι όποιος βλέπει άνετα ξένες σειρές χωρίς υπότιτλους γράφει άνετα.

Σ'ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...