Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα: Μειώθηκε η χρήση παράνομου online περιεχομένου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα σχόλια, αλλά νομίζω οτι πρόκειται για Ιστορική στιγμή.
Σε κάτι παράνομο,είμαστε χαμηλότερα απο το  ευρωπαικό μέσο όρο!

Δεν ξανάγινε😀😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι το υλικο που βλεπεις παρανομα ειναι απειρως καλυτερο και τζαμπα απο οτι αυτο που πληρωνουμε 

Ουτε κανεις μπορει να εχει 10 συνδρομες με τις οποιες παλι θα βλεπει λιγοτερα

Ο καθε internet provider επρεπε να εχει να εξτρα ποσο με το οποιο θα εχεις προσβαση σε ολο το υλικο ειτε ειναι ταινιες ειτε αθλητικα

πχ ενα εξτρα 15ε για ολες τις ταινιες - σειρες και ενα εξτρα 15ε για αθλητικα ή τους αγωνες της ομαδας σου κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikar6 είπε

Να αγιάσει το στόμα σου (χμ, το πληκτρολόγιο σου ήθελα να πω). Μερικοί δεν καταλαβαίνουν αυτά τα απλά πραγματάκια. Και γιατί οι μισθοί είναι χαμηλοί εδώ και 10/πλάσιοι στη Δανία ή την Ελβετία; Επειδή είναι πιο τυχεροί ή πιο όμορφοι; Απλά έχουν  ένα κράτος:

- που δε μισεί τις επενδύσεις και τον ιδιωτικό τομέα

- που βασίζεται στην αξιολόγηση και την αξιοκρατία (και στο δημόσιο τομέα)

- που δεν είναι εντελώς διεφθαρμένο

Και πως τα κατάφεραν; Μάλλον δεν ψήφισαν πολιτικούς που υπόσχονταν λεφτόδεντρα και για αυτούς που έχουν "ανάγκες"  (παράθεση πρόσφατης επικαιρότητας) και θέλουν τις μιζούλες τους φρόντισαν να υπάρχει ένας ελεγκτικός μηχανισμός που δουλεύει και μπορεί να τους στείλει φυλακή

Έχεις δίκιο. Εδώ και χρόνια έχω να ασχοληθώ με download. Δεν άξιζε πλέον το χρόνο μου

Ολα αυτα που γράφεις είναι πολύ σωστα. Όμως.. αν προσθέσεις και τον τουρισμό που και εκεί μισοδουλειές κάνουμε(τα εσοδα θα μπορούσαν να είναι πολλαπλάσια από τα τωρινά), βάλεις και την τοπική παραγωγή που την έχουμε φτάσει στον πάτο και γενικότερα αν όλα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε σε ένα σοβαρό κρατος που σέβεται τον εαυτό του και τους πολίτες του ΔΕΝ θα υπήρχε η ανάγκη για το ευρώ!! Η ανάγκη δημιουργήθηκε και από τους εντός με τα καμώματα τους και από τους εκτός από την δήθεν άγνοια τους για να μας βάλουν στο κόλπο. Θα μπορούσαμε λοιπόν να είμαστε μια χώρα πολύ δυνατότερη από αυτην που νομίζουμε οτι μπορούμε. Οι δυνατότητες μας σαν χώρα, ΑΝ λειτουργήσουν όλα όπως πρέπει, ειναι μεγαλύτερες από Ελβετία και Σουηδία μαζί χωρίς καμία υπερβολή. Και όπως συνέβη και στην Σουηδία θα μας ρωτούσαν και εδώ αν θέλουμε ευρώ και προφανώς η απάντηση μας θα ήταν όπως και των Σουηδών ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι μια, η πειρατεία μειώνεται χωρίς να έχουν αλλάξει δραματικά πολλά πράγματα όσο αφορά την αστυνόμευση. Όταν ήμουν φοιτητής κατέβαζα ταινίες και σειρές με το τσουβάλι, τώρα που έχω 2 ώρες το βραδάκι να χαλαρώσω θέλω να ανοίξω την τηλεόραση, να κάνω loggin και να δω κάτι. Ναι, δεν είναι Ultra high super HD, ναι δεν είναι όλα 5άστερες επιλογές αλλά λίγο κάνα ντοκυμανταίρ στο youtube ή λίγο από τις shared συνδρομές μου σε Spotify, Netflix και Prime, συνολικά με 10-12Ε βλέπουμε 4 άτομα στο σπίτι, στο δρόμο, στο μετρό, στο λεωφορείο κοκ Ε, ΟΚ, δεν έχει την ίδια αίγλη με τον τυπά που βρίσκει την σειρούλα του τζαμπέ στο τορρεντάδικο, αλλά για αυτό εκείνος είναι μέστην μίρλα για το 3ευρο του Netflix ανά μήνα ενώ εγώ με αυτό αγοράζω την ευκολία μου. Κι αν βγάλει κάτι το HBO, κάνω συνδρομή ένα μήνα εκεί, βλέπω τα πάντα όλα και μετά δεν το ανανεώνω. Βάζω Netflix βλέπω 5 σειρές που μου αρέσουν και μετά το αλλάζω σε PRIME, σε Apple TV, Disney Plus κοκ Υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές απλά πρέπει να αποδεκτείς ότι πρέπει να πληρώσεις (λίγο). Όπως και ο καφές, φτιάχνουμε και σπίτι μας αλλά πάμε και στην πλατεία καμιά φορά.

Η αλήθεια είναι μια, η πειρατεία μειώνεται χωρίς να έχουν αλλάξει δραματικά πολλά πράγματα όσο αφορά την αστυνόμευση. Όταν ήμουν φοιτητής κατέβαζα ταινίες και σειρές με το τσουβάλι, τώρα που έχω 2 ώρες το βραδάκι να χαλαρώσω θέλω να ανοίξω την τηλεόραση, να κάνω loggin και να δω κάτι. Ναι, δεν είναι Ultra high super HD, ναι δεν είναι όλα 5άστερες επιλογές αλλά λίγο κάνα ντοκυμανταίρ στο youtube ή λίγο από τις shared συνδρομές μου σε Spotify, Netflix και Prime, συνολικά με 10-12Ε βλέπουμε 4 άτομα στο σπίτι, στο δρόμο, στο μετρό, στο λεωφορείο κοκ Ε, ΟΚ, δεν έχει την ίδια αίγλη με τον τυπά που βρίσκει την σειρούλα του τζαμπέ στο τορρεντάδικο, αλλά για αυτό εκείνος είναι μέστην μίρλα για το 3ευρο του Netflix ανά μήνα ενώ εγώ με αυτό αγοράζω την ευκολία μου. Κι αν βγάλει κάτι το HBO, κάνω συνδρομή ένα μήνα εκεί, βλέπω τα πάντα όλα και μετά δεν το ανανεώνω. Βάζω Netflix βλέπω 5 σειρές που μου αρέσουν και μετά το αλλάζω σε PRIME, σε Apple TV, Disney Plus κοκ Υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές απλά πρέπει να αποδεκτείς ότι πρέπει να πληρώσεις (λίγο). Όπως και ο καφές, φτιάχνουμε και σπίτι μας αλλά πάμε και στην πλατεία καμιά φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pdiomidis είπε

Χαίρομαι πάρα πολυ και ελπίζω να συνεχιστεί τα επόμενα χρόνια αυτό. Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσουμε συνήδειση.

Τζάμπα χαίρεσαι, μια πτώση είναι, θα επανέλθουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chek2fire είπε

δεν ξέρω για πες μου έσυ τι κανει το vpn και το tor και θα καταλάβεις και την σχέση στο θέμα που έχουμε.

Να σου πω εγώ τι σχέση έχουν με το θέμα καλύτερα; Καμία. Το άρθρο παρουσιάζει μια έρευνα [πυ έγινε με ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ. Δηλαδή ρώτησαν έναν αριθμό χρηστών αν κατεβάζουν ταινίες κλπ χωρίς να πληρώσουν. Δεν κοίταξαν την ηλεκτρονική δραστηριότητα των χρηστών και τους ξεγέλασε το vpn και το tor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gippas είπε

Να σου πω εγώ τι σχέση έχουν με το θέμα καλύτερα; Καμία. Το άρθρο παρουσιάζει μια έρευνα [πυ έγινε με ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ. Δηλαδή ρώτησαν έναν αριθμό χρηστών αν κατεβάζουν ταινίες κλπ χωρίς να πληρώσουν. Δεν κοίταξαν την ηλεκτρονική δραστηριότητα των χρηστών και τους ξεγέλασε το vpn και το tor. 

Ναι γιατι ως γνωστον η πλειοψηφια χρησιμοποιει vpn kai tor ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aypnia είπε

Μπερδεύεσαι. Για ευρώ μίλησα όχι για ΕΕ.

Η Βουλγαρία έχει λεβ και μπορούν να το πουλάνε το netflix στα 20 λεβ δηλαδή στα 10 ευρώ το πλήρες πακέτο.

ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑ 15 ΕΥΡΩ.

Για ένα απλούστατο λόγο, πρέπει να υπάρχει κοινή τιμή σε όλες τις χώρες του ευρώ, γιατί οι υπόλοιποι θα μπορούν να κάνουν εύκολα τη σύγκριση της διαφοράς της τιμής και θα παίρνουν το βουλγάρικο ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

Με το λεβ δεν μπορούν να κάνουν εύκολα τη σύγκριση της τιμής με τη δική τους που είναι σε ευρώ.

Χαζοί είναι να πάρουν το τοπικό τους με τη γενική πανευρωπαϊκή τιμή που είναι 5 ευρώ παραπάνω;

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι σε αυτό που γράφω ρώτησε με να τα εξηγήσω καλύτερα.

Δηλαδή λες πως η πλειοψηφία των χρηστών μπορεί να μπει σε vpn (γιατί δεν γίνεται διαφορετικά να γραφτείς στο βουλγάρικο netflix) αλλά δεν μπορεί να κάνει μια μετατροπή από λεβ σε ευρώ που είναι ένα γκουγκλάρισμα 2 λεπτών. Μάλιστα.

Για να σε βοηθήσω - Το Netflix διανέμει πολιτισμικά προϊόντα, όχι μήλα ή τούβλα. Για τα πολιτισμικά προϊόντα υπάρχουν εξαιρέσεις από την ενιαία αγορά και επιτρέπεται επιπλέον προστατευτισμός. Μπορεί ένας πάροχος να πάρει δικαιώματα για μια ταινία για να την προβάλλει σε συγκεκριμένες χώρες. Γι' αυτό και το Netflix δεν έχει το ίδιο περιεχόμενο σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Επειδή λοιπόν μπορεί να μην έχει δικαίωμα να προβάλει το Σούπερμαν 623 στην Ελλάδα ενώ το έχει για την Βουλγαρία δεν μπορεί, και δεν έχει την υποχρέωση, να παρέχει τη δυνατότητα, να πουλήσει συνδρομή για το Βουλγάρικο Netflix σε έναν μόνιμο κάτοικο της Ελλάδας. Άρα δεν το νοιάζει το λεβ το Netflix γιατί έτσι και αλλιώς δεν είναι υποχρεωμένο να πουλήσει βουλγάρικες συνδρομές εκτός της χώρας και αντίστροφα δεν μπορεί νόμιμα κάποιος που δεν είναι κάτοικος Βουλγαρίας να πάρει βουλγάρικο netflix.

Α, και συμπτωματικά στη Σουηδία που επίσης δεν έχει ευρώ το Netflix είναι ακριβότερο από ότι στην Ελλάδα, όπως είναι ακριβότερo από ότι στην Ελλάδα και στη Γαλλία που έχει ευρώ. όπου η μεσαία συνδρομή κάνει 11.99 και η ανώτερη 15.99

22 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Μπορώ να δεχθώ ότι το Spotify σκοτώνει την πειρατεία στην μουσική αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για τις υπηρεσίες που προσφέρουν βίντεο.
Βέβαια, μουσική ακούμε λίγο-πολύ όλοι... και το spotify έχει μια πραγματικά τεράστια γκάμα μουσικών επιλογών.
Ταινίες και σειρές βλέπουν λιγότεροι και από αυτούς ψάχνονται για περισσότερο υλικό ακόμη λιγότεροι, άρα με ένα netflix είναι αρκετά καλυμμένος ο μέσος χρήστης.
Αν όμως είσαι λίγο πιο επιλεκτικτός τότε γρήγορα καταλαβαίνεις ότι με ένα 10Ε στο netflix δεν γίνεται δουλίτσα... θέλεις και Disney+ και Hulu και Apple και πάλι σου λείπει τεράστιος όγκος υλικού.. άρα τι κάνεις? 

Yahar mates! 🏴‍☠️

Όπως το είπες, με ένα netflix και λίγο δωρεάν τηλεόραση ο μέσος χρήστης είναι καλυμμένος. Οι περισσότεροι ούτε τόσο επιλεκτικοί είναι ούτε τόσο χρόνο έχουν.  Σαν σπιτικό δεν βλέπουμε πάνω από 1-2 ώρες ώρες τηλεόραση την ημέρα, και αν, και όλο και κάτι θα βρούμε στο netflix, έχω να δω κατεβασμένη σειρά από το Game of Thrones. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, gippas είπε

Δηλαδή λες πως η πλειοψηφία των χρηστών μπορεί να μπει σε vpn (γιατί δεν γίνεται διαφορετικά να γραφτείς στο βουλγάρικο netflix) αλλά δεν μπορεί να κάνει μια μετατροπή από λεβ σε ευρώ που είναι ένα γκουγκλάρισμα 2 λεπτών. Μάλιστα.

Για να σε βοηθήσω - Το Netflix διανέμει πολιτισμικά προϊόντα, όχι μήλα ή τούβλα. Για τα πολιτισμικά προϊόντα υπάρχουν εξαιρέσεις από την ενιαία αγορά και επιτρέπεται επιπλέον προστατευτισμός. Μπορεί ένας πάροχος να πάρει δικαιώματα για μια ταινία για να την προβάλλει σε συγκεκριμένες χώρες. Γι' αυτό και το Netflix δεν έχει το ίδιο περιεχόμενο σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Επειδή λοιπόν μπορεί να μην έχει δικαίωμα να προβάλει το Σούπερμαν 623 στην Ελλάδα ενώ το έχει για την Βουλγαρία δεν μπορεί, και δεν έχει την υποχρέωση, να παρέχει τη δυνατότητα, να πουλήσει συνδρομή για το Βουλγάρικο Netflix σε έναν μόνιμο κάτοικο της Ελλάδας. Άρα δεν το νοιάζει το λεβ το Netflix γιατί έτσι και αλλιώς δεν είναι υποχρεωμένο να πουλήσει βουλγάρικες συνδρομές εκτός της χώρας και αντίστροφα δεν μπορεί νόμιμα κάποιος που δεν είναι κάτοικος Βουλγαρίας να πάρει βουλγάρικο netflix.

Δεν χρειάζεσαι vpn παρά μόνο για την εγγραφή, μετά από αυτό έχεις ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ να δεις το δανέζικο Netflix με τη βουλγάρικη συνδρομή.
Ναι είναι απόλυτα νόμιμο να "πας" στη Βουλγαρία και να κάνεις συνδρομή, και όταν "γυρίσεις" στη Δανία να εξακολουθείς να το βλέπεις με το ΔΑΝΕΖΙΚΟ περιεχόμενο.
Για περισσότερες πληροφορίες

Cross-border portability of online content services

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/cross-border-portability-online-content-services

Φυσικά και ο μέσος χρήστης δεν θα μπει στη διαδικασία της μετατροπής λεβ σε ευρώ.
Κυρίως από φόβο ή άγνοια, νομίζει ότι πρέπει να πάει και να πάρει λεβ από καμία τράπεζα.
Αν η τιμή όμως μάθει ότι είναι στα 2/3 και στο νόμισμά του θα το ψάξει.

Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει η ίδια τιμή σε ΟΛΕΣ τις χώρες του ευρώ ανεξάρτητα με το μέσο μισθό στη κάθε χώρα.

47 λεπτά πριν, gippas είπε

Α, και συμπτωματικά στη Σουηδία που επίσης δεν έχει ευρώ το Netflix είναι ακριβότερο από ότι στην Ελλάδα, όπως είναι ακριβότερo από ότι στην Ελλάδα και στη Γαλλία που έχει ευρώ. όπου η μεσαία συνδρομή κάνει 11.99 και η ανώτερη 15.99

Φυσικά, κι αν μπει στο ευρώ η τιμή του εκεί θα πέσει, θα πάει στη πανευρωπαική.
Αυτούς τους ωφελεί εμάς όχι.

47 λεπτά πριν, gippas είπε

Όπως το είπες, με ένα netflix και λίγο δωρεάν τηλεόραση ο μέσος χρήστης είναι καλυμμένος. Οι περισσότεροι ούτε τόσο επιλεκτικοί είναι ούτε τόσο χρόνο έχουν.  Σαν σπιτικό δεν βλέπουμε πάνω από 1-2 ώρες ώρες τηλεόραση την ημέρα, και αν, και όλο και κάτι θα βρούμε στο netflix, έχω να δω κατεβασμένη σειρά από το Game of Thrones. 

Κι αυτό είναι το θέμα, δεν βγαίνεις να τα έχεις όλα και λες σιγά βγαίνω μόνο για το Netflix και θα κατεβάσω το Game of Thrones.

Ο Δανός και ο Γερμανός όμως βγαίνει να τα έχει όλα άνετα γιατί η κοινή ευρωπαϊκή τιμή των υπηρεσιών αυτών έχει ορισθεί από τις χώρες αυτές.

Ένα παράδειγμα, επειδή τα περισσότερα του Netflix προσωπικά τα θεωρώ χάλια μαύρα και το έχω κόψει κι έχω βάλει Vodafone TV που έχει το HBO, έχω και Prime και περιμένω να βάλω και το Disney+ όταν μας έρθει.

Αν έρθει το HBO Max πανευρωπαϊκά θα το παίρνουμε με τη κοινή τιμή όλων των χωρών του ευρώ, στα 15 ευρώ.

Τώρα που είναι ουσιαστικά πακετάκι σε μια ελληνική τοπική πλατφόρμα τη Vodafone tv, κι όχι πανευρωπαϊκό πακέτο, το παίρνω με δέκα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν χρειάζεσαι vpn παρά μόνο για την εγγραφή, μετά από αυτό έχεις ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ να δεις το δανέζικο Netflix με τη βουλγάρικη συνδρομή.
Ναι είναι απόλυτα νόμιμο να "πας" στη Βουλγαρία και να κάνεις συνδρομή, και όταν "γυρίσεις" στη Δανία να εξακολουθείς να το βλέπεις με το ΔΑΝΕΖΙΚΟ περιεχόμενο.
Για περισσότερες πληροφορίες

Cross-border portability of online content services

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/cross-border-portability-online-content-services

Φυσικά και ο μέσος χρήστης δεν θα μπει στη διαδικασία της μετατροπής λεβ σε ευρώ.
Κυρίως από φόβο ή άγνοια, νομίζει ότι πρέπει να πάει και να πάρει λεβ από καμία τράπεζα.
Αν η τιμή όμως μάθει ότι είναι στα 2/3 και στο νόμισμά του θα το ψάξει.

Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει η ίδια τιμή σε ΟΛΕΣ τις χώρες του ευρώ ανεξάρτητα με το μέσο μισθό στη κάθε χώρα.

Φυσικά, κι αν μπει στο ευρώ η τιμή του εκεί θα πέσει, θα πάει στη πανευρωπαική.
Αυτούς τους ωφελεί εμάς όχι.

Κι αυτό είναι το θέμα, δεν βγαίνεις να τα έχεις όλα και λες σιγά βγαίνω μόνο για το Netflix και θα κατεβάσω το Game of Thrones.

Ο Δανός και ο Γερμανός όμως βγαίνει να τα έχει όλα άνετα γιατί η κοινή ευρωπαϊκή τιμή των υπηρεσιών αυτών έχει ορισθεί από τις χώρες αυτές.

Ένα παράδειγμα, επειδή τα περισσότερα του Netflix προσωπικά τα θεωρώ χάλια μαύρα και το έχω κόψει κι έχω βάλει Vodafone TV που έχει το HBO, έχω και Prime και περιμένω να βάλω και το Disney+ όταν μας έρθει.

Αν έρθει το HBO Max πανευρωπαϊκά θα το παίρνουμε με τη κοινή τιμή όλων των χωρών του ευρώ, στα 15 ευρώ.

Τώρα που είναι ουσιαστικά πακετάκι σε μια ελληνική τοπική πλατφόρμα τη Vodafone tv, κι όχι πανευρωπαϊκό πακέτο, το παίρνω με δέκα.

Βρε άνθρωπε,

Πρώτον σου έβαλα σύνδεσμο πως η τιμή ΔΕΝ είναι η ίδια σε όλες τις χώρες του Ευρώ και πχ στη Γαλλία τα 2 από τα 3 πακέτα είναι ακριβότερα από την Ελλάδα. Το αγνόησες. Επαναλαμβάνω λοιπόν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ NETFLIX ΙΔΙΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΕΥΡΩ

Δεύτερον, παραθέτεις άσχετη νομοθεσία. Η νομοθεσία που παρέθεσες λέει τα εξής:

"For instance, when a French consumer subscribes to CanalPlay film and series online services, the user will be able to watch the films and series available from that service in France, when he or she goes on holidays to Croatia or on a business trip to Denmark."

Δηλαδή, λέει πως αν είσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας και πας ένα ταξίδι 10 μέρες διακοπές στην Ελλάδα μπορείς να συνεχίσεις να βλέπεις βουλγάρικο ίντερνετ. ΔΕΝ λέει πως αν είσαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας μπορείς να πας ένα ταξιδάκι στη Βουλγαρία, να γραφτείς συνδρομητής και μετά να βλέπεις βουλγάρικο ίντερνετ. Αν το κάνεις αυτό είσαι παράνομος και όποτε θέλει και σε βρει το Netflix σε κόβει.

Τρίτον, έχεις εφεύρει έναν φανταστικό άνθρωπο που είναι αρκετά γαμάτος και ουάου για να μπορεί να χρησιμοποιήσει vpn αλλά δεν μπορεί να κάνει μια μετατροπή από λεβ σε ευρώ γιατί "Κυρίως από φόβο ή άγνοια, νομίζει ότι πρέπει να πάει και να πάρει λεβ από καμία τράπεζα." Ναι, ο γαμάτος αυτός που ξέρει από VPN νομίζει πως πρέπει να πάει στην τράπεζα, να πάρει λεβ... και να τα κάνει τι;;;  Υποθέτω πως ο ίδιος φανταστικός τύπος  δεν αγοράζει από το amazon.co.uk γιατί νομίζει ότι πρέπει να πάρει λίρες από καμιά τράπεζα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Βρε άνθρωπε,

Πρώτον σου έβαλα σύνδεσμο πως η τιμή ΔΕΝ είναι η ίδια σε όλες τις χώρες του Ευρώ και πχ στη Γαλλία τα 2 από τα 3 πακέτα είναι ακριβότερα από την Ελλάδα. Το αγνόησες. Επαναλαμβάνω λοιπόν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ NETFLIX ΙΔΙΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΕΥΡΩ

Δεύτερον, παραθέτεις άσχετη νομοθεσία. Η νομοθεσία που παρέθεσες λέει τα εξής:

"For instance, when a French consumer subscribes to CanalPlay film and series online services, the user will be able to watch the films and series available from that service in France, when he or she goes on holidays to Croatia or on a business trip to Denmark."

Δηλαδή, λέει πως αν είσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας και πας ένα ταξίδι 10 μέρες διακοπές στην Ελλάδα μπορείς να συνεχίσεις να βλέπεις βουλγάρικο ίντερνετ. ΔΕΝ λέει πως αν είσαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας μπορείς να πας ένα ταξιδάκι στη Βουλγαρία, να γραφτείς συνδρομητής και μετά να βλέπεις βουλγάρικο ίντερνετ. Αν το κάνεις αυτό είσαι παράνομος και όποτε θέλει και σε βρει το Netflix σε κόβει.

 

Με έβαλες σε σκέψεις και κοίταξα κάποια πράγματα.
Όντως έχεις δίκιο ότι το πλαφόν δεν περιορίζεται μονο στο ευρώ.
Έχουμε να κάνουμε με γενικό πλαφόν σε όλο το κόσμο. Κακώς πίστευα ότι έχει να κάνει με το ευρώ.
Είναι απλά η χάλια πολιτική του Netflix. Είδα τις τιμές του βασικού σε όλες τις χώρες.
Οι άνθρωποι δεν είναι στα καλά τους.

Germany        $8.79
Canada    $6.97
vs
Antigua and Barbuda    $8.99
Bosnia and Herzegovina    $8.79
Botswana    $7.99
Cameroon    $7.99

8 δολάρια στη Μπουτσουάνα και το Καμερούν, πιο φθηνό στο Καναδά από ότι στη Γερμανία.
Έχουν γεμίσει λεφτόδεντρα στη Μπουτσουάνα, στην Αντίγκουα και το Καμερούν.

https://netflixjunkie.com/netflix-cheap-expensive-price-comparison-country-2020/

1 ώρα πριν, gippas είπε

Τρίτον, έχεις εφεύρει έναν φανταστικό άνθρωπο που είναι αρκετά γαμάτος και ουάου για να μπορεί να χρησιμοποιήσει vpn αλλά δεν μπορεί να κάνει μια μετατροπή από λεβ σε ευρώ γιατί "Κυρίως από φόβο ή άγνοια, νομίζει ότι πρέπει να πάει και να πάρει λεβ από καμία τράπεζα." Ναι, ο γαμάτος αυτός που ξέρει από VPN νομίζει πως πρέπει να πάει στην τράπεζα, να πάρει λεβ... και να τα κάνει τι;;;  Υποθέτω πως ο ίδιος φανταστικός τύπος  δεν αγοράζει από το amazon.co.uk γιατί νομίζει ότι πρέπει να πάρει λίρες από καμιά τράπεζα.

Όντως δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μιλάμε για χάλια πολιτική που πιστεύει ότι ο Καμερουνέζος είναι πιο πλούσιος από το Καναδό και το Γερμανό.
Δεν έχει νόημα που το έχουν φθηνότερο σε 2-3 χώρες.
Κι έτσι μας φταίνε οι πολλές υπηρεσίες κι όχι ότι δεν είναι προσαρμοσμένες στην οικονομική πραγματικότητα της κάθε χώρας.
Έξυπνη πολιτική από το Netflix δεν λέω, ακριβαίνουμε συνέχεια παντού κι έτσι ο άλλος στις χώρες με χαμηλό εισόδημα θα έχει μόνο εμένα και θα κατεβάζει όπως είπες το Game of thrones.
Και θα του φταίνε οι άλλοι που υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 1:00 ΜΜ, Necrogenisis είπε

Πες τα ρε γαμωτο! Αυτο που νομιζουν ορισμενοι πως με μια συνδρομη στο Netflix βλεπεις τα παντα... Ενα σωρο εξαιρετικες σειρες παιζουν εκτος Netflix. Το Netflix εχει μερικες καλες και ολα τα υπολοιπα στην πλατφορμα του ειναι σαβουρα, με ολη την σημασια της λεξης.

Και σιγα μη πληρωσω ολοκληρη συνδρομη σε μια πλατφορμα για να δω μία μονο σειρα. Οταν βλεπω τεσσερεις σειρες σε τεσσερα διαφορετικα streaming platforms, θα παρουν και οι τεσσερεις υποψηφιες συνδρομες τ' απαυτα μου. Ας μην ηταν τοσο fragmented η αγορα και τοτε λογικα θα πληρωνα μια συνδρομη.

Τελος παντων, επειδη παρεκτρεπομαι...
200.gif

Έχεις δίκιο, αλλά κανείς δε σε. υποχρεώνει να παραμείνεις συνδρομητής. Γράφεσαι 1 μήνα στη μία υπηρεσία, παρακολουθείς το σήριαλ ή την ταινία που επιθυμείς και τον επόμενο μήνα γράφεσαι σε κάποια άλλη. Γιατί δηλαδή, πρέπει να είσαι ταυτόχρονα γραμμένος σε όλες τις συνδρομητικές;

Δεν ξέρω τι κάνετε αλλά προσωπικά και το Netflix που πληρώνω, τσάμπα το πληρώνω γιατί δεν προλαβαίνω να δω. Το αφήνω όμως γιατί έχω βάλει πάνω άλλα 4 άτομα από την οικογένεια και δε θέλω να τους το "κόψω" :)

Για την Disney που είναι διαθέσιμη εδώ που είμαι αυτό ακριβώς έκανα που περιγράφω. Πλήρωσα 6.90 και είδα σε ένα μήνα δύο τρία πράγματα που ήθελα και πάπαλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 11:10 ΠΜ, gippas είπε

Δεν διαφωνώ πως υπάρχει υπερεκτίμηση των απολεσθέντων κερδών αλλά αν υποθέσουμε πως με κάποιο μαγικό τρόπο ήταν τεχνολογικά αδύνατη η πειρατεία τότε:

- Υπάρχει ένα ποσοστό που θα συνέχιζε να βλέπει/ακούει/παίζει τα ίδια με τώρα αλλά θα τα πλήρωνε όλα αντί για τα μισά

- Υπάρχει ένα άλλο ποσοστό που θα έβλεπε/άκουγε/έπαιζε λιγότερα από τώρα, αλλά δεν θα σταματούσε εντελώς και δεν θα περιοριζόταν στο Youtube.

Επειδή το κόστος παραγωγής των ταινιών/μουσικών/παιχνιδιών δεν αλλάζει βάσει του πόσοι τα χρησιμοποιούν (οκ, αλλάζει για τα ονλάιν παιχνίδια αλλά σε αυτά η πειρατεία είναι ελάχιστη) σημαίνει πως το κόστος των τζαμπατζήδων το φορτώνονται όσοι πληρώνουν, απλά πράγματα.

Ναι αυτό που ισχύει λες ουσιαστικά αλλά σε τελική ανάλυση είναι καθαρά θέμα ιδεολογίας. Το αν δλδ ενοχλεί κάποιον το ότι κάποιος άλλος βλέπει-παίζει-ακούει το ίδιο περιεχόμενο με αυτόν δωρεάν ενώ αυτός το έχει πληρώσει. Βασισμένοι πάντα σε στατιστικά τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες έχουν καταγράψει κέρδη ρεκόρ, που εν μέρη αποδεικνύει ότι οι "πειρατές" δεν βλάπτουν σχεδόν καθόλου την οικονομική πορεία ενός προϊόντος (ακόμα και τίτλοι που έχουν κυκλοφορήσει χωρίς προστασία έχουν σπάσει ρεκόρ πωλήσεων). Προσωπικά περισσότερο με προβληματίζουν πρακτικές "νόμιμων" μέσων πάρα κάποιες χιλιάδες ανθρώπων που επειδή η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει χρήματα να αγοράσει κάτι το κατεβάζει δωρεάν. Δλδ στην χώρα μας μπλόκαραν ιστοτοπους (όπως τους μπλόκαραν δεν έχει σημασία) επειδή υπάρχει η δυνατότητα (!) να κατεβάσεις υλικό. Με ποιο δικαίωμα; στους ίδιους ιστοτοπους μπορείς να κατεβάσεις και περιεχόμενο που ΔΕΝ υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα και οι δημιουργοί το παρέχουν για άλλους λόγους (διαφήμιση, donations κτλ). Με ποιο δικαίωμα σου κόβει την πρόσβαση; Και όχι μόνο αυτό, δεν το αναφέρει και κανείς, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την νομιμότητα-συνταγματικοτητα τέτοιων πρακτικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 12:30 ΠΜ, tilaverboy είπε

Όταν ο μέσος μισθός είναι χαμηλός κοιτάς να κόψεις από παντού.
Το Ίντερνετ αποτελεί πολυτέλεια. Δεν είναι δικαιολογία ο μέσος μισθός είναι 417 ευρώ οπότε και κλέβω. Η λύση είναι απέχω από την κλοπή γιατί δεν έχω.  

Απλά υποκρίνεσαι.Αν δεν είχες την οικονομική δυνατότητα, μια χαρά θα "κατέβαζες".Ούτε λίγες ημέρες χωρίς σύνδεση internet δεν θα άντεχες, διότι είναι απαραίτητη.

Σήμερα την έχεις την οικονομική δυνατότητα, κάποια στιγμή όμως ίσως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...