Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενθουσιασμένος με feather popular, μόνο οι bic chrome platine και οι φέδερ δε μου κάνουν τόσο, τραυματίζουν, μάλλον επειδή έχω και μαλακό δέρμα και λεπτή τρίχα. Voskhod απόλυτη αποκάλυψη, ξύρισμα που δεν κόβεσαι με τίποτα, απίστευτο. Gillette platinum αξιοπρεπείς λεπιδούλες, δεύτερη επιλογή.

Μου μένει να δοκιμάσω άστρα, περμασαρπ και asco, πριν πάρω την πρώτη μου 100άδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο The Mart ειχε προσφορα τις κρεμες ξυρισματος nivea, και τις μπλε και τις ασπρες τις sensitive, 1+1 δωρο με 2,19. Ειχε και αλλες μαρκες ,noxzema, prosar δεν προσεξα τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Στο The Mart ειχε προσφορα τις κρεμες ξυρισματος nivea, και τις μπλε και τις ασπρες τις sensitive, 1+1 δωρο με 2,19. Ειχε και αλλες μαρκες ,noxzema, prosar δεν προσεξα τιμες

nivea έχει χαμηλή τιμή σε όλα τα sm εδώ και καιρό (γύρω στο €1,15) και τη θεωρώ μια χαρά, αν δεν απασχολούν κάποιον τα «ιδιαίτερα» αρώματα. Τη δουλειά της την κάνει χωρίς κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις σιλβερ μπλου παντως εγω ενθουσιάστηκα.0 ερεθισμούς κ με 3 ακομα κ 4 περάσματα..μενει να παω σε φεδερ.δοκιμασα astra,persona,big,vokshod,perma sharp ,nacet.τοπ ως τωρα για μενα περμα σαρπ κ σιλβερ μπλου.εχετε καμία αλλη να παρω να δοκιμασω;επισης για καθημερινό η μερα παρα μερα ξύρισμα χρησιμοποιώ την 34g merkur.αξιζει να πάω σε κατι άλλο και αν ναι σε τι; σκεφτόμουν σε ρυθμιζόμενη αλλά αξίζει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες δοκιμη με feather και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Αρκετα κοφτερες ομως κανενα κοψιμο με γενια 3 ημερων.Μαζι με perma sharp ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης.

Μενει να δοκιμασω persona και shark ωστε να καταληjω σε μια τριαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και μια σημείωση. Στην Καλλιθέα, ή μάλλον στον Ταύρο είναι η Nipavo. Κανονικό κατάστημα με μεγάλη ποικιλία, καλές τιμές και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Για πρώτη φορά μπόρεσα να μυρίσω τα σαπούνια που μ' ενδιέφεραν πριν τ' αγοράσω.

Θα το βρείτε στην Αρχιμήδους 6. Μπορεί να μην το δείτε με τη πρώτη επειδή είναι καινούργιο και δεν έχουν ακόμα λογότυπα απ' έξω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Και μια σημείωση. Στην Καλλιθέα, ή μάλλον στον Ταύρο είναι η Nipavo. Κανονικό κατάστημα με μεγάλη ποικιλία, καλές τιμές και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Για πρώτη φορά μπόρεσα να μυρίσω τα σαπούνια που μ' ενδιέφεραν πριν τ' αγοράσω.

Θα το βρείτε στην Αρχιμήδους 6. Μπορεί να μην το δείτε με τη πρώτη επειδή είναι καινούργιο και δεν έχουν ακόμα λογότυπα απ' έξω.

 

Καλο tip μιας και μενω στα περιξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κύριοι, τα φώτα σας παρακαλώ σε 2 ερωτησουλες. 

Έχω την Rockwell 6c. Η μία της όψη / πλευρά (δεν ξέρω ακριβώς πως λέγεται) μου φαίνεται ελάχιστα πιο κοφτερη από την άλλη. Η το ανάποδο. Από την αρχή υπεθεσα πως μαλλον φταίει η λεπίδα, δεν την τοποθέτησα σωστά, κάνω κάποιο λάθος εγώ τέλος πάντων. Αλλά γίνεται κάθε φορά. Έτσι είναι σχεδιασμένη η κεφαλή? Η έπεσα σε ελαττωματική? Αν την έχει κάποιος ας βοηθήσει. 

Το Mitchell's wool fat έχει εξαφανιστεί από όλη την Ελλάδα? Δεν μπορώ να το βρω πουθενά εδώ και μια βδομάδα που ψάχνω. 

Επεξ/σία από focused111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα ν' αγοράσω την 6c παρατήρησα αυτή τη μικροδιαφορά από τη μια πλευρά στην άλλη. Έδωσα κάτι παραπάνω και πήγα στην 6s.

H Michell νομίζω πως τα παράτησε. Τα προϊόντα της άρχισαν να εξαφανίζονται τουλάχιστον από τα ευρωπαϊκά μαγαζιά. Πάρε το Kent που ουσιαστικά είναι το ίδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην παρέα! Είμαι νέος δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το χομπακι αυτό γενικά ξυρίζομαι από αγκάρια απλά επειδή μου αρέσει το παραδοσιακό σε όλα τα πράγματα είπα να ασχοληθώ να δω αν μπορώ αν τα καταφέρω..

Έχω διαβάσει κάποια πράγματακια έχω δει και κάτι βιντεάκια υπάρχουν  τόσα πολλά που έχω μπερδεύτει λίγο. Πού μπορώ να πάω σε κάποιο μαγαζί να με βοηθήσουν λίγο να μπορώ να μυρίσω τα αρώματα να δω τα προϊόντα από κοντά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ANT2021 είπε

Καλησπέρα στην παρέα! Είμαι νέος δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το χομπακι αυτό γενικά ξυρίζομαι από αγκάρια απλά επειδή μου αρέσει το παραδοσιακό σε όλα τα πράγματα είπα να ασχοληθώ να δω αν μπορώ αν τα καταφέρω..

Έχω διαβάσει κάποια πράγματακια έχω δει και κάτι βιντεάκια υπάρχουν  τόσα πολλά που έχω μπερδεύτει λίγο. Πού μπορώ να πάω σε κάποιο μαγαζί να με βοηθήσουν λίγο να μπορώ να μυρίσω τα αρώματα να δω τα προϊόντα από κοντά..

Aν εισαι Αττικη θα πας στο wellshaved στον πειραια και θα σε βοηθησουν σιγουρα, ειναι γνωστες του ειδους και θα σου λυσουν καθε απορια. Θεσσαλονικη υπαρχει το Kosmosman αντιστοιχο και αυτο.

Συμβουλη απο μενα μην παρασυρθεις και αγοραζεις αβερτα σαπουνια.Παρε 2-3 μαξ και κανε πειραματα με τα ξυραφακια που ειναι φτηνα ,οποτε παρε αρκετα  ωστε να δεις τι σου ταιριαζει.Αναλογα τον τυπο του δερματος σου θα σου προτεινουν και στα μαγαζια αντιστοιxα after shave.

Στις 12/8/2021 στις 3:33 ΜΜ, spectaculator είπε

 

H Michell νομίζω πως τα παράτησε. Τα προϊόντα της άρχισαν να εξαφανίζονται τουλάχιστον από τα ευρωπαϊκά μαγαζιά. Πάρε το Kent που ουσιαστικά είναι το ίδιο.

Βρηκα το παρακατω σχολιο απο βιντεακι στο youtube 

Υπαρχει Έλλειψη στην Ευρώπη λόγω brexit. Εμείς uk έχουμε κανονικα απόθεμα. Απλά πρέπει η Ευρωπαική ένωση να το πιστοποιήσει ξανά γιατί είναι uk cosmetic. Αντίστοιχη διαδικασία που πρέπει να κάνει και το uk για τα ευρωπαικά σαπούνια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Aν εισαι Αττικη θα πας στο wellshaved στον πειραια και θα σε βοηθησουν σιγουρα, ειναι γνωστες του ειδους και θα σου λυσουν καθε απορια. Θεσσαλονικη υπαρχει το Kosmosman αντιστοιχο και αυτο.

Συμβουλη απο μενα μην παρασυρθεις και αγοραζεις αβερτα σαπουνια.Παρε 2-3 μαξ και κανε πειραματα με τα ξυραφακια που ειναι φτηνα ,οποτε παρε αρκετα  ωστε να δεις τι σου ταιριαζει.Αναλογα τον τυπο του δερματος σου θα σου προτεινουν και στα μαγαζια αντιστοιxα after shave.

Βρηκα το παρακατω σχολιο απο βιντεακι στο youtube 

Υπαρχει Έλλειψη στην Ευρώπη λόγω brexit. Εμείς uk έχουμε κανονικα απόθεμα. Απλά πρέπει η Ευρωπαική ένωση να το πιστοποιήσει ξανά γιατί είναι uk cosmetic. Αντίστοιχη διαδικασία που πρέπει να κάνει και το uk για τα ευρωπαικά σαπούνια

 

Αυτό είναι σίγουρο γιατί πρώτα από όλα θέλω να πειραματιστω να δω θα μου αρέσει η θα βαριέμαι να ξυρίζομαι 20 λεπτά. 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 7:48 ΜΜ, ANT2021 είπε

Αυτό είναι σίγουρο γιατί πρώτα από όλα θέλω να πειραματιστω να δω θα μου αρέσει η θα βαριέμαι να ξυρίζομαι 20 λεπτά. 😄😄

Το καλό πράγμα (βαθύ ξύρισμα χωρίς κοψίματα και ερεθισμούς), αργεί να γίνει. Όποιος θέλει απόλυτη ασφάλεια, αξιοπρεπές αποτέλεσμα και αστραπιαία ταχύτητα, ξυρίζεται με ηλεκτρική μηχανή. Το αξιοπρεπές αποτέλεσμα αυτό βέβαια κρατάει μετά βίας 8-12 ώρες, ενώ με ένα καλό Π.Ξ. τριών χεριών έχει τύχει να περάσω προσωπικά 18 ώρες χωρίς καν φύτρα τρίχας και 48 ώρες με αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Πάντως, τα 20 λεπτά θα γίνουν και 10 κάποια στιγμή, ειδικά αν έχεις προστατευτική μηχανή με αρκετά αιχμηρές λεπίδες. Δεν κόβει δέρμα, αλλά θερίζει τρίχες. Σε συνδυασμό με την εμπειρία σου, με 1 άφρισμα και 1 πέρασμα, θα είσαι για ενα 24ωρο καλοξυρισμένος, στον ίδιο χρόνο που μία ηλεκτρική θα σου έδινε... τις μισές ώρες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Το καλό πράγμα (βαθύ ξύρισμα χωρίς κοψίματα και ερεθισμούς), αργεί να γίνει. Όποιος θέλει απόλυτη ασφάλεια, αξιοπρεπές αποτέλεσμα και αστραπιαία ταχύτητα, ξυρίζεται με ηλεκτρική μηχανή. Το αξιοπρεπές αποτέλεσμα αυτό βέβαια κρατάει μετά βίας 8-12 ώρες, ενώ με ένα καλό Π.Ξ. τριών χεριών έχει τύχει να περάσω προσωπικά 18 ώρες χωρίς καν φύτρα τρίχας και 48 ώρες με αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Πάντως, τα 20 λεπτά θα γίνουν και 10 κάποια στιγμή, ειδικά αν έχεις προστατευτική μηχανή με αρκετά αιχμηρές λεπίδες. Δεν κόβει δέρμα, αλλά θερίζει τρίχες. Σε συνδυασμό με την εμπειρία σου, με 1 άφρισμα και 1 πέρασμα, θα είσαι για ενα 24ωρο καλοξυρισμένος, στον ίδιο χρόνο που μία ηλεκτρική θα σου έδινε... τις μισές ώρες.

 

Έχω πολλά χρόνια να ξυριστώ με ηλεκτρική, δεν την ξέρω τη νέα τεχνολογία. Αλλά πριν 20 χρόνια που δοκίμασα, ένα μεγάλο μείον ήταν ότι αν άφηνες γένια πάνω από 4-5 ημέρες, σου έβγαινε το λάδι για να ξυριστείς αξιοπρεπώς. Κάτι που στο παραδοσιακό ακούγεται ως αστείο.

Όντως όμως, η ξυριστική προσφέρει ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...