Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Θα στραφώ σε πιο sensitive προιόντα, σαπούνι και μηχανή πάντως. Όποιος έχει προτάσεις, ας τις μοιραστεί.

Η ξυριστικη κρεμα της Nivea ειναι σταθερη αξια και οικονομικη λυση. Αν θελεις και λιγο πιο βαθυ ξυρισμα χωρις ερεθισμους, δοκιμασε το πρωτο περασμα με τη φορα των γενιων και ενα δευτερο σε γωνια 45 μοιρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Η ξυριστικη κρεμα της Nivea ειναι σταθερη αξια και οικονομικη λυση. Αν θελεις και λιγο πιο βαθυ ξυρισμα χωρις ερεθισμους, δοκιμασε το πρωτο περασμα με τη φορα των γενιων και ενα δευτερο σε γωνια 45 μοιρων

Δεν είμαι δυσαρεστημένος από το ξύρισμα, αλλά από τον ελάχιστο ερεθισμό και αν υπάρχει μηχανή-σαπούνι και λεπίδα που βοηθάνε.

Πχ δοκίμασα μία 7 o'clock κίτρινη χθες και το πρόσωπο μου ακόμα καίει. Ενώ η άλλη που προανέφερα, έκανε πιο γλυκό ξύρισμα.

Θα πάρω μία Proraso και ένα Προβατάκι για sensitive και βλέπουμε.

Ευχαριστώ που ποστάρεις, σημαντική βοήθεια για αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δεν είμαι δυσαρεστημένος από το ξύρισμα, αλλά από τον ελάχιστο ερεθισμό και αν υπάρχει μηχανή-σαπούνι και λεπίδα που βοηθάνε.

Πχ δοκίμασα μία 7 o'clock κίτρινη χθες και το πρόσωπο μου ακόμα καίει. Ενώ η άλλη που προανέφερα, έκανε πιο γλυκό ξύρισμα.

Θα πάρω μία Proraso και ένα Προβατάκι για sensitive και βλέπουμε.

Ευχαριστώ που ποστάρεις, σημαντική βοήθεια για αρχάριους.

Την proraso αστην, πεταμενα λεφτα για μενα οποτε παρε προβατακι και εισαι κομπλε.

Μπορεις να παρεις και το μιτσελς το ανταλλακτικο για να μην δωσεις πολλα και εκει το ξυρισμα θα απογειωθει.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnnySilverhand είπε

Η ξυριστικη κρεμα της Nivea ειναι σταθερη αξια και οικονομικη λυση.

τη δοκίμασα και δεν μου έκανε, ξαναγύρισα στην παλιά καλή και σταθερή αξία της prosar

krema-xyrismatos-prosar-80-ml-huge.jpg.9835826e0132040327197a2d63776fb6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Addicted_21 είπε

Μετά το mitchell's δύσκολα υπάρχει δρόμος γυρισμού.

Θα συμφωνησω απολυτα, δεν μου κανει καρδια να ξυριστω με κατι αλλο και δεν εχω μονο προιοντα χαμηλης κατηγοριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εκκολαπτόμενος αρχάριος εδώ. Κλασικά επηρεασμένος από Σταρόβα κι εγώ, γεννήθηκε η σκέψη να αλλάξω τρόπο ξυρίσματος. Έπεσα και σε αυτό το θέμα, ε δεν ήθελε και πολύ 😄

Απ'αυτά που διάβασα εδώ και ψάχνοντας τυχαία στο thetwobarbers λέω να παραγγείλω τα εξής. 

Σαπούνι mitchell's σε μπολ (λογικά δεν θα χρειαστώ άλλο μπολ για τον αφρό, σωστά?) 

Πινέλο ξυρίσματος με τρίχες ασβού muhle 

Ξυριστική μηχανή ή Edwin Jagger de89 ή Rockwell 6c. Μάλλον πάω για τη δεύτερη. 

Μετά το ξύρισμα για λιπαρή επιδερμίδα θεωρείτε καλύτερα lotion η balm? 

Οποιαδήποτε πρόταση - συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, focused111 είπε

Οποιαδήποτε πρόταση - συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Αν πάρεις ένα πινέλο από σκλαβενίτη με 4-5 ευρώ δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά.

Αυτές οι ξυριστικές μηχανές δεν είναι σαν τα ξυραφάκια που ξυρίζεσαι τώρα. Ξυρίζουν με το βάρος τους και όχι με την πίεση από το χέρι σου, πρόσεχε μην σφαχτείς στην αρχή. 

Για μένα είτε σαπούνι είτε κρέμα ξυρίσματος είναι το ίδιο, προτιμώ την κρέμα για κάθε μέρα. 

Υ.Γ. δεν είμαι γνώστης, είμαι άσχετος γενικά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς οπαδός της σαβέτας ή της φαλτσέτας; Εδώ και καμπόσους μήνες ξυρίζομαι με Dovo φαλτσέτα και πρόσφατα με μια Parker σαβέτα. Εννοείται πως τα πρώτα ξυρίσματα μέχρι να μάθω να "σέβομαι" το ξυράφι ήταν σφάξιμο, αλλά πλέον ξυρίζομαι μόνο με αυτά και πυκνό αφρό από σαπούνι με άρωμα σανδαλοξύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 4:55 ΜΜ, focused111 είπε

Καλά το σφάξιμο στην αρχή το θεωρώ δεδομένο. 😄

Anyway, thanks! 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει σημασία, ξυρίζομαι κάθε 2-3 μέρες. 

Με τη Rockwell που σκέφτεσαι να πάρεις, πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να σφαχτείς, ή να κάνεις τελείως άγαρμπες κινήσεις. Την έχω και θεωρώ ότι είναι μια από τις πλέον «ασφαλείς» μηχανές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 4:33 ΜΜ, focused111 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εκκολαπτόμενος αρχάριος εδώ. Κλασικά επηρεασμένος από Σταρόβα κι εγώ, γεννήθηκε η σκέψη να αλλάξω τρόπο ξυρίσματος. Έπεσα και σε αυτό το θέμα, ε δεν ήθελε και πολύ 😄

Απ'αυτά που διάβασα εδώ και ψάχνοντας τυχαία στο thetwobarbers λέω να παραγγείλω τα εξής. 

Σαπούνι mitchell's σε μπολ (λογικά δεν θα χρειαστώ άλλο μπολ για τον αφρό, σωστά?) 

Πινέλο ξυρίσματος με τρίχες ασβού muhle 

Ξυριστική μηχανή ή Edwin Jagger de89 ή Rockwell 6c. Μάλλον πάω για τη δεύτερη. 

Μετά το ξύρισμα για λιπαρή επιδερμίδα θεωρείτε καλύτερα lotion η balm? 

Οποιαδήποτε πρόταση - συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Σαπουνακι με κλειστα ματια τσιμπα το (με το συγκεκριμενο παει  πινελο χοιρου νομιζω πιο πολυ, μετα ασβου αλλα οχι συνθετικο) ομως μην δωσεις πολλα σε πινελο δεν αξιζε

Μηχανη εισαι μια χαρα απλα συνδιασε την με κανενα νορμαλ ξυραφακι.Θα σου ελεγα αστρα πρασινα αλλα εχουν αναφερθει θεματακια που τα αντιμετωπισα και γω με τις νεες παρτιδες( τα πρασινα δεν κοβουν το ιδιο καλα)

Για after shave καλυτερα lotion διαλεξε , αλλα αν βρεις institut karite σε balm τσιμπα το ,εχω και εγω λιπαρη οποτε δεν στο λεω τυχαια(ειναι ακριβο αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις),

Αυτα απο μενα και οχι δεν ειναι τοσο ευκολο να σφαχτεις αν η μηχανη και τα ξυραφακια ειναι σε νορμαλ πλαισια.Ξεκινας  με σχεδον καθολου πιεση και το βλεπεις μετα.Προσεχτικα στην αρχη και θα δεις οτι ειναι πιο ευκολο αποτι περιμενες.

11 ώρες πριν, spectaculator είπε

Κανείς οπαδός της σαβέτας ή της φαλτσέτας; Εδώ και καμπόσους μήνες ξυρίζομαι με Dovo φαλτσέτα και πρόσφατα με μια Parker σαβέτα. Εννοείται πως τα πρώτα ξυρίσματα μέχρι να μάθω να "σέβομαι" το ξυράφι ήταν σφάξιμο, αλλά πλέον ξυρίζομαι μόνο με αυτά και πυκνό αφρό από σαπούνι με άρωμα σανδαλοξύλου.

Δεν το εχω τολμησει και μαλλον δεν θα το κανω γτ ψιλοφοβαμαι, οποτε απολαβανω το ξυρισμα με κλειστου τυπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα. Ξυρίζομαι κάθε 1-2 μέρες για να είμαι πάντα γυαλιστερός και όμορφος. Αυτή την στιγμή ξυρίζομαι με κρέμα nivea sensitive (το λευκό σωληνάριο), πιο πρίν με noxzema κρέμα ξυρίσματος η οποία νομίζω άρεσε λίγο καλύτερα στο προσωπό μου, πήλινο μπολάκι, πινελάκι της τάξης των 5€ και ξυραφάκι gillete mach3. Με δεδομένο ότι με το παρόν σύνολο δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με ερεθισμό της επιδερμίδας (έχω ευαίσθητη επιδερμίδα) θα άξιζε να πάω σε κάτι καλύτερο για πιο βαθύ ξύρισμα; Τώρα αν και ξυρίζομαι κόντρα, την μέρα που ξυρίζομαι είμαι μωράκι,  την δεύτερη είμαι σχεδον οκ, την τρίτη έχω γένια. 
Υπόψιν πως δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά για μηχανές των 50€ και άνω. 
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petaw-se-oneiro είπε

Καλησπέρα και απο μένα. Ξυρίζομαι κάθε 1-2 μέρες για να είμαι πάντα γυαλιστερός και όμορφος. Αυτή την στιγμή ξυρίζομαι με κρέμα nivea sensitive (το λευκό σωληνάριο), πιο πρίν με noxzema κρέμα ξυρίσματος η οποία νομίζω άρεσε λίγο καλύτερα στο προσωπό μου, πήλινο μπολάκι, πινελάκι της τάξης των 5€ και ξυραφάκι gillete mach3. Με δεδομένο ότι με το παρόν σύνολο δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με ερεθισμό της επιδερμίδας (έχω ευαίσθητη επιδερμίδα) θα άξιζε να πάω σε κάτι καλύτερο για πιο βαθύ ξύρισμα; Τώρα αν και ξυρίζομαι κόντρα, την μέρα που ξυρίζομαι είμαι μωράκι,  την δεύτερη είμαι σχεδον οκ, την τρίτη έχω γένια. 
Υπόψιν πως δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά για μηχανές των 50€ και άνω. 
Ευχαριστώ.

Το mach3 ειναι μια χαρα ξυραφακι το χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια πριν ξεκινησω το wet shaving. Αφου δεν εχεις προβλημα με ερεθισμους και αν δεν εχεις οικονομικο θεμα με τα ακριβα ανταλλακτικα, συνεχισε το, γιατι να αλλαξεις κατι που λειτουργει καλα για την επιδερμιδα σου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...