Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ωραία η συζήτηση που ανοίξατε. 

Ήταν αφορμή να ενημερωθώ λίγο και να πειστώ να δοκιμάσω. 

Εν αναμονή για την Rockwell 6S.... 

Πολύ καλή , επίσης ρυθμιζόμενη τής Rockwell, είναι και η model t, με άνοιγμα τύπου «πεταλούδα». Είναι πιο εύκολη στη ρύθμιση (με ροδέλα) από τις 6s/6c, μια και δε χρειάζεται να αλλάζεις πλάκες, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν αξίζει τα 50-55 ευρώ παραπάνω, μόνο για αυτό το λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ξυριστεί με έτοιμο αφρό ξυρίσματος και safety razor; Ή θα πάμε για πολύ αίμα;

Ρωτάω γιατί ως τώρα ένας nokzema αφρός είναι αυτός που έκατσε τέλεια στο πρόσωπό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deesnider είπε

Πολύ καλή , επίσης ρυθμιζόμενη τής Rockwell, είναι και η model t, με άνοιγμα τύπου «πεταλούδα». Είναι πιο εύκολη στη ρύθμιση (με ροδέλα) από τις 6s/6c, μια και δε χρειάζεται να αλλάζεις πλάκες, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν αξίζει τα 50-55 ευρώ παραπάνω, μόνο για αυτό το λόγο.

Σωστά, την έβλεπα και εκείνη, αλλά από reviews κατόχων 6S/6C και MT, φαίνεται να υπάρχει κάποια ελαφριά προτίμηση στις 6S/6C.

Κοίταζα και την Merkur Futur, αλλά έκανα πίσω, διότι αναφέρεται ότι είναι αρκετά aggressive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστε και τα σαπουνια ξυρισματος σε stick, εχω το La toja και μου αρεσε πολυ. Ειναι βολικα οταν βιαζεσαι γιατι τα τριβεις πανω στα βρεγμενα γένια και μετα με βρεγμενο πινελο κανεις αμεσως αφρο κατευθειαν πανω στο προσωπο.
Απο aftershave προτεινω του Κορρε Καλεντουλα και Ginseng Balm το οποιο θα σας εκπληξει.
https://www.skroutz.gr/s/7178532/Korres-Αftershave-Καλέντουλα-και-Ginseng-200ml.html?from=catspan&keyphrase=korres+καλεντουλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickmanak είπε

Απο aftershave προτεινω του Κορρε Καλεντουλα και Ginseng Balm το οποιο θα σας εκπληξει.
https://www.skroutz.gr/s/7178532/Korres-Αftershave-Καλέντουλα-και-Ginseng-200ml.html?from=catspan&keyphrase=korres+καλεντουλα

Επιβεβαιώνω. Αυτό χρησιμοποιώ αποκλειστικά και δεν αλλάζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Να πάρω τα Astra για αρχή

Είμαι στο ξεκίνημα κι εγώ, τα Άστρα είναι μια χαρά. Δεν κάνουν το τέλειο, αλλά δεν ερεθίζουν καθόλου.

Το Gillette 7 oclock κίτρινη, με τραβούσε πολύ...

Τα gillette silver blue ήταν τα κορυφαία ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή αρχή στους νέους wet shavers και καλή συνέχεια στους παλαιότερους. :) 
Το Ginseng-Calentula του Κορρέ είναι όντως από τα "τίμια" προιόντα, ένα ακόμα καλό και δροσιστικό balm (περισσότερο για καλοκαίρι) είναι το Yak&Yeti της Natural Siberica https://www.skroutz.gr/s/10670632/Natura-Siberica-Men-Ice-Gel-Aftershave-Yak-and-Yeti-150ml.html.

Floid Mentolado Vigorosso για after shave lotion (αν σας κάνει η μυρωδιά που είναι λίγο "παλιακή") με αναμνήσεις απο παλιό καλό μπαρμπέρικο.

Ένα tip για τους "νέους" στο χώρο(κοινώς η "αποψάρα" μου): Μην τσιμπάτε στο hype της φουλ καταναλωτικής εποχής, είτε έχει να κάνει με μηχανές είτε με σαπούνια. Μην ξεκινήσετε να μαζεύετε ότι υπάρχει στο χώρο.
Λίγα και καλά :) 

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ξυριστεί με έτοιμο αφρό ξυρίσματος και safety razor; Ή θα πάμε για πολύ αίμα;

Ρωτάω γιατί ως τώρα ένας nokzema αφρός είναι αυτός που έκατσε τέλεια στο πρόσωπό μου.

Δοκίμασε σαπούνι, για αρχή ας πούμε κάτι φθηνό αλλά άριστο σαν αυτά από τη Proraso και δεν θα ξαναβάλεις αφρό στο πρόσωπό σου. Εγώ, από τα οικονομικά λατρεύω το κοκκινο με άρωμα σανδαλόξυλου της Proraso. Από τα ακριβότερα τέλειο είναι και το Le Pere Lucien Italian Barbershop.

Με τον αφρό και σαν αρχάριος κινδυνεύεις αρκετά να "οργώσεις" το πρόσωπό σου. Σαν πρώτη και με φρέσκες λεπίδες, θα κοπείς 100% σίγουρα, αλλά με τον έτοιμο αφρό ξυρίσματος θα πάει σύννεφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panther_512 είπε

Κοίταζα και την Merkur Futur, αλλά έκανα πίσω, διότι αναφέρεται ότι είναι αρκετά aggressive.

Το πόσο aggressive καταλήγει να είναι κάθε μηχανή πάντως (εκτός αν μιλάμε για καμιά ανοικτού τύπου, που θέλει μεγάλη προσοχή) , έχω συμπεράνει από τη μέχρι τώρα προσωπική εμπειρία, ότι εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την επιλογή λεπίδας. Αν δοκιμάσεις, στην ίδια πάντα μηχανή, μια wilkinson sword (αρκετά «ήπια» λεπίδα) και μετά μια feather (πολύ κοφτερή) ή μια kai (...ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!) , θα νομίζεις ότι ξυρίζεσαι με διαφορετικές μηχανές.

10 ώρες πριν, Nabuko είπε

Λέω να πάω για την 34c της Merkur. Να πάρω τα Astra για αρχή και να καταλήξω αργότερα στα Feather? Τα Perma Sharp προς τα που κλίνουν?

Ίσως η καλύτερη μηχανή για να ξεκινήσεις, κατά τη γνώμη μου. Για λεπίδες, μη ρωτάς, δε βγαίνει άκρη. Δοκίμασε διάφορες και δες ποια σού ταιριάζει. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το δέρμα τού καθενός. Η Perma Sharp πάντως - μια και την αναφέρεις - είναι αρκετά κοφτερή, αλλά όχι τόσο όσο η Feather. Προσωπικά την έχω ως πρώτη επιλογή, απ' όσες έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Είμαι στο ξεκίνημα κι εγώ, τα Άστρα είναι μια χαρά. Δεν κάνουν το τέλειο, αλλά δεν ερεθίζουν καθόλου.

Το Gillette 7 oclock κίτρινη, με τραβούσε πολύ...

Τα gillette silver blue ήταν τα κορυφαία ως τώρα.

Πολύ καλά και οικονομικά είναι τα Derby premium. Αξίζουν τη δοκιμή (η 5άδα μισό ευρώ https://www.wellshaved.gr/derby-premium-double-edge-blades)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λεπίδες με την Rockwell 6S έβαλαν δώρο 100 λεπίδες Rockwell (έχω διαβάσει ότι είναι μετριότατες), παρήγγειλα και 200 Feather και βλέπουμε.

Με ρυθμιζόμενο ξυραφάκι νομίζω έχεις κάπως καλύτερες πιθανότητες να φέρεις τη λεπίδα στα μέτρα σου πρίν δοκιμάσεις άλλη μάρκα.

Είδομεν. Σε καμιά 20αριά μέρες θα έχω όλα τα εργαλεία (Rockwell 6S, Feather blades, Prosaro soap & pre shave cream, Muhler brush, Brush & Razor Holder) και ξεκινάμε!

Γενικά, ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος από το ξύρισμα που προσφέρουν τα ξυραφάκια μιάς χρήσης, τόσο από θέμα ερεθισμών, όσο και από το το τελικό αποτέλεσμα, οπότε η πιθανότητα να μπορώ να έχω ένα πραγματικά καλό ξύρισμα με κάνει να ανυπομονώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Γενικά, ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος από το ξύρισμα που προσφέρουν τα ξυραφάκια μιάς χρήσης, τόσο από θέμα ερεθισμών, όσο και από το το τελικό αποτέλεσμα, οπότε η πιθανότητα να μπορώ να έχω ένα πραγματικά καλό ξύρισμα με κάνει να ανυπομονώ.

Με εξοπλισμό και αναλώσιμα τής προκοπής, δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης. Πολλά επίπεδα πιο πάνω ο «παραδοσιακός» τρόπος. Προσωπικά, με τη Rockwell 6s και τις Perma Sharp που μού έχουν ταιριάξει απόλυτα (σε σαπούνια και κρέμες είμαι εύκολος, δεν πολυζαλίζομαι) , δεν περνάω καν δεύτερο χέρι. Επιδερμίδα μωρού με το πρώτο, ο μεσήλιξ!...

(Πολλές δεν είναι οι 200 λεπίδες ρε 'συ; Πολύ καλές είναι, δεν το συζητώ, αλλά είσαι σίγουρος ότι θα σού ταιριάξουν; )

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ξυριστεί με έτοιμο αφρό ξυρίσματος και safety razor; Ή θα πάμε για πολύ αίμα;

Ρωτάω γιατί ως τώρα ένας nokzema αφρός είναι αυτός που έκατσε τέλεια στο πρόσωπό μου.

Εγω επειδη βαριεμαι να φτιαχνω αφρο με σαπουνι, μετα το μπανιο που εχει μαλακωσει το δερμα, παντα με τζελ ξυριζομαι. Το βαζω στο μπολ, περναω το πινελο και μια χαρα ξυρισμα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...