Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Για λεπίδες με την Rockwell 6S έβαλαν δώρο 100 λεπίδες Rockwell (έχω διαβάσει ότι είναι μετριότατες), παρήγγειλα και 200 Feather και βλέπουμε.

Με ρυθμιζόμενο ξυραφάκι νομίζω έχεις κάπως καλύτερες πιθανότητες να φέρεις τη λεπίδα στα μέτρα σου πρίν δοκιμάσεις άλλη μάρκα.

Είδομεν. Σε καμιά 20αριά μέρες θα έχω όλα τα εργαλεία (Rockwell 6S, Feather blades, Prosaro soap & pre shave cream, Muhler brush, Brush & Razor Holder) και ξεκινάμε!

Γενικά, ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος από το ξύρισμα που προσφέρουν τα ξυραφάκια μιάς χρήσης, τόσο από θέμα ερεθισμών, όσο και από το το τελικό αποτέλεσμα, οπότε η πιθανότητα να μπορώ να έχω ένα πραγματικά καλό ξύρισμα με κάνει να ανυπομονώ.

 

Πρόσεχε τα feather ξυραφάκια. Πια πήρες; Τα Professional είναι σφάχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, deesnider είπε

(Πολλές δεν είναι οι 200 λεπίδες ρε 'συ; Πολύ καλές είναι, δεν το συζητώ, αλλά είσαι σίγουρος ότι θα σού ταιριάξουν; )

Χε,χε αν δεν ταιριάξουν θα τις βάλουμε κλήρωση εδώ.

33 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Πρόσεχε τα feather ξυραφάκια. Πια πήρες; Τα Professional είναι σφάχτες.

Τις κανονικές. Διάβασα στα διάφορα reviews ότι άτομα με πολύ ευαίσθητο δέρμα τις βρίσκουν πολύ καλές, οπότε κάπως έτσι έγινε η επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, catmaster είπε

ο(κοινώς η "αποψάρα" μου): Μην τσιμπάτε στο hype της φουλ καταναλωτικής εποχής, είτε έχει να κάνει με μηχανές είτε με σαπούνια. Μην ξεκινήσετε να μαζεύετε ότι υπάρχει στο χώρο.
Λίγα και καλά :) 

Ακριβως αυτο.

11 ώρες πριν, Nabuko είπε

Λέω να πάω για την 34c της Merkur. Να πάρω τα Astra για αρχή και να καταλήξω αργότερα στα Feather? Τα Perma Sharp προς τα που κλίνουν?

Απο εκει που θα τα παραγγειλεις μιλα μαζι τους, γιατι τα αστρα τα καινουρια εχουν οπως ειπα και πριν θεμα.

Για αρχη η 34c ειναι οτι πρεπει.

 

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Για λεπίδες με την Rockwell 6S έβαλαν δώρο 100 λεπίδες Rockwell (έχω διαβάσει ότι είναι μετριότατες), παρήγγειλα και 200 Feather και βλέπουμε.

 

 

Ποιος ο λογος για τοσες πολλες αν δεν ξερεις αν κανουν για το προσωπο σου?

Επισης μετα απο εναν χρονο ξυρισματος περιπου θα πω το εξης:

Ξεκινησα με αστρα πρασινες και ενω ελεγα δεν θα αλλαξω ποτε γτ δεν ηθελα πιο κοφτερες μαλλον απο φοβο, λογω του θεματος των αστρα χρησιμοποιησα τα mercur super platinum που ειχε μεσα η 33c.

Παροτι λοιπον τα πρωτα ειναι λιγοτερο κοφτερα και πιο safe καποιες λιγες φορες κατι πολυ μικρα κοψιματακια τα ειχα, με τα δευτερα ομως απο την πρωτη φορα κιολας δεν ειχα κανενα.

Οποτε κατεληξα οτι δεν ειναι απαραιτητο να κοπεις αν ειναι πιο κοφτερα. Οι πιο εμπειροι ισως πουν κατι παραπανω απο μενα, απλα κατεθεσα την εμπειρια μου.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Ποιος ο λογος για τοσες πολλες αν δεν ξερεις αν κανουν για το προσωπο σου?

Tα πάντα τα φέρνω από εξωτερικό, οπότε όπου μπορώ να αγοράσω ποσότητα το κάνω.

Κατευθύνθηκα με βάση τα reviews + το γεγονός ότι η 6S είναι ρυθμιζόμενη, οπότε θεωρώ σχεδόν μαθηματική βεβαιότητα ότι κάποια από τις 6 στάσεις της 6S μαζί με τις Feather λεπίδες θα είναι η προσωπική μου χρυσή τομή.

Καθότι με την 6S θα έρθουν και 100 Rockwell blades, οι οποίες είναι πολύ λιγότερο κοφτερές, θα έχω άμεσα σύγκριση μεταξύ  λεπίδων στα άκρα ας πούμε του φάσματος.

Το σίγουρο είναι ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα μείνουμε αξύριστοι 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Feather απαιτούν σεβασμό, ΑΛΛΑ δεν είναι επικίνδυνες. Ξεκίνησα την περιπέτεια μου πριν από χρόνια με τις τουρκικές Derby . Υποτίθεται , πολύ μαλακές και πολύ καλές για ξεκίνημα......Σφάχτηκα προσπαθόντας να τις κάνω να ξυρίσουν και απέτυχα παταγωδώς. Τις χάρισα σε συνάδελφο και του εκαναν κουτι. Αγόρασα 100 Feather, χρησιμοποιόντας τες οπως τις Derby κόπηκα. Μόλις ελάφρυνα το χέρι και την πίεση , απόλαυσα το καλύτερο ξύρισμα της ζωής μου. Η ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί είναι ποιές είναι οι καλύτερες που μπορεί να ξεκινήσει κάποιος χωρίς να σφαχτεί και να έχει καταπληκτικό ξύρισμα. Η απάντηση είναι (κατα την γνώμη μου) οι λε΄πιδες της Astra. Πραγματικά μαγικές,  σχεδόν Feather  σε αποτελεσματικότητα , πολύ μαλακές και συγχωρούν λάθη απο την αλλη. Ποιές είναι οι διαφορές θα πεί κάποιος. Οι Feather κανουν διπλάσια τιμή και επειδή ειναι κατασκευασμένες απο χειρουργικό Ιαπωνικής επιλογής (οποιος ξερει, καταλαβαίνει τι εννοώ ) ατσάλι. Οι Feather  βγάζουν άνετα σε εμένα 10 ξυρίσματα πρίν αρχίσουν να τραβάνε, οι Astra βγάζουν 4. Κοντά στίς Astra αλλα με πολύ διαφορετικό προφίλ ανά μηχανή είναι και οι Ρώσικες  Voshkod. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι έχουν Teflon , που απλά σημαίνει οτι δεν καλό είναι να μην κοπέις γιατι το Τεφλον ειναι δηλητήριο  και μετά διαπιστώνω ότι εμένα τουλάχιστον μου δημιουργού κάποιες φορές φαγούρα. Συνολικά δεν είναι κακές αλλά το καλύτερο ξύρισμα μου τοβγάζουν μόνο με το Edwin Jagger ξυριστικό. Για το αγαπημένο Rockwell 6s και την Muhle R94 Rocca (τα δύο ατσάλινα εργαλεία μου !)  οι καλύτερες επιλογές είναι Feather και Astra. Γενικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ Feather με την R94 γιατι το blade exposure είναι μεγαλούτσικο.....και μπορεί να πάθεις τζιζ! Με την  Rocwell όμως είναι άλλη φάση με δεδομένο ότι μπορώ να κατέβω στο blade plate 3 και να πειραματιστώ. Να πώ εδώ οτι έχω μια συλλογή απο μηχανές και τις λατρεύω όλες για διαφορετικό λόγο! Είναι πολύ όμορφη ασχολία το ΠΞ και με ορίζοντα έτους το πρόσωπο σας θα γίνει αγνώριστο (με την θετική έννοια). Καλή αναζήτηση! 

 ΥΓ Τις λεπίδες που έχει μέσα η Rockwell κατα την γνώμη μου , ανοίγεις το κάδο ανακύκλωσης και τις πετάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση

Υπάρχει καμία καλή ξυριστική μηχανή που να κάνει και για κούρεμα? λέω να κουρευτώ μόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Merkur Safety Razor Open Comb με Personna Platinum από το 2009... και βρήκα την υγειά μου. ✌️🤘

 

Και άντε γεια σε διπλές, τριπλές, χιλιαπλές λεπίδες και λοιπές μαρκετινίστικες παπαριές... 👋

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2021 στις 11:29 ΜΜ, JohnnySilverhand είπε

Το mach3 ειναι μια χαρα ξυραφακι το χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια πριν ξεκινησω το wet shaving. Αφου δεν εχεις προβλημα με ερεθισμους και αν δεν εχεις οικονομικο θεμα με τα ακριβα ανταλλακτικα, συνεχισε το, γιατι να αλλαξεις κατι που λειτουργει καλα για την επιδερμιδα σου;

Ο μόνος λόγος θα ήταν αν μπορούσε να μου προσφέρει λίγο πιο βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας και παρακολουθωντας βιντεακια προσπαθώ να τα μαζέψω όλα σε μια παραγγελία. Λεπίδες Wilkinson sword ταιριάζουν με rockwell 6c για ξεκίνημα? Αν έχει να προτείνει / δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο, παρακαλώ. Και να μη μου ταιριάζουν ας πάνε στον κάδο, φθηνές είναι. 

Πιστεύω να αποφασίσω να παραγγείλω μέσα στη βδομάδα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, focused111 είπε

Διαβάζοντας και παρακολουθωντας βιντεακια προσπαθώ να τα μαζέψω όλα σε μια παραγγελία. Λεπίδες Wilkinson sword ταιριάζουν με rockwell 6c για ξεκίνημα? Αν έχει να προτείνει / δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο, παρακαλώ. Και να μη μου ταιριάζουν ας πάνε στον κάδο, φθηνές είναι. 

Πιστεύω να αποφασίσω να παραγγείλω μέσα στη βδομάδα.. 

wilkinson sword ηταν η πρωτη επιλογη μου μια και με τις feather οσο προσεκτικος κι αν ειμαι κοβομαι συχνα, αλλα σε οσα ελληνικα καταστηματα κοιταξα μου φανηκε να εχουν ακριβυνει αισθητα τελευταια και αρχισα να δοκιμαζω φτηνοτερες λεπιδες. Αν τις βρηκες σε τιμη που εισαι οκ, χτυπα τες

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, focused111 είπε

Λεπίδες Wilkinson sword ταιριάζουν με rockwell 6c για ξεκίνημα?

Άριστη επιλογή μηχανής η 6c, ρυθμιζόμενη, ασφαλής, αποδοτική και σε λογικότατη τιμή.

Οι λεπίδες τής Wilkinson είναι αρκετά ήπιες, αλλά όχι σε βαθμό να σκέφτεσαι ότι δεν κόβουν. Δεν είναι οι ιδανικές για πολύ σκληρή τρίχα, όμως ας μην υπερβάλουμε: υπάρχουν και πολύ πιο κοφτερές, αλλά για ...ξυράφι μιλάμε! Το πολύ πολύ να χρειαστεί κανένα πέρασμα παραπάνω.

Λογικότερο είναι πάντως να μην ξεκινήσεις με ιδιαίτερα κοφτερή λεπίδα την επαφή σου με το παραδοσιακό ξύρισμα. Πάρε μια πεντάδα (είναι από τις λεπίδες που τις βρίσκεις και στα περίπτερα) , εξοικειώσου με το κράτημα, την κλίση και την κίνηση τής μηχανής στο πρόσωπό σου, δοκίμασε τα διάφορα επίπεδα κοπής τής μηχανής και αποφάσισε αν σού κάνουν. Επιλογές υπάρχουν αμέτρητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ελαφρώς off-topic;

Ξυρίζομαι με Gillette Fusion (αρκετά καλά ξυραφάκια, αλλά αδικαιολόγητα ακριβά όπως όλα τα προϊόντα της εταιρείας) και Gel της Lierac. Ο αφρός έχει σχεδόν τελειώσει (ζήτημα είναι να βγάλει 2-3 ξυρίσματα ακόμα) και είπα να τον αντικαταστήσω εγκαίρως πριν ξεμείνω. Εκεί λοιπόν που έψαχνα στο Skroutz για το κατάστημα με την καλύτερη τιμή, συνειδητοποίησα πως στην αγορά κυκλοφορεί πλέον μια παραλλαγή με ελαφρώς διαφορετικό τίτλο:

Το -σχεδόν άδειο- μπουκάλι που έχω στα χέρια μου γράφει “Gel à raser” και αυτό που υπάρχει στην αγορά “Mousse à raser” (Επίσης έχει ελαφρώς διαφορετικό barcode, 3508240212919 αντί για 3508240212926). Βλέπω αυτό το «μους» στις φωτογραφίες και ανησυχώ γιατί η εμπειρία μου μού λέει πως το χειρότερο gel είναι ανώτερο από τον καλύτερο αφρό.

Υπάρχει κανείς άλλος εδώ μέσα που να χρησιμοποιεί Lierac να με διαφωτίσει; Αλλάξαν σύνθεση/σύσταση/υφή/δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ή είναι τυπικό το θέμα;

https://ibb.co/1bvb75Z

2005798885_3508240212926LieracGelraser.jpg.5624c76ca9d9296639d7a9d514936786.jpg

https://ibb.co/P44dgCs

1863773948_3508240212919LieracMousseraser.jpg.6a1ca213b9830b379f8999f968a2da85.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Αλλάξαν σύνθεση/σύσταση/υφή/δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ή είναι τυπικό το θέμα;

αυτό

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

διαφορετικά προϊόντα βασικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, focused111 είπε

Διαβάζοντας και παρακολουθωντας βιντεακια προσπαθώ να τα μαζέψω όλα σε μια παραγγελία. Λεπίδες Wilkinson sword ταιριάζουν με rockwell 6c για ξεκίνημα? Αν έχει να προτείνει / δοκιμάσει κάποιος κάτι άλλο, παρακαλώ. Και να μη μου ταιριάζουν ας πάνε στον κάδο, φθηνές είναι. 

Πιστεύω να αποφασίσω να παραγγείλω μέσα στη βδομάδα.. 

Μη τις πάρεις. Πάρε Astra η  Περσοννα. Υπάρχουν καταπληκτικά μαγαζιά στην Ελλάδα με φοβερή εξυπηρέτηση και τιμές, όποιος θέλει σε PM. 

3 ώρες πριν, 9-11 είπε

Να ρωτήσω κάτι ελαφρώς off-topic;

Ξυρίζομαι με Gillette Fusion (αρκετά καλά ξυραφάκια, αλλά αδικαιολόγητα ακριβά όπως όλα τα προϊόντα της εταιρείας) και Gel της Lierac. Ο αφρός έχει σχεδόν τελειώσει (ζήτημα είναι να βγάλει 2-3 ξυρίσματα ακόμα) και είπα να τον αντικαταστήσω εγκαίρως πριν ξεμείνω. Εκεί λοιπόν που έψαχνα στο Skroutz για το κατάστημα με την καλύτερη τιμή, συνειδητοποίησα πως στην αγορά κυκλοφορεί πλέον μια παραλλαγή με ελαφρώς διαφορετικό τίτλο:

Το -σχεδόν άδειο- μπουκάλι που έχω στα χέρια μου γράφει “Gel à raser” και αυτό που υπάρχει στην αγορά “Mousse à raser” (Επίσης έχει ελαφρώς διαφορετικό barcode, 3508240212919 αντί για 3508240212926). Βλέπω αυτό το «μους» στις φωτογραφίες και ανησυχώ γιατί η εμπειρία μου μού λέει πως το χειρότερο gel είναι ανώτερο από τον καλύτερο αφρό.

Υπάρχει κανείς άλλος εδώ μέσα που να χρησιμοποιεί Lierac να με διαφωτίσει; Αλλάξαν σύνθεση/σύσταση/υφή/δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ή είναι τυπικό το θέμα;

https://ibb.co/1bvb75Z

2005798885_3508240212926LieracGelraser.jpg.5624c76ca9d9296639d7a9d514936786.jpg

https://ibb.co/P44dgCs

1863773948_3508240212919LieracMousseraser.jpg.6a1ca213b9830b379f8999f968a2da85.jpg

 

 

Με όλο τον σεβασμό αλλά αυτά δεν είναι αφροί η σαπούνια για ξύρισμα. Αυτά είναι κονσέρβες με χημικά και φυτικά μόνο συστατικά . Υπάρχουν καταπληκτικά , ζωικά σαπούνια και μάλιστα ελληνικά τα οποία κάνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αφρό και πιστέψτε με μετά από χρήση ενός μήνα δεν θα αναγνωρίζετε το πρόσωπο σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...