Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dasimo είπε

Μη τις πάρεις. Πάρε Astra η  Περσοννα. Υπάρχουν καταπληκτικά μαγαζιά στην Ελλάδα με φοβερή εξυπηρέτηση και τιμές, όποιος θέλει σε PM. 

Με όλο τον σεβασμό αλλά αυτά δεν είναι αφροί η σαπούνια για ξύρισμα. Αυτά είναι κονσέρβες με χημικά και φυτικά μόνο συστατικά . Υπάρχουν καταπληκτικά , ζωικά σαπούνια και μάλιστα ελληνικά τα οποία κάνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αφρό και πιστέψτε με μετά από χρήση ενός μήνα δεν θα αναγνωρίζετε το πρόσωπο σας. 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να προτείνεις μερικά ελληνικά σαπούνια. Γνωρίζεις επίσης σε Αθήνα-Πειραιά που μπορεί κανείς να τα βρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ χρησιμοποιώ τα απίστευτα χειροποίητα σαπούνια της Faena με tallow (βοειο λίπος στην ουσία) , πραγματικά δεν έχω λόγια να τα περιγράψω σαν μυρωδια και αίσθηση . Επίσης παίρνω όλη τη σειρά με το balm και το splash . Τα προιόντα είναι απίστευτα και χρησιμοποιούνται στο Λονδίνο από τα πιο premium μαγαζιά. Τελευταία να πώ οτι είναι απίστευτα οικονομικά μιας και με ένα σαπούνι μπορώ να κάνω άνετα από 50 ως 80 ξυρίσματα μιας και το tallow ειναι απίστευτο λιπαντικό. Γνωμη μου ειναι να τα χρησιμοποιήσετε πρίν απαγορευτεί εντελώς το tallow απο κάποιιο ηλίθιο vegan νόμο. Ψωνίζω απο τον. Γιωργο στο wellshaved.gr (  https://www.wellshaved.gr/brands/faena ). Τρομερά επίσης ειναι τα Κερκίνη με βουβαλίσιο γάλα. Εξαιρετικά ελληνικά πριόνια που τα απολαμβάνουν περισσότερο οι ξένοι μιας και εδώ δεν τα γνωρίζουμε. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω το ένα που έβαλες είναι αφρός και το άλλο τζελ 

διαφορετικά προϊόντα βασικά 

 

50 λεπτά πριν, Nabuko είπε

αυτό

 

Και τώρα τι προτείνετε; Το Lierac σε μορφή gel είναι εξαντλημένο (στα λίγα καταστήματα που το είχαν listed) και ο αφρός γενικώς δεν μου γεμίζει το μάτι. Είχα πάρει για δοκιμή και ένα shaving gel της Avène (περίπου στην ίδια τιμή), αλλά δεν έφτανε την ποιότητα του Lierac.

Αυτά τα σαπούνια και διάφορα άλλα εξωτικά που βάζετε για παραδοσιακό ξύρισμα είναι παντός χρήσης; Τοποθετήθηκε ήδη ο @dasimo . Φίλε, αν δεν σου κάνει κόπο, πρότεινέ μου κάποιο για δοκιμή. Αρκεί να μην κοστίζει μια περιουσία και να υπάρχει διαθεσιμότητα (ει δυνατόν και σε φαρμακεία, όχι μόνο σε barberάδικα)

Edit:

Με πρόλαβε.

 

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Το Lierac σε μορφή gel είναι εξαντλημένο (στα λίγα καταστήματα που το είχαν listed)

εδώ? https://www.pharmacyline.gr/el/αφροί-gel-κρέμες-ξυρίσματος/11805-lierac-homme-gel-a-raser-150ml-ζελ-ξυρισματοσ-3508240212926.html

αν και μου φαίνεται ακριβός για αφρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dasimo είπε

Εγώ χρησιμοποιώ τα απίστευτα χειροποίητα σαπούνια της Faena με tallow (βοειο λίπος στην ουσία) , πραγματικά δεν έχω λόγια να τα περιγράψω σαν μυρωδια και αίσθηση . Επίσης παίρνω όλη τη σειρά με το balm και το splash . Τα προιόντα είναι απίστευτα και χρησιμοποιούνται στο Λονδίνο από τα πιο premium μαγαζιά. Τελευταία να πώ οτι είναι απίστευτα οικονομικά μιας και με ένα σαπούνι μπορώ να κάνω άνετα από 50 ως 80 ξυρίσματα μιας και το tallow ειναι απίστευτο λιπαντικό. Γνωμη μου ειναι να τα χρησιμοποιήσετε πρίν απαγορευτεί εντελώς το tallow απο κάποιιο ηλίθιο vegan νόμο. Ψωνίζω απο τον. Γιωργο στο wellshaved.gr (  https://www.wellshaved.gr/brands/faena ). Τρομερά επίσης ειναι τα Κερκίνη με βουβαλίσιο γάλα. Εξαιρετικά ελληνικά πριόνια που τα απολαμβάνουν περισσότερο οι ξένοι μιας και εδώ δεν τα γνωρίζουμε. 

Καλο ειναι να μην γινεται αναφορα σε συγκεκριμενα μαγαζια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dasimo είπε

Εγώ χρησιμοποιώ τα απίστευτα χειροποίητα σαπούνια της Faena με tallow (βοειο λίπος στην ουσία) , πραγματικά δεν έχω λόγια να τα περιγράψω σαν μυρωδια και αίσθηση . Επίσης παίρνω όλη τη σειρά με το balm και το splash . Τα προιόντα είναι απίστευτα και χρησιμοποιούνται στο Λονδίνο από τα πιο premium μαγαζιά. Τελευταία να πώ οτι είναι απίστευτα οικονομικά μιας και με ένα σαπούνι μπορώ να κάνω άνετα από 50 ως 80 ξυρίσματα μιας και το tallow ειναι απίστευτο λιπαντικό. Γνωμη μου ειναι να τα χρησιμοποιήσετε πρίν απαγορευτεί εντελώς το tallow απο κάποιιο ηλίθιο vegan νόμο. Ψωνίζω απο τον. Γιωργο στο wellshaved.gr (  https://www.wellshaved.gr/brands/faena ). Τρομερά επίσης ειναι τα Κερκίνη με βουβαλίσιο γάλα. Εξαιρετικά ελληνικά πριόνια που τα απολαμβάνουν περισσότερο οι ξένοι μιας και εδώ δεν τα γνωρίζουμε. 

Τέλεια! Θα δοκιμάσω τα Faena από τον Γιώργο και αν μ' αρέσει θα στοκάρω δυο τρία. Θα ήθελα να δω πως πάνε με τη σαβέτα και κοφτερά ξυραφάκια σαν τα feather.

2 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Καλο ειναι να μην γινεται αναφορα σε συγκεκριμενα μαγαζια.

Με την προϋπόθεση πως δεν γίνεται κάποια κατάχρηση, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βλέπε άλλα νήματα με αναφορές σε κοτσόβολο, πλαίσιο και ότι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Τέλεια! Θα δοκιμάσω τα Faena από τον Γιώργο και αν μ' αρέσει θα στοκάρω δυο τρία. Θα ήθελα να δω πως πάνε με τη σαβέτα και κοφτερά ξυραφάκια σαν τα feather.

Με την προϋπόθεση πως δεν γίνεται κάποια κατάχρηση, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βλέπε άλλα νήματα με αναφορές σε κοτσόβολο, πλαίσιο και ότι άλλο.

Εγω το ειπα για να μην υπαρξει προβλημα απο τους διαχειριστες γτ συνηθως αν γινει η αρχη μετα τα λινκ γινονται συνηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Εγω το ειπα για να μην υπαρξει προβλημα απο τους διαχειριστες γτ συνηθως αν γινει η αρχη μετα τα λινκ γινονται συνηθεια.

 

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα με τέτοια λινκς. Όχι μόνο επιτρέπονται αλλά υπάρχουν και ολόκληρα νήματα με κριτική καταστημάτων. Δες για παράδειγμα τα νήματα με τις προσφορές με συνδέσμους και αναφορές όχι μόνο σε καταστήματα αλλά και σε τράπεζες.

Παράδειγμα με πληθώρα τέτοιων συνδέσμων:

https://www.insomnia.gr/forums/forum/56-προσφορές/

Να τι απαγορεύεται:

 

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasimo είπε

Εγώ χρησιμοποιώ τα απίστευτα χειροποίητα σαπούνια της Faena με tallow (βοειο λίπος στην ουσία) , πραγματικά δεν έχω λόγια να τα περιγράψω σαν μυρωδια και αίσθηση . Επίσης παίρνω όλη τη σειρά με το balm και το splash . Τα προιόντα είναι απίστευτα και χρησιμοποιούνται στο Λονδίνο από τα πιο premium μαγαζιά. Τελευταία να πώ οτι είναι απίστευτα οικονομικά μιας και με ένα σαπούνι μπορώ να κάνω άνετα από 50 ως 80 ξυρίσματα μιας και το tallow ειναι απίστευτο λιπαντικό. Γνωμη μου ειναι να τα χρησιμοποιήσετε πρίν απαγορευτεί εντελώς το tallow απο κάποιιο ηλίθιο vegan νόμο. Ψωνίζω απο τον. Γιωργο στο wellshaved.gr (  https://www.wellshaved.gr/brands/faena ). Τρομερά επίσης ειναι τα Κερκίνη με βουβαλίσιο γάλα. Εξαιρετικά ελληνικά πριόνια που τα απολαμβάνουν περισσότερο οι ξένοι μιας και εδώ δεν τα γνωρίζουμε. 

ωπ, είναι και Πειραιά αυτό το μαγαζί

λες να ξεκινήσω σιγά σιγά και εγώ το σπορ ;

τώρα τελευταία με τη καραντίνα και ελέω τηλεεργασίας, ξυρίζομαι αραιά και ταλαιπωρούμαι πολύ, παρόλο που έχω αρκετά μαλακά γένια, τι να σου κάνουν όμως και αυτά παρατημένα μια βδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ωπ, είναι και Πειραιά αυτό το μαγαζί

λες να ξεκινήσω σιγά σιγά και εγώ το σπορ ;

τώρα τελευταία με τη καραντίνα και ελέω τηλεεργασίας, ξυρίζομαι αραιά και ταλαιπωρούμαι πολύ, παρόλο που έχω αρκετά μαλακά γένια, τι να σου κάνουν όμως και αυτά παρατημένα μια βδομάδα...

Άρχισε με κάτι οικονομικό και ασφαλές. Το παραδοσιακό ξύρισμα είναι απόλαυση. Όταν άρχισα με σαβέτα, παρόλο που την πρώτη φορά η γυναίκα τρόμαξε με τη φάτσα μου (από τα κοψίματα), μετά από δυο-τρία που έπιασα τη αίσθηση στον χειρισμό της, ήθελα να ξυρίζομαι κάθε μέρα. Τώρα δεν γυρίζω πίσω με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

για δώσε ένα combo μηχανής & ξυραφιών :) :)

Για αρχή, αν δεν θες στα πρώτο-δεύτερο ξυρίσματα να γίνει χαμός, δοκίμασε μια ανοιχτού τύπου (open comb) μηχανή σαν την Parker 26c που είναι φτηνή (20€), Astra Platinum ξυραφάκια (0.60-0.80€ η πεντάδα), ένα καλό φτηνό σαπούνι Proraso (3.5€) κι ένα φτηνό σχετικά καλό πινέλο σαν το nom - Gustav 41 CR.

Αν θέλεις να πας κατευθείαν σε σαβέτα, πάρε μια Bluebeards Revenge με 15-16€.

Άπαξ και δοκιμάσεις ένα καλό παραδοσιακό ξύρισμα, θα ξεχάσεις τα υπόλοιπα μια και καλή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν θέλεις να πας κατευθείαν σε σαβέτα, πάρε μια Bluebeards Revenge με 15-16€.

 

Sorry αλλά διαφωνώ με την επιλογή σαβέτας για νεοεισερχόμενο στο χώρο, θα κάνει άσχημα πρώτα ξυρίσματα , κατά πάσα πιθανότητα θα σφαχτεί και θα το παρατήσει (όπως και εκατοντάδες άλλοι που πήγαν να δοκιμάσουν με σαβέτες και μπαλτάδες όντας "νέοι" στο χώρο).
Ήδη θα έχει στο κεφάλι του άλλες παραμέτρους όπως το πως θα φτιάξει σωστό αφρό , πως δουλευει το πινέλο , τι λεπίδες του κάνουν καλύτερα , αν η μηχανή είναι οκ και το πως τη χειρίζεται.
Για μένα (προσωπική μου άποψη) η σαβέτα για νέο είναι ακόμα ένας μπελάς στο κεφάλι , αν ξεκινήσει και του κάνει κλικ η όλη διαδικασία , ναι τότε φυσικά και μετα από λίγο καιρό μπορεί να δοκιμάσει και σαβέττα και straight edge και ενα σωρό άλλα. :) 

Αν ξεκινούσα τώρα στο χώρο και θα ήθελα απλά να "δοκιμάσω τα νερά" που λέμε, θα έπαιρνα τα κάτωθι (λαμβάνοντας υποψιν τους περιορισμους σε προιοντα λογω έλλειψης στοκ):

Μία μηχανή feather popular (15 eur) , είναι πανεύκολη στη φόρτωση λεπίδας και στον καθαρισμό , ελαφριά και πολύ "απαλή" στο κόψιμο , δηλαδή συγχωρεί λάθη. Έρχεται σε καλή πλαστική συσκευασία που δεν χαλάει και είναι εύκολη στην αποθήκευση και μεταφορά (εν αντιθέση με άλλες "καλες" μάρκες που σου δίνουν μια χάρτινη συσκευασία της πλάκας.
Μισή κατασκευή απο πλαστικό και μισή απο μέταλλο , παρόλα αυτά δεν χαλάει με τίποτα , εκτός και αν πας να σφίξεις την βιδα που ασφαλίζει τη λεπίδα με υπερβολή. Την έχω 10 χρόνια και τη χρησιμοποιώ σε ταξίδια. Για μένα είναι το απόλυτο δέκα σε τιμιότητα.Επίσης είναι και ετοιμοπαράδοτη. Και σε τελική ανάλυση και να μην σου κάνει το χομπι αυτό έχεις δαπανήσει μόνο 15 ευρώ :) 

Ένα σαπουνάκι απλό και οικονομικό μα συνάμα ποιοτικό και εύκολο . La Toja stick (κόστος περίπου 3 ευρώ και βγάζει γύρω στα 40 ξυρίσματα ανάλογα και ποσο πολύ "φορτώνεις"), απλά το τρίβεις στο πρόσωπο και μετά κάνεις πολύ εύκολα και γρήγορα ένα δυνατό αφρό. Για νεους στο χώρο αυτό μετράει πάρα πολύ μέχρι να μάθουν τη σωστή ποσότητα αφρού και πως δουλευει το πινέλο στο μπολ (η στο χέρι αναλογα τι προτιμάει κανεις), το στικ της la toja θα δώσει αφρό "τόσο - όσο" , δηλαδή όσο χρειάζεται. :) 

Λεπίδες είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα , μεγάλη πλειοψηφία πάει προς derby , astra , personna, Wilkinson sword που θεωρούνται και πιο "εύκολες" και ίσως αργότερα σε feather , bic chrome (ελληνικότατες και πολύ καλες και κοφτερες) , perma-sharp κλπ. Είναι εντελώς υποκειμενικό , ψωνίζεις απο διάφορες μάρκες σε μικρή ποσότητα στην αρχή και ΔΕΝ φορτώνεις κατοστάδες ποτέ (τουλάχιστον στο ξεκίνημα) μέχρι να αποκτηθεί η εμπειρία.

Πινέλο ένα οικονομικό χοίρο που είναι εύκολο και μαλακώνει γρήγορα , θεωρώ το omega 49 (κοστος 7 ευρω περιπου) . Είναι αρκετά μεγάλο για τα γούστα μου , αλλά είναι εύκολο για ενα αρχάριο , απλώνει και κάνει άμεσα καλό αφρό - επίσης στρώνει και αρκετά γρήγορα. :) 

Καλό είναι επίσης να έχετε πάντα σε ντουλάπι ενα στυπτικό μολύβι και ένα alum block , ειδικά για νέους στο χώρο είναι απαραίτητο και δεν το αναφέρουμε συχνά. :) 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πινέλο έχω (hjm) χρησιμοποιώ χρόνια κρέμα nivea, απλά λόγω μασκων πιάνω τον εαυτό μου να βαριέται το ξύρισμα ανά διήμερο, και όπως έγραψα πριν έχει γίνει ταλαιπωρία το ξύρισμα με τις Mach 3, για αυτό σκεφτόμουν μηχανή, αν και με μπλέξατε λίγο με τις προτάσεις σας 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πινέλο έχω (hjm) χρησιμοποιώ χρόνια κρέμα nivea, απλά λόγω μασκων πιάνω τον εαυτό μου να βαριέται το ξύρισμα ανά διήμερο, και όπως έγραψα πριν έχει γίνει ταλαιπωρία το ξύρισμα με τις Mach 3, για αυτό σκεφτόμουν μηχανή, αν και με μπλέξατε λίγο με τις προτάσεις σας 😃

Στην αρχή θα δεις πολλά προιόντα και πολλές τεχνικές. Εγώ παράλληλα με το ξεκίνημα, βλέπω και βιντεάκια, υπάρχουν 2-3 τύποι που δίνουν σημαντικές πληροφορίες. Εκτός από το Σταρόβα, είναι και ο Δημήτρης και ο Κώστας που κάνουν πολλά βίντεο.

Βασικά πράγματα που θα έκανα εγώ αν ξεκινούσα τώρα:

- Πινέλο χοίρου Omega, 5 ευρώ.

-Σαπούνι cella ή haslinger με γάλα προβάτου 4-5 ευρώ.

-Μηχανή κλειστή, ήπια, για τα πρώτα ξυρίσματα, όπως muhle R89. 

- Λάμες Astra, καλό ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

- Ένα aftershave επιλογής σου ανάλογα με το δέρμα σου.

Δεν κάνω διαφήμιση σε κάτι, αυτά είναι αυτά που προτείνουν οι περισσότεροι και μάλλον όχι τυχαία. Όταν συμπίπτουν οι γνώμες, μάλλον είναι η αλήθεια.

Δε θα σε δυσκολέψει τίποτα, παρά μόνο η παραγωγή του αφρού, της "μαρέγκας" όπως λένε οι παλιοί. Αλλά αυτό θέλει δοκιμές ξανά και ξανά. Και εγώ στη διαδικασία μάθησης είμαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...