Προς το περιεχόμενο

Αγορα Desktop


Hogsy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, ειχα κανει μια αναρτηση πριν λιγο καιρο με το ίδιο θέμα, αλλα αλλαξαν καποια δεδομενα και θα ηθελα να ξαναπαρω καποια φρεσκια συμβουλή. 

 

Σκοπευω να χτίσω ενα gaming pc και θα ηθελα προτασεις διότι δεν γνωριζω πολλα στο πεδίο. Δεν παιζω πολυ απαιτητικά παιχνιδια σε γενικες γραμμες, αλλα μιας και εχω το cyberpunk θελω το μηχάνημα να το τρεχει χωρις προβληματα. 

Το budget ειναι γυρω στα 1000 ευρω πανω κατω μονο για το desktop και απλα θελγ να σιγουρευτω οτι θα αξιζουν τα λεφτα που θα δωσω για το μηχανημα που θα παρω. 

Θα ηθελα προτασεις και σε περιφερειακα, κυριως ακουστικα και οθονη αν εχετε κατι να προτεινετε. 

Αν βοηθαει βρισκομαι στο Ηρακλειο Κρητης, αλλα δεν εχω θεμα να παρω τα εξαρτηματα απο διαφορα καταστηματα. Θα με βολευε να γινει η συναρμολογηση απο κατάστημα αλλα δεν με καιει τοσο εαν δεν γινετε ωστε να εξασφαλισω μια καλυτερη τιμη. 

Οσο για το λογισμικό, εχω ακουσει οτι μπορεις να βρεις windows key στο cdrom πολυ φθηνα, ισχυει; Γνωριζετε καποια εναλλακτικη για μια οικονομικη λυση;

 

Ευχαριστώ εξ αρχης οσους με βοηθησουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς αυτόν τον καιρό δεν φτιάχνεις gaming pc. Οι κάρτες γραφικών δεν υπάρχουν πουθενά και αν τις βρεις θα της χρυσοπληρώσεις. Ωστόσο δώσε μερικές διευκρινήσεις για να σου προτείνουν περίπου τι κομμάτια θα χρειαστείς.

Το budget περιλαμβάνει μόνο πύργο ή και τα περιφερειακά - οθόνη; 1000 ευρώ μόνο για το desktop εννοείς τον πύργο;

Το cyberpunk θα ήθελες να το παίξεις σε 1080p, 2k;

 

Edit: παρόλο που δεν το έχω δει σαν παιχνίδι(από κοντά), από αυτά που διαβάζω το cyberpunk δεν παίζει "χωρίς προβλήματα" σε κανένα μηχάνημα 😄

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1000 ειναι μονο για τον πυργο, ναι.  
Τα 1080p μου φτανουν και γνωριζω πως μαλλον δεν υπαρχει μηχανημα που να το τρεχει χωρις προβληματα, αλλα με πιανεις :Ρ 

προς το παρων εχω βρει αυτο εδω + μια Corsair TX-M Series TX650M 650W. Πως σου φαινεται; 814002992_dnd1.jpg.336c093e9e19cf1cb91e2f9392a460dd.jpgCorsair TX-M Series TX650M 650W 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, κακές αγορές (και σε αντικειμενικά κακή στιγμή). 4πύρινο 3500Χ 162 ευρώ??? 5700ΧΤ 503 ευρώ?? Κρίμα τα λεφτά που θα δώσεις, τουλαχιστον να φτιάξεις κάτι σωστό.

Αντέ στον επεξεργαστή για κάτι budget πας σε 10400 (f) που είναι πολύ τιμιος και ανώτερος του 3500Χ. 

Για κάρτα δεν ξέρω τι μπορείς να πάρεις αυτήν την περίοδο. Αν εισαι διατεθειμένος να φτάσεις τα 500 ευρώ της 5700ΧΤ που έβαλες, ψάξε μήπως πετύχεις καμια 3060 ti σε φυσιολογική τιμή, είναι πολύ καλύτερη κάρτα.

Αλλιώς περίμενε, κάποια στιγμή θα στρώσουν οι τιμές, αλλά κανείς δεν ξέρει σίγουρα αν θα είναι σε 1,2 μήνες ή αρκετά παραπάνω.

Πες όμως και τι όθονη έχεις σκοπό να συνδέσεις, καθώς και τι games σε ενδιαφέρουν. Δεν παίζω απαιτητικα παιχνίδια και cyberpunk στην ίδια πρόταση είναι λίγο περίεργος συνδιασμός.

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εναλλακτικη ειναι αυτο εδω, και προσπαθω να βρω μια gtx 1080 και να παρω  i5 10600kf αντι για 10400f 

Οπως προανεφερα, δεν εχω καμια ιδεα και οντως θελω στο τελος να παρω τουλαχιστον κατι που να αξιζει τα λεφτα που θα δωσω. Το build στο προηγουμενο σχολιο το πηρα απο ιστοσελιδα με click bait αρθρα τυπου "best budget pcs 2020" 😕 

 Screenshot_20201125_170755_com.android.chrome.jpg.6635b2cbab300cf8768332e0203b79dd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...