Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό Cabrio αμάξι!


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Στο ΜΟΝΟ που διαφωνω ειναι οι χωροι, το MGF πρεπει να εχει μεγαλυτερους χωρους απο το MX-5, οριακα βεβαια.

Ναι ισχύει έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ το MGtf. Το Mazda έχει πιο βαθύ, αλλά 50lt λιγότερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ημουν σε αναλογο διλημμα πριν λιγα χρονια. Tελικα κατεληξα στο Tigra γιατι το εκανα κεφι απο παλια, οποτε εδωσα το 500ρακι μου. 

Το θεμα ειναι το εξης. Μεχρι να βρω ενα που να μην ειναι χρεπι, εφτυσα αιμα και ειχα budget σχεδον τα διπλασια. Το κακο με αυτα τα αυτοκινητα ειναι πως οι κατοχοι τους τα σκιζουν οσο δεν παει και πρεπει να πεσεις σε μερακλη που να περναει με βαζελινες πχ τα καλωδια της οροφης κλπ. 
Τωρα απο θεμα χωρου, αν ανοιξεις την οροφη απλα ξεχνας οτιδηποτε αλλο εκτος απο μια βαλιτσα, αν την εχεις κλειστη δεν ειναι κακος ο χωρος του πορτ μπαγκαζ σε καμια περιπτωση.

Kαι σου λεω για Tigra ε που δεν ειναι και γκαζιαρικο, κατι Miata ή MR2 γεια σας, επειδη ειναι πολυ σπορ, δυσκολα να βρεις καποιο που να ειναι αξιοπρεπες και να μην το πληρωσεις χρυσο μετα. Επισης το Tigra ειναι το μονο που ερχεται σε hard top αν θυμαμαι καλα (με εξαιρεση κατι miata που βγαινουν εκτος μπατζετ αν θυμαμαι καλα) πραγμα που για μενα ηταν θετικο γιατι οι υφασματινες οροφες εχουν τα θεματακια τους, συν οτι οι περισσοτερες συνοδευονται απο κατι κιτρινισμενα πισω τζαμια που σε πιανει η ψυχη σου :lol:

Οποτε ψαξε το καλα πριν καταληξεις σε αγορα.

Τhat said, εμενα η καψουρα μου ηταν παντα το Daihatsu Copen, αλλα με το 1,94 υψος μου δοκιμασα να μπω σε ενα και δεν χωρουσα καν. Τουλαχιστον το Τigra ειναι αρκετα ανετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stormrain είπε

Τhat said, εμενα η καψουρα μου ηταν παντα το Daihatsu Copen, αλλα με το 1,94 υψος μου δοκιμασα να μπω σε ενα και δεν χωρουσα καν. Τουλαχιστον το Τigra ειναι αρκετα ανετο.

όταν το είδα πρώτη φορά παρκαρισμένο νόμιζα ήταν παιχνίδι από τα jumbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Bitbit είπε

όταν το είδα πρώτη φορά παρκαρισμένο νόμιζα ήταν παιχνίδι από τα jumbo

Χαχαχα ισχυει ειναι ιδιαιτερο, αμα χωρας κιολας ακομα καλυτερα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ΠΟΛΥ το κατεβατό του φίλου πίσω. Σε καταλαβαίνω. Ας σας επαληθεύσω λοιπόν, αλλά να δείτε πως και εγώ δε πάω όπως - όπως απλά να γίνει. Καρδιοχτύπησα πάρα πολύ, και ενώ στη τελική όλοι μου λέγανε μεγείες εγώ δεν κοιμήθηκα σαν να βρήκα αμάξι..

 

Αρχικά, να τονίσω πως είναι σαν να με σύστησε στον καλύτερο σας φίλο μηχανικό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ MG/ROVER στα Καμίνια, σαν ξάδερφο με ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΣΘΕΝΟΣ να με προσέξουν! Ήταν 2 αδέλφια λοιπόν, πέρα από τον επαγγελματισμό που διαισθάνθηκα, οι άνθρωποι έδειξαν πως πραγματικά ήθελαν να με προσέξουν.

 

Το κάνανε τεστ σε εγκεφάλους, το τρέξανε, μπήκαν από κάτω, του αφιέρωσαν περίπου 1 ώρα γιατί ήξεραν πως το έκανα κέφι. Μου έβγαλαν τα παρακάτω :

 

2 ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ

ΛΟΥΡΙ έλεγε άλλαξε, ήταν 4.5 ετών - ΧΡΗΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ, ήταν εκτός. ΜΕΙΟΝ.

ΨΙΛΟ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ, έως και μεγάλο. Φάνηκαν 2 σημεία ξεσουφρωμένα στο κέντρο του εμπρός μέρους - μέσα εκεί που μπαίνει το ψυγείο.

ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ κάργα ΣΚΛΗΡΟΣ - ΧΡΗΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΛΑΣΤΟΙΧΑ 6 ΕΤΩΝ ΣΧΕΔΟΝ - ΧΡΗΖΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗΣ

Το χειρότερο (αλλά έχει και το καλό του!), φλάντζα άλλαξε το 2008. Άρα ΚΑΙ αυτή θα με προβληματίζει, μήπως το ερχόμενο καλοκαίρι έρθει η ώρα της δεύτερης ή τρίτης, η όποια στο π__ς θα 'ναι φλάντζα που έχει βάλει.

Άρα συνοψίζω.. 3.000 αγορά, 165 μεταβίβαση, 20 να βάλω άτομο για αυτήν γιατί δεν βρήκα καλύτερη μέθοδο να γίνει αυτό το καιρό - 1800 DMG να το φτιάξω μαζί με τα λάστιχα.

 

ΜΑΚΡΙΑ. Το ευχαρίστησα το παλικάρι και του είπα καλή τύχη...

 

...κάπου εκεί που με είδαν ανήσυχο όμως μάλλον ήρθε το τυχερό μου.. Διαβάστε προσεκτικά.

 

Με πιάνουν τα αδέρφια και μου λένε ένας καλός πελάτης μας θέλει να το πουλήσει. Όχι μόνο είναι ψείρας, κρατιέται καλά γιατί πάει για 2λιτρο μετά από ένα έτος που το έχει, αλλά του το έχουν στην ΤΡΙΧΑ. FULL EXTRA, ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑ, ΟΛΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ. Αλλαγμένη φλάντζα ΠΡΙΝ 1 ΕΤΟΣ, καθώς και όλα τα υπόλοιπα λέει μου εγγυώνται πως απλά βάζω λάδια και ξεχνάω ρεκτιφιέ για έτη αν το προσέξω με τις ανανεώσεις και τα ψυκτικά του. Μου λένε εγγύηση! Μόνο.. που το δίνει 3500..

 

Τον παίρνω τηλέφωνο.. ακούγεται μάλαμα. Του λέω τη περίπτωση μου, και μου λέει αν δεν ήταν το 2λιτρο και τα τέλη τόσο του διλίτρου όσο και του MGTF που πλήρωσε, δεν θα το σκεφτόταν ούτε δευτερόλεπτο, αλλά λέει και για 3.000 στο χέρι δεν θα τα χαλάσουμε, ας βρεθούμε να το δω.

 

(Εγώ τι να δω εν τω μεταξύ, έχω πλήρες βιβλίο με αποδείξεις και την εγγύηση των παιδιών)

 

Σήμερα απόγευμα θα πάω να το "δω" και να τα πω κυρίως μαζί του στο Χαιδάρι. Σκεφτόμου να του πω να του χρωστάω 100€ και φυσικά να αναλάβω τη μεταβίβαση. Δηλαδή 3100€. Παραπάνω θα είμαι ανώριμος, αλλά τους εμπιστεύομαι τυφλά.

 

Τώρα σας θέλω.. Το ένστικτο μου μου λέει ΝΑΙ πάντως, φυσικά χωρίς περεταίρω ελέγχους, θα τα δω όλα στα χαρτιά. :')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εκτιμώ ΠΟΛΥ το κατεβατό του φίλου πίσω. Σε καταλαβαίνω. Ας σας επαληθεύσω λοιπόν, αλλά να δείτε πως και εγώ δε πάω όπως - όπως απλά να γίνει. Καρδιοχτύπησα πάρα πολύ, και ενώ στη τελική όλοι μου λέγανε μεγείες εγώ δεν κοιμήθηκα σαν να βρήκα αμάξι..

 

Αρχικά, να τονίσω πως είναι σαν να με σύστησε στον καλύτερο σας φίλο μηχανικό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ MG/ROVER στα Καμίνια, σαν ξάδερφο με ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΣΘΕΝΟΣ να με προσέξουν! Ήταν 2 αδέλφια λοιπόν, πέρα από τον επαγγελματισμό που διαισθάνθηκα, οι άνθρωποι έδειξαν πως πραγματικά ήθελαν να με προσέξουν.

 

Το κάνανε τεστ σε εγκεφάλους, το τρέξανε, μπήκαν από κάτω, του αφιέρωσαν περίπου 1 ώρα γιατί ήξεραν πως το έκανα κέφι. Μου έβγαλαν τα παρακάτω :

 

2 ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ

ΛΟΥΡΙ έλεγε άλλαξε, ήταν 4.5 ετών - ΧΡΗΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ, ήταν εκτός. ΜΕΙΟΝ.

ΨΙΛΟ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ, έως και μεγάλο. Φάνηκαν 2 σημεία ξεσουφρωμένα στο κέντρο του εμπρός μέρους - μέσα εκεί που μπαίνει το ψυγείο.

ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ κάργα ΣΚΛΗΡΟΣ - ΧΡΗΖΕΙ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΛΑΣΤΟΙΧΑ 6 ΕΤΩΝ ΣΧΕΔΟΝ - ΧΡΗΖΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗΣ

Το χειρότερο (αλλά έχει και το καλό του!), φλάντζα άλλαξε το 2008. Άρα ΚΑΙ αυτή θα με προβληματίζει, μήπως το ερχόμενο καλοκαίρι έρθει η ώρα της δεύτερης ή τρίτης, η όποια στο π__ς θα 'ναι φλάντζα που έχει βάλει.

Άρα συνοψίζω.. 3.000 αγορά, 165 μεταβίβαση, 20 να βάλω άτομο για αυτήν γιατί δεν βρήκα καλύτερη μέθοδο να γίνει αυτό το καιρό - 1800 DMG να το φτιάξω μαζί με τα λάστιχα.

 

ΜΑΚΡΙΑ. Το ευχαρίστησα το παλικάρι και του είπα καλή τύχη...

 

...κάπου εκεί που με είδαν ανήσυχο όμως μάλλον ήρθε το τυχερό μου.. Διαβάστε προσεκτικά.

 

Με πιάνουν τα αδέρφια και μου λένε ένας καλός πελάτης μας θέλει να το πουλήσει. Όχι μόνο είναι ψείρας, κρατιέται καλά γιατί πάει για 2λιτρο μετά από ένα έτος που το έχει, αλλά του το έχουν στην ΤΡΙΧΑ. FULL EXTRA, ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑ, ΟΛΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ. Αλλαγμένη φλάντζα ΠΡΙΝ 1 ΕΤΟΣ, καθώς και όλα τα υπόλοιπα λέει μου εγγυώνται πως απλά βάζω λάδια και ξεχνάω ρεκτιφιέ για έτη αν το προσέξω με τις ανανεώσεις και τα ψυκτικά του. Μου λένε εγγύηση! Μόνο.. που το δίνει 3500..

 

Τον παίρνω τηλέφωνο.. ακούγεται μάλαμα. Του λέω τη περίπτωση μου, και μου λέει αν δεν ήταν το 2λιτρο και τα τέλη τόσο του διλίτρου όσο και του MGTF που πλήρωσε, δεν θα το σκεφτόταν ούτε δευτερόλεπτο, αλλά λέει και για 3.000 στο χέρι δεν θα τα χαλάσουμε, ας βρεθούμε να το δω.

 

(Εγώ τι να δω εν τω μεταξύ, έχω πλήρες βιβλίο με αποδείξεις και την εγγύηση των παιδιών)

 

Σήμερα απόγευμα θα πάω να το "δω" και να τα πω κυρίως μαζί του στο Χαιδάρι. Σκεφτόμου να του πω να του χρωστάω 100€ και φυσικά να αναλάβω τη μεταβίβαση. Δηλαδή 3100€. Παραπάνω θα είμαι ανώριμος, αλλά τους εμπιστεύομαι τυφλά.

 

Τώρα σας θέλω.. Το ένστικτο μου μου λέει ΝΑΙ πάντως, φυσικά χωρίς περεταίρω ελέγχους, θα τα δω όλα στα χαρτιά. :')

Δεν θελεις να καταλαβεις πως ακομα και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ να το εβρισκες ειναι ΑΚΥΡΗ αγορα γιατι ΔΕΝ υπαρχουν ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ. Ποσο πιο απλα να στο πουμε για να το καταλαβεις; Και μιλαμε για μεταχειρισμενο ΣΙΓΟΥΡΑ 20ετιας.

Απο εκει και περα δικα σου τα χρηματα (και κακα τα ψεματα 3 χιλιαρικα ειναι κλαιν μαιν οπως λενε) οποτε κανε οπως καταλαβαινεις (βεβαια απορω γιατι ανοιξες το θεμα και ρωτησες ολο τον κοσμο αν δεν ειχες καμια ορεξη να ακουσεις).

6 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Υ.Γ.: Τώρα μιλάμε για το παρακάτω, αλλά δε ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχει. Δε ρώτησα. Δε πρέπει να είναι πολλά.

 

https://www.car.gr/31056259

16 ετιας (και ΑΝ, να τσεκαρεις το VIN για να εισαι σιγουρος - ΠΟΛΛΑ εξυπνοπουλια στο Ελλαντα φερνανε απεξω αυτοκινητα και στην αδεια εγραφε ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας το οταν τα εισαγανε και οχι ποτε κατασκευαστηκε ενα αυτοκινητο) και με και καλα μονο 39.800 χιλιομετρα (σιγουρα γυρισμενα). Επισης δεν εχει περασει ΚΤΕΟ συμφωνα με οσα γραφει (δηλαδη για να καταλαβω εκει μεσα το εχει 9 χιλιαρικα - χαχαχαχαχα - και το δινει 3 τελικα;).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Άλλο αμάξι είναι άλλου πωλητή, αλλά μέχρι και στο χρώμα είναι ολόιδιο - σαν limited edition το έψαξα να δω τις διαφορές. Γι' αυτό το έβαλα παράθεση. Έτσι μου το περιέγραψαν και οι 2 μηχανικοί οι δικοί μου.

 

Δεν είναι πως δεν ακούω, είναι πως φιλτράρω.  Είχε/είχατε δίκιο για το αμάξι, αν πάω συστημένος σε άλλο, έχει ΤΟΥΜΠΑΝΗ οροφή (θα το τεστάρω σε κλειστό πλυντήριο αυτόματο πριν το πάρω), και αλλαγμένα σημαντικά πράγματα ΕΝΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ όπως βλ. φλάντζα μηχανής.. νομίζω πως μου μένει ένα αξιοπρεπέστερο αμάξι από ένα Yaris.

Εμπιστεύομαι τους 2 μηχανικούς που μου εγγυόνται για αυτό το όχημα. Αν δεν το έκανα, θα μπορούσαν να μου πουν τι μας πλήρωσες, και τι έβαλες κονέ αν είναι να κάνεις του κεφαλιού σου και να προσβληθούν. Κατάλαβες πως το εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Wait σκεφτεσαι MG? Τωρα το ειδα αυτο, ακομα κι εγω που ειμαι ασχετος απο αυτοκινητα δεν θα επελεγα με την καμια ενα αυτοκινητο που εχει κλεισει το εργοστασιο. Ανταλλακτικα πως θα βρισκεις?

Δυστυχως δεν ειναι αξιοπρεπεστερο απο ενα Υaris οπως ειπες, τουλαχιστον σε θεμα συντηρησης. Το οτι σου εγγυονται οι μηχανικοι για αυτο το οχημα δε λεει κατι, μπορει τωρα να ειναι οκ, αλλα αν σε ενα δυο χρονια απαιτειται να αλλαξεις κατι τι γινεται? Οκ δεν θα επενδυσεις και κανενα τρελο ποσο για την αγορα του, αλλα και παλι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω τη γνωμη μου επειδη ειχα βρεθει το 2012 σε μια παρομοια κατασταση για αγορα μηχανης.

Μου γυαλισε μοντελο απο εταιρεια που ειχε κλεισει.Τελικα το αγορασα αλλα η ιδιαιτεροτητα στο δικο μου ηταν οτι ο κινητηρας ηταν απο suzuki μοντελο πολυ διαδεδομενο οποτε οτι ανταλλακτικο ηθελα το εβρισκα απο εκει.

Οτι αφορουσε ομως περιφερειακο η εμπλεκα με δοκιμες και πατεντες η επεφτε παραγγελια απο εξω.

Εαν ο κινητηρας δεν ηταν suzuki δε θα θελα να φανταστω τι θα περναγα.

Για αυτο και μονο το λογο θα σου ελεγα να μη μπλεξεις.

Τωρα που θελω να το πουλησω θα εχω προβλημα καθως δυσκολα θα φυγει.Το ιδιο θεμα θα εχεις και εσυ μετα.

Αν αποφασισεις να το παντρευτεις τοτε οκ.Αλλα οι μεταξωτοι κωλοι θελουν και μεταξωτα βρακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να το παντρευτώ για 8 έτη και μετά απόσυρση το θέλω. ΔΕΝ προβλέπεται να πάρω κάτι άλλο σε αυτά τα έτη.. Μπορεί και να φουντάρω πριν από αυτά, άρα φαντάσου.

Μου λένε πως βρίσκουν όλα τα ανταλλακτικά; Του είπα, τράκος, μου κάνει θετική η άλλη ασφαλιστική, φτιάχνεται; ΌΛΑ φτιάχνονται μου λέει. Τα χρήματα, είδα αποδείξεις, είναι παρεμφερή με SMART που τα πλήρωνα.. Τότε πήγαινα και χωρίς συστάσεις, άρα μπορεί να πλήρωνα όπως και να έχει περισσότερα και ας κλαιγόμουν.

 

Ψέματα μου λένε; Παιδιά το αντιλαμβάνεστε πως ξανάνοιξε η εταιρεία μετά και πως έχει μεγάλο Club έτσι; Δεν έχω αντιληφθεί πως το ανταλλακτικό πιέζει τόσο, όσο το ότι είμαι περιορισμένος σε μηχανικούς που ξέρουν το αμάξι. Πράγμα που δε βρίσκω και παράλογο.. ΠΩΣ έκανε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις αυτός που θα μου δείξει απόδειξη πως τα έβαλε πέρυσι;

Μιλούσα και με άλλον έναν στην Αθήνα από αγγελία που έπαιζε στα λεφτά μου. Λέει τα βρίσκει όλα από τον Ρόδης (MG ROVER - ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ) το επίθετο του. Μου έστειλε και αυτός το βιβλιαράκι του (για να μου το πουλήσει) και είδα πριν 2 έτη τόσα πράγματα που άλλαξε.. (εκ των οποίων : αντλία νερού + φλάντζα κεφαλής + βάση μοτέρ + τρόμπα + ιμάντα + θερμοστάτη ψυγείο + δίσκο πλατό ROVER) Του πήγε 800€ σύνολο λέει.

 

Επιμένω. Πήρα μαζί μου ΚΟΛΛΗΤΟ μου φίλο, μηχανικό στη FORD / ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ για 15 + 10 έτη αντίστοιχα, ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ με τους 2 νέους συστημένους, έμπειρους μηχανικούς που μου πρότειναν να μην πάρω αυτό που πήγα για έλεγχο, και μου λένε και οι 3 τα είπανε, μου εγγυώνται δεν θα έχω θέμα! Ούτε έλλειψη! Τέλος. Ούτε καν στις τιμές, το έχω και πολύπορτο, και με ΑΛΛΟ κονέ! Δεν θυμάμαι απλά τώρα την επωνυμία του άλλου, αλλά είναι ΜΟΝΟ ανταλλακτικάδικο. Αν θυμάμαι καλά Πειραιά.

 

Τι γίνεται; Ζαλίστηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απορώ,αφού έχεις δικό σου κολλητο έμπειρο μηχανικό,συστημένο συνεργείο ειδικό για τέτοιο αμαξι,και σου αρέσει εσένα το MG,

τι σε ενδιαφέρει τι λέει ο καθένας εδώ μεσα;

Σχετικά με τα ανταλλακτικά,σωστά σου τα είπανε οι μηχανικοί σου,υπάρχουν τα πάντα από aftermarket για το συγκεκριμένο αμάξι.Με μια πολύ γρήγορη ματιά σε γερμανικά site,όντως υπάρχει ότι aftermarket ανταλλακτικό θέλεις,οπότε και Ελλάδα να μην βρούνε,από Ευρώπη σίγουρα.Γνησια φυσικά όχι,αλλά με 3 χιλιάρικα αμάξι,δεν θα σε πειράξει να βάλεις aftermarket.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ναι, να το παντρευτώ για 8 έτη και μετά απόσυρση το θέλω. ΔΕΝ προβλέπεται να πάρω κάτι άλλο σε αυτά τα έτη.. Μπορεί και να φουντάρω πριν από αυτά, άρα φαντάσου.

Μου λένε πως βρίσκουν όλα τα ανταλλακτικά; Του είπα, τράκος, μου κάνει θετική η άλλη ασφαλιστική, φτιάχνεται; ΌΛΑ φτιάχνονται μου λέει. Τα χρήματα, είδα αποδείξεις, είναι παρεμφερή με SMART που τα πλήρωνα.. Τότε πήγαινα και χωρίς συστάσεις, άρα μπορεί να πλήρωνα όπως και να έχει περισσότερα και ας κλαιγόμουν.

 

Ψέματα μου λένε; Παιδιά το αντιλαμβάνεστε πως ξανάνοιξε η εταιρεία μετά και πως έχει μεγάλο Club έτσι; Δεν έχω αντιληφθεί πως το ανταλλακτικό πιέζει τόσο, όσο το ότι είμαι περιορισμένος σε μηχανικούς που ξέρουν το αμάξι. Πράγμα που δε βρίσκω και παράλογο.. ΠΩΣ έκανε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις αυτός που θα μου δείξει απόδειξη πως τα έβαλε πέρυσι;

Μιλούσα και με άλλον έναν στην Αθήνα από αγγελία που έπαιζε στα λεφτά μου. Λέει τα βρίσκει όλα από τον Ρόδης (MG ROVER - ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ) το επίθετο του. Μου έστειλε και αυτός το βιβλιαράκι του (για να μου το πουλήσει) και είδα πριν 2 έτη τόσα πράγματα που άλλαξε.. (εκ των οποίων : αντλία νερού + φλάντζα κεφαλής + βάση μοτέρ + τρόμπα + ιμάντα + θερμοστάτη ψυγείο + δίσκο πλατό ROVER) Του πήγε 800€ σύνολο λέει.

 

Επιμένω. Πήρα μαζί μου ΚΟΛΛΗΤΟ μου φίλο, μηχανικό στη FORD / ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ για 15 + 10 έτη αντίστοιχα, ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ με τους 2 νέους συστημένους, έμπειρους μηχανικούς που μου πρότειναν να μην πάρω αυτό που πήγα για έλεγχο, και μου λένε και οι 3 τα είπανε, μου εγγυώνται δεν θα έχω θέμα! Ούτε έλλειψη! Τέλος. Ούτε καν στις τιμές, το έχω και πολύπορτο, και με ΑΛΛΟ κονέ! Δεν θυμάμαι απλά τώρα την επωνυμία του άλλου, αλλά είναι ΜΟΝΟ ανταλλακτικάδικο. Αν θυμάμαι καλά Πειραιά.

 

Τι γίνεται; Ζαλίστηκα..

H Τωρινη MG δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την παλια (πλεον ειναι θυγατρικη Κινεζικης) και φυσικα ΔΕΝ εχει ανταλλακτικα για αυτοκινητα 15ετιας+.
Το οτι μπορουν να σου βρουν απο τρακαρισμενα η ιμιτασιον που κανουν δεν κανουν ειναι πιθανο.
Ξερεις πως θα φανει αν σου λενε μπαρουφες; Βαλτους να τα γραψουν ολα αυτα σε χαρτι, να το σφραγισουν με την σφραγιδα της εταιρειας/μαγαζιου και να το υπογραψουν ωστε εσυ σαν αγοραστης να εισαι καλλυμενος αν γινει κατι και μετα το αμαξι δεν φτιαχνεται. Θα δεις πως κατα 99.9% δεν θα το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jmmys είπε

Εγώ απορώ,αφού έχεις δικό σου κολλητο έμπειρο μηχανικό,συστημένο συνεργείο ειδικό για τέτοιο αμαξι,και σου αρέσει εσένα το MG,

τι σε ενδιαφέρει τι λέει ο καθένας εδώ μεσα;

Brainstorming με το Insomnia για 3 χιλιάρικα όταν δανείζομαι τα μισά;

Και για 50€ το κάνω. Ψάχνομαι, πάντα, για το πιο απλό. Αλλάζω και αντικαθιστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ, αν κάτι με εξυπηρετεί. Έτσι κάνω, έτσι είμαι.

 

Και τονίζω, ότι και να είναι οι δικοί μου, δεν περισσεύουν ποτέ οι απόψεις. Εν κατακλείδι, κουβέντα κάνουμε, γι' αυτό δεν είναι τα Fora; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν θα είναι το μόνο σου  αυτοκίνητο. αν ναι, τότε εγώ δε στο προτείνω.παλίο αμάξι από εταιρεία που δεν υπάρχει και η κοινότητα που λες, δεν είναι και ιδαίτερα αντικειμενικοί. αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας, θα πέσει να μας πλακώσει που λενε. αν έχεις ένα αμάξι ήδη και το θες για κυριακές ή καλοκαιρινές βόλτες τότε αλλάζει λίγο, αλλά και πάλι, απλά κάνεις postpone the inevitable όπως θα έλεγαν και οι κατασκευαστές του mg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...