Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, GreekGames είπε

Είναι σίγουρο ότι θα ανοίξει τοτε; γιατί και ‘γώ τώρα πήγα να κάνω αίτηση και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος

Αναφορά σε κείμενο

Η υποβολή των αιτήσεων για το επίδομα ρεύματος υπολογίζεται να ξεκινήσει μέσα στον Ιανουάριο και οι δικαιούχοι θα πρέπει να επισκεφτούν την πλατφόρμα myΘερμανση της ΑΑΔΕ για να αιτηθούν την ενίσχυση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, GreekGames είπε

Είναι σίγουρο ότι θα ανοίξει τοτε; γιατί και ‘γώ τώρα πήγα να κάνω αίτηση και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος

Ναι, η επιδοτηση για ρευμα αφορα Ιανουαριο-Φεβρουαριο-Μαρτιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

έκτακτη ενίσχυση είναι , δεν είναι το επίδομα θέρμανσης

Αναφορά σε κείμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ, όμως: Το επίδομα ρεύματος δεν θα δοθεί σε εκείνους, οι οποίοι είναι δικαιούχοι του επιδόματος θέρμανσης ή δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (Κ.Ο.Τ.).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ, όμως: Το επίδομα ρεύματος δεν θα δοθεί σε εκείνους, οι οποίοι είναι δικαιούχοι του επιδόματος θέρμανσης ή δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (Κ.Ο.Τ.).

όπως το έχω καταλάβει , άλλο το επίδομα ρεύματος (έκτακτη ενίσχυση) και άλλο το επίδομα θέρμανσης που απο Ιανουάριο θα ανοίξει και για το ρεύμα

αν όχι ,κάνω edit ,  γράψτε λάθος και συνεχίζετε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όπως το έχω καταλάβει , άλλο το επίδομα ρεύματος (έκτακτη ενίσχυση) και άλλο το επίδομα θέρμανσης που απο Ιανουάριο θα ανοίξει και για το ρεύμα

αν όχι ,κάνω edit ,  γράψτε λάθος και συνεχίζετε 😁

Δηλαδή θα υπάρξει και επίδομα ρεύματος και θέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όπως το έχω καταλάβει , άλλο το επίδομα ρεύματος (έκτακτη ενίσχυση) και άλλο το επίδομα θέρμανσης που απο Ιανουάριο θα ανοίξει και για το ρεύμα

αν όχι ,κάνω edit ,  γράψτε λάθος και συνεχίζετε 😁

ενα πραγμα ειναι, επιδομα θερμανσης για ρευμα = επιδομα ρευματος. Αφορα οσους δε κανουν αιτηση για επιδομα θερμανσης κανονικο (πετρελαιο, φα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreekGames είπε

Δηλαδή θα υπάρξει και επίδομα ρεύματος και θέρμανσης;

επίδομα ρεύματος για "ενεργειακά ευάλωτους" , δεν έχω ιδέα ποιοι είναι

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

ενα πραγμα ειναι, επιδομα θερμανσης για ρευμα = επιδομα ρευματος. Αφορα οσους δε κανουν αιτηση για επιδομα θερμανσης κανονικο (πετρελαιο, φα κλπ)

αν είναι έτσι τα κάνανε π******

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GreekGames είπε

Δηλαδή θα υπάρξει και επίδομα ρεύματος και θέρμανσης;

υπαρχει το κλασσικο επιδομα θερμανσης που αφορα πετρελαιο, φα κλπ. Φετος, οσοι δε κανουν χρηση θερμανσης με πετρελαιο, φα κλπ μπορουν να παρουν επιδομα θερμανσης στο ρευμα. Οχι δεν θα παρετε 45 επιδοματα, ενα ειναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2023 στις 12:28 ΠΜ, giorgos_76 είπε

Είμαι στο ΚΟΤ αλλά δικαιούμαι και επίδομα ρεύματος-θέρμανσης...1 από τα 2 δηλαδή..

Καίω αντλία θέρμανσης τον χειμώνα.Τουτέστιν πάνω από 5000kwh σε 5 μήνες..Πολύ περισσότερο από τις 2100 που μου δίνει το ΚΟΤ

Έχω κάνει ίδη αίτηση για ΚΟΤ αλλά μήπως το επίδομα συμφέρει περισσότερο ;; Το έχουνε συμψηφίσει οι φωστήρες στα υπουργεία;; Αν και νωρίς ακόμα για το επίδομα να πούμε οτιδήποτε, προβλέπω ότι θα είναι καλύτερο

αν όντως δεν μπορείς να πάρεις θέρμανσης για ρεύμα αν έχεις ΚΟΤ τότε ή

βάζεις πετρέλαιο αν έχεις  🤪 (μπράβο στο υπουργείο) και κρατάς ΚΟΤ

ή απο τη στιγμή που δε θα πάρεις την έκπτωση ΚΟΤ γιατί στάνταρ θα ξεπεράσεις το όριο , κόβεις το ΚΟΤ για να πάρεις το επίδομα θέρμανσης για ρεύμα

______________________

οι υπόλοιποι με ΚΟΤ που δεν θα ξεπεράσουν το όριο , ρίχνουν χαρτιά και έστω Χ τα kw που καίνε  και αν κατάλαβα καλά

Αναφορά σε κείμενο

ενώ θα εξαιρούνται από τη χορήγηση όσοι λαμβάνουν, το παραπάνω επίδομα θέρμανσης, καθώς και οι ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ), που θα συνεχίσει να ενισχύεται

Ψ τα €/kw που θα πάρουν εφόσον συνεχιστούν οι επιδοτήσεις απο το νέο έτος για ευάλωτους , κάνουν

επίδομα θέρμανσης ρεύματος VS Χ*(0,045+Ψ+0,0069)*1,06

όπου 1,06 το ΦΠΑ και 0,0069 η πρώτη κλίμακα των ΥΚΩ που γλυτώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να υποβάλλω αίτηση για Φυσικό αέριο παιδιά κανονικά; 

Φέτος έβαλα ατομική εγκαταστάση λέβητα Αερίου ενώ μέχρι πέρσι είχαμε συνολικά καυστήρα πετρελαίου στην οικοδομή που καταργήσαμε με απόφαση.

Είμαι στους δικαιούχους της επιδότησης κανόνικα

 

Πέρσι έλαβα μόνο τα 2/3 του μέγιστου δυνατού ποσού επιδότησης λόγω του ότι δε συμπλήρωσα το μέγιστο αριθμό λίτρων που δικαιούμε. Κοινώς έκαψα λίγο πετρελαίο.

Φέτος όμως το γύρισα σε Αέριο το οποίο δεν επιδοτείται περσι. Φέτος θα επιδοτηθεί κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να ρωτησω εσας εδώ τους πιο παλιούς.

Η κόρη μου νοικιασε διαμέρισμα σε πολυκατοικια που μόλις φτιαχτηκε. Οι πρωτοι ενοικιαστες μπηκαν δηλαδή απο Ιούνιο και μετα. Η πολυκατοικια εχει περιπου 15 διαμερισματα.

Σαν θερμανση εχει φυσικο αεριο. Αυτονομία νομιζω( δεν εχουμε στην πόλη μου φυσικο αεριο, και δεν ξερω)γιατι καθε διαμερισμα εχει στο μπαλκονι του κάτι σαν λεβητα.Οταν μπήκαν στο σπιτι ηρθε στο μπαλκονι καυστηριατζής και το συνδεσε και τους ειπε διάφορες οδηγίες. 

Κοινόχρηστα βγαζει μια εταιρια, η οποια απο οτι καταλαβαίνω βγαζει κοινόχρηστα και σε αλλες πολυκατοικίες.

Στα κοινόχρηστα εχει χρεωση " αμοιβή διαχείρισης" αρα ειναι διαχειριστης.

Δεν εχει κανει ποτέ αιτηση για επιδομα θερμανσης η κόρη μου.

Ποια ειναι η σειρά? Κανει αιτηση άμεσα? Η πρεπει να κάνει κάτι πρωτα ο διαχειριστής?

Εχει σχέση που το νοικιάζει το διαμέρισμα μαζι με τον σύντροφο της? Εννοώ ειναι και οι 2 μαζί στο ενοικιαστηριο.  

Επισης κανει ενας φαντάζομαι την αιτηση απο καθε διαμέρισμα? Αρα συμφερει να την κάνει η κόρη μου που σημερα ειναι επιδοτούμενη άνεργος στον ΟΑΕΔ,ενώ ο συντροφος της ειναι εργαζόμενος?

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PedroG είπε

Μπορώ να υποβάλλω αίτηση για Φυσικό αέριο παιδιά κανονικά; 

Φέτος έβαλα ατομική εγκαταστάση λέβητα Αερίου ενώ μέχρι πέρσι είχαμε συνολικά καυστήρα πετρελαίου στην οικοδομή που καταργήσαμε με απόφαση.

Είμαι στους δικαιούχους της επιδότησης κανόνικα

Ναι άνοιξαν οι αιτήσεις κανονικά. 

14 ώρες πριν, energy52 είπε

Αιτηση για Φυσικο αεριο που υπεβαλα μου εβγαλε επιδομα 300 ευρω, αρα πρεπει να επισυναψω λογαριασμους 600 ευρω υποθετω...

Επειδη ειναι νεα αιτηση θα βαλουν προκαταβολη οπως περισυ αραγε; (περισυ ειχα μπουκαλες υγραεριου)

Ναι 600 ευρώ για να το πάρεις όλο. 

 

12 ώρες πριν, waveparticle είπε

Καλησπέρα!  Έκανα αιτηση και εγινε αποδεκτή με επίδομα περίπου 300€.

Στα παραστατικά θα πρέπει να ανεβάσω τα στοιχεια των λογαριασμων φυσικου αεριου της ΔΕΗ (ΔΕΗ ειναι το προγραμμα), σωστά?

Για ποια περιοδο κατανάλωσης?

Τι ποσό θα πρέπει να καταναλώσω για να μου πιστωθουν στον τραπεζικο λογαριασμο τα 300€ του επιδοματος?

Ναι της ΔΕΗ του φυσικού αερίου θα περάσεις. Από 1/10-31/4 κατανάλωση. Και καταχώριση έως 15/07 με έκδοση παραστατικού έως 30/6

18 λεπτά πριν, 7tasos7 είπε

Τι ποσό θα πρέπει να καταναλώσω για να μου πιστωθουν στον τραπεζικο λογαριασμο τα 300€ του επιδοματος?

600 ευρώ για την μέγιστη επιδότηση 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια 2 ερωτησεις εχω αν γνωριζει καποιος 

1 αν καποιος εκανε περυσι αιτηση και φετος παρει την προκαταβολη μεχρι 8 του μηνος αλλα μετα δεν βαλει η δεν συμπληρωσει το ποσο της προκαταβολης πετρελαιο ,αεριο κλπ  μετα τι γινετια; (τελειως θεωριτικη ερωτηση γιατι δεν παιζει να μην φτασει καποιος αυτο το μικρο ποσο της επιδοτησης , απλα το ειχα κουβεντα και το εχω απορια )

2 στην κουβεντα που ειπα οτι ειχα ο κουμπαρος μου εκανε αιτηση για την ιδια παροχη ρευματος και στην μανα του και στον ιδιο και τις δεχτηκε κανονικα και τις 2 .Επεμενα οτι δεν γινεται αλλα μου εδειξε και οντως τις εχει δεχτει το συστημα και τις 2 . Πως γινετια αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilisgate13 είπε

καλημερα παιδια 2 ερωτησεις εχω αν γνωριζει καποιος 

1 αν καποιος εκανε περυσι αιτηση και φετος παρει την προκαταβολη μεχρι 8 του μηνος αλλα μετα δεν βαλει η δεν συμπληρωσει το ποσο της προκαταβολης πετρελαιο ,αεριο κλπ  μετα τι γινετια; (τελειως θεωριτικη ερωτηση γιατι δεν παιζει να μην φτασει καποιος αυτο το μικρο ποσο της επιδοτησης , απλα το ειχα κουβεντα και το εχω απορια )

2 στην κουβεντα που ειπα οτι ειχα ο κουμπαρος μου εκανε αιτηση για την ιδια παροχη ρευματος και στην μανα του και στον ιδιο και τις δεχτηκε κανονικα και τις 2 .Επεμενα οτι δεν γινεται αλλα μου εδειξε και οντως τις εχει δεχτει το συστημα και τις 2 . Πως γινετια αυτο; 

1) τα χρηματα επιστρεφονται ως αχρεωστητως καταβεβλημενα. Και νομιζω οι προκαταβολες θα δωθουν 22 οχι 8.12

2) θα κοπουν και οι δυο στις διασταυρωσεις πριν την πληρωμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Εγώ έχω σχεδόν γεμάτα τα τεπόζιτα από πέρυσι. Έχω ένα κενό περίπου 300 λίτρα για πετρέλαιο.

Αν θελήσω να πάρω επίδομα θα πρέπει να το κάνω τώρα αυτήν την περίοδο; Ή μπορώ και αργότερα, πχ κατά τον Ιανουάριο - Φεβρουάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...