Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Σε αυτή την περίπτωση "ανεβάζεις" τους λογαριασμούς του αερίου;  Ή παίζει να τους "τραβάει" από κάπου το σύστημα αυτόματα;

Εσύ τα ανεβάζεις κάθε μήνα ή όλα μαζί. Όπως σε βολεύει το πας. Απλά εάν τα βάζεις ένα ένα κάθε μήνα κάνεις τροποποιητικη. Αυτό κάνω εγώ. Απλά σε όλες τις εταιρίες το φυσικό αέριο είναι κάνα 2μηνο πίσω. Και για αυτό τραβιουνται πίσω η ημερομηνίες. 

2 ώρες πριν, agn0spt93 είπε

Για αιτήσεις φυσικού αερίου (κοινός λέβητας για όλη την πολυκατοικία ) θα πρέπει να τικάρουμε το παρακάτω που δείχνω με το βελάκι;

Το φυσικό αέριο είναι στην εταιρεία "Φυσικό αέριο".

 

image.png.23497a2f2acbdd19e6a37f1a4a619b08.png

Εφόσον υπάρχει αυτόνομη θέρμανση μπορείς και να μην το βάλεις σαν πολυκατοικία.δηλ σαν μονοκατοικία τα περνάς. Έτσι κάνω εγώ και περνάω όσα ανάγραφει σαν πόσο κατανάλωσης. 

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Επειδή είμαι άσχετος (δεν το έχω ξανακάνει) ως προς το φυσικό αέριο, ποιο είναι το παραστατικό που πρέπει να ανεβάσω, όταν έρθει η ώρα;

Ο λογαριασμός που μου έρχεται ηλεκτρονικά κάθε μήνα; Και αν ναι, τί νοείται ως "αριθμός παραστατικού";

Αναγράφεται από την κάθε εταιρεία ενας αριθμός παραστατικού.ο λογαριασμός είναι το παραστατικό που έρχεται κάθε μήνα. Απλά είναι συνήθως γύρω στο 2 μηνο πίσω. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, korakios είπε

αν όντως δεν μπορείς να πάρεις θέρμανσης για ρεύμα αν έχεις ΚΟΤ τότε ή

βάζεις πετρέλαιο αν έχεις  🤪 (μπράβο στο υπουργείο) και κρατάς ΚΟΤ

ή απο τη στιγμή που δε θα πάρεις την έκπτωση ΚΟΤ γιατί στάνταρ θα ξεπεράσεις το όριο , κόβεις το ΚΟΤ για να πάρεις το επίδομα θέρμανσης για ρεύμα

______________________

οι υπόλοιποι με ΚΟΤ που δεν θα ξεπεράσουν το όριο , ρίχνουν χαρτιά και έστω Χ τα kw που καίνε  και αν κατάλαβα καλά

Ψ τα €/kw που θα πάρουν εφόσον συνεχιστούν οι επιδοτήσεις απο το νέο έτος για ευάλωτους , κάνουν

επίδομα θέρμανσης ρεύματος VS Χ*(0,045+Ψ+0,0069)*1,06

όπου 1,06 το ΦΠΑ και 0,0069 η πρώτη κλίμακα των ΥΚΩ που γλυτώνουν

Ας μας πουν τουλάχιστον ποιο επίδομα μας συμφέρει ...Το ΚΟΤ ή το επίδομα ρεύματος ;; Το θεωρώ αδικία να ισχύει σε αυτούς που καίνε πετρέλαιο και σε εμάς όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgos_76 είπε

Ας μας πουν τουλάχιστον ποιο επίδομα μας συμφέρει ...Το ΚΟΤ ή το επίδομα ρεύματος ;;

αυτό πρέπει να το υπολογίσεις με κομπιουτεράκι , σου έγραψα τους μαθηματικούς τύπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό πρέπει να το υπολογίσεις με κομπιουτεράκι , σου έγραψα τους μαθηματικούς τύπους

Για το ΚΟΤ το ξέρω...το είχα και πέρυσι ...Για το επίδομα ρεύματος δεν ξέρουμε αφού δεν βγήκε ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Δευτερη συνεχομενη χρονια διαχειριστης. Περυσι, μπηκα στην αιτηση, εφτιαξα "Νεα πολυκατοικια", συμπληρωσα ολα τα διαμερισματα (ονοματα και χιλιοστα - κεντρικη θερμανση με πετρελαιο). Περιμενα ολους να κανουν την αιτηση απο την μερια τους, και στην συνεχεια πατησα "Ενεργοποιηση δυνατοτητας πληρωμης".

Απο κει και μετα, δεν μπορουσα να αλλαξω ουτε τα χιλιοστα ουτε τα ονοματα και ολοι πληρωθηκαν.

 

Μπηκα φετος να δω και βλεπω οτι υπαρχει ηδη η πολυκατοικια απο περυσι. Βλεπω ηδη καποιος οτι εχει κανει την αιτηση:

Έχει γίνει αίτηση για την περίοδο 2023 - 2024 για το διαμέρισμα αυτό από την/τον XXXXXX XXXXX.

 

Το θεμα ειναι, οτι εχει μεινει κλειδωμενο απο περυσι και δεν με αφηνει να ξανακανω ενεργοποιηση πληρωμης, ουτε να αλλαξω ονοματα. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή πρεπει να σβησω αυτη την πολυκατοικια και να φτιαξω νεα?

Επεξ/σία από chrisgav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Για το ΚΟΤ το ξέρω...το είχα και πέρυσι ...Για το επίδομα ρεύματος δεν ξέρουμε αφού δεν βγήκε ακόμα

οι αιτήσεις ξεκινάνε απο το νέο έτος αλλά δεν είναι ακριβώς τα ίδια με το πετρέλαιο/αέριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση για επίδομα θέρμανσης απ'το taxis του πατέρα μου για το πατρικό μου. Ο αδερφός μου σπουδάζει σε άλλη πόλη και έχει αυτόνομη θέρμανση σε πολυκατοικία (φυσικό αέριο). Το ενοικιαστήριο είναι στο όνομα του πατέρα μου και ο λογαριασμός του φυσικού αερίου στο όνομα του σπιτονοικοκύρη. Να δοκιμάσω να κάνω άιτηση απ'το taxis του αδερφού μου ή θα φάει άκυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτησω ο  αριθμος παραστατικού σε απόδειξη τυπου κανονικη οπως σου δίνουν στο περίπτερο που είναι ακριβως γιατι εχω 2 αποδείξεις και νομίζω οτι εχουν τον ίδιο αριθμό και οταν τα βαζω με τον ιδιο αριθμο δεν με αφηνει να προχωρήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, andreaspapp said:

Το ενοικιαστήριο είναι στο όνομα του πατέρα μου και ο λογαριασμός του φυσικού αερίου στο όνομα του σπιτονοικοκύρη. Να δοκιμάσω να κάνω άιτηση απ'το taxis του αδερφού μου ή θα φάει άκυρο;

Σημασία έχει η σύνθεση του νοικοκυριού. Αν ο πατέρας σου δηλώνει ως κύρια κατοικία το πατρικό και οι αδερφός σου ως κύρια κατοικία το ενοικιαζόμενο, τότε ο αδερφός σου μπορεί να κάνει αίτηση στο όνομα του. Αν εγκριθεί η αίτηση, εννοείται πως μετά θα πρέπει να πάρει το λογαριασμού του αερίου στο όνομα του, αλλιώς δε γίνεται να διασταυρωθούν τα παραστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν διαχειριστής από πέρυσι είχα δημιουργήσει την πολυκατοικία με τους ενοίκους και τα χιλιοστά. Φέτος δημιουργω πάλι εκ νέου την πολυκατοικία ή την αφήνω ως έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caveneo είπε

Σαν διαχειριστής από πέρυσι είχα δημιουργήσει την πολυκατοικία με τους ενοίκους και τα χιλιοστά. Φέτος δημιουργω πάλι εκ νέου την πολυκατοικία ή την αφήνω ως έχει;

Τα αφήνεις ως έχει 

13 ώρες πριν, chrisgav είπε

Καλησπερα,

Δευτερη συνεχομενη χρονια διαχειριστης. Περυσι, μπηκα στην αιτηση, εφτιαξα "Νεα πολυκατοικια", συμπληρωσα ολα τα διαμερισματα (ονοματα και χιλιοστα - κεντρικη θερμανση με πετρελαιο). Περιμενα ολους να κανουν την αιτηση απο την μερια τους, και στην συνεχεια πατησα "Ενεργοποιηση δυνατοτητας πληρωμης".

Απο κει και μετα, δεν μπορουσα να αλλαξω ουτε τα χιλιοστα ουτε τα ονοματα και ολοι πληρωθηκαν.

 

Μπηκα φετος να δω και βλεπω οτι υπαρχει ηδη η πολυκατοικια απο περυσι. Βλεπω ηδη καποιος οτι εχει κανει την αιτηση:

Έχει γίνει αίτηση για την περίοδο 2023 - 2024 για το διαμέρισμα αυτό από την/τον XXXXXX XXXXX.

 

Το θεμα ειναι, οτι εχει μεινει κλειδωμενο απο περυσι και δεν με αφηνει να ξανακανω ενεργοποιηση πληρωμης, ουτε να αλλαξω ονοματα. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή πρεπει να σβησω αυτη την πολυκατοικια και να φτιαξω νεα?

Δεν ξανακάνουμε ενεργοποίηση πληρωμής. Ισχύει από περσυ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Locke_John είπε

ανεβάζεις. εγώ τουλάχιστον σε πολυκατοικία, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου, έτσι έκανα, (τον Μάϊο αν θυμάμαι καλά).

αυτό ακριβώς το σημείο μου φάνηκε περίπλοκο.

Παιδια εχω κανει αιτηση απο 6/2023 στην ΔΕΗ και ακομη δεν μου εχει εκδωθει παραστατικο αποδειξη ή λογαριασμος Φυσικου Αεριου Θερμανσης απο τον Ιουνιο!

Ειμαι νεος χρηστης Ατομικη Θερμανση και δικαιουμε και Επιδοτηση Θερμανσης. Εχθες εκανα επιτυχως και την αιτηση Επιδοτητησς για πρωτη φορα (περσι καιγαμε Πετρελαιο σαν οικοδομη).

Λογαριασμο δεν εχω λαβει απο τον Ιουνιο και παμε Δεκεμβριο. Φυσικο Αεριο εχω κανονικοτατα!!!!

Πρεπει να κανω καποια συγκεκριμενη Ενεργεια?

Παιρνω στον Παροχο μου επανειλημμενα για εκδοση και με παραπέμπει στην ΔΕΔΑ.

Παιρνω στην ΔΕΔΑ και με στελνει στην ΔΕΗ!!!

 

Δεν ξερω τι πληρωνω ποσο στοιχιζει και τι χρωσταω!

Επιπλεον δεν ξερω πως θα δηλωσω στο επιδομα θερμανσης τα διεκδικούμενα δεδομενου οτι λογαριασμος δεν υπαρχει ουτε Ηλεκτρονικος ούτε Εντυπος!

Καμια γνωμη σας παρακαλω?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ξερει κανείς που μενει σε σπιτι με ενοικιο αν τικαρω το "Η κατοικία σας είναι ενοικιαζόμενη "

και αν ναι, ποιο ΑΦΜ βάζω: του ιδιοκτήτη ή του ενοικιαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση μπας και εχει τυχει σε καποιον  .
Φιλος που δεν δικαιουται επιδοτηση , φιλοξενει την μητερα του που δικαιουται ( εκεινη πουλησε την οικια της και την φιλοξενει μονιμα αυτος πλεον ) .
Μπορει η μητερα του να κανει αιτηση ως φιλοξενουμενη για την οικια  που διαμενει πλεον ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...