Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ένοικος σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Μου έδωσε ο διαχειριστής τα στοιχεία για να μπω να κάνω την αίτηση. Στη λίστα εμφανίζει το διαμέρισμα μου αλλά με λάθος όνομα. (Το όνομα του ιδιοκτήτη και όχι το δικό μου) . Πρέπει να αλλαχτεί υποχρεωτικά να φανταστώ; Ποιος μπορεί να το αλλάξει; Από όσο κατάλαβα η διαχειριστής είναι άσχετη και μάλλον τα έχει κάνει η εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το επίδομα. Έκανα την αίτηση, έχω φυσικό αέριο, αλλά δεν  έχω λογαριασμό από τον Οκτώβριο... Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 7:02 ΜΜ, Ihavetheanswers είπε

A. 1275 /15-12-2020 3. Εξαιρούνται από τη χορήγηση του επιδόματος: β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία δηλώνουν στη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ότι φιλοξενούνται.

Εγω στην γκαρσονιερα που μενω ειμαι δηλωμενος ως φιλοξενουμενος αλλα ο λογαριασμος του φυσικου αεριου ερχεται στο ονομα του πατερα μου. Εκανα την αιτηση και βγηκε αποδεκτη. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2021 στις 12:47 ΜΜ, fastnq2 είπε

Δυο ερωτησεις,εχουμε εστω καποια ενδειξη για το πως υπολογιζεται το ποσο με τον συντελεστη που δινουν σε καθε τ.κ.? Επισης αν κανω αιτηση μιας και ειναι η προθεσμια μεχρι 11/1 και τελικα δεν αγορασω καυσιμα μεχρι τις 28/2 που δινουν προθεσμια τι γινεται?Εχω καποια επιβαρυνση?Παλιοτερα διαβασα οτι εδιναν ενα ποσο και μετα το ζητουσαν πισω ισχυει?Γιατι δεν θελω να μπλεξω.

update: Προσπαθησα να επικοινωνησω με ενα τηλεφωνο που εχουν μπας και βρω ακρη αλλα δεν το σηκωνουν με τιποτα και για κανεναν λογο, την φορμα επικοινωνιας την απαντανε?εχει δοκιμασει καποιος εστω και για αλλο ζητημα? https://www1.aade.gr/inquiry/newInquiry.htm

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 10:31 ΜΜ, archimidis είπε

Είμαι ένοικος σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Μου έδωσε ο διαχειριστής τα στοιχεία για να μπω να κάνω την αίτηση. Στη λίστα εμφανίζει το διαμέρισμα μου αλλά με λάθος όνομα. (Το όνομα του ιδιοκτήτη και όχι το δικό μου) . Πρέπει να αλλαχτεί υποχρεωτικά να φανταστώ; Ποιος μπορεί να το αλλάξει; Από όσο κατάλαβα η διαχειριστής είναι άσχετη και μάλλον τα έχει κάνει η εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα.

"Δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στοιχείων. Τα ονόματα είναι ενδεικτικά και δεν επηρεάζουν την αίτηση. Σε περίπτωση που στο προφίλ πολυκατοικίας εμφανίζονται τα ονόματα προηγούμενων ενοίκων, τότε ο διαχειριστής θα πρέπει να ενημερώσει τον νέο ένοικο (αν αυτός επιθυμεί να υποβάλλει αίτηση) σχετικά με τον αριθμό του διαμερίσματος που θα πρέπει να επιλέξει στο προφίλ της πολυκατοικίας (ας αναγράφει το ονοματεπώνυμο του προηγούμενου ενοίκου)"

23 ώρες πριν, Demigeo είπε

Καλησπερα. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το επίδομα. Έκανα την αίτηση, έχω φυσικό αέριο, αλλά δεν  έχω λογαριασμό από τον Οκτώβριο... Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? 

 

Θα περιμένεις να εκδοθεί λογαριασμός. Φαντάζομαι ότι κατανάλωσες φ/α Νοέμβριο ή Δεκέμβριο. Αν εκδοθεί μέχρι 31/12/2020 τότε πρέπει να τον καταχωρίσεις μέχρι 11/1/2021. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xazoulis είπε

"Δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στοιχείων. Τα ονόματα είναι ενδεικτικά και δεν επηρεάζουν την αίτηση. Σε περίπτωση που στο προφίλ πολυκατοικίας εμφανίζονται τα ονόματα προηγούμενων ενοίκων, τότε ο διαχειριστής θα πρέπει να ενημερώσει τον νέο ένοικο (αν αυτός επιθυμεί να υποβάλλει αίτηση) σχετικά με τον αριθμό του διαμερίσματος που θα πρέπει να επιλέξει στο προφίλ της πολυκατοικίας (ας αναγράφει το ονοματεπώνυμο του προηγούμενου ενοίκου)"

Θα περιμένεις να εκδοθεί λογαριασμός. Φαντάζομαι ότι κατανάλωσες φ/α Νοέμβριο ή Δεκέμβριο. Αν εκδοθεί μέχρι 31/12/2020 τότε πρέπει να τον καταχωρίσεις μέχρι 11/1/2021. 

σε ευχαριστώ. αυτό με ενημέρωσε και λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
14 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Πληρώθηκε κανείς σήμερα;

Εγώ πριν από λίγο. Περιοχή Αθήνα, ποσό : το μισό της αξίας των παραστατικών  που είχα καταχωρήσει (ήταν κάτω από 80€ η συνολική αξία των παραστατικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...