Προς το περιεχόμενο

[Ερώτηση] Επίδομα Θέρμανσης


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποιο αλγοριθμο πληρωσαν σημερα ρε παιδια; Ειχα διαβασει για 220ευρω επι συντελεστη περιοχης με βαση ΤΚ και προσαυξησεις 10% για καθε παιδι. Αυτα που πηρα σημερα αλλα και αλλοι συγγενεις μου δεν ταιριαξαν με τον αλγοριθμο. Επαιξε ρολο που δεν ειχα προλαβει να αγορασω ως 31/12 την διπλασια αξια που εβγαζε ο αλγοριθμος, αλλα ειχα αγορασει λιγοτερη; Ετσι και αλλιως δεν γνωριζα ποσο επρεπε να αγορασω, κανεις δεν ηξερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πληρωθηκε κανεις για επιδομα θερμανσης για φυσικο αεριο?

μου ειχε βγαλει επιτυχια στην αιτηση.

δεν μπαινουν σε ολους την ιδια μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostakiss είπε

πληρωθηκε κανεις για επιδομα θερμανσης για φυσικο αεριο?

μου ειχε βγαλει επιτυχια στην αιτηση.

δεν μπαινουν σε ολους την ιδια μερα?

Και εγώ δεν πήρα τίποτα και έχω φυσικό αέριο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπιβεβαιώνω όσα είχα πει στο θέμα που είχα ανοίξει:

Για Φυσικό Αέριο Ελλάδος είχα γράψει στην επωνυμία "Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας". Αριθμό λογαριασμού είχα βάλει τον 8ψήφιο (χωρίς το extra ψηφίο μετά το κενό). Έγιναν δεκτοί και οι 2 λογαριασμοί που ανέβασα με έκδοση μετά τις 15/10, δε παίζει ρόλο αν η κατανάλωση περιλάμβανε και μέρες νωρίτερα.

Το σύνολο των τιμολογίων ήταν 117.69 (εκ των οποίων μάλιστα τα 100ευρώ ήταν η εγγύηση). Πληρώθηκα κανονικά το 50% της αξίας στις 29/1.

Αντιστοίχως για αίτηση συγγενικού προσώπου που έχει Ζενίθ, έβαλα "Εταιρία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης Θεσσαλίας Α.Ε." στην επωνυμία και ολόκληρο τον αριθμό εγράφου τύπου ΛΦΑxxxxxxxxx. Επίσης πληρώθηκε στις 29/1 το 50% της αξίας των τιμολογίων.

Ίσως και να μη παίζει ρόλο οι επωνυμίες και η διασταύρωση να γίνεται ούτως ή άλλως με το ΑΦΜ του παρόχου, αλλά διαβάζω ότι αρκετός κόσμος δε πήρε ακόμα το επίδομα και αναρωτιέμαι μήπως φταίει αυτό; Ελέγξτε επίσης αν έχετε σωστά δηλωμένο το IBAN στο TaxisNet.

Κάποια στιγμή θα ξανανοίξει η πλατφόρμα, για ανέβασμα παραστατικών ως 28/2.

555.jpg

Επεξ/σία από helena_n
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2021 στις 1:04 ΜΜ, helena_n είπε

Eπιβεβαιώνω όσα είχα πει στο θέμα που είχα ανοίξει:

Για Φυσικό Αέριο Ελλάδος είχα γράψει στην επωνυμία "Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας". Αριθμό λογαριασμού είχα βάλει τον 8ψήφιο (χωρίς το extra ψηφίο μετά το κενό). Έγιναν δεκτοί και οι 2 λογαριασμοί που ανέβασα με έκδοση μετά τις 15/10, δε παίζει ρόλο αν η κατανάλωση περιλάμβανε και μέρες νωρίτερα.

Το σύνολο των τιμολογίων ήταν 117.69 (εκ των οποίων μάλιστα τα 100ευρώ ήταν η εγγύηση). Πληρώθηκα κανονικά το 50% της αξίας στις 29/1.

Αντιστοίχως για αίτηση συγγενικού προσώπου που έχει Ζενίθ, έβαλα "Εταιρία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης Θεσσαλίας Α.Ε." στην επωνυμία και ολόκληρο τον αριθμό εγράφου τύπου ΛΦΑxxxxxxxxx. Επίσης πληρώθηκε στις 29/1 το 50% της αξίας των τιμολογίων.

Ίσως και να μη παίζει ρόλο οι επωνυμίες και η διασταύρωση να γίνεται ούτως ή άλλως με το ΑΦΜ του παρόχου, αλλά διαβάζω ότι αρκετός κόσμος δε πήρε ακόμα το επίδομα και αναρωτιέμαι μήπως φταίει αυτό; Ελέγξτε επίσης αν έχετε σωστά δηλωμένο το IBAN στο TaxisNet.

Κάποια στιγμή θα ξανανοίξει η πλατφόρμα, για ανέβασμα παραστατικών ως 28/2.

555.jpg

Εγώ πάντως δεν πληρώθηκα για το φυσικό αέριο... Κ ας είχα δηλώσει iban. 

Μάλλον θα έπαιξε ρόλο που "καθυστέρησα" να δηλώσω τα παραστατικά. Αδικία, καθώς θα έπρεπε να είχαν την δήλωση των παραστατικών στην ίδια σελίδα κ όχι σε διαφορετικό "παράθυρο". 

Τώρα που θα ανοίξει ξανά για Παραστατικά,  θα πληρωθώ και για τα 2 που έχασα; 

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από panozit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panozit είπε

Αδικία, καθώς θα έπρεπε να είχαν την δήλωση των παραστατικών στην ίδια σελίδα κ όχι σε διαφορετικό "παράθυρο". 

Τώρα που θα ανοίξει ξανά για Παραστατικά,  θα πληρωθώ και για τα 2 που έχασα; 

Ευχαριστώ 

 

Φάτσα είναι... και υπάρχουν σαφείς οδηγίες.

https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home

Τα παλιά παραστατικά δε μπορείς πλέον να τα καταχωρήσεις. Μόνο παραστατικά από 1/1 ως 28/2. Το γράφει εδώ στο ερώτημα 6.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-01/FAQs_EpidomaThermansis_2020-2021_11_1_21.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παίδες για όποιον ξέρει.

μενω σε πολυκατοικία & φετος για πρώτη φορά βάλαμε πετρέλαιο..

φτιάξαμε σε λογιστή την πολυκατοικία στα στοιχεία του διαχειριστή με χιλιοστά κτλ και ο λογιστής του καθενος έκανε την αίτηση για τον κάθε ένοικο που έβαλε πετρέλαιο.

Η ερώτηση μου είναι : στο βενζινάδικο που κόψαμε απόδειξη τι όνομα έπρεπε να μπει; Του διαχειριστή ή αυτού που βάζει τα  Χ  λίτρα;
 

Εννοείται πως το ΑΦΜ ήταν της διαχείρισης , η διεύθυνση της πολυκατοικίας και ο αριθμος ΔΕΗ ήταν ο κοινόχρηστος.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, helena_n είπε

Φάτσα είναι... και υπάρχουν σαφείς οδηγίες.

https://www1.aade.gr/gsisapps5/myThermansi/#!/home

Τα παλιά παραστατικά δε μπορείς πλέον να τα καταχωρήσεις. Μόνο παραστατικά από 1/1 ως 28/2. Το γράφει εδώ στο ερώτημα 6.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-01/FAQs_EpidomaThermansis_2020-2021_11_1_21.pdf

 

Η αίτηση παραμένει η ίδια σωστά; 

Απλά καταχωρούμε τα νέα παραστατικά 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panozit είπε

Η αίτηση παραμένει η ίδια σωστά; 

Απλά καταχωρούμε τα νέα παραστατικά 

Ευχαριστώ 

Ναι, καταχωρείς μόνο τα νέα παραστατικά. Με τη προϋπόθεση φυσικά ότι η αίτηση έχει γίνει δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, helena_n είπε

Ναι, καταχωρείς μόνο τα νέα παραστατικά. Με τη προϋπόθεση φυσικά ότι η αίτηση έχει γίνει δεκτή.

Επειδη θελω να καταχωρησω παραστατικα εκ μερους φιλους που δεν εχει ιδες μπορεις να μου πεις τι παραστατικα χρειαζεται ν'ανεβασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επειδη θελω να καταχωρησω παραστατικα εκ μερους φιλους που δεν εχει ιδες μπορεις να μου πεις τι παραστατικα χρειαζεται ν'ανεβασω?

Για αέριο μιλάς;

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα ανεβάζεις παραστατικά που έχουν εκδοθεί από 1/1/21 ως 28/2/21. Τα μόνα στοιχεία που ζητάει είναι την επίσημη επωμυμία του παρόχου (φαίνεται ψηλά στον λογαριασμό) και το ΑΦΜ του, τον αριθμό λογαριασμού και την ημερομηνία έκδοσης.

Ρίξε κι εδώ μια ματιά, τα είχα γράψει πιο αναλυτικά

 

Επεξ/σία από helena_n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, helena_n είπε

Για αέριο μιλάς;

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα ανεβάζεις παραστατικά που έχουν εκδοθεί από 1/1/21 ως 28/2/21. Τα μόνα στοιχεία που ζητάει είναι την επίσημη επωμυμία του παρόχου (φαίνεται ψηλά στον λογαριασμό) και το ΑΦΜ του, τον αριθμό λογαριασμού και την ημερομηνία έκδοσης.

Nαι για αεριο.

Απο παραστατικα που πρεπει ν'ανεβασω θελει το λογαριασμο και την πληρωμη?

Το παρακατω ισχυει οτι πρεπει να πληρωθουν ηλεκτρονικα?

Απαραίτητη προϋπόθεση για την είσπραξη του επιδόματος θα είναι να πληρωθούν με ηλεκτρονικό τρόπο τα καύσιμα: πετρέλαιο θέρμανσης, ξύλα, pellet, φυσικό αέριο ή υγραέριο, ανάλογα με το τι χρησιμοποιεί ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Nαι για αεριο.

Απο παραστατικα που πρεπει ν'ανεβασω θελει το λογαριασμο και την πληρωμη?

Το παρακατω ισχυει οτι πρεπει να πληρωθουν ηλεκτρονικα?

Απαραίτητη προϋπόθεση για την είσπραξη του επιδόματος θα είναι να πληρωθούν με ηλεκτρονικό τρόπο τα καύσιμα: πετρέλαιο θέρμανσης, ξύλα, pellet, φυσικό αέριο ή υγραέριο, ανάλογα με το τι χρησιμοποιεί ο καθένας.

δεν νομιζω . εγω οταν πληρωθηκε στο τελος Ιανουαριου το επιδομα δεν ειχα πληρωση το αεριο που ειχε εκδοθει τον Δεκεμβριο ακομα και τα πηρα κανονικα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

δεν νομιζω . εγω οταν πληρωθηκε στο τελος Ιανουαριου το επιδομα δεν ειχα πληρωση το αεριο που ειχε εκδοθει τον Δεκεμβριο ακομα και τα πηρα κανονικα . 

Απο παραστατικα ειχες ανεβασει τον λογαριασμο μονο(μπρος πισω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...