Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από ότι βλέπω είναι του 2020 έτσι; Περσινά ξινά σταφύλια.

Nαι, ξεκιναει με το controversy της racing point  

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από ότι βλέπω είναι του 2020 έτσι; Περσινά ξινά σταφύλια.

Ε πρέπει να γίνει μία σεζόν για να βγει αφιέρωμα σε αυτήν.  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές σκέψεις για το drive to survive season 3 (δεν ξέρω αν θεωρείται off topic αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει αγωνιστική δραση θα ήθελα να μοιραστώ ένα review)

 

Spoiler

Γενικα πολύ καλή παραγωγή όπως και μας έχει συνηθίσει το νετφλιξ σε ότι αφορά σκηνοθεσία εικόνα κλπ. Βλέπεται ευχάριστα τόσο από φαν της f1 όσο και από κάποιον που δεν είναι μυημένος στο είδος.

Για τη θεματολογία τώρα. Και πάλι όπως συνήθως δε δίνεται έμφαση τόσο στη μάχη/εξελιξη του πρωταθλήματος καθώς φαντάζομαι πως δε θα υπήρχε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλλά σε individual stories από διάφορες ομάδες και οδηγούς. Μακάρι σε επόμενα χρόνια να δούμε και κάποιου είδους ανταγωνισμό στην κορυφή έτσι ώστε να αξιζει να δωθεί εκεί έμφαση, δηλαδή σε ότι πραγματικά μετραει.

Αγαπημενα επεισόδια το 6 και 9. Το πρώτο παρουσιάζει την κατάσταση Γκασλι/Αλμπον  με το Redemption του Γκασλι. Το δεύτερο μεταφέρει την ένταση και την παγωμαρα κατά το ατύχημα του Γκροζιαν, όπως τη βίωσε και οποιοσδήποτε παρακολουθούσε εκείνη τη στιγμή τον αγώνα. Λίγο υπερβολική δραματοποίηση (Ήταν λες και ο Γκροζιαν είχε μείνει κάνα 5 λεπτό μέσα στις φλογες) αλλά αναμενομενο σε βαθμό που δε χαλάει τη θέαση. 

Παρατηρήσεις τώρα. Πολύ Λορενς Στρολ (δεν ξέρω αν έσταξε και κάτι από πισω). Προσωπικά δε με ενδιέφερε η racing point σε τέτοιο βαθμό, ίσως μέσω της παραγωγής να κερδίσει κάποιους οπαδους. Προσπάθεια δημιουργίας μιας διαμάχης μεταξύ Norris και Σαινθ (επ 8 ) ενώ δεν υπήρχε, μια χαρά σχέση είχαν μεταξύ τους. Καμία αναφορά σε αποχωρηση Claire Williams (η μάλλον και στη Williams γενικα), στον αγώνα του Ράσελ με Μερσεντες, στο ατύχημα του Muggello και σε άλλα σημαντικά γκραν πρι (πχ Τουρκια). Χτυπητές ελλείψεις δηλαδή, ίσως λόγω περιορισμού επεισοδίων. Επίσης υπαρχουν διάφορες ανακριβειες προς όφελος της δραματοποίησης (πχ αλλη ροη αγωνα, απ' ότι είδα driver radio από άλλους αγωνες). Α και βρήκα σπαστικο τον scripted commentator.  

Τέλος θεώρησα αστεια λίγο την παρουσίαση του Χάμιλτον στο τελος ως "επαναστατη" που τα λέει "έξω από τα δοντια". Οκ ναι σιγουρα θετικό το raise awareness σε ότι αφορά το black community, αλλά ρε φίλε f1 είσαι ξέρεις από τι χωρες πέφτει η χρηματοδοτηση και η δική σου και ολων. Το θεώρησα λίγο υποκριτικό δηλαδή. Anyway δε χρειάζεται επεκταση. 

Γενικά πολύ καλή σειρά για αυτό που είναι: promotion της νέας σεζόν και access στο backstage της f1. Είναι win win για όλους:   για την f1 λόγω προβολης, το Netflix το ίδιο, τους φαν της f1 για τα bonus scenes αλλά και για τους όχι και τόσο μυημένους για το drama.

Αυτά τα λίγα λιγο πριν από το πρώτο race week του 2021. 

 

Επεξ/σία από PC555paul
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την σειρα του νετφλιξ.

Για αλλη μια φορα, μιλαει μονιμα της redbull και της haas.
Για αλλη μια φορα εδειξαν ελαχιστα απο φερραρι.

Tην racing point την αντιπαθησα ακομα περισσοτερο. Δε ξερω γιατι.
Μου αρεσε το "δεσιμο" μεταξυ daniel kai ciril (η πως γραφεται)

Εκει που εβαλα τα γελια ειναι στην συνεντευξη του κιμι, που σηκωθηκε και εφυγε 😛

Γενικα καπως αργη σειρα, πολυ μπλα μπλα και καλυψε λιγα θεματα που εγιναν το 2020.

Κριμα που ειναι μονο 10 επισοδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ακολουθεί την F1 μέσο Sky. Από φέτος στην ομάδα τούς μπαίνει ο Rosberg. Εννοείται ότι χαίρομαι πολύ που μπαίνει ο Rosberg αλλά από την άλλη λυπάμαι διότι φεύγει ο Jacques Villeneuve 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, eri77 είπε

Για όποιον ακολουθεί την F1 μέσο Sky. Από φέτος στην ομάδα τούς μπαίνει ο Rosberg. Εννοείται ότι χαίρομαι πολύ που μπαίνει ο Rosberg αλλά από την άλλη λυπάμαι διότι φεύγει ο Jacques Villeneuve 

Έχει κάνει και τις προηγούμενες χρονιές κάποιες "guest" εμφανίσεις αλλά και αναλύσεις, μετά από αγώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, denthnpalevw είπε

Cosmote δεν το θεωρώ καλύτερο από ΕΡΤ. Στα ίδια επίπεδα θα το βάζα.

Δεν έχει διαφημίσεις στην μέση του αγώνα εμένα μου κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωντανή κάλυψη του επιτελείου του Sky Sports για το τί συμβαίνει μέσα στα pit (ή έστω κοντά σε αυτά με οπτική προς όλες τις ομάδες πάντα) εν ώρα αγώνα, οι αναλύσεις στρατηγικής των ομάδων τη στιγμή που τις διεργάζονται, οι αναλύσεις κινήσεων των οδηγών, συνήθως ακριβώς μετά το τέλος του αγώνα με πολλαπλά replay κλπ σε προσπεράσματα/υπεράσπιση γραμμής αλλά και live, από σχόλια βετεράνου/ων οδηγού/ων της Formula 1 στο studio της μετάδοσης, είναι απλώς μερικά από τα στοιχεία που ΔΕΝ έχει καμμία ελληνική αντίστοιχη, και φυσικά εκ των πραγμάτων δεν πρόκειται ποτέ να έχει.

Θυμάμαι, έτσι για την ιστορία, λίγους αγώνες στο παρελθόν που πράγματι υπήρξε ζωντανή κάλυψη εκ του σύννεγγυς, από τον Πουρναράκη νομίζω, αλλά και πάλι χωρίς πολλά-πολλά.

Όταν παρακολουθείς αγώνα στο Sky Sports, τον απολαμβάνεις πολύ περισσότερο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό το 50άρι της F1 TV φαίνεται ενδιαφέρον, γιατί έχει και on-board και team radios live. 50 ευρώ για 23 αγώνες είναι πολύ καλό deal..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, denthnpalevw είπε

Cosmote δεν το θεωρώ καλύτερο από ΕΡΤ. Στα ίδια επίπεδα θα το βάζα.

Στην ΕΡΤ δυστυχώς κανείς τους δεν ασχολείται αμιγώς με την F1, αλλά γενικότερα με τα motorsport. Έχω βαρεθεί να ακούω σε κάθε μετάδοση για το ράλι Ακρόπολις που το χάσαμε (btw νομίζω το ξαναπήραμε), για την πίστα στο Ελληνικό, για το Λε Μαν και για τον x,y Έλληνα οδηγό που αγωνίζεται στην τάδε κατηγορία DTM (δεν ξέρω αν αυτό είναι όντως a thing). Όχι ότι στην Cosmote TV είναι αμιγώς F1 sportcasters, αλλά οι έξτρα πληροφορίες που δίνουν αφορούν την F1 και όχι τα υπόλοιπα.

Επίσης όχι άλλο Ιαβέρη Τζούνιορ. Συμφωνώ 100% με αυτά που λέει, αλλά είναι Κυριακή μεσημέρι και θέλω να κάτσω να δω τον αγώνα.

Τέλος αυτό:

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Δεν έχει διαφημίσεις στην μέση του αγώνα εμένα μου κάνει 

Έχουμε χάσει το μυθικό πιτ στοπ του Χαμ στη Γερμανία εξαιτίας αυτού, όπως και πολλά άλλα.

Πάντως στην καθαυτή μετάδοση, όντως πάνω κάτω στα ίδια είναι.

Επεξ/σία από greenfan20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...