Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Άρα συμφωνούμε, γιατί νόμισα αρχικά ότι σου φάνηκε περίεργη η ποινή στον Bottas.

 

Έτσι είναι, δοκιμάζουν κάτι με την 2α, μπορεί στο φινάλε να έχει σε αυτό τον αγώνα (που είναι διπλός κιόλας αφού και το άλλο Σαββατοκύριακο εδώ θα τρέξουν) διαφορετική καμπύλη ροπής η 1η ταχύτητα και διαφορετική η 2η, από τους προηγούμενους αγώνες, ώστε να πετύχουν λίγο ταχύτερη εκκίνηση στο τέλος των pit stop τους με 2α, μειώνοντας τη διαφορά από τις Red Bull... Τα αυτοκίνητα θα είναι εδώ για 12-13 μέρες εξάλλου, δεν πάνε πίσω στα εργοστάσια ώστε να γίνουν τυχόν δοκιμές εκεί, ούτε οι προσομοιωτές δίνουν τέτοια δυνατότητα, σε αυτό που αφορά η συγκεκριμένη δοκιμή: Το να εκκινήσει δηλαδή όσο πιο "τέλεια" γίνεται το μονοθέσιο επάνω σε οδόστρωμα που είναι -κατά το μεγαλύτερο ποσοστό- ΤΣΙΜΕΝΤΟ, κι όχι άσφαλτος... Μπροστά από όλα τα pit box υπάρχει τσιμέντο, άσφαλτος υπάρχει στην είσοδο και στην έξοδο μονάχα, του pit-lane, σε όλες τις πίστες.

Εξάλλου, εδώ που το pit-lane είναι τόσο στενό, έχουν απαγορευθεί οι δοκιμές εκκίνησης που συνήθως κάνουν κάποιοι οδηγοί στα practice στην έξοδο του pit-lane, είδαμε και σήμερα ότι στήθηκαν αρκετά μονοθέσια κανονικά στο grid της ευθείας εκκίνησης/τερματισμού για να δοκιμάσουν εκκινήσεις, μόλις τελείωσαν τα practice sessions.

Η Mercedes προφανώς και ήθελε να δοκιμάσει "τέλεια" εκκίνηση επάνω στο τσιμέντο, κι αυτό έκανε, το ότι πήγε λάθος οφείλεται κατ'εμέ στον Bottas.

Oι όποιες δοκιμές αλλά και τα όποια επικίνδυνα λάθη, πληρώνονται. Δεν γίνεται να φέρνεις τετ-α-κε σε τόσο στενό χώρο με τουλάχιστον μια ντουζίνα ανθρώπους τριγύρω σου και να μην δέχεσαι σοβαρή ποινή. Θα δούμε κατά πόσο θα στοιχίσει όλο αυτό την Κυριακή, στον αγώνα, που θα παίξουν ρόλο και οι στρατηγικές των ομάδων.

Εάν η σοβαρή ποινή είναι 3 θέσεις στο grid και 2 στην οδηγική άδειά σου, τη στιγμή που υπάρχουν 30-40 εργαζόμενοι μηχανικοί γύρω σου, και όπως έχεις δηλώσει στην απολογία "εμείς (και όχι "εγώ") το δοκιμάσαμε", τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Τελοσπάντων όμως, ας δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα περαιτέρω. Κατά τα λοιπά, συμφωνούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Εάν η σοβαρή ποινή είναι 3 θέσεις στο grid και 2 στην οδηγική άδειά σου, τη στιγμή που υπάρχουν 30-40 εργαζόμενοι μηχανικοί γύρω σου, και όπως έχεις δηλώσει στην απολογία "εμείς (και όχι "εγώ") το δοκιμάσαμε", τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Τελοσπάντων όμως, ας δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα περαιτέρω. Κατά τα λοιπά, συμφωνούμε. 

Προφανως και δεν ειναι σοβαρη η ποινη. Δεν ειναι η πρωτη φορα ομως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Σκέφτομαι να πάω με έναν φίλο μου στο spa στις 28-29 Αυγούστου.

Εχει κανείς εμπειρία; αξίζει; σκεφτόμαστε για τις κερκίδες της eau rouge.

 

Ξανά σκέψου την ερώτηση που έκανες και τα ξαναλέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Σκέφτομαι να πάω με έναν φίλο μου στο spa στις 28-29 Αυγούστου.

Εχει κανείς εμπειρία; αξίζει; σκεφτόμαστε για τις κερκίδες της eau rouge.

 

Προσωπικά θεωρώ το SPA την καλύτερη πίστα της F1. Δε γνωρίζω ποια είναι η καλύτερη θέση κερκίδας...

Τσέκαρε και αυτές που είναι στην ευθεία μετά την Eau Rouge όπου γίνονται πολλές προσπεράσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GoMaR είπε

εκανα 2 ερωτησεις ποια απο τις 2 να ξανα σκεφτω;
Δε καταλαβαινω το μηνυμα σου βεβαια.
Γνωριζεις να μου απαντησεις η οχι ;

Και καλά εννοώ ότι δεν βγάζει νόημα η ερώτηση σου μιας και το να βρεθείς σε μια πίστα f1 είναι το κάτι άλλο ξεχωριστή εμπειρία και εννοείτε πως αξίζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Δεν βλεπω την μερκ να κανει πραγματα σε αυτη την πιστα. Πολυ δυνατες οι ρεντ μπουλ και αλφα ταουρι και με μεση

Τις Κυριακές, με συνέπεια, βλέπουμε τελείως άλλη δυναμική από Merc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανο sand-bagging. Θα δουμε στο Q3
Για να δουμε εχουν και το -3 του μποτας και βλεπω την αλφα ταουρι να εχει αρκετα υψηλη τελικη.

και περιμενουμε πολλη βροχη αυριο

Επεξ/σία από Anubis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Πιθανο sand-bagging. Θα δουμε στο Q3
Για να δουμε εχουν και το -3 του μποτας και βλεπω την αλφα ταουρι να εχει αρκετα υψηλη τελικη.

και περιμενουμε πολλη βροχη αυριο

Θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο το qualifying για τον αγώνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Σκέφτομαι να πάω με έναν φίλο μου στο spa στις 28-29 Αυγούστου.

Εχει κανείς εμπειρία; αξίζει; σκεφτόμαστε για τις κερκίδες της eau rouge.

Πρέπει να είναι πολύ ωραίο ταξίδι και εμπειρία! Με τον κορωνοιό πρέπει να ψαχτείτε για το τι ισχύει.

Περάστε και από εδώ!  RACB KARTING SPA-FRANCORCHAMPS (francorchamps-karting.be) :)

Στο τσακ είμαι να σου πω "Χωράει και ο Διηνέκης στη παρέα;" :D

Τα πιο δημοφιλή gp από Ελλάδα είναι Πόλη, Monza, Βουδαπέστη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάλασε ο Ham, με το μπλοκάρισμα στη 2,  το μπροστά δεξί από το σετ  που θα ξεκινήσει τον αγώνα; 

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...