Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haHa είπε

Εδω τι εγραψες εσυ:  

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς στο τι έγραψα κάποτε (που όλοι μας αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε ότι είναι πιθανώς λάθος ο ορισμός).

Δεν πάμε να δούμε αν είναι δίκαιη η ποινή;

Συνεπώς είναι θέμα ορισμού:

Ο Νόρις έφαγε ποινή , όχι γιατί δεν άφησε πλάτος δλδ να είναι οι αριστεροί του τροχοί του Κίμι δεξιά από την άσπρη γραμμή, αλλά γιατί ώθησε τον αντίπαλο εκτός πίστας μιας και στο ένα συμβάν ο Κίμι του επετράπη να μείνει εντός πίστας (γιατί ξεκάθαρα είναι), ενώ ο Πέρεζ όχι (μιας και ο Νόρις ξάκρισε ακόμα πιο αριστερά). 

Διαφωνείς στο bold;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο Νόρις έφαγε ποινή , όχι γιατί δεν άφησε πλάτος δλδ να είναι οι αριστεροί του τροχοί του Κίμι δεξιά από την άσπρη γραμμή, αλλά γιατί ώθησε τον αντίπαλο εκτός πίστας μιας και στο ένα συμβάν ο Κίμι του επετράπη να μείνει εντός πίστας (γιατί ξεκάθαρα είναι), ενώ ο Πέρεζ όχι (μιας και ο Νόρις ξάκρισε ακόμα πιο αριστερά). 

Διαφωνείς στο bold;

Διαφωνω, το εχω εξηγησει προηγουμενως, αν θελεις διαβασε το, γιατι το εχουμε κουρασει.

23 ώρες πριν, haHa είπε

Αυτο που καλουνται να κρινουν οι αγωνοδικες δεν ειναι αν υπηρχε χωρος, αλλα αν αυτος που ηταν στην εξωτερικη ηταν εστω κι ελαχιστα μπροστα.
Αν οχι, τοτε αυτος που ειχε την εσωτερικη(ο Νορρις χθες, ο Μαξ στην Ιμολα), δικαιουται να παρει την αγωνιστικη γραμμη και να σπρωξει εκτος πιστας τον αλλον.
Η ποινη χθες δωθηκε επειδη θεωρησαν πως ο Perez ηταν τελειως διπλα, ισως κι ελαχιστα μπροστα. Αν θεωρουσαν οτι ηταν ελαχιστα πισω, τοτε δεν θα τους απασχολουσε οτι ο Νορρις δεν του αφησε χωρο, μιας και δικαιουται να τον σπρωξει εκτος πιστας ακολουθωντας την αγωνιστικη γραμμη.

 

  

5 ώρες πριν, haHa είπε

Παμε παρακατω, ειναι οριακη η ποινη γιατι ειναι οριακο ποιος ειναι μπροστα. Προσωπικα πιστευω πως δεν ηταν για ποινη, οπως δεν ηταν κι αυτη του Μαξ στην Ιμολα, που σωστα δεν δοθηκε.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς στο τι έγραψα κάποτε (που όλοι μας αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε ότι είναι πιθανώς λάθος ο ορισμός).

Την ερωτηση θα πρεπει να την κανεις στον εαυτου σου, ειδικα οταν εγραφες κατι που τελικως δεν ισχυει:  

Στις 4/7/2021 στις 4:41 ΜΜ, liakjim είπε

Όταν έχεις αμάξι πλάι σου, αφήνεις ένα πλάτος αυτοκινήτου. Αν δεν αφήσεις, έχεις ποινή.

και μαλιστα εγραφες και τα παρακατω:

Στις 4/7/2021 στις 4:38 ΜΜ, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά δεν φταίω αν αγνοείς τους κανόνες.

  

Στις 4/7/2021 στις 4:45 ΜΜ, liakjim είπε

Από την στιγμή που παρακολουθείς το συγκεκριμένο άθλημα καλό θα ήταν να ξέρεις τι βλέπεις. Ειδικά όταν μιλάς σε δημόσιο χώρο.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δε θυμαμαι να εχει φαει ποινη οδηγος που αφησε κενο σε αυτον που ειναι στην εξωτερικη και εχει χωρο εστω και πανω στα κερμπς.
Συνηθως οι ποινες ριχνονται οταν αυτος που ειναι στην εξωτερικη δεν εχει χωρο να περασει ουτε απο τα κερμπς ακομα κι αν ειναι διπλα σε αυτον που εχει την εσωτερικη, οπως πχ εγινε με Νορρις και Τσεκο, Τσεκο και Σαρλ εις διπλουν.
Στην Ιμολα, ο Μαξ ηταν πλαι πλαι στην εισοδο της στροφης με τον Λιουις και μετα το απεξ, του αφησε χωρο οσο ηταν τα κερμπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, haHa είπε

Διαφωνω, το εχω εξηγησει προηγουμενως, αν θελεις διαβασε το, γιατι το εχουμε κουρασει.

https://www.fia.com/sites/default/files/decision-document/2021 Austrian Grand Prix - Offence - Car 4 - forcing another driver off the track.pdf

"PER was forced off the track"

Εντάξει τώρα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Τα ορια της πιστας οριοθετουνται απο την ασπρη γραμμη, οχι απο τα κερμπ. Το εχουμε πει πολλακις, ειναι ξεκαθαρο και στους κανονισμους. Ειναι και ο λογος που πχ πηρε ποινη ο Μαξ στον 1ο αγωνα και υποχρεωσε να αφησει τον Χαμ.

Ο Κιμι στο video που εβαλες ειναι σχεδον ολοκληρος εκτος πιστας.

Σε αλλες πιστες εχουν και sausage κερμπς εξω απο την ασπρη γραμμη, πχ στην Ιμολα οπου ο Μαξ στριμωξε τον Χαμιλτον:image.png.8c8179b6fcbef7f24c61c34e2a0e874d.png
 

Επειδή δεν το ξέρω. Αν τα όρια οριοθετουνται απο την ασπρη γραμμη, για ποιο λόγο στα track limits συμπεριλαμβάνονται και τα kerbs?? Σού λέει π.χ... Οι 2 ρόδες να έχουν πατήσει το kerb, οχι τήν ασπρη γραμμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eri77 είπε

Επειδή δεν το ξέρω. Αν τα όρια οριοθετουνται απο την ασπρη γραμμη, για ποιο λόγο στα track limits συμπεριλαμβάνονται και τα kerbs?? Σού λέει π.χ... Οι 2 ρόδες να έχουν πατήσει το kerb, οχι τήν ασπρη γραμμη 

Γιατι ειναι ειδικες οδηγιες που βγαινουν σε διαφορους αγωνες για συγκεκριμενες στροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβως! Off the track σημαινει οτι εφαγε χαλικι, οχι οτι τον στριμωξε πανω στα κερμπς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπως βλεπεις κι εδω δεν αναφερονται στο πλατος ενος μονοθεσιου οπως λανθασμενα εγραψες:

Στις 4/7/2021 στις 4:41 ΜΜ, liakjim είπε

Όταν έχεις αμάξι πλάι σου, αφήνεις ένα πλάτος αυτοκινήτου. Αν δεν αφήσεις, έχεις ποινή.

Κι αυτο ηταν το point μου εξαρχης: οτι δεν εξεταζουμε αν αφησε ή οχι πλατος ενος μονοθεσιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ακριβως! Off the track σημαινει οτι εφαγε χαλικι, οχι οτι τον στριμωξε πανω στα κερμπς.

Και πάνω στα κέρμπς ο κίμι ήταν εντός πίστας μιας και πατούσε άσπρη γραμμή.

Ο Πέρεζ δεν είχε τον χώρο αυτόν και αναγκάστηκε να βγει εκτός πίστας.

Ο Νόρις έφαγε ποινή.

Όλα καλά, όλα ανθηρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Και πάνω στα κέρμπς ο κίμι ήταν εντός πίστας μιας και πατούσε άσπρη γραμμή.

Ο Πέρεζ δεν είχε τον χώρο αυτόν και αναγκάστηκε να βγει εκτός πίστας.

Ο Νόρις έφαγε ποινή.

Όλα καλά, όλα ανθηρά.

Συμφωνω 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Οπως βλεπεις κι εδω δεν αναφερονται στο πλατος ενος μονοθεσιου οπως λανθασμενα εγραψες:

Κι αυτο ηταν το point μου εξαρχης: οτι δεν εξεταζουμε αν αφησε ή οχι πλατος ενος μονοθεσιου.

Πάλι υπεκφεύγεις να γράψεις αν η ποινή ήταν δίκαιη ή όχι, εκμεταλλευόμενος τον λάθος ορισμό που έδωσα;

Οκ, ΔΕΝ εξετάζουμε αν άφησε πλάτος. Το παραδέχτηκα. ΔΕΝ.

Εξετάζουμε αν ήταν δίκαιη η ποινή.

@haHa, ήταν; Ναι ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάλι υπεκφεύγεις να γράψεις αν η ποινή ήταν δίκαιη ή όχι, εκμεταλλευόμενος τον λάθος ορισμό που έδωσα;

Οκ, ΔΕΝ εξετάζουμε αν άφησε πλάτος. Το παραδέχτηκα. ΔΕΝ.

Δεκτο οτι εκανες λαθος, αλλα ειναι κριμα το υφος που χρησιμοποιησες για να υποστηριξεις κατι λανθασμενο:

Στις 4/7/2021 στις 4:38 ΜΜ, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά δεν φταίω αν αγνοείς τους κανόνες.

 

Στις 4/7/2021 στις 4:45 ΜΜ, liakjim είπε

Από την στιγμή που παρακολουθείς το συγκεκριμένο άθλημα καλό θα ήταν να ξέρεις τι βλέπεις. Ειδικά όταν μιλάς σε δημόσιο χώρο.

-----------------

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξετάζουμε αν ήταν δίκαιη η ποινή.

@haHa, ήταν; Ναι ή όχι;

Δεν υπεκφευγω, την εχω πει την αποψη μου (κι εδω) , συμφωνω με Horner , Montoya, Mark Hughes και Gary Anderson.

Καταλαβαινω ομως οτι μπορει να ειναι οριακο και ακριβως για αυτο δεν εστιαζω σε αυτο, αλλα εστιαζω στο να γινουν κατανοητα τα κριτηρια που βγηκε η αποφαση για να μην γραφονται ανακριβειες σαν τον λαθος ορισμο που εδωσες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίω εγώ, ξεκίνησε από την αρχή λάθος.

Στις 4/7/2021 στις 4:28 ΜΜ, haHa είπε

Καθολα νομιμο αυτο που εκανε ο norris, δεν ειναι υποχρεωμενος ο προπορευομενος να αφησει χωρο στην εξοδο για τον Perez.

Σε κάθε περίπτωση έσφαλα όταν είπα /"πλάτος", ενώ έπρεπε να πω "χώρο εντός πίστας".

Μικρό το λάθος μπροστά στο νόμιμο αντί για παράνομο που έχει η ανωτέρω δήλωση.

Δεν πειράζει, για αυτό δεν είμαστε the stewards αλλά 2 τυχαία τυπάκια στο ίντερνετ.

Τουλάχιστον έμαθες (μάθαμε) γιατί έφαγε ποινή ο Νόρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει που έχει αμμοπαγίδες η πίστα και όποια έξοδος "τιμωρείται" με μερικά sec, βρώμικους αεραγωγούς και πιθανή ζημιά στο πάτωμα.

Νισάφι με τις νέες πίστες που πιλότοι "χάνουν" τα φρένα ή έχουμε παρωδίες με track limits.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν φταίω εγώ, ξεκίνησε από την αρχή λάθος.

Σε κάθε περίπτωση έσφαλα όταν είπα /"πλάτος", ενώ έπρεπε να πω "χώρο εντός πίστας".

Δυστυχως, ακομα και μετα απο τοσα μηνυματα, "αρνεισαι" να καταλαβεις τα κριτηρια.

Δες Leclerc-Verstappen Austria 2019:

image.png.96e2239067997e551b3fa39155f8a6b5.png

 

Verstappen-Leclerc Silverstone 2019:

image.png.a708cbdfac7868322b7d147cc592c40e.png


Verstappen-Hamilton Imola 2021(σημειωτεον οτι εδω ειχε sausage κερμπς που επιφερουν συνηθως μονιμη ζημια στο μονοθεσιο, χειροτερα στις περισσοτερες περιπτωσεις απο βρωμικους αεραγωγους λογω χαλικιων ) :

image.png.856dcf5eecf31a5f07fa4a1db56be49c.png


Και στις 3 αυτες περιπτωσεις, αυτος που ειχε την εσωτερικη δεν αφησε "χωρο εντος πιστας" σε αυτον που ειχε την εξωτερικη και δεν υπηρξε ποινη. Γιατι δεν υπηρξε ποινη; Γιατι αυτος που ηταν στην εξωτερικη δεν ηταν μπροστα στο corner exit. Αυτο ειναι το κριτηριο οπως λεμε εδω και ωρα.

Και αυτα ειναι απλα 3 προσφατα παραδειγματα που μαλιστα αφορουσαν την 1η θεση.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...