Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 

απο ποτε το ντυσιμο αποτελει κριτηριο για το οτιδηποτε...? 

Ειπα τι με ενοχλεί στον Χάμιλτον! 

Για σένα μπορεί να μην αποτελεί κριτήριο, για μένα ενίοτε αποτελεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ολα μες στο προγραμμα στον πρωταθλητισμο. θα του απαγορευσουμε να μιλαει η να κανει παραπονα για οτιδηποτε?

Δε τίθεται θέμα απαγόρευσης Αλέξανδρε. Απλά, για μένα μιλάω, δεν εγκρίνω τέτοιες νοοτροπίες/συμπεριφορές.

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 Και μενα που ειμαι fan του με εκνευριζει πολλες φορες αλλα οκ, τι να κανω? 

Μπορείς για παράδειγμα (απλά αφήνω μια σκέψη) να μην είσαι φαν κάποιου, αν σε εκνευρίζει. Με τι σε κρατάει; :D

Πες μας να σε βοηθήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μια ευκολη απαντηση ειναι οτι γενικα ο κοσμος τηνει να  στεκεται απεναντι σε καποιον ή κατι που ξεχωριζει. Φυσικα δεν ειναι αληθες κατι τετοιο και δεν μπορει να ισχυει για ολους. Εγω σου λεω εστω οτι στα επομενα 10 χρονια παιρνει 7 πρωταθληματα o Max, πιστευεις οτι θα εχει τοσους φανατικους εδω μεσα? Ουτε κατα διανοια και υπογραφω οπου θελετε. Θα υπαρχουν φανατικοι με οποιον ειναι αντιπαλος του.

 Αλλη απαντηση ειναι οτι ενα μεγαλο μερος του κοσμου εχουν μεινει στην παλια φορμουλα 1 και ειναι παντα με McLaren, Ferrari, Renault  και δεν βλεπουν τιποτα αλλο. Ακομα θυμαμαι συζητησεις που ειχα με τον αδερφο της μανας μου και τον πατερα μου που ειναι φανατικοι και με βαλαν σε αυτο το χομπυ οτι ειναι αστειο ενα ενεργειακο ποτο να συμμετεχει και να εχει ομαδα απλα επειδη εβγαλε λεφτα απο αυτο. Οπως τους φαινοταν αστειο μια ομαδα να εχει μηχανικους απο αλλες χωρες ή να παιρνουν κινητηρες απο ανταγωνιστες.

Αλλοι βασιζονται οτι δεν εχει τοσο ταλεντο αλλα νικαει το μονοθεσιο και μαλλον ο Kovalainen κοπαναει το κεφαλι του στον τοιχο γιατι εχασε το πρωταθλημα του 8.  Οπως και ο Alonso πως "εχασε" απο εναν rookie στην εσωτερικη μαχη της ομαδας.Εκει καπου μπαινουν και οι δοκιμες ελαστικων, το πολυ δυνατοτερο μονοθεσιο που ειχε η Merc τοσα χρονια και του εδινε ξεκαθαρο προβαδισμα και  περιεργα συστηματα που βοηθανε και μετα αφαιρουνται  απο την FIA κτλπ κτλπ... 

Στο τελος φαντασου να μας αρεσε σε ολους ο Lewis τι θα γινοταν εδω. Ασε που θα κλαιγαμε 3 ΣΚ τωρα xD και μαλλον ολη την χρονια. 

 

 

δεν υπαρχει αυτο που λες οποιον και να θεωρεις. Δεν θα υπαρξει ποτε για κανενα αθλημα οσο και να χτυπανε τον κωλο τους καποια fanboys να βγαζουν παντα GOAT...Υπαρχει μονο καλυτερος της 10ετιας αν θες αντε 15ετιας. Τι να κατσω να συγκρινω τον Lewis με τον Fangio η τον Lebron με τον Jabbar η τον Messi με τον Maradonna? Δεν γινονται τετοιες συγκρισεις.

Να προσθέσω τα δικά μου.

1. Είναι Βρετανός και τρώει τρελό προμόσιον, όπως όλοι οι Βρετανοί στην F1. Τα αγγλικά ταμπλόιντ είναι με διαφορά ό,τι πιο μη δημοσιογραφικό έχει υπάρξει στην αθλητική δημοσιογραφία. Συνεπώς, όταν λιβανίζουν όλη μέρα κάποιον, από αντίδραση και μόνο θες να πας κόντρα σε αυτό. Αν π.χ. η Sun βγει και γραψει ότι ο Ham είναι ο καλύτερος ever, ε από αντίδραση και μόνο δεν θα τον έβαζα ούτε στους 10 καλύτερους αυτού του γκριντ. Υπερβολή και πήρα παράδειγμα την βρετανική αθλητική εσπρέσο, αλλά καταλαβαινόμαστε.

2. Ο Ham σήμερα είναι πράγματι αρκετά καθαρός οδηγός. Στην αρχή της καριέρας του όμως δεν ήταν. Νομίζω γύρω στο '08, '09 είχαν ρωτήσει τους οδηγούς του τότε γκριντ ποιον θεωρούσαν τον πιο κλιν οδηγό και ποιον το πιο βρώμικο. Ο Ham ήταν στις πρώτες απαντήσεις για τον πιο βρώμικο για αρκετούς από τους οδηγούς, ενώ -surprise surprise- ο Vettel είχε τις πιο πολλές συμπάθειες. Δεν βρίσκω δυστυχώς το σχετικό δημοσιεύμα.

3. Το γεγονός ότι η Mclaren στήριξε σε βάρος του Alonso, τον Ham.

4. Το όλο life style, ειδικά στην αρχή της καριέρας του και η φάση με την Nicole (η οποία όλοι θυμόμαστε πώς ούρλιαζε στο πρωτάθλημα του '08).

5. Η φάση με τον Βάλττερι. Νομίζω το '16 κέρδισε μερικές συμπάθειες (και τη δική μου ως ένα βαθμό, ξέρω ξέρω τον ενδιέφερε πολύ τον Λιούις αυτό), ειδικά από τη στιγμή που ουσιαστικά το πρωτάθλημα το χασε α) λόγω εγκατάληψης στη Μαλαισία και β) λόγω Μερκ που ψιλοέσπρωξε Νίκο εκείνη τη χρονιά (χαρακτηριστικά, στο τελευταίο gp ο Πάντυ Λόου έλεγε στον Χαμ να ανεβάσει το ρυθμό του στο τέλος, ενώ ο ίδιος επίτηδες καθυστερούσε μπας και φτάσει κανείς τον Ρόσμπεργκ και τον περάσει· δηλαδή τι ήθελες ρε Πάντυ, να τερματίσει μισό λεπτό μπροστά και να αποδεχτεί το χαμένο πρωτάθλημα;). Ε, από το '16 και μετά δεν είχε κανέναν ανταγωνισμό, με εξαίρεση το πρώτο μισό του '18 και αντί η Μερκ να αφήσει την εσωτερική κόντρα έστω για το θεαθήναι, είχαμε Βάλτερι ιτς Τζέιμς. Καλά έκαναν από την άποψη της ομάδας, κακώς έπραξαν από την άποψη του θεάματος.

Προσωπικά, για μένα είναι το 2ο. Γι' αυτό και προτιμούσα ανέκαθεν Σεμπ - Κίμι (καλά Κίμι λατρεύουμε όλοι). Γι αυτό και μου αρέσει πολύ ο Ράσελ σήμερα και γούσταρα τη μάχη του με Νάντο την προηγούμενη Κυριακή.

Having said all that, o Ham είναι by far ο καλύτερος και πιο πλήρης οδηγός της γενιάς του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2021 στις 1:08 ΠΜ, greenfan20 είπε

2. Ο Ham σήμερα είναι πράγματι αρκετά καθαρός οδηγός. Στην αρχή της καριέρας του όμως δεν ήταν. Νομίζω γύρω στο '08, '09 είχαν ρωτήσει τους οδηγούς του τότε γκριντ ποιον θεωρούσαν τον πιο κλιν οδηγό και ποιον το πιο βρώμικο. Ο Ham ήταν στις πρώτες απαντήσεις για τον πιο βρώμικο για αρκετούς από τους οδηγούς, ενώ -surprise surprise- ο Vettel είχε τις πιο πολλές συμπάθειες. Δεν βρίσκω δυστυχώς το σχετικό δημοσιεύμα.

Σου διέφυγε το 2011. Ευτυχώς ή δυστυχώς, εκείνη ήταν η χρονιά ορόσημο για τον HAM. Προκάλεσε πολλά ατυχήματα, πήρε αρκετές ποινές, αλλά είχε τη νοοτροπία "με πολεμάει η FIA, φταίνε οι άλλοι και όχι εγώ". Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το GP της Σιγκαπούρης, όπου πέταξε τον Μάσα εκτός και κατόπιν η συνέντευξη είναι "όλα τα λεφτά" κι ενδεικτική του χαρακτήρα του.

 

- "Good job man"

- "Don't touch me again"

 

Μετά από το σκηνικό, μόλις ρωτήθηκε για να πεί κάτι παραπάνω, την κοπάνησε με ελαφρά πηδηματάκια.

 

https://streamable.com/i56osl

 

Αλλά πρέπει να διαθέτεις @ρχίδι@ για να πείς: "Έχεις δίκιο, έκανα λάθος", ενώπιον όλων.

 

Κάτι που νομίζω επαναλαμβάνεται και φέτος. Πόσο ακόμα πιά "this one is on us" από τη Mercedes, "finger error" από τους οπαδούς του για Μπακού, τυχαία SC που σβήνουν παιδικά λάθη όπως στην Ίμολα και γενικά αντιμετώπιση του τύπου "RBR is cheating";

 

Οι μεγάλοι πάντα παραδέχονται και προχωράνε, οι μικροί πάντα ψάχνουν δικαιολογίες.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Θα μπορούσες να φέρεις καλύτερο παράδειγμα μιας και αυτό είναι ο ορισμός του racing incident.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 7:44 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Άσχετο αλλά γιατί κόσμος δεν συμπαθεί τον Χάμιλτον ή μάλλον γιατί τον αντιπαθεί; Σοβαρά ρωτάω. 

γιατί είναι υποοκριτής και crybaby και έχτισε καριέρα σε unfair πεδίο. Ας δεν ήταν στο καλύτερο team δεν θα είχε φτάσει εδώ και δεν χωράει αμφιβολία σε αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα μπορούσες να φέρεις καλύτερο παράδειγμα μιας και αυτό είναι ο ορισμός του racing incident.

Μάλλον μπερδεύεσαι. "Race Incident" χαρακτηρίζεται αυτό στο οποίο δεν δύναται να καταλογιστεί ευθύνη/ποινή για κανέναν από τους εμπλεκόμενους οδηγούς. Εδώ τα πράγματα είναι καθαρά και υπάρχει σαφής υπεύθυνος. Αν όμως χρησιμοποιώντας το "racing incident" εννοείς πως δεν το έκανε σκόπιμα, αυτό εννοείται, δεν μπαίνει καν στην κουβέντα. Εδώ εξετάζεται η εκ των υστέρων συμπεριφορά, η οποία καταδεικνύει και χαρακτήρα.

 

Αν θες πάντως καλύτερο παράδειγμα, ρίξε ένα μάτι στο GP του Μονακό την ίδια χρονιά, όπου κι εκεί προκάλεσε ατυχήματα, και μετά κατηγόρησε τους κριτές για...ρατσισμό εναντίον του. 

 

"Maybe it's because I am black".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Aποκαλυφθηκε νέο livery της merc του lewis πριν την επίσημη εμφάνιση του IMG_20210711_165339.jpg.70dc144628c524e875e48065a586c774.jpg

ΦΟΡΖΑ ΙΤΑΛΙΑ. it's coming to rome ΚΟΤΣΙΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fans will not only get to see a life-size 2022 F1 car for the first time, they’ll also be talked through the machine’s revolutionary design by a panel of experts, who will explain the thinking behind the new concept, which will enable drivers to race each other harder than ever before.

F1 One Begins will be streamed on F1.com, the F1 YouTube channel and Facebook at 1500 BST/1400 UTC on Thursday July 15.

https://www.formula1.com/en/latest/article.dont-miss-the-beginning-of-a-whole-new-era-see-a-full-size-2022-f1-car-for.3P7SMtecIN1tDEwAn9wKtZ.html

Επεξ/σία από Cygnus
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...