Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, george200-13 είπε

Μπορει καποιος να μου εξηγησει σοβαρα πως στο διαολο προκυπτει οτι η μερσεντα εχει το νουμερο 1 μονοθεσιο φετος στο grid? Μου φαινεται εχετε καει απο τα χρονια που η merc ειχε 1++ sec γρηγοροτερο μονοθεσιο ενω φετος η red bull εχει παρει βαζελινη και λεει στην merc να σκυψει και να το απολαυσει. Γιατι εγω βλεπω οτι οι αναβαθμισεις που εφεραν στο silverstone (πρωτες και τελυταιες για φετος αν δεν μας κοροιδευει παλι ο λυκος) τους εκλασαν τον γκιονι εκει στην red bull με τον ham να κοιταει την πλατη του max επι 17 γυρους. Εκτος αν δεν μπορει να καταλαβει καποιος οτι η merc ειxε στησει μονοθεσιο για qualy και η rb για sprint/race και γι αυτο ο ham ηταν οριακα γρηγοροτερος απο τον max στο qualy και γι αυτο ο ham εφαγε τα 3sec στην μαπα.

Ναι ενταξει οδηγαρα ο maxαρος και εχει πρωταθληματα μπροστα του για μαζεμα αλλα εχει και το εργαλειο για να χρησιμοποιησει το ταλεντο του. Μην αρχιζουμε παλι για τον max το δεν ειναι το αμαξι ειναι ο οδηγος ενω στον ham ειναι το αμαξι γιατι σε 5-6 χρονακια που ο maxαρος θα τα εχει σαρώσει τα παντα οι ιδιοι θα ειστε εδω και θα κλαιγεστε οτι ο maxaros εχει σαρωσει τα παντα γτ εχει το μονοθεσιο.

Νομίζω ότι τα βλέπεις λίγο μονόπλευρα. Το είπαμε σε άλλο post. Αν ο hamilton δεν είχε κάνει το λάθος, θα ήταν 0,3 sec μπροστά από τον Max. Ότι ο max κέρδισε εχθές οφείλεται στην φοβερή εκκίνηση πού έκανε. Για άλλη μία φορά ο hamilton έκανε λάθος. Το ότι δεν μπόρεσε να τον προσπεράσει σε 17 γύρους δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν είχε πιο γρήγορο αμάξι. Ωστόσο για να μπορείς να προσπεράσεις δεν φτάνουν τα 0,3 sec (πόσο μάλλον ο αντίπαλος είναι ο Max). Αν ο hamilton είχε κάνει καλή εκκίνηση θα ήταν εντελώς άλλο αγώνα και θα είχε κερδίσει με το χέρι έξω από το παράθυρο 

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Oδηγος της πλακας δεν ειναι ο Τσεκο. Απλα ειναι περισσοτερο του στυλ Button, δλδ δεν εχει την ωμη ταχυτητα των πρωτοκλασσατων αλλα θεωρειται μια αξιοπιστη νο2 λυση. Βεβαια φετος δεν μπορουμε να πουμε οτι εχει αποδειχθει αυτο. Για την ωρα τουλαχιστον...
Για να δουμε σημερα τι θα γινει στον αγωνα. Δειχνει οτι εχει την ταχυτητα η Μερσεντα, ισως να δοκιμασει να κανει προσπερασμα με κανα undercut γιατι στα ισα δυσκολο το κοβω εκτος κι αν κανει κανα λαθος ο Μαξ.

Σε καμία περίπτωση ο Perez είναι τής πλάκας. Είναι ένα άθλημα πάντως πού η ψυχολογία μετράει πάρα πολύ και εγώ νομίζω ότι πληρώνει με κάποιο τρόπο την εξαιρετική κατάσταση τού Max. Σίγουρα πάντως σήμερα δεν θα είναι εύκολο για τον Max. Το να παλεύεις με 2 αυτοκίνητα είναι δύσκολη υπόθεση. Το εχουμε δει άπειρες φορές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, eri77 είπε

Σίγουρα πάντως σήμερα δεν θα είναι εύκολο για τον Max. Το να παλεύεις με 2 αυτοκίνητα είναι δύσκολη υπόθεση. Το εχουμε δει άπειρες φορές 

Ποτέ δεν ξέρεις. Υπάρχουν διεκδικητές του βάθρου πίσω από τον τουρίστα (Leclerc, Norris, Ricciardo, Alonso). Σίγουρα στην εκκίνηση κάποιος θα δοκιμάσει να του πάρει τη θέση. Έτσι ίσως χαλάσει η στρατηγική της merc.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο χθες ήταν ότι ο Hamilton είχε πολύ περισσότερο blistering στη μεσαία του γόμα από τον Bottas πίσω του, που είχε τη μαλακή... Ίσως επειδή δεν είχε τόσο καθαρό αέρα μπροστά του, ακολουθώντας τον Max (ο οποίος επίσης παρουσίασε αρκετό blistering).

 

Λογικά ο Perez θα ξεκινήσει με σκληρά ελαστικά.

Θα παίξει και σήμερα μεγάλο ρόλο η στρατηγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανεί σήμερα τι και πως. Ο ταχύτερος Hamilton την Παρασκευή δεν λέει τίποτα. Χθες ο Max απλά έφυγε και δεν κινδύνεψε καθόλου με εξαίρεση τον πρώτο γύρο και είχε οπτικά τουλάχιστον την ίδια φθορά στο ίδιο ελαστικό με τον Hamilton. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakinen είπε

Θα φανεί σήμερα τι και πως. Ο ταχύτερος Hamilton την Παρασκευή δεν λέει τίποτα. Χθες ο Max απλά έφυγε και δεν κινδύνεψε καθόλου με εξαίρεση τον πρώτο γύρο και είχε οπτικά τουλάχιστον την ίδια φθορά στο ίδιο ελαστικό με τον Hamilton. 

 

Είναι λιγάκι "επίφοβο" το ότι είχε πάνω-κάτω ίδιο blistering στα ελαστικά του, όντας μπροστά με καθαρό αέρα. Ίσως στην διαχείριση των ελαστικών αποδειχθεί λιγάκι καλύτερη η Mercedes, σήμερα. Θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Είναι λιγάκι "επίφοβο" το ότι είχε πάνω-κάτω ίδιο blistering στα ελαστικά του, όντας μπροστά με καθαρό αέρα. Ίσως στην διαχείριση των ελαστικών αποδειχθεί λιγάκι καλύτερη η Mercedes, σήμερα. Θα δούμε.

Ο Hamilton έχει ένα μεγάλο μπόνους ότι αν ο ζυμαρούλης Φιλανδός κρατηθεί στην τρίτη θέση δεν θα έχει πίεση στην ουσία δεν θα κοιτάει καθρέφτες. Επίσης βλέπω να πάμε για ξεκίνημα με κίτρινα και ένα πιτ στοπ με αλλαγή σε άσπρα μέχρι τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakinen είπε

Ο Hamilton έχει ένα μεγάλο μπόνους ότι αν ο ζυμαρούλης Φιλανδός κρατηθεί στην τρίτη θέση δεν θα έχει πίεση στην ουσία δεν θα κοιτάει καθρέφτες. Επίσης βλέπω να πάμε για ξεκίνημα με κίτρινα και ένα πιτ στοπ με αλλαγή σε άσπρα μέχρι τέλος. 

 

Έτσι και σκεφτούν καμιά παράξενη στρατηγική για τον Bottas, και δεις τους 2 μπροστινούς να παλεύουν να βγάλουν τον αγώνα με ένα pit-stop, υπάρχει περίπτωση ο Φινλανδός με 2 pit-stop να τους την "φέρει".

 

Το Silverstone έχει περίεργο οδόστρωμα, κάτω από την άσφαλτο υπάρχουν πολλές στρώσεις τσιμέντο (λόγω και της ιστορίας του χώρου). Έχω ακούσει ότι μέχρι και υπόγεια ρεύματα με νερό υπάρχουν, σε ορισμένα σημεία. Το πώς θερμαίνονται τα ελαστικά είναι γενικώς ένας γρίφος, εδώ. Δεν γίνεται "ομοιόμορφα", όπως τουλάχιστον γίνεται σε άλλες πίστες. Συν το γεγονός ότι το πέρασμα από kerbs εντείνει το blistering κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε περίεργος αγώνας αναμένεται που δύσκολα μπορούν να γίνουν προβλέψεις. 

Ο Μεξικανός με έχει απογοητεύσει τελευταία και βλέπω να έχει θέμα ψυχολογίας όπως ο Φέτελ στα χρόνια της Ferrari. Είναι ορισμένοι χαρακτήρες που αν τους έρθουν ένα δύο στραβά μετά τους παίρνει η κάτω βόλτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, specre είπε

Ποτέ δεν ξέρεις. Υπάρχουν διεκδικητές του βάθρου πίσω από τον τουρίστα (Leclerc, Norris, Ricciardo, Alonso). Σίγουρα στην εκκίνηση κάποιος θα δοκιμάσει να του πάρει τη θέση. Έτσι ίσως χαλάσει η στρατηγική της merc.

Άμα περιμένει βοήθεια από άλλους η RB. :D

Σοβαρά πάντως δε νομίζω να μπορεί να σταθεί στα ίσια κανείς απέναντι στους top.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Άμα περιμένει βοήθεια από άλλους η RB. :D

Σοβαρά πάντως δε νομίζω να μπορεί να σταθεί στα ίσια κανείς απέναντι στους top.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά ελπίζω να κάνει κάποιος την κίνηση και να πετύχει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...