Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Καλη η πλακίτσα. Έτσι κι αλλιώς μόνο πλακίτσα μοορουμε να κάνουμε όταν λες ότι ο HAM πήγαινε φυλαγμένα και κραταγε δύναμη... 

Από τον "περίπατο" των Merc της Παρασκευής και την "τεράστια διαφορά δύναμης" πήγαμε στο ότι "αν τα μονοθεσια είναι στημένα για τελική δε περνας εύκολα" ... 

Και ελάχιστα με ενδιαφέρει αν το θαυμάζετε.. Οτι θέλεις κάνεις δικαίωμα σου 

Εγώ θέλω να μου πεις γιατί δε τους περνάει σούζα με την τεράστια διαφορά οου φωνάζετε καθε λίγο και λιγακι... 

Επειδη εχει σφιξει το γκροβερακι του λογω ανταγωνισμου. Οταν τρεχει μονος του ολα καλα. Οταν τον κοντραρουν, εκτος απο το οτι εχει προπονηθει τα τελευταια χρονια στον Αλμπον πως να  πεταει περιτεχνα τον αντιπαλο εκτός πιστας, μια χανει τα φρενα οπως στο baku, μια χανει το γκαζι, μια τον συμπλεκτη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το σημερινό sprint ειναι τρέιλερ για το αυριανό ντέρμπι, έχουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

Ο Sir θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να αποφύγει τις Μακλάρεν με το καλημέρα. Χωρίς DRS και έβλεπες τελική Νόρρις πάνω από 335 km/h. Οπότε η εκκίνηση θα είναι το 50% της νίκης του αύριο. Πιο εύκολα θα προσπεράσει Μαξ αν βρεθεί πίσω απ'τη Red Bull, παρά Ρίκι-Λάντο.

Αυτό που κάνει ο Μαξ απ'την άλλη ειναι απίστευτο. Α-πι-στε-υτο. Ένας πρωτοκλασάτος οδηγός της Φ1 θα έχανε 6-7 δέκατα έναντι της Mercedes σε αυτην την πίστα, με αυτό το μονοθέσιο. Ο Μαξ είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Το τζι πι τού μοτέρ αύριο απαγορεύεται να παραδώσει πνεύμα.

Ο Κίμι αν αγωνιζόταν θα είχε ισάξια ταχύτητα με Λεκ-Σάινθ, κρίνοντας απ'το ρυθμό Τζιο. Και αντι αυτού, έχουμε Κούμπιτσα. Ποιος έδωσε το τιμόνι στον παλαίμαχο;

Επίσης, άγνωστο γιατί, Aston Martin πιο αργές απ'οτι θα έπρεπε.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~mxls~ είπε

Αν το σημερινό sprint ειναι τρέιλερ για το αυριανό ντέρμπι, έχουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

Ο Sir θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να αποφύγει τις Μακλάρεν με το καλημέρα. Χωρίς DRS και έβλεπες τελική Νόρρις πάνω από 335 km/h. Οπότε η εκκίνηση θα είναι το 50% της νίκης του αύριο. Πιο εύκολα θα προσπεράσει Μαξ αν βρεθεί πίσω απ'τη Red Bull, παρά Ρίκι-Λάντο.

Αυτό που κάνει ο Μαξ απ'την άλλη ειναι απίστευτο. Α-πι-στε-υτο. Ένας πρωτοκλασάτος οδηγός της Φ1 θα έχανε 6-7 δέκατα έναντι της Mercedes σε αυτην την πίστα, με αυτό το μονοθέσιο. Ο Μαξ είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Το τζι πι τού μοτέρ αύριο απαγορεύεται να παραδώσει πνεύμα.

Ο Κίμι αν αγωνιζόταν θα είχε ισάξια ταχύτητα με Λεκ-Σάινθ, κρίνοντας απ'το ρυθμό Τζιο. Και αντι αυτού, έχουμε Κούμπιτσα. Ποιος έδωσε το τιμόνι στον παλαίμαχο;

Επίσης, άγνωστο γιατί, Aston Martin πιο αργές απ'οτι θα έπρεπε.

 

οποιος βρεθει σε καθαρο αερα θα εχει προβαδισμα οχι μονο στην αρχη αλλα και κατα το χορο των πιτστοπ. αν οι merc ξεκινουσαν απ την πρωτη σειρα θα το κλειναμε απο τωρα τον δεκτη. ο μαξ δεν εχει το πιο γρηγορο μονοθεσιο αλλα ειναι απο τα πιο γρηγορα.πρεπει να καλυψει για αρχη την μια μακλαρεν και αναλογα το ποσο εχει καθυστερησει η οχι ο σερ να βεβαιωθει οτι θα κρατησει τον σερ πισω του

ο σερ θα πιεσει πολυ λογικα στους πρωτους γυρους. μετα η επομενη ευκαιρια του θα ειναι στα πιτ.

Η φερραρι κανει damage limitation οποτε μια 5-6 θεση θα της ερθει πολυ καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, eMike είπε

Και ελάχιστα με ενδιαφέρει αν το θαυμάζετε.. Οτι θέλεις κάνεις δικαίωμα σου 

Εγώ θέλω να μου πεις γιατί δε τους περνάει σούζα με την τεράστια διαφορά οου φωνάζετε καθε λίγο και λιγακι... 

Mike άσε τι θαυμάζουμε, κάνα bullet point σχολίασε.

Ο teammate (το απόλυτο benchmark) τερμάτισε 20s μπροστά σε 18 γύρους χωρίς να πιέζει. Αυτό ή όλα τα αποτελέσματα των sessions επιλέγεις να μη τα λαμβάνεις υπόψιν.

Έχει διαφορά και δε μπόρεσε να περάσει. Εσύ σκέφτεσαι δε μπόρεσε να περάσει --> άρα δεν έχει διαφορά και αγνοώ όλα τα άλλα.

5 ώρες πριν, ghostrider είπε

Η φερραρι κανει damage limitation οποτε μια 5-6 θεση θα της ερθει πολυ καλα.

Κανονικά ο Perez πρέπει να τις περάσει.

7 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Ο Κίμι αν αγωνιζόταν θα είχε ισάξια ταχύτητα με Λεκ-Σάινθ, κρίνοντας απ'το ρυθμό Τζιο. Και αντι αυτού, έχουμε Κούμπιτσα. Ποιος έδωσε το τιμόνι στον παλαίμαχο

Εντάξει έκτακτος αντικαταστάτης λόγω covid, όχι προτίμησης είναι o Kubica. Κρίμα που χάνει αυτό το gp ο Kimi.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, eMike είπε

Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που είπα...; 

Είπε κανείς ότι δε φταίει; 

Το μόνο που ειπώθηκε από διάφορους πανεπιστημονες του motorsport είναι ότι έχει το ταχύτερο μονοθέσιο και τους κάνει χαβαλέ... 

Ο άλλος από πάνω λέει σφιγγει το γκροβερ... 

Γιατί δε τους περνάει από πάνω δε μας λέτε με τη ρουκέτα που καβαλάει ρε γάτοι..... 

Α ναι ξέχασα.... "Το φυλάει" 🤣

Η Μερσεντές είναι ξεκάθαρα το γρηγορότερο μονοθέσιο σε έναν γύρο. Σε ρυθμο αγώνα θα φανεί αν και ήδη ο μπομποτας μας έδωσε ένα καλό hint .

Ο Χαμ κόλλησε πίσω από Νόρις γιατί ο τελευταίος είχε μαλακά ελαστικά που δεν πρόλαβαν να φθαρουν, είχε πολύ χαμηλό φτερό άρα υψηλή τελική και ο Χαμ έπεφτε στο ακάθαρτο στις στροφές οπότε δεν μπορούσε να κρατηθεί πίσω του και μάλιστα υπερθερμανε τα λάστιχα του , εξού και η υπερστροφή που είδαμε.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

O Χαμ κόλλησε πίσω από Νόρις γιατί ο τελευταίος είχε μαλακά ελαστικά που δεν πρόλαβαν να φθαρουν, είχε πολύ χαμηλό φτερό άρα υψηλή τελική και ο Χαμ έπεφτε στο ακάθαρτο στις στροφές οπότε δεν μπορούσε να κρατηθεί πίσω του και μάλιστα υπερθερμανε τα λάστιχα του , εξού και η υπερστροφή που είδαμε.

Αυτο ακριβώς. Η Μερσεντές του Χαμ είναι στημένη στη Monza για να ξεκινήσει απο μπροστά :

Δεν εχει τοσο υψηλή τελικη γιατι υπολογιζαν οτι δεν θα χρειαζοντουσαν προσπερασεις. 

Η κακη εκκίνηση του Χαμ τον εβαλε σε μπελαδες και με τις Μακλαρεν να εχουν λιγο φτερο/υψηλη τελικη, ο Χαμ θα πεταξει αρκετους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Εντάξει έκτακτος αντικαταστάτης λόγω covid, όχι προτίμησης είναι o Kubica. Κρίμα που χάνει αυτό το gp ο Kimi.

Ε αυτό ακριβώς. Δεν είχαν έναν άλλον νεότερο να βάλουν; Γενικά την τρέλα των fans στα social με Κούμπιτσα και Χουλκενμπερκ ποτέ δεν την κατάλαβα. Εκτός αν είναι τρόλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 4:24 ΜΜ, tommy^ είπε

Eγω παλι δε θεωρω πολυ ευκολη τη νικη της Μερσεντας στη Μοντσα...|
Νομιζω οτι οι Τσεκο και ΒΟΤ θα ειναι καθοριστικοι παραγοντες για το ποιος απο τους διεκδικητες θα κερδισει (εκτος κι αν παιξει μηχανικη βλαβη).
 

Αυτο εγραψα την Παρασκευη, συνεπως δε μιλησα για περιπατο των Merc στη Μοντσα. Αρα οταν μιλας για περιπατους, δε θα απευθυνεσαι σε μενα.

11 ώρες πριν, eMike είπε

Καλη η πλακίτσα. Έτσι κι αλλιώς μόνο πλακίτσα μοορουμε να κάνουμε όταν λες ότι ο HAM πήγαινε φυλαγμένα και κραταγε δύναμη... 

Από τον "περίπατο" των Merc της Παρασκευής και την "τεράστια διαφορά δύναμης" πήγαμε στο ότι "αν τα μονοθεσια είναι στημένα για τελική δε περνας εύκολα" ... 

Και ελάχιστα με ενδιαφέρει αν το θαυμάζετε.. Οτι θέλεις κάνεις δικαίωμα σου 

Εγώ θέλω να μου πεις γιατί δε τους περνάει σούζα με την τεράστια διαφορά οου φωνάζετε καθε λίγο και λιγακι... 

Εγω θελω να μου πεις πώς γινεται να μην ειναι ταχυτερη η Merc, οταν 1 απο τα 2 μονοθεσια της πηρε και την Pole για το spint και τη νικη στο sprint.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχασα και το χθεσινο sprint race γιατι πηγαμε να ευχαριστηθουμε ενα τελευταιο μπανιο, ενα σχολιο εχω να κανω:

 ΠΡΕΠΕΙ να γινουν οι προσπερασεις πιο ευκολες.Δεν γινεται να εισαι πισω απο ενα μονοθεσιο που σε καθαρο γυρο θα του εριχνες μισο - ενα δευτερολεπτο  και να μην μπορεις να φτασεις καν σε drs.

Για μενα ειναι το νουμερο ενα προβλημα που πρεπει να λυθει και ελπιζουμε να γινει με αυτα που ερχονται απο το 22.

Τωρα αν οι Merc ειναι πιο γρηγορες κατα 1/10 απο RB  η τα RB 1/20 απο Merc δεν παιζει τοσο ρολο οταν ο HAM δεν μπορει να φτασει τον NOR σε DRS ή ο Perez με την RB που πεφτει συχνα σε χαμηλες θεσεις δυσκολευεται με σχεδον ΟΛΕΣ τις προσπερασεις του. Προφανως ειναι και θεμα πιλοτου για τον Perez αλλα δεν γινεται να κολλας με Williams,Alfa και Aston Martin που η RB τους ριχνει 1-2sec/γυρο. 

Στα παραπανω ερχονται να προστεθουν και οι πιστες που ειναι δυσκολες οι προσπερασεις, αλλα τι να κανεις. Ας βελτιωθουν τα μονοθεσια να μην χανουν τοσο χρονο απο το προπορευομενο και βλεπουμε και για τις πιστες αν χρειαζονται αλλαγες.

Κατα τα αλλα πολυ ενδιαφερον το 2ο Sprint Race. Μου αφησε πιο θετικη νοτα απο το προηγουμενο. Οπως είπε και κάποιος πιο πανω καλυτερα μιση ωρα αγωνα παρα εξτρα FP που σιγουρα δεν γινεται τιποτα. Εδω ειδαμε και εναν Lewis να χανει τοσες θεσεις, ειδαμε και 2 εξοδους. Ειχε ενα ενδιαφερον τελοσπαντων βρε παιδι μου. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Κατα τα αλλα πολυ ενδιαφερον το 2ο Sprint Race. Μου αφησε πιο θετικη νοτα απο το προηγουμενο. Οπως είπε και κάποιος πιο πανω καλυτερα μιση ωρα αγωνα παρα εξτρα FP που σιγουρα δεν γινεται τιποτα. Εδω ειδαμε και εναν Lewis να χανει τοσες θεσεις, ειδαμε και 2 εξοδους. Ειχε ενα ενδιαφερον τελοσπαντων βρε παιδι μου. 

Αυτό. Μόνο και μόνο ένα παραπάνω standing start ανά GP είναι win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mandos είπε

Μην πειράζετε τον Kubica!

Όσο συμπάθεια και να τρέφουμε στον Πολωνό, η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχει θέση στη φόρμουλα 1 του 2021.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ε αυτό ακριβώς. Δεν είχαν έναν άλλον νεότερο να βάλουν; Γενικά την τρέλα των fans στα social με Κούμπιτσα και Χουλκενμπερκ ποτέ δεν την κατάλαβα. Εκτός αν είναι τρόλ..

Είναι reserve driver της Alfa. Οι νεότεροι Shwartzman & Illot τρέχουν για άλλα πρωταθλήματα. Ο 1ος θα έπρεπε να παρατήσει την F2 (την οποία διεκδικεί), ο 2ος ίσως μπορούσε να χωρέσει στη Monza.

O Kubica ήταν, μέχρι το ατύχημα του, στα τοπ3 ταλέντα της mid+ 00's εποχής και είχε υπογράψει προσύμφωνο με τη Ferrari. Τα άλλα 2 (Ham,Vet) μπαίνουν hall of fame.

Πρόσθεσε και τη συμπάθεια για το ότι τρέχει F1 παρά το ατύχημα του.

O Hulk συμπαθής ήταν, δε νομίζω ότι έχει θέση στο grid πλέον παρά μόνο ως έκτακτος(και αν). Μπορεί να τον γουστάρουν Marvel-όπαιδα :P

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσο συμπάθεια και να τρέφουμε στον Πολωνό, η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχει θέση στη φόρμουλα 1 του 2021.

Σωστά δεν έχει θέση, guest είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...