Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

α καταλαβα εννοει την αντρικεια προσπεραση στην πρωτη στροφη και μετα την ομαδικη στρατηγικη της ρεντ μπουλ που υποσκελισε αυτη της μερκ και εδωσε με εμμεση προσπεραση σε crashstapen την πρωτη θεση.Γιατι δεν το λεει ετσι να καταλαβουμε...

Ναι, έχασε λίγο στα αντανακλαστικά ο Verstappen και μας βγήκε αντρίκια προσπέραση του Ham. Ο Max τον κράτησε πίσω με παλιά λάστιχα, χειρότερη ταχύτητα σε ευθεία, backmarkers που δεν έκαναν πέρα και πιο αργό pit stop αλλά όλα είναι η στρατηγική ε;

Ο ψεύτικος πρωταθλητής σου έχει 7 WDC επειδή έτυχε να έχει το καλύτερο μονοθέσιο, change my mind. Καλό βράδυ και καλώς ήρθες στην λίστα αγνόησης μου :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, haHa είπε

Εδω θα ειμαστε και πιστευω πως στον επομενο αγωνα η RB θα παρει ανετα pole και πιθανα ο Περεζ να περασει και τις 2 Μερσεντες στο qualy.

Η λογική λέει ακριβώς αυτό. Το θέμα είναι ότι κάποια πράγματα δεν πάνε με την λογική. Στην Τουρκία έπρεπε να ήταν φαβορί η Red Bull.. Αντιθέτως Austin η Mercedes έπρεπε να κάνει το 1-2 άνετα.. Οπότε αν το επόμενο αγώνα έχουμε κάποια έκπληξη Mercedes, δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

α καταλαβα εννοει την αντρικεια προσπεραση στην πρωτη στροφη και μετα την ομαδικη στρατηγικη της ρεντ μπουλ που υποσκελισε αυτη της μερκ και εδωσε με εμμεση προσπεραση σε crashstapen την πρωτη θεση.Γιατι δεν το λεει ετσι να καταλαβουμε...

Φέτος είδες για πρώτη φορά αγώνα φόρμουλα 1  ? 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανε o Μax στο τελευταίο stint ήταν καταπληκτικό. Ο Perez στο ίδιο stint έπεσε από τα 21s στα 42s.

Ο Perez πάντως ήταν παρών στο Σ/Κ. Όχι για να μπει στη μάχη των μονομάχων όπως έκανε ο Bottas με κυριαρχικό τρόπο στη Πόλη, αλλά ελέω beta testing από Bottas πήρε ένα εύκολο podium που σε συνδυασμό με SuperMax έδωσε ανάσα στην RB.

 Αν o Bottas τελείωσε με το νέο του ρόλο ως beta tester, θα δούμε καμιά δυνατή μάχη και με τους no2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Λάθος στρατηγική , καλή διαχείριση ελαστικών από τον Μαξ.

Ειδικός δεν είμαι απλές σκέψεις αλλά ώ δεν μπορώ να καταλάβω τη στρατηγική τόσο στην πρώτη αλλαγή όσο και στη δεύτερη των ελαστικών.

Σε μία πίστα που σε βολεύει και είσαι πιο γρήγορος είσαι μπροστά και αντί να μπεις για αλλαγή κάθεσαι την πρώτη φορά και σου ρίχνει 6 και τη δεύτερη 8,5 δευτερόπλεπτα η RB και μετά κυνηγάς να τη φτάσεις και όταν τη φτάσεις δεν έχεις ελαστικά ικανά να επιχειρήσεις την προσπέραση. οκ η πρώτη αλλαγή πες λάθος εκτίμηση αλλά στη δεύτερη γιατί δεν τον βάζεις στον ίδιο αφού είσαι κολημένος από πίσω ή στον επόμενο γύρο για αλλαγή ώστε να εκμεταλευτείς τις όποιες πιθανότητες για προσπέραση στα πιτ ή στον αγώνα όσο τα λάστιχά σου είναι καινούργια;

Από την άλλη χαιρόμαστε για τον Μαξ και μακάρι στο τέλος να κατακτήσει την πρώτη θέση.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Αυτό που έκανε o Μax στο τελευταίο stint ήταν καταπληκτικό. Ο Perez στο ίδιο stint έπεσε από τα 21s στα 42s.

Για να λέμε του στραβου το δίκιο, ήρωας που τερμάτισε χωρίς λήψη υγρών, ειδικά σε αυτήν την πίστα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σε μία πίστα που σε βολεύει και είσαι πιο γρήγορος είσαι μπροστά και αντί να μπεις για αλλαγή κάθεσαι την πρώτη φορά και σου ρίχνει 6 και τη δεύτερη 8,5 δευτερόπλεπτα η RB και μετά κυνηγάς να τη φτάσεις και όταν τη φτάσεις δεν έχεις ελαστικά ικανά να επιχειρήσεις την προσπέραση.

Απ'ότι φαίνεται:
Η Merc δε μπορούσε να μπει πιο νωρίς, θα είχε πρόβλημα με τα ελαστικά αν το έκανε.

&

Ο Max έκανε φοβερή δουλειά στο τελευταίο stint. Η RB ήξερε ότι μπορεί και επέλεξαν αντίστοιχα.

 

Νομίζω βιαζόμαστε να κατηγορήσουμε για κακές στρατηγικές. Μόνο στη Ferrari ισχύει συχνά αυτό! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 

Νομίζω βιαζόμαστε να κατηγορήσουμε για κακές στρατηγικές. Μόνο στη Ferrari ισχύει συχνά αυτό! :P

Που για άλλη μια φορά με ένα κακό  πιτστοπ στέρησαν θέσεις στον σαινθ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα να δω σε επαναληψη τον αγωνα στο ertflix και εχουν κοψει την απονομη και τους πανηγυρισμούς, το ιδιο εγινε και στις κατατακτήριες.

Τελικα τοσο πολυ τους ποναει που δεν κερδιζει η μερσεντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω ότι το όλο σύστημα σπρώχνει γενικά τον Χάμιλτον για ...politically correct λόγους και ότι αν ξαναπάρει τον τίτλο θα βλέπουν φόρμουλα 1 μόνο fanboys της μερσέντες και Βρετανοί...

Αυτό το σχόλιο είναι ανεξάρτητο από τις  ικανότητες του εν λόγω οδηγού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tempes είπε

Τελικα τοσο πολυ τους ποναει που δεν κερδιζει η μερσεντα 

Ισα ισα στην Ερτ μαλλον το αντιθετο συμβαινει. Οχι οτι ειναι φανατικοι της RBR αλλα σιγουρα δεν ειναι της Merc. 

8 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Εγώ πάντως ξέρω ότι το όλο σύστημα σπρώχνει γενικά τον Χάμιλτον για ...politically correct λόγους και ότι αν ξαναπάρει τον τίτλο θα βλέπουν φόρμουλα 1 μόνο fanboys της μερσέντες και Βρετανοί...

Αυτό το σχόλιο είναι ανεξάρτητο από τις  ικανότητες του εν λόγω οδηγού...

θα συμφωνουσα μαζι σου αν το ετος στον Η/Υ μου εγραφε 2019. Απο το 20 ουσιαστικα και μετα παμε ολοταχως για Max. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ισα ισα στην Ερτ μαλλον το αντιθετο συμβαινει. Οχι οτι ειναι φανατικοι της RBR αλλα σιγουρα δεν ειναι της Merc. 

Κάτσε ρε συ έχω να ακούσω ΕΡΤ από το 19. Μέχρι τότε τους έπεφταν τα σάλια για τον Ham, ειδικά του κεντρικού παρουσιαστή. Η Πόπη μόνο ξέφευγε από το μοτίβο.

Δηλαδή έχουν αλλάξει ρότα;

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

No description available.

Εν τω μεταξύ, πήγε και στήθηκε ανάμεσα τους για τους ύμνους! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...