Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γυρολόγιο των μονομάχων και του Perez!

F1.png.e8443966de3156dd0d51f257f38f8a42.png

Αυτό που βλέπω είναι ότι ήταν επαγγελματικότατοι οι γύροι του Verstappen σε όλο το stint. Ειδικά οι πρώτοι γύροι μέχρι το pit του Ham που ουσιαστικά του επέτρεψαν να πάει μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Shyn είπε

Δεν εκοψε. Η Mercedes δεν ειναι το ιδιο γρηγορη πισω απο ακαθαρτο αερα και ειχε πιεσει αρκετα τα λαστιχα του.

+1

46 λεπτά πριν, GoMaR είπε

εγω αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εβαλαν τον λεκλερκ μεσα στα πιτ (στο τελος) για fastest lap.

ειχε +27 απο τον ricciardo.
Για να μη το ρισκαρουν επειδη ξερουν οτι δε τους παει με τα πιτς ;

Γιατι μπορει να ηλπιζαν για podium, ο Perez ειχε αρχισει να τρωει τα ελαστικα του.

Επισης, αν εμπαινε ο Λεκλερκ για φρεσκα ελαστικα για fastest lap, τοτε αυτοματα θα εμπαινε και ο Περεζ για να παρει αυτος το fastest lap.
Σωστη αποφαση απο Φερραρι να μην κυνηγησουν κατι που θα εχαναν.

--------------------------------------------------------------------------------

1 ώρα πριν, Glarobats είπε

Εγω πάντως αυτό που είδα είναι ότι ο ham είχε διαφορά 8,5 δευτερα τα οποία τα κάλυψε σε χρόνο τετε (μιλάμε για +0.9 σε ένα γύρο) και με το που έφτασε στο 1.5 δεύτερο από τον max, ξαφνικά… δεν είχε άλλο λάστιχο…. ο Hamilton…

ρε άντε από δω

Το ποση διαφορα εχουν οι χρονοι 2 οδηγων(+0.9s/γυρο οπως λες) δεν εξαρταταται μονο απο τον εναν οδηγο, αλλα και απο τους 2.

Στην προσπαθεια σου να βρεις συνομωσιες κλπ, δεν λαμβανεις υποψη σου οτι ο Μαξ αρχισε να γυρναει πιο γρηγορα προς το τελος, οποτε η διαφορα ανα γυρο επεσε στα ~0.3s.


Μερικοι θα κανετε το ασπρο-μαυρο για να υποστηριξετε διαφορες ακραιες συνομωσιες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glarobats είπε

Εγω πάντως αυτό που είδα είναι ότι ο ham είχε διαφορά 8,5 δευτερα τα οποία τα κάλυψε σε χρόνο τετε (μιλάμε για +0.9 σε ένα γύρο) και με το που έφτασε στο 1.5 δεύτερο από τον max, ξαφνικά… δεν είχε άλλο λάστιχο…. ο Hamilton…

ρε άντε από δω

Μήπως να το γύρναγες σε γκολφ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Κάτσε ρε συ έχω να ακούσω ΕΡΤ από το 19. Μέχρι τότε τους έπεφταν τα σάλια για τον Ham, ειδικά του κεντρικού παρουσιαστή. Η Πόπη μόνο ξέφευγε από το μοτίβο.

 

Εγω θυμαμαι να λενε για Ferrari & McLaren με την συμβολή της Ποπης σίγουρα.HAM τα τυπικα θεωρω. Αλλα τωρα με τον Max νιωθω οτι εχουν παει προς τα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Glarobats είπε

Εγω πάντως αυτό που είδα είναι ότι ο ham είχε διαφορά 8,5 δευτερα τα οποία τα κάλυψε σε χρόνο τετε (μιλάμε για +0.9 σε ένα γύρο) και με το που έφτασε στο 1.5 δεύτερο από τον max, ξαφνικά… δεν είχε άλλο λάστιχο…. ο Hamilton…

ρε άντε από δω

 

3 ώρες πριν, zanskou είπε

η δική σου εκτίμηση ειναι ότι σήκωσε το πόδι απο το γκάζι και έκανε βόλτα μέχρι την καρό σημαία δηλαδή ; 

 

και η δική μου αυτή είναι και το έγραψα καμιά 15αριά σελίδες πιο πίσω. Αυτό πουλάει αυτό φέρνει κόσμο αυτό φέρνει διαφημίσεις και αυτοί οι οδηγοί από τα κέρδη πληρώνονται.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

και η δική μου αυτή είναι και το έγραψα καμιά 15αριά σελίδες πιο πίσω. Αυτό πουλάει αυτό φέρνει κόσμο αυτό φέρνει διαφημίσεις και αυτοί οι οδηγοί από τα κέρδη πληρώνονται.

Δηλαδή πιστεύετε πραγματικά ότι ο Hamilton και ο οποιοσδήποτε θα άφηνε το γκάζι, μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια και τις πιθανότητες να γίνει μύθος με το όγδοο πρωτάθλημα το οποίο σε βάθος χρόνου θα του απέφερε τα διπλά λεφτά από όσα έχει βγάλει μέχρι τώρα στη ζωή του απλά για το "θέαμα που πουλάει";  

Yeah right 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

και η δική μου αυτή είναι και το έγραψα καμιά 15αριά σελίδες πιο πίσω. Αυτό πουλάει αυτό φέρνει κόσμο αυτό φέρνει διαφημίσεις και αυτοί οι οδηγοί από τα κέρδη πληρώνονται.

Σιγά να μην δεχόταν ο Hamilton να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν είναι WWE η F1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες,

Απορώ γιατί ασχολείστε με τις ανούσιες θεωρίες κάποιων. Τι άλλο θα διαβάσουμε;!

Σχετικά με χτες, απίστευτος αγώνας. Ειλικρινά δεν πίστεψα ούτε στους 2 τελευταίους γύρους ότι θα τερματίσει 1ος. Έφαγε καλές ευχές ο Χόρνερ.

Τρομερή διαχείρηση ελαστικών και εκ των υστέρων , αν το είχαν υπολογίσει, πολύ καλή η τακτική τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GoMaR είπε

εγω αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εβαλαν τον λεκλερκ μεσα στα πιτ (στο τελος) για fastest lap.

 

O Πέρεζ δεν ήταν τόσο μακριά και μπορεί με ένα λάθος του (αντίστοιχο π.χ. με αυτό του Ραικόνεν που του έφυγε το πίσω μέρος) να βρισκόταν στο πόντιουμ ο Λεκλερ. Επίσης παίζει και αυτό με την (μη) αξιοπιστιά στα πιτ της Φερράρι που γράφτηκε.

--

Ντάξει δεν συζητάμε σοβαρα για το αν έκοψε ο Χάμιλτον. O Χαμ δεν θα σήκωνε το πόδι από το γκάζι ακόμα και αν το μονοθέσιο μπροστά το οδηγούσε ο Ρόσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως συνεχίζω να θεωρώ από άλλο πλανήτη και τον Λεκλερ. Απίστευτη επίδοση χτες.

Αν είχε εφάμιλλο μονοθέσιο με ράπερ και Μαξ θα είχαμε σφαγή μεταξύ 3.

Και χωρίς να έχω κάποια απτά στοιχεία στα χέρια μου, θεωρώ τον Λεκλερ πιο γρήγορο σε ωμή ταχύτητα και από Σερ και από Μαξ. Εκεί που χάνει είναι στα οδηγικά λάθη όπου είναι πιο επιρρεπής. Βέβαια ακόμα και αυτό μπορεί να οφείλεται στο μέτριο μονοθέσιο που οδηγάει. 

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης θετική εντύπωση μου έκανε η απόδοση του Πέρεζ τόσο στα quali αλλά και στον αγώνα. Αναρωτιέμαι αν ξαφνικά έπιασε απόδοση ή αν βρήκε τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

Στην εκκίνηση, η κίνηση του Μαξ προς τα αριστερά θεωρείται κίνηση προς την αγωνιστική γραμμή;

Προσθήκη:

Τελικά ούτε οι ίδιοι δεν το πίστευαν. Κυριολεκτικά τους ξελάσπωσε...

 

https://www.formula1.com/en/latest/article.i-really-didnt-think-he-was-going-to-pull-that-off-says-horner-after.59hscBtOt69MaitTEFTXC9.html

Επεξ/σία από ep1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Το γυρολόγιο των μονομάχων και του Perez!

F1.png.e8443966de3156dd0d51f257f38f8a42.png

Αυτό που βλέπω είναι ότι ήταν επαγγελματικότατοι οι γύροι του Verstappen σε όλο το stint. Ειδικά οι πρώτοι γύροι μέχρι το pit του Ham που ουσιαστικά του επέτρεψαν να πάει μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη.

Αυτό ακριβώς που έλεγα. Δεν πίεσε ο Μαξ μετά το 2ο pit stop του ώστε να του μείνει γόμα για το τέλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...