Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, papp0us είπε

Θα μάθανε στη FIA οτι με τα Party Modes παραπήγαινε γρήγορα το μονοθέσιο και τα έκοψαν για να προστατεψουν τους οδηγούς της Mercedes απο ατυχήματα. Τι όχι;

Μην το γελας, τιποτα τετοιο θα ακουσουμε.
Εδω οταν το 2019 προς το τελος της σεζον επιασαν την Φερραρι με παραπανω καυσιμο(και δεν την τιμωρησanαν) και γενικοτερα αρχιζαν να ψυλιαζονται οτι κατι παρανομο παιζει με το μοτερ και αρχισαν τους ελεγχους, τι διαβασαμε εδω απο τους γνωστους;
Να, παλι τα χατηρια της Mercedes κανει και την ευνοει , ελεγχοντας την Φερραρι απλα επειδη ειναι καλυτερη κλπ.

Οταν ηρθε η μυστικη συμφωνια και η πανωλεθρια με την χαμηλοτερη αποδοση του (νομιμου πια) Ferrari κινητηρα, ακρα του ταφου σιωπη... 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, eri77 είπε

Μα αυτό από δείχνει ακριβώς το αντίθετο.. Αν ήταν παράνομο το PU τής Ferrari γιατί δεν τής έδωσε ποινή?? 

Εδώ είναι πού γελάμε.. Θέλει να κρατάει ισορροπία...απαγορεύει τα private test (κατα τύχη μόνο η Red Bull και Ferrari έχουν δικιά τους πίστα).. Περιορίζεται η αναβάθμιση (2 tokens)... Και κατά πολλούς εδώ μέσα είναι που πολεμάει την Mercedes 

Η απαγόρευση των Private tests απο την ώρα που μονο δύο ομάδες έχουν ιδιωτική πίστα δε σου φέρνει σε τίποτα προσπάθεια διατήρησης ισορροπίας; Λέω εγώ τώρα ρε παιδί μου.

Δεν πολεμάει καμια Mercedes, κάνει αυτό που πρέπει να κάνει για να μην κάνει πλάκα η Mercedes. Και καλά κάνει. 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, eri77 είπε

Άρα μπροστά από τούς κανόνες βάζει το συμφέρον.. Οκ, συμφωνούμε 

Ακριβως. Αυτοι οι λογοι ισορροπιας, ειναι που τα εχουν κανει μπαχαλο.

Και οχι, δεν ειναι η μοναδικη λυση να πεταξεις μια ομαδα εξω απο το πρωταθλημα, μπορεις να επιβαλεις κι αλλες κυρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

To DAS δεν ήταν παράνομο, ΕΓΙΝΕ παράνομο με το ζόρι. Αλλα η λογική σου λέει οτι η Mercedes έκανε ολο αυτόν τον κόπο, βρήκε κάτι πανέξυπνο, το εφάρμοσε , και της το κόψανε, αλλα οκ. Αυτή βγήκε κερδισμένη. Οι άλλοι ηταν τα θύματα εδώ. Μάλιστα.

Πάμε πάλι. Μετά από διαμαρτυρία άλλων ομάδων, η FIA της εξασφάλισε αποκλειστικό πλεονέκτημα για 1 χρόνο. Στον οποίο χρόνο πήρε αέρα το πρωτάθλημα. Φυσικά και βγήκε κερδισμένη.

Αλλά όχι αδικήθηκε η Merc και προστατεύτηκαν οι υπόλοιποι!  🤣

This is a pipe αυτό είναι μια πίπα - YouTube

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

 Να το αφήσεις, γνώμη σου είναι, αλλα για μια ακόμη φορά σου λέω οτι επειδή είναι γνώμη σου δεν την κάνει αυτόματα σωστή, η οτι πρέπει να την ακολουθήσουμε τυφλά.

 (Και) Το σχόλιο σου επιλεκτικά προς άλλους πάει ε;.. 🧐

Αφού κρατάμε επίπεδο να το  σχολιάσω και αυτό. Δε έχω τέτοιες βλέψεις. Σε εσένα βλέπω τρεμούρα να εκπροσωπήσεις..

11 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σε αντίθεση με εσένα, η προσωπική μου προτίμηση σε ομάδα δε μου βάζει παρωπίδες.

 Κοίτα monsteraki πίνω κάθε μέρα αντί για RedBull. 😉

Οπότε ίσως έχεις λανθασμένη εκτίμηση και εκεί.

16 λεπτά πριν, papp0us είπε

Με τη μυστική συμφωνία δεν προστάτεψε τους άλλους, το πρωτάθλημα προστάτεψε , γιατι αν δεν έκανε αυτό έπρεπε να πετάξει την Ferrari απο το πρωτάθλημα.

Να της αφαιρέσει βαθμούς ή ότι άλλο αν είναι παράνομη.

21 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σε αντίθεση με εσένα, η προσωπική μου προτίμηση σε ομάδα δε μου βάζει παρωπίδες.

🧐

Είναι λίγο βαρετό αυτό το σούρτα-φέρτα, μίξα-ντίρλα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πάμε πάλι. Μετά από διαμαρτυρία άλλων ομάδων, η FIA της εξασφάλισε αποκλειστικό πλεονέκτημα για 1 χρόνο. Στον οποίο χρόνο πήρε αέρα το πρωτάθλημα. Φυσικά και βγήκε κερδισμένη.

 

Απαγόρευσε απο κανέναν να φτιάξει DAS τη χρονια που επιτρεπόταν; ΟΧΙ. Οπότε απλά απαγόρευσε με το έτσι θέλω κάτι νόμιμο απο τους κανονισμούς και αφαίρεσε ένα πλεονέκτημα απο την Mercedes για φέτος.

Το σενάριο με το πλεονέκτημα προς τη Mercedes είναι καλό, στον φανταστικο σου κόσμο. Εμάς δε μας κάνει.

Η FIA αφαίρεσε ένα νόμιμο πλεονέκτημα της Mercedes.. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ 🤣🤣🤣

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 (Και) Το σχόλιο σου επιλεκτικά προς άλλους πάει ε;.. 🧐

 

Ξεκάθαρα προς τα εσένα είναι. Εγώ δεν λέω τη γνώμη μου για να την επιβάλλω. Την λέω για να τη συζητήσουμε. Εσυ δεν λές καν την γνώμη σου. λες

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Απο επιχειρήματα σκίζεις, οποτε θα τα δεχτώ, άλλωστε όπως φαίνεται δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς, γιατι σου είναι κουραστικά τα σούρτα φέρτα, μίξα-ντίρλα, και δεν είμαστε εδώ για να κουράζουμε τον κύριο άποψη-χωρίς-επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πάμε πάλι. Μετά από διαμαρτυρία άλλων ομάδων, η FIA της εξασφάλισε αποκλειστικό πλεονέκτημα για 1 χρόνο. Στον οποίο χρόνο πήρε αέρα το πρωτάθλημα. Φυσικά και βγήκε κερδισμένη.

Γραφεις ανακριβειες (εν γνωσει σου) που ερχονται σε αντιφαση με τα δικα σου λεγομενα.
Για ποιο αποκλειστικο πλεονεκτημα μιλας, οταν ολες οι ομαδες μπορουσαν να κανουν το ιδιο, οπως μαλιστα εσυ ο ιδιος μας ειχες ενημερωσει;

Στις 21/2/2020 στις 1:22 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Στα πιθανά οφέλη του DAS: 

  • Καλύτερη αεροδυναμική συμπεριφορά.
  • Καλύτερες θερμοκρασίες σε φρένα/ελαστικά.

....Φαντάζομαι θα υπάρχει αρκετή ανησυχία στον ανταγωνισμό ο οποίος θα έχει προσανατολίσει resources (σημαντικά ενδεχομένως)  του ως προς την αξιολόγηση/αντιγραφή/ανάπτυξη του.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, haHa είπε

Γραφεις ανακριβειες (εν γνωση σου) που ερχονται σε αντιφαση με τα δικα σου λεγομενα.
Για ποιο αποκλειστικο πλεονεκτημα μιλας, οταν ολες οι ομαδες μπορουσαν να κανουν το ιδιο, οπως μαλιστα εσυ ο ιδιος μας ειχες ενημερωσει;


 

Μη-μη δε θέλω μιξες-ντίρλες τώρα.

Ένιχάου, συγνώμη ρε παιδιά που εκφέρω άλλη άποψη, θα πάρω γραμμή να λέμε ολοι τα ίδια. 

Ο αγώνας κρίθηκε απο την έξοδο του Χάμιλτον στη στροφή 4, και η FIA έκοψε τα Party Modes και το DAS γιατι προσπαθεί ξεκάθαρα να βοηθήσει την Mercedes.

Συνεχίστε στο ίδιο μοτίβο να μη χαλάμε το θέμα για κάποιους.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, haHa είπε

Ακριβως αυτο. Και για αυτο δεν ειδαμε εδω στο thread κανεναν να διαμαρτυρεται κλπ μεχρι λιγο πριν το τελος του αγωνα.

ΤΟ εχουμε παρατραβηξει με το εν λογω ζητημα, αλλα εγω που εβλεπα ροη αγωνα απο την ερτ, αν δεν εδειχναν το radio του ver δεν θα το αντιλαμβανομουν καν μιας και απο την καμερα που εδιναν μεχρι εκεινη την ωρα δεν φαινοταν.

Τελοςπαντων καλυτερα που εγινε οτι εγινε πρωτο αγωνα ωστε να μην ξανασυμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haHa είπε

Μην το γελας, τιποτα τετοιο θα ακουσουμε.
Εδω οταν το 2019 προς το τελος της σεζον επιασαν την Φερραρι με παραπανω καυσιμο(και δεν την τιμωρησanαν) και γενικοτερα αρχιζαν να ψυλιαζονται οτι κατι παρανομο παιζει με το μοτερ και αρχισαν τους ελεγχους, τι διαβασαμε εδω απο τους γνωστους;
Να, παλι τα χατηρια της Mercedes κανει και την ευνοει , ελεγχοντας την Φερραρι απλα επειδη ειναι καλυτερη κλπ.

Οταν ηρθε η μυστικη συμφωνια και η πανωλεθρια με την χαμηλοτερη αποδοση του (νομιμου πια) Ferrari κινητηρα, ακρα του ταφου σιωπη... 

Αφού πρέπει να πουλήσουμε τρέλα το παράνομο από που προκύπτει ...? Υπάρχει κάποια ανακοίνωση ...

Στα του αγώνα το άρθρο 27.2 ας το διαβάσουν καλύτερα ορισμένοι για τα όρια της πίστας . Στον επόμενο αγώνα να βρουν σημείο και να απογορεψουν την έξοδο από την λευκή γραμμή για τους τελευταίους 40γυρους οι κριτές ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2005. Το σουρεαλισμό στο μεγαλείο. Η FiA απαγορεύει αλλαγή ελαστικων σε αγώνα. Μόνο και μόνο για να αποτρέψει το domination τής Ferrari επειδή ακριβώς τα λάστιχα ήταν το δυνατό σημείο τής (έπαιρνε νίκες με 4 pit).. Άραγε αν ήθελε να χτυπάει την Mercedes, δεν θα είχε βγάλει περιορισμούς για το PU?? 2009, απαγόρευση private test ( 2 πίστες έχει η Ferrari,). 2012? ( δεν είμαι σίγουρος για την χρονιά).. Ένας πιλότος με μαύρο κράνος κάνει 1000 km test (μούγκα η FiA). 2013. Εποχή hybrid. Ο eccleston θα δηλώσει αργότερα ότι η Mercedes γνώριζε πριν από όλους τους άλλους για αυτή την αλλαγή (αλλά είναι γερός λένε μερικοί, δεν έχει σημασία). Όπως είπα και σε άλλο post, επιβολή κανόνας για 2 token (ωραία η ανάπτυξη, αλλά μέχρι ένα σημείο) και κοίτα ποίος είναι πρώτος κατά τύχη και προσπαθούν όλοι να πιάσουν?? Και πολλά άλλα που δεν έχω καμία όρεξη (αλλά ούτε χρόνο) να κάτσω να τα γράψω... Αλλά όχι.. Πολεμάει την Mercedes επειδή απαγόρευσε το DAS και το party mode.. Ok 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

παιδια ποιος θέλετε να το πάρει φέτος;

O Kimi.

Μεταξυ Χαμ και Μαξ, αν και μου ειναι αδιαφοροι και οι 2, θα προτιμουσα να το παρει ο Χαμ.
 

Επεξ/σία από tommy^
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mtifosi είπε

Αφού πρέπει να πουλήσουμε τρέλα το παράνομο από που προκύπτει ...? Υπάρχει κάποια ανακοίνωση ...

Ελευθερα μπορείς να πουλησεις τρελα και να νομιζεις οτι δεν ήταν παράνομο. 

Το οτι επιβλήθηκαν κυρωσεις(συμφωνα με δηλωσεις του ιδιου του Todt) βέβαια θα έπρεπε να σε βαζει σε σκεψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, haHa είπε

Ελευθερα μπορείς να πουλησεις τρελα και να νομιζεις οτι δεν ήταν παράνομο. 

Το οτι επιβλήθηκαν κυρωσεις(συμφωνα με δηλωσεις του ιδιου του Todt) βέβαια θα έπρεπε να σε βαζει σε σκεψεις. 

Ανακοινωση ή τιποτα, ολα τα αλλα συκοφαντιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...